60 lat LOT-u: od pawilonu meblowego przez miejsce spotkań po...

Rok 1961, budowa Pawilonu Meblowego jeszcze trwa. Jego otwarcie nastąpi 27 listopada tego samego roku.
Rok 1961, budowa Pawilonu Meblowego jeszcze trwa. Jego otwarcie nastąpi 27 listopada tego samego roku. fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

"To gdzie się widzimy, przy Locie?" - tak wiele osób umawiało się na spotkanie w Gdańsku jeszcze przed erą telefonów komórkowych. Wybudowany jak pawilon meblowy, potem siedziba LOT-u, a dzisiaj obiekt, którego wartość i uroda budzą sprzeczne emocje, właśnie kończy 60 lat. Z tej okazji w weekend obędzie się kilka wydarzeń.Umawiałe(a)ś się pod LOT-em?

Zobacz wyniki (3127)
Tytuł urywa się, bo wciąż nie wiadomo, jaka będzie przyszłość tego budynku. Jedno zdanie przypomnienia: konserwator zabytków chce go zachować, inwestor zburzyć i postawić nowy obiekt.

Dzisiaj jest jednak okazja do świętowania, bowiem budynek LOT-u obchodzi 60. urodziny.

Informacja o tym, że "pałac meblowy" stanie na miejscu po hotelu Danziger Hof, pojawiła się w grudniu 1958 r. Autorem projektu był Lech Kadłubowski (1916-2004), architekt będący twórcą m.in. poczty przy ul. Długiej oraz Teatru Wybrzeże.

Po kilkukrotnym przekładaniu największy w Polsce Dom Meblowy otwarto ostatecznie w poniedziałek, 27 listopada 1961 r., o godzinie 11.

Tort urodzinowy, świetlny napis i spacerZ powodu okrągłej rocznicy odbędzie się kilka imprez. W sobotę, 27 listopada, na godz. 18:30 zaplanowane jest wspólne zdjęcie, podczas którego uczestnicy ułożą świetlny napis "LOT". Potem będzie można spróbować tortu w kształcie kultowego budynku.

Z kolei w niedzielę, o godz. 12, odbędzie się półtoragodzinny spacer śladami obiektów zaprojektowanych przez Lecha Kadłubowskiego. To wydarzenie jest biletowane.

Pawilon Meblowy już jako budynek należący do PLL LOT. Zdjęcie z końca lat 70.
Pawilon Meblowy już jako budynek należący do PLL LOT. Zdjęcie z końca lat 70. fot. Gedanopedia
Wróćmy znów do samego budynku. Pawilon pełnił funkcję, do której został zaprojektowany, przez 16 lat.

Miedziany kolor elewacjiW 1977 r. budynek przeszedł w posiadanie PLL LOT i został przeznaczony na siedzibę biura obsługi pasażerów. Zaś salon meblowy przeniesiono na ul. Chmielną 67.

Po przebudowie budynek otwarto w czerwcu 1980 r. z frontem od ul. Wały Jagiellońskie. Elewacja zyskała wówczas miedziany kolor.

Który to rok? 1999, ale gdyby nie budki telefoniczne, to chyba nikt by się nie zorientował. Okolice LOT-u praktycznie się nie zmieniły. Niestety.
Który to rok? 1999, ale gdyby nie budki telefoniczne, to chyba nikt by się nie zorientował. Okolice LOT-u praktycznie się nie zmieniły. Niestety. fot. Maciej Kosycarz/kfp.pl
Od lat 90. najemcy budynku bardzo często się zmieniali. W 2000 r. PLL LOT podjęły decyzje o sprzedaży budynku. W 2012 r. użytkownikiem wieczystym gruntów z LOT-em została firma Elfeko, płacąc 12,5 mln zł.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (307)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane