stat

Festiwal Kultur Okno na świat

  • czwartek - niedziela, 25 - 28 lipca

  • Gdańsk

XI edycja Festiwalu odbędzie się 25-28.07.2019r. pod hasłem "Poznajmy się". Celem Festiwalu jest zapoznanie widzów (trójmiejska publiczność, a także osoby odwiedzające Trójmiasto) z bogatą tradycją kulturową i etniczną Gdańska. Od wielu bowiem lat Gdańsk jest przykładem miasta wielokulturowego, w którym przeplatają się wielowiekowe tradycje i różnorodne wpływy.

Ukazanie tych współzależności oraz współistnień poprzez muzykę, stanowi ważny element Festiwalu. W tym roku organizatorzy proponują koncerty oraz wydarzenia towarzyszące, w interesujących lokalizacjach, związanych z mniejszościami narodowymi. Związane jest to z propagowanie postaw szacunku i tolerancji, jednocześnie pokazując jak ogromny wpływ polska tożsamość kulturowa miała na artystów pochodzących z odległych kultur. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w takich przestrzeniach jak: Nowa Synagoga żydowska we Wrzeszczu, meczet Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej, siedziba Związku Ukraińców w Polsce, czy Centrum św. Jana. Dobór artystów uwzględnia artystyczny charakter danego miejsca oraz ich kulturowy wkład w rozwój miasta. Dodatkowym zamierzeniem organizatorów jest włączanie lokalnych społeczności zamieszkujących w obrębie tych miejsc, do integracji poprzez muzykę, czy liczne warsztaty z mniejszościami. Także włączanie obcokrajowców mieszkających w Trójmieście, do aktywnego i twórczego spędzania czasu oraz do integracji z mieszkańcami jest jednym z celów organizatorów Festiwalu.

Festiwal Kultur "Okno na świat" od ponad 10 lat, jest interdyscyplinarnym wydarzeniem, ukazującym twórczość muzyczną artystów związanych z szeroko pojętą muzyką świata. Dzięki prezentacji różnorodnych gatunków muzycznych (zarówno w kontekście kultury polskiej jak i światowej), wydarzenie to pełni kluczową rolę w życiu kulturalnym Trójmiasta.

Z jednej strony aktywizuje lokalną społeczność, integruje zamieszkujące w regionie pomorskim mniejszości narodowe, a z drugiej umożliwia twórczy dialog pomiędzy muzykami z Polski i tymi pochodzącymi z zagranicy. Wszyscy zapraszani artyści tworzą wyjątkową mieszankę sztuki , która odkrywa i prezentuje nowatorskie dokonania muzyki współczesnej. Tworząc program Festiwalu Organizatorzy kładą szczególny nacisk na ukazanie tych interakcji i konfrontacji, które powstają zarówno pomiędzy artystami polskimi, ale również tymi, którzy mieszkają w Polsce, ale pochodzą z różnych tradycji kulturowych.

Pierwszymi potwierdzonymi gwiazdami XI edycji Festiwalu będą Przemek Strączek & Asian String Collective, Kurna Chata oraz Morgane Ji.

Muzyka zespołu to kompozycje lidera Przemysława Strączka, który w ostatnich latach skoncentrował się na połączeniu dalekowschodnich elementów etnicznych w swojej muzyce opartej na improwizacji, elementach jazzu i ethno-jazzu. Projekty takie jak Przemek Strączek & Asian Strings Collective czy East Meets East Quartet zdobyły uznanie nie tylko w Polsce ale także za granicą czego dowodem było zaproszenie na trasy koncertowe w Azji (Singapur, Malezja Chiny). Zespoły prowadzone przez Przemysław Strączka wystąpiły na festiwalach w Singapurze - Shaw Foundation Stage, 1500 Tons Festival w Shanghaju i CCOM World & Jazz Music Festival w Pekinie. Menglu Che & Przemek Strączek Quartet to kolejna próba połączenia orientalnej egzotyki z europejskim jazzem, w którym przewodnią rolę melodyczną odgrywa tradycyjny instrument chiński- erhu.

Przemysław Strączek - gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat  Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie (2001, 2003), finalista ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku (2011). Przez wiele lat obecny w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum - Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Uczestnik programu Kultura Polska na Świecie organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza oraz uczestnik programu Scottish Jazz Federation -  Bridge Music. W latach 1998 - 2006 prowadził swój pierwszy zespół Tres Jazz, z którym nagrał album "The Shape of Melody" (2004). Od 2006 roku realizuje się jako lider swoich projektów muzycznych  nagrywając do tej pory pięć autorskich albumów w polskich i międzynarodowych składach: "Earthly Room" (2007) i "Light & Shadow" (2010), Evans  (2012) w duecie z  gitarzystą z Hong Kongu Teriverem Cheung, "White Grain of Coffee" (2014) z włoską sekcją rytmiczną oraz Three Continents (2016) z muzykami z Azji i Ameryki Południowej. Jest także autorem podręcznika dla gitarzystów jazzowych pt. "Elementarne zasady improwizacji jazzowej na gitarze cz. I i cz. II". W 2008 roku został uhonorowany Indywidualną Nagrodą Miasta Jastrzębie Zdrój, z którego pochodzi za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Honorową Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej"przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Ślaskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok. W swojej twórczości odnosi się do różnych dokonań muzyki improwizowanej: jazzowej amerykańskiej, europejskiej a także azjatyckiej poszukując własnej drogi poprzez łączenie ze sobą różnych kultur.Poza wykształceniem muzycznym, swoją wiedzę i umiejętności pogłębiał także biorąc udział w różnego rodzaju warsztatach jazzowych w Polsce, Tajlandii, Szwajcarii i USA. Występował w wielu audycjach telewizyjnych (w telewizji ogólnopolskiej i regionalnej) oraz polskich,  holenderskich, hiszpańskich, brytyjskich, szkockich, włoskich i tajlandzkich audycjach radiowych.

Kurna Chata
Muzyka zespołu Kurna Chata jest przykładem na to, że oryginalna forma aranżacyjna w połączeniu z profesjonalnym wykonaniem oraz świadomą kreacją w kierunku różnorodności nastrojów muzycznych, może prowadzić do błyskotliwego końcowego efektu artystycznego. Repertuar koncertowy Kurnej Chaty to z jednej strony ciekawe interpretacje tradycyjnych polskich tematów folkowych w stylu wykonawczym "ethno-modern", a z drugiej strony ocierające się o muzyczno-kabaretowy pastisz, dowcipne utwory inspirowane tekstami z tradycyjnej muzyki ludowej. Połączenie nostalgicznych klimatów tradycyjnych pieśni ludowych z humorystycznymi piosenkami w stylu folk, zapewniają podczas koncertów zespołu Kurna Chata różnorodne i inspirujące przeżycia artystyczne.

Morgane Ji
Morgane urodziła się na wyspie Reunion, zamorskim regionie Francji, położonym na Oceanie Indyjskim. Jej matka pochodziła z Bretanii i dlatego Margane Ji dziś mieszka w Paryżu. Z gitarzystą i producentem E.R.K. zrealizowała trzy albumy, a idea dialogu międzynarodowego to dla niej jeden z ważniejszych tematów, o czym świadczy choćby EP-ka "Woman Soldier". Jeśli chodzi o energię, porównywania z Angelique Kidjo nie są całkowicie bez sensu. "Ma rysy twarzy niczym niewinna istota, głos derwisza i niesamowite wyczucie rytmu" - podsumowują Morgane w recenzjach. Maloya, gatunek, który interesuje ją najbardziej, jest bardzo starym stylem muzycznym o zdecydowanym rytmie o proweniencji afrykańskiej. Tańce oraz teksty śpiewane są najczęściej w języku kreolskim, istnieje wiele odmian tej muzyki, różniących się rytmem i kontekstem. Jednym z najważniejszych jest akompaniament do rytuałów związanych z kultem przodków.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Najlepszy film Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymuje: