• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

158 mln zł za prąd dla Gdańska i Sopotu w 2024 r.

Michał Brancewicz
12 października 2023, godz. 15:00 
Opinie (52)
Umowa na dostawę prądu dla Gdańska i Sopotu na przyszły rok już została podpisana. W zeszłym roku stało się to dopiero pod koniec listopada. Umowa na dostawę prądu dla Gdańska i Sopotu na przyszły rok już została podpisana. W zeszłym roku stało się to dopiero pod koniec listopada.

Kontrakt o wartości 158,6 mln zł na dostawę energii elektrycznej dla Metropolitalnej Grupy Zakupowej, w której znajduje się m.in. Gdańsk i Sopot, został właśnie podpisany. To oznacza, że cena 1 MWh w 2024 roku będzie kosztować 710 zł netto, czyi 75 zł mniej niż obecnie. Gdynia otworzy oferty w poniedziałek, 16 października.Postępowanie przetargowe podzielono na dwie części. Pierwsza dotyczyła kompleksowej dostawy energii dla Metropolitalnej Grupy Zakupowej, w której skład wchodzi m.in. Gdańsk i Sopot. Pojawiły się dwie oferty:

Oferty na dostawę prądu:

  1. PGE Obrót - 158 637 731,70 zł brutto
  2. Energa Obrót - 163 192 794,98 zł brutto


Wybrana została tańsza propozycja z ceną jednostkową 710 zł netto/MWh.

Przypomnijmy, że w obecnym roku stawka wynosiła 785 zł za 1 MWh i była ceną maksymalną uregulowaną przez ustawę.

Spada zużycie prądu. Ceny nadal rosną Spada zużycie prądu. Ceny nadal rosną

Cena za prąd obniżona do końca rokuNiedawno rząd podpisał aktualizację zmieniającą cenę maksymalną na kwotę 693 zł/MWh, ale obowiązuje ona jedynie od października do końca grudnia 2023 r.

- Jeśli jednak okaże się, że cena maksymalna na 2024 r. zostanie zagwarantowana na niższym poziomie niż ta, która wygrała w postępowaniu przetargowym, Gdańsk będzie płacił kwotę niższą - zapewnia Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Druga część przetargu dotyczyła obiektów z instalacją fotowoltaiczną. W tym przypadku cena jednostkowa wyniesie 813,5 zł netto/MWh. Jedyną ofertę na kwotę 20 226 083,28 zł
brutto złożyła Energa Obrót.


W grupie nie ma lotniska, ale jest Sztum i RumiaGdańsk zamawia energię w Grupie Zakupowej, do której należą przedsiębiorstwa działające na terenie miasta, m.in.: Gdański Ośrodek Sportu, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Gdański Ogród Zoologiczny oraz ponad 50 gmin i powiatów otaczających miasto.

W tym roku z grupy zakupowej odszedł Port Lotniczy, który zdecydował się poszukać dostawcy na własną rękę. Przystąpiły jednak kolejne podmioty, m.in. gmina i miasto Sztum oraz gminy posiadające instalacje fotowoltaiczne tak jak Rumia.

Gdynia czeka na ofertyGdynia, która ogłosiła przetarg na dostawę energii elektrycznej dla grupy zakupowej NORDA, czeka na oferty do 16 października.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (52)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane