• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

60 lat LOT-u: od pawilonu meblowego przez miejsce spotkań po...

Michał Brancewicz
27 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Rok 1961, budowa Pawilonu Meblowego jeszcze trwa. Jego otwarcie nastąpi 27 listopada tego samego roku. Rok 1961, budowa Pawilonu Meblowego jeszcze trwa. Jego otwarcie nastąpi 27 listopada tego samego roku.

"To gdzie się widzimy, przy Locie?" - tak wiele osób umawiało się na spotkanie w Gdańsku jeszcze przed erą telefonów komórkowych. Wybudowany jak pawilon meblowy, potem siedziba LOT-u, a dzisiaj obiekt, którego wartość i uroda budzą sprzeczne emocje, właśnie kończy 60 lat. Z tej okazji w weekend obędzie się kilka wydarzeń.Umawiałe(a)ś się pod LOT-em?

Tytuł urywa się, bo wciąż nie wiadomo, jaka będzie przyszłość tego budynku. Jedno zdanie przypomnienia: konserwator zabytków chce go zachować, inwestor zburzyć i postawić nowy obiekt.

Dzisiaj jest jednak okazja do świętowania, bowiem budynek LOT-u obchodzi 60. urodziny.

Informacja o tym, że "pałac meblowy" stanie na miejscu po hotelu Danziger Hof, pojawiła się w grudniu 1958 r. Autorem projektu był Lech Kadłubowski (1916-2004), architekt będący twórcą m.in. poczty przy ul. Długiej oraz Teatru Wybrzeże.

  • Możliwe, że zdjęcie zostało wykonane w 1948 roku. W tle widoczna Brama Wyżynna (po prawej) i ruiny hotelu Danziger Hof (po lewej).
  • Nietypowy widok. Nie ma już Danziger Hofu, ale nie ma też jeszcze LOT-u.
Po kilkukrotnym przekładaniu największy w Polsce Dom Meblowy otwarto ostatecznie w poniedziałek, 27 listopada 1961 r., o godzinie 11.

Tort urodzinowy, świetlny napis i spacerZ powodu okrągłej rocznicy odbędzie się kilka imprez. W sobotę, 27 listopada, na godz. 18:30 zaplanowane jest wspólne zdjęcie, podczas którego uczestnicy ułożą świetlny napis "LOT". Potem będzie można spróbować tortu w kształcie kultowego budynku.

Z kolei w niedzielę, o godz. 12, odbędzie się półtoragodzinny spacer śladami obiektów zaprojektowanych przez Lecha Kadłubowskiego. To wydarzenie jest biletowane.

Pawilon Meblowy już jako budynek należący do PLL LOT. Zdjęcie z końca lat 70.   Pawilon Meblowy już jako budynek należący do PLL LOT. Zdjęcie z końca lat 70.
Wróćmy znów do samego budynku. Pawilon pełnił funkcję, do której został zaprojektowany, przez 16 lat.

Miedziany kolor elewacjiW 1977 r. budynek przeszedł w posiadanie PLL LOT i został przeznaczony na siedzibę biura obsługi pasażerów. Zaś salon meblowy przeniesiono na ul. Chmielną 67.

Po przebudowie budynek otwarto w czerwcu 1980 r. z frontem od ul. Wały Jagiellońskie. Elewacja zyskała wówczas miedziany kolor.

Który to rok? 1999, ale gdyby nie budki telefoniczne, to chyba nikt by się nie zorientował. Okolice LOT-u praktycznie się nie zmieniły. Niestety. Który to rok? 1999, ale gdyby nie budki telefoniczne, to chyba nikt by się nie zorientował. Okolice LOT-u praktycznie się nie zmieniły. Niestety.
Od lat 90. najemcy budynku bardzo często się zmieniali. W 2000 r. PLL LOT podjęły decyzje o sprzedaży budynku. W 2012 r. użytkownikiem wieczystym gruntów z LOT-em została firma Elfeko, płacąc 12,5 mln zł.

Wydarzenia

60 LAT LOT-u (1 opinia)

(1 opinia)
jubileusz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (308)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane