- 1 Pokaz najnowszej kolekcji torebek Batycki (39 opinii)
- 2 Seniorzy przejęli parkiet w Aioli (21 opinii)
- 3 Długo czekaliśmy na ich powrót (22 opinie)
- 4 O co chodzi z Dniem Kropki? (21 opinii)
- 5 "Bokser" Netflixa wyraźnie niedomaga (38 opinii)
- 6 Tak dziś wygląda panieński i kawalerski (65 opinii)
Koncert muzyki filmowej, pokazy przedpremierowe i w plenerze. Rusza Sopot Film Festiwal
Przed nami dziewięć dni filmowych emocji wypełnionych przedpremierowymi pokazami europejskich filmów nagrodzonych na światowych festiwalach, sekcje poświęcone kinu skandynawskiemu, filmy o kobietach, konkurs filmów krótkometrażowych, pokazy plenerowe, a także spotkania z twórcami i koncert muzyki filmowej. Wszystko za sprawą Sopot Film Festival, który rozpoczyna się już dzisiaj. Bilety do nabycia online.
- Spectrum 20/21, czyli pokazy przedpremierowe i najciekawsze filmy sezonu
- Nowa sekcja: kino kobiet
- Kino Dalekiej Północy: filmy z Madsem Mikkelsenem
- Dokumenty, konkurs krótkich metraży, nieme kino
- Koncert muzyki filmowej
Choć tegoroczny program Sopot Film Festival jest skromniejszy niż w latach ubiegłych, radością napawa fakt, że festiwal ponownie będzie areną wymiany filmowych wrażeń, a także okazją do spotkania się z twórcami kina. Po organizowanych w trakcie pandemii festiwalach online, większość kinomanów spragnionych jest takich właśnie wydarzeń - umożliwiających doświadczanie kina na dużym ekranie i w gronie miłośników sztuki filmowej.
Pełny program festiwalu
- Bardzo się cieszymy, że pomimo wciąż trwającej pandemii udało się przygotować tegoroczny festiwal w całości w realu, a większa część pokazów odbędzie się w Multikinie. Tylko w sali kinowej możemy zaprezentować widzom filmy premierowe oraz festiwalowe, których nie ma w tradycyjnym obiegu dystrybucyjnym. Jest ich w naszym programie w tym roku bardzo dużo, w różnych sekcjach i na nie szczególnie zapraszam. Utrzymujemy jednak pokazy kina plenerowego na hipodromie, które odkryliśmy dla widzów w ubiegłym roku, ponieważ cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dajemy więc widzom w tym roku alternatywę również w plenerze, ale zadaszonym, czyli nawet w przypadku deszczu te pokazy odbędą się - informuje Anna Kądziela-Grubman, dyrektorka programowa Sopot Film Festival.
Spectrum 20/21, czyli pokazy przedpremierowe i najciekawsze filmy sezonu
Tradycyjnie najbogatszą i najbardziej różnorodną sekcją programu jest Spectrum 20/21, czyli subiektywny przegląd najciekawszych tytułów z nurtu szeroko pojętego kina artystycznego. Trafiają do niej filmy, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach, takich jak: Sundance, Berlinale, Cannes czy Wenecja. Kilka z prezentowanych filmów zobaczymy w Sopocie przedpremierowo.
W tym roku w paśmie tym będzie można obejrzeć: nagrodzony na festiwalu w Wenecji, dystopijny meksykański "Nowy porządek", laureata Europejskiej Nagrody Filmowej - hipnotyzującą kryminalną opowieść "Berlin Alexanderplatz", docenione m.in. na Berlinale "Złe baśnie" włoskiego duetu Damiano i Fabio D'Innocenzo, laureata Grand Prix i zdobywcę Nagrody Publiczności 20. MFF Nowe Horyzonty "Metamorfozę ptaków", argentyńskiego "Intruza" Natalii Mety, a także pokazywane w Cannes "Lato '85" francuskiego reżysera François Ozona, który w swoich filmach z satyrą przygląda się rzeczywistości i porusza kwestie seksualności.
Ponadto w programie pasma Spectrum znalazły się również: pełen czułości debiut reżyserski Viggo Mortensena "Jeszcze jest czas", dotykająca tematu amnezji "Niepamięć", słodko-gorzka satyra na pokolenie współczesnych trzydziestolatków "W co grają ludzie", a także "Undine" - symboliczna opowieść o miłości i przeznaczeniu z brawurową rolą Pauli Beer. Nie zabraknie także najciekawszych filmów sezonu, m.in. nominowanych do Oscara "Sound of metal" i "Minari" czy nagrodzonego Złotymi Lwami na ostatnim festiwalu w Gdyni "Zabij to i wyjedź z tego miasta".
Nowa sekcja: kino kobiet
Nowością tegorocznej edycji jest pasmo poświęcone kobietom. W tej sekcji zobaczymy filmy, w których kobiety odkrywają swoją tożsamość, jak i przeciwstawiają się narzuconym społecznie schematom czy kulturowym stereotypom. W programie: nagradzane na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Sweat" Magnusa von Horna z porywającą Magdaleną Koleśnik w roli głównej, francusko-tunezyjską komedię "Arab Blues" o powrocie w rodzinne strony, pokazywaną w konkursie głównym festiwalu w Wenecji "Emę" oraz polsko-włoski "Sole" w roli głównej z jedną z najciekawszych obecnie aktorek młodego pokolenia - Sandrą Drzymalską.
Kino Dalekiej Północy: filmy z Madsem Mikkelsenem
W stałej festiwalowej sekcji, poświęconej kinu dalekiej północy Europy w tym roku nasze spojrzenia zostaną skierowane na jedno z najgorętszych nazwisk tego sezonu - Madsa Mikkelsena. Widzowie będą mieli okazję podziwiać tego wybitnego duńskiego aktora w trzech filmach: nagrodzonym Oscarem "Na rauszu", przedpremierowo pokazywanych w Sopocie "Jeźdźcach sprawiedliwości" oraz w okrutnym widowisku o świecie wikingów "Valhalla: Mroczny Wojownik".
Dokumenty, konkurs krótkich metraży, nieme kino
Stałym punktem programu sopockiej imprezy są również filmy dokumentalne. W tym roku w sekcji Dok.pl zobaczymy cztery polskie produkcje. "Spacer z Aniołami" to niekwestionowany zwycięzca Krakowskiego Festiwalu Filmowego - film Tomasza Wysokińskiego otrzymał najwyższy laur - Złotego Lajkonika. W "Furii" udokumentowano drogę na szczyt mistrzyni MMA, Aleksandry Roli. W repertuarze także znane już tytuły: "Tony Halik" trójmiejskiego reżysera Marcina Borchardta, z którym będzie można spotkać się po seansie, oraz "Skandal. Ewenement Molesty", pochodzącego z Gdańska Bartka Paducha.
Tradycyjnie już odbędą się też konkursy filmów krótkometrażowych. Obejrzymy selekcję 14 krótkich animacji z całego świata oraz siedem polskich krótkometrażowych fabuł, wybranych spośród ponad 100 nadesłanych zgłoszeń, m.in. debiut reżyserki Olgi Bołądź "Alicja i żabka" oraz "Czy potwory jedzą kiwi?" - film absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej Pawła Podolskiego z udziałem trójmiejskich aktorów: Piotra Michalskiego, Justyny Bartoszewicz i Grzegorza Wolfa. Filmy oceni festiwalowa publiczność.
Miłośnicy ery kina niemego ponownie będą mogli uczestniczyć w darmowych pokazach odbywających się od 12 do 15 lipca o godz. 11 w klubie Dwie Zmiany. W cyklu "Drugie śniadanie z niemym kinem" zaprezentowane zostaną m.in. "Nosferatu. Symfonia Grozy" oraz "Człowiek z kamerą filmową", do których autorską ścieżkę muzyczną skomponowali i zarejestrowali trójmiejscy muzycy Pan.Mruk oraz Sebastian Lipiński.
Na festiwal wraca też kino gatunkowe. W ramach pokazów plenerowych na sopockim hipodromie będzie można zobaczyć, jak Nicolas Cage walczy z zabójczym kolorem z kosmosu, a Brandon Cronenberg idzie w ślady ojca, opowiadając historię o korporacji przejmującej umysły. Pokazy "Possessora" i "Kolorów z przestworzy" zaplanowano o godz. 22 - kolejno 12 i 18 lipca.
Koncert muzyki filmowej
Po raz szósty filmowym pokazom towarzyszyć będzie koncert muzyki filmowej w Operze Leśnej. W tym roku pod hasłem "Bohater, Superbohater, Antybohater" wybrzmi muzyka wielkich kompozytorów: Hansa Zimmera, Michaela Nymana, Ramina Djawadiego, Thomasa Nymana, Hildur Guðnadóttir, Anthony Willisa oraz utwory artystów i zespołów: The Cinematic Orchestra, Nick Cave & The Bad Seeds, Peter Gabriel, Moderate oraz Kaleo.
Czytaj także: Filmowe lato w plenerze. Dokąd na seans pod chmurką?
Na scenie pojawią się muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Rafała Janiaka. Gośćmi specjalnymi będą: Misia Furtak i Igor Walaszek, czyli Igo (Bass Astral x Igo). O aranżacje elektroniczne i remiksy zadba Hatti Vatti. Artyści wykonają kompozycje pochodzące z popularnych seriali: "Peaky Blinders", "Dark", "Normalni ludzie", "The Crown" i "Sześć stóp pod ziemią" oraz z filmowych hitów, takich jak: "Obiecująca. Młoda. Kobieta", "Portret kobiety w ogniu", "Teoria wszystkiego", "American Beauty", "Batman", "Joker", "Mroczny Rycerz" czy "Leon Zawodowiec". Koncert odbędzie się we wtorek, 13 lipca, o godz. 21. Bilety wciąż są dostępne w cenach od 79 zł do 109 zł.
Muzyka z serialu "Dark" na zeszłorocznym koncercie muzyki filmowej w Operze Leśnej:
Wydarzenia
Miejsca
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2021-07-12 15:52
Tragedia z Waszymi komentarzami (1)
Wszystko źle, niedobrze, badziewnie i przeszkadza.
Kolejny raz mnie to tylko utwierdza, że komentarze na trójmieście to jeden wielki ściek malkontenctwa i nicnieróbstwa.- 0 7
-
2021-07-12 18:49
Komentarz, który zebrał najwięcej lajków dość celnie wypunktował co i jak, bez hejtu i na temat. Nie każda krytyka to ściek.
- 7 0
-
2021-07-13 02:38
Tragedia
Przeglądałem program i jest to dramat... prawie wszystkie te filmy były już dawno w kinach. Nie mogę zrozumieć po co miasto dotuje takie smętne pseudofestiwale.
- 7 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.