- 1 Quo vadis - znakomity musical z podtekstami (33 opinie)
- 2 Tłumy młodych na Gdańskich Targach Książki (35 opinii)
- 3 Nowe widowisko w Teatrze Muzycznym (65 opinii)
- 4 10 lat Teatru Baabus Musicalis i jego goście (8 opinii)
- 5 Duża impreza dla moli książkowych (59 opinii)
- 6 Wielki Maraton Czytelniczy: to koniec? (78 opinii)
Aktorzy i twórcy związani z trójmiejskimi teatrami odebrali coroczne nagrody teatralne, będące dowodem uznania za pracę włożoną w przygotowanie spektakli i konkretnych ról. Doceniono wyróżniających się twórców i spektakle, które w ubiegłym roku okazały się największymi hitami trójmiejskich scen. Prezentujemy nazwiska laureatów.
Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony od ponad 60 lat. Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w celu upamiętnienia inauguracji Teatru Narodów - festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Wydarzenie to odbyło się 27 marca 1957 roku w Paryżu.
Święto teatru to każdego roku pretekst do przyznania nagród marszałka województwa, prezydentów miast oraz środowisk twórczych.
Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni
W Gdyni gala z okazji święta teatru odbyła się w niedzielę, 26 marca w Teatrze Miejskim.
Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele: Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza, Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej, Teatru Gdynia Główna, Bałtyckiego Teatru Różnorodności, Teatru Komedii Valldal oraz Teatru Czwarte Miasto.
Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni otrzymali:
- Grzegorz Wolf (Teatr Miejski) - za rolę Ojca w spektaklu "Pułapka";
- Piotr Michalski (Teatr Miejski) - za rolę Franza Kafki w spektaklu "Pułapka";
- Rafał Kowal (Teatr Miejski) - za rolę Profesora Holý'ego w spektaklu "Czar molekuły";
- Bogdan Gasik (Teatr Muzyczny) - za wszechstronną działalność na rzecz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni;
- Jarogniew Dąbrowski (Teatr Muzyczny) - za wieloletnie doświadczenie w pracy muzyka, dbałość o instrumenty i inicjowanie dbałości wśród zespołu orkiestralnego i wkład w koordynację pracy zespołu orkiestry;
- Julia Polakowska (Teatr Muzyczny) - za perfekcję w każdym aspekcie ruchu scenicznego, dbałość o estetykę i prezencję wystąpień scenicznych;
- Filip Wójcik (Teatr Gdynia Główna) - za odwagę i intuicję przykreacji ról w spektaklach "Dojrzeć do dzieciństwa" oraz "Rybak i Geniusz" ;
- Agnieszka Szewczyk (Bałtycki Teatr Różnorodności) - za przygotowanie scenografii do spektaklu "Boeing Boeing";
- Tomasz Czarnecki (Teatr Komedii Valldal) - za nieustanne próby tworzenia unikatowego miejsca na mapie Gdyni, za budowanie wielopokoleniowej grupy ludzi, która jest przekaźnikiem wspólnych pasji i daje przestrzeń do realizacji swoich ambicji;
- Jakub Piprowski (Teatr Czwarte Miasto) - za wielobarwne, wielowymiarowe i wszechstronne kreacje aktorskie, w spektaklach Teatru Czwarte Miasto, ze szczególnym uwzględnieniem roli - Jana Brzechwy w spektaklu "Opowiedział Dzięcioł Sowie" Jana Brzechwy.
Gdańsk - wspólna gala marszałka województwa i prezydent Gdańska
W poniedziałek 27 marca doroczna uroczystość z okazji święta wszystkich ludzi teatru odbyła się w Gdańsku, w Starej Aptece - scenie Teatru Wybrzeże. Tutaj swoje nagrody artystom, którzy wykazali się szczególnymi osiągnięciami w 2022 r., wręczyli Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Oprawę muzyczną uroczystości, którą tradycyjnie poprowadzili aktorzy Teatru Wybrzeże, zapewnili studenci Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni przy akompaniamencie swojego pedagoga, Krzysztofa Wojciechowskiego. Artyści zaprezentowali największe hity Whitney Houston w bardzo twórczych aranżacjach.
Oficjalną część dopełniali fikuśnymi dżinglami, które niejednokrotnie wywoływały salwy śmiechu na widowni.
Nagroda Teatralna Miasta Gdańska
Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku. Otrzymują ją autorzy najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych, stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Przyznawane są trzy równorzędne nagrody indywidualne.
Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska ma wymiar finansowy, w tym roku jest to 10 tys. złotych brutto dla każdego z laureatów. Łącznie z dzisiejszymi nagrodzonymi uhonorowano dotąd 45 twórców teatralnych.
Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za 2022 rok otrzymali:
- Marcin Zawicki- za scenografię do spektaklu "Zmień się!", w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich w Miejskim Teatrze Miniatura;
- prof. dr hab. Leszek Skrla - za rolę męską w spektaklu operowym "Król Roger", w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku;
- Katarzyna Szyngiera - za reżyserię spektaklu "1989", koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Nagrodą Specjalną uhonorowano koprodukcję Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - "1989", w reżyserii Katarzyny Szyngiery.
Zwycięzcy otrzymali grafikę, którą zaprojektował Ryszard Kaja.
Nagrody Teatralne marszałka województwa pomorskiego
Od 1999 roku marszałek województwa pomorskiego, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca), honoruje najwybitniejsze artystyczne osiągnięcia minionego roku w dziedzinie teatru. Doceniani są m.in. reżyserzy i aktorzy. Wyróżnienie jest przyznawane również za najlepszy scenariusz, muzykę, scenografię i debiut roku. Nagroda docenia wydarzenia oraz zjawiska artystyczne i kulturalne. Specjalnie powołana kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego, wybiera również najlepsze przedstawienie roku.
Przyznawane są trzy nagrody indywidualne dla wyróżniających się artystów, Nagroda dla młodego artysty, dedykowana pamięci prof. Jana Ciechowicza oraz nagroda honorowa za Przedstawienie roku.
Nagroda im. prof. Jana Ciechowicza
Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza - teatrologa, literaturoznawcy, profesora nauk humanistycznych, wielkiego miłośnika i sprawdzonego przyjaciela sztuki scenicznej, to wyróżnienie dedykowane młodym, świetnie zapowiadającym się twórcom teatralnym. Do grona laureatów dołączył Paweł Pogorzałka, który otrzymał nagrodę za zróżnicowaną, błyskotliwą i precyzyjnie poprowadzoną aktorską kreację Juliusza Słowackiego w spektaklu "Koło Sprawy Bożej" Konrada Hetela w reżyserii Radka Stępnia w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2022 otrzymali:
Krzysztof Babicki - za mistrzowsko skonstruowaną, dojrzałą a zarazem odkrywczą reżyserię spektaklu "Pułapka" Tadeusza Różewicza w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni;
Grzegorz Gzyl - za brawurową, świetnie przemyślaną i poprowadzoną kreację weneckiego doży Urgentino w spektaklu "Sceny z egzekucji" Howarda Barkera w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku;
Filip Michalak - za świetny warsztat aktorski i pełnię energii scenicznej w spektaklu baletowym Ludwiga Minkusa "Don Kichot" w choreografii Izabeli Sokołowskiej-Boulton i Wojciecha Warszawskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
Spektakl Roku 2022
Honorową Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku przyznano spektaklowi "1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego została doceniona za nieszablonowe, żywiołowe i spójne przypomnienie "pozytywnego mitu", za stworzenie nowej scenicznej jakości.
Nagrodą było dzieło sztuki autorstwa malarki i ilustratorki Marty Frej.
Studenci Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni zaśpiewali przy akompaniamencie swojego pedagoga, Krzysztofa Wojciechowskiego.
Międzynarodowe orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
Co roku Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI), z okazji teatralnego święta, zamawia u wybitnego przedstawiciela świata teatru okazjonalne orędzie. Teatry na wszystkich kontynentach udostępniają orędzie przygotowane przez wybitną osobowość świata sztuki. Pierwsze, w 1962 r., napisał francuski pisarz Jean Cocteau. W poprzednich latach autorami byli m.in. Judi Dench, John Malkovich, Dario Fo, Krzysztof Warlikowski, Anna Augustynowicz, Anatolij Wasiljew, Carlos Celdrán. Autorka tegorocznego orędzia jest egipska aktorka Samiha Ayoub.
- Świat nigdy nie był tak zjednoczony i podzielony zarazem. W tym tkwi dramatyczny paradoks naszej współczesności. Z jednej strony szybkość informacji i nowoczesna komunikacja przełamały wszelkie bariery geograficzne. Z drugiej dzisiejsze konflikty i napięcia przekroczyły granice logicznego myślenia, tworząc fundamentalną rozbieżność, która oddala nas od prawdziwej esencji życia. Teatr w swojej pierwotnej formie to działanie oparte właśnie na fundamencie człowieczeństwa, jakim jest życie. (...) To, co robimy w teatrze jako dramaturdzy, reżyserzy, aktorzy, scenografowie, poeci, muzycy, choreografowie i technicy, wszyscy bez wyjątku, to akt tworzenia życia, które nie istniało zanim nie weszliśmy na scenę. To życie zasługuje na troskę. Zasługuje na opiekuńczą dłoń, która je trzyma, kochającą pierś, która je obejmie, łagodne współodczuwające serce i trzeźwy umysł pozwalający przetrwać. Mamy zdolność rozsiewania życia. Pomnażajmy je razem dla dobra zjednoczonego świata i ludzkości - czytamy w międzynarodowym orędziu.
Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2023 wystosowane przez Samihę Ayoub
Orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI
Nieco młodszą tradycją teatrów w naszym kraju jest wybór polskiego autora adresu na Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku Zarząd Polskiego Ośrodka ITI zaszczyt ten powierzył ukraińskiej reżyserce Svitlanie Oleshko, która od czasu agresji Rosji na Ukrainę przebywa w Polsce i pracuje w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
- Rok temu 27 marca teatry w Polsce wywiesiły na swoich gmachach napis: "dzieci". Nie sposób nie docenić tego pięknego politycznego i teatralnego gestu wsparcia dla najbardziej znanego ukraińskiego teatru - teatru w Mariupolu, który został zbombardowany przez Rosjan. Był to symbol wsparcia dla wszystkich Ukraińców. Ubiegły rok dał nam nową wiedzę o teatrze. Dowiedzieliśmy się, że teatr może być też schronem, kryjówką, hostelem, wolontariackim ośrodkiem. Dla mnie osobiście od roku teatr jest domem. Dosłownie, bo od roku mieszkam i pracuję w Teatrze Polskim w Warszawie - mówi w swoim orędziu Svitlana Oleshko. - Jaki był dla teatrów polskich ubiegły rok? To był rok niezwykłej solidarności. Rok otwarcia się na teatr ukraiński, ukraińską kulturę. Teatry polskie poznały więcej ukraińskich aktorów, reżyserów, dramatopisarzy - bliżej, na żywo. Wydaje mi się, że zaczęliśmy wspólnie tworzyć nowy język teatralny i wspólną przestrzeń kultury. My, twórcy ukraińscy, opowiadaliśmy na polskich scenach o naszej wojnie. Mówiliśmy prawdę. Mówiliśmy głośno po polsku. Słuchaliście nas, słyszeliście nas. Może po raz pierwszy w historii.
Pełna treść orędzia.
Nagrody gdańskiego oddziału ZASP
Na zakończenie uroczystości uczczono Dzień Artysty Weterana, który przypada na 20 marca. Małgorzata Talarczyk, przewodnicząca gdańskiego oddziału ZASP, wręczyła listy gratulacyjne skierowane do artystów seniorów.
Wyróżnieni zostali Alina Lipnicka, Krzysztof Rzeszot, Leszek Kowalski i Włodzimierz Votka. Podziękowania otrzymali także zasłużeni pracownicy techniczni trójmiejskich teatrów: Marta Milan,
Kamila Sidor, Marcin Raatz i Andrzej Drewniak.
Miejsca
Opinie (6) 1 zablokowana
-
2023-03-27 18:53
To już (2)
dyrektora nie stać na krawat i musiał wystąpić w podkoszulku? A swoją drogą czasy świetności Teatru Wybrzeże bezpowrotnie minęły! Kiedyś - za Hebanowskiego - zagorzały teatroman, teraz nie chodzę di teatru. Bo nie ma na co!
- 13 15
-
2023-03-28 19:44
Kiedyś
dosłownie nie wychodziłem z teatru. Ba! jeździłem na spektakle do Warszawy i do Krakowa. Teraz za żadne skarby nie dam się do teatru zaciągnąć. Bo same nudy i dziwolągi. I mamrotania zamiast dykcji.
- 1 3
-
2023-04-01 01:01
Zgadzam się niestety tak jest
- 0 0
-
2023-03-28 08:10
Prezydent miasta Gdyni i kultura? (1)
Oksymoron
- 4 4
-
2023-03-28 12:10
Gdańska tez
- 3 2
-
2023-03-28 17:46
gratulacje
- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.