Fakty i opinie

Akcja CBŚP przeciwko mafii samochodowej

Wobec trzech spośród sześciu zatrzymanych sąd przychylił się do wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania.
Wobec trzech spośród sześciu zatrzymanych sąd przychylił się do wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania. mat. pras. CBŚP w Gdańsku

Sprowadzali z Niemiec luksusowe samochody - m.in. porsche, bmw, audi czy mercedesy - i za pomocą sprytnego fortelu uiszczali znacznie zaniżony podatek akcyzowy. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że Skarb Państwa stracił przez nich ok. pół miliona zł. Trójmiejscy policjanci CBŚP zatrzymali sześć osób, które były zamieszane w ten przestępczy proceder. Trzy z nich zostały zatrzymane na terenie Gdańska.Ktoś oferuje ci zakup tańszych, ale kradzionych części samochodowych. Co robisz?

jeśli cena jest okazyjna, to kupuję je 34%
odmawiam, ale nic nie robię z tą informacją 41%
odmawiam i powiadamiam o tym fakcie organy ścigania 25%
zakończona Łącznie głosów: 947
Śledztwo w tej sprawie prowadzi gdańskie CBŚP pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Jak wynika z ustaleń organów ścigania, namierzona przez nich grupa działała przynajmniej od stycznia tego roku. Jej członkowie mieli czerpać korzyści z uchylania się od opłacania właściwej stawki podatku akcyzowego od aut, które legalnie nabywali na naszą zachodnią granicą.

Na czym miał polegać proceder, który stał się źródłem zysku dla podejrzanych? Już na wstępie warto wyjaśnić, że - jak wynika z ustaleń śledczych - jego prowadzenie byłoby niemożliwe, gdyby nie współpraca z osobą, której wykonywanie zawodu jest regulowane... kodeksem etyki zawodowej.

Skoordynowana akcja na terenie trzech województw- Po przewiezieniu do Polski pojazdy były dekompletowane we współpracującym z grupą warsztacie [na terenie powiatu gdańskiego - dop. red.]. Usuwano fotele, lampy, nadkola, zderzaki i inne elementy wyposażenia. Następnie niekompletne pojazdy były poddawane oględzinom przez współpracującego z przestępcami rzeczoznawcę majątkowego. Rzeczoznawca w sporządzanych opiniach technicznych poświadczał nieprawdę co do stanu technicznego i wartości pojazdów, wskazując, że pojazdy są uszkodzone. W ten sposób znacznie zaniżano wartość pojazdów, stanowiącą podstawę do ustalenia wysokości podatku akcyzowego. Pojazdy po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy były rejestrowane na terenie Poznania, tam były również składane deklaracje dotyczące podatku akcyzowego - wyjaśnia prokurator Remigiusz Signerski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.
W pierwszej połowie sierpnia policjanci z CBŚP w Gdańsku, we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Celno-Skarbowym, przeprowadzili skoordynowaną akcję, w wyniku której zatrzymano sześć osób. Trzy z nich zostały zatrzymane w Gdańsku. W trakcie akcji zabezpieczono również siedem modeli luksusowych samochodów: BMW X5, GT5 i 5, Porsche Macan i Cayenne, Mercedesa klasy S i E. Wartość pojazdów przekracza 2 mln zł.

- Na terenie województwa pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego zatrzymano sześć osób, w tym samym czasie przeprowadzono kilkanaście przeszukań w miejscach zamieszkania członków grupy oraz współpracujących z nimi firm. Podczas akcji na poczet grożących podejrzanym kar o charakterze majątkowym zabezpieczono mienie o wartości przekraczającej 2 mln zł. Do analizy zatrzymano dokumentację, telefony, nośniki danych informacyjnych i komputery - kontynuuje prok. Signerski.
Niekompletne pojazdy były poddawane oględzinom rzeczoznawcy, również podejrzanego o udział w grupie. W ten sposób zaniżano ich wartość, wskazując na rzekome uszkodzenia, które w rzeczywistości nie występowały.
Niekompletne pojazdy były poddawane oględzinom rzeczoznawcy, również podejrzanego o udział w grupie. W ten sposób zaniżano ich wartość, wskazując na rzekome uszkodzenia, które w rzeczywistości nie występowały. mat. pras. CBŚP w Gdańsku

Trzech zatrzymanych trafiło do aresztuZe wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że w związku ze sprowadzeniem 11 aut sprawcy mieli zmniejszyć podatek akcyzowy aż o ok. pół miliona zł. Ostateczne straty Skarbu Państwa będą znane dopiero po przeanalizowaniu kompletu dokumentacji dotyczącej wszystkich sprowadzonych samochodów.

- Przestępstwa zarzucane oskarżonym zostały zakwalifikowane z art. 258§1 kk, art. 271§3 w zw. z art. art. 65 kk§1, a także z kodeksu karno-skarbowego, tj. z art. 56§1 kks w zw. z art. 37§1 pkt. 2 i 5 kks. W razie skazania grozi im do 15 lat pozbawienia wolności. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych. Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie - uzupełnia prok. Signerski.
Wstępne wyliczenia dotyczące 11 samochodów wskazują, iż uszczuplenie należności Skarbu Państwa wyniosło około 500 tys. zł.
Wstępne wyliczenia dotyczące 11 samochodów wskazują, iż uszczuplenie należności Skarbu Państwa wyniosło około 500 tys. zł. mat. pras. CBŚP w Gdańsku

Śledztwo rozwojowe, do sprawdzenia kolejnych 150 pojazdówŚledztwo w sprawie rozbitej grupy ma charakter rozwojowy. Wiele wskazuje na to, że kolejne zatrzymania i nowe zarzuty są jedynie kwestią czasu. Co ciekawe, oprócz sprowadzania luksusowych pojazdów, w zabezpieczonej dokumentacji pojawiają się również informacje dotyczące sprowadzania pojazdów specjalistycznych. Tego rodzaju pojazdami są np. karetki, barowozy czy wywrotki, czyli pojazdy, które są przeznaczone do specyficznej, ściśle określonej funkcji. Innymi słowy, ich przeznaczenie wykracza poza "zwykły" przewóz ludzi i ładunku.

- Obecnie śledczy weryfikują sposób sprowadzenia do Polski 150 samochodów. Analizują zgromadzony materiał dotyczący aut, które do kraju trafiły jako tzw. "pojazdy specjalistyczne", za które nie opłacano podatku akcyzowego. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że samochody te nie posiadały zmian konstrukcyjnych, a dokumentacja pojazdów była podrabiana - uzupełnia kom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.

Opinie (131) ponad 10 zablokowanych

 • :) (5)

  Konkret panowie w tych mundurkach :) pozdrawiam policje i oby tak dalej :)

  • 101 31

  • Ech Nikoś się w grobie przewraca ... (1)

   • 6 2

   • Aaa tam Nikos,

    Leszek U. zwany Lysym sprzedaje jak leci , gdyby nie on to oni by nie siedzieli !! Brawa dla lysego ! Bez niego policja/cbs nie byłyby takie same !:)

    • 2 2

  • a co z tusekiem i rodziną Bąków ? (1)

   O Hallach i innych Kamińskich nie wspomnę

   • 5 3

   • To samo co z Kuchcinskim, Kaczynskim, Piotrowiczem, Bonikowskim, Suskim, Horala

    • 1 2

  • Czyli jestes policyjna koszarowa

   • 0 0

 • (20)

  "Skarb Państwa stracił przez nich ok. pół miliona zł"

  jak mogę stracić coś co nie należy do mnie ?

  • 163 66

  • Babcia chciała od Ciebie kupić chleb za 5 zł. (2)

   Zrobiłeś mały "myk" i zgłosiłeś oficjalnie, że jego wartość to 3 zł. Państwo dostało podatek od 3 zł, a nie od 5 zł. Tak właśnie Państwo straciło parę groszy.

   • 33 24

   • to co napisałeś niczym nie się rożni od sytuacji z artykułu ;p tylko kwoty i sytuacja inna

    ale można napisać tak:

    idziesz do okienka po wypłatę- bierzesz załóżmy 1000 zł - złodziej Cie obserwował i jak tylko wyszedłeś z banku napadł na Ciebie i siłą zmusza do oddania 1000 zł -Ty mu kłamiesz i mówisz ze nie masz tyle i dajesz mu tylko 500 zł...

    i tak ktoś przez Ciebie stracił 500 zł :)

    • 62 8

   • A co mnie panstwo obchodzi? Malo ma? To ja tez chce miec.

    • 1 2

  • Państwo nie ma swoich pieniędzy. Tylko nasze... (9)

   Nie "stracił" tylko "nie zarobił". Taka gra słów...

   • 50 9

   • Nie, to nie hejt, to skrajny brak wiedzy. (7)

    Tak Państwo dysponuje naszymi pieniędzmi. Dlatego też to my straciliśmy na tym procederze.
    Z tych podatków, których uniknęli, są budowane drogi, szkoły, opłacani są lekarze, szpitale, policja i cała infrastruktura.
    Tak więc Ci "panowie" w swej przedsiębiorczości oszukali i okradali każdego Polaka.

    • 30 21

    • To nie jest tak. Podam ci inny przykład abyś zrozumiał. (1)

     Na przykładzie albumów ściąganych z internetu. Jeśli ściągniemy z internetu dajmy na to 100 albumów danego wykonawcy, nie oznacza to, że artysta stracił 50zł razy 100 albumów bo tyle to kosztuje w sklepie. Bowiem za 50zł żadna z tych 100 ściągajacych osób na ten album nie spojrzałałaby nawet, nie mówiąc o kupnie. Więc strata artysty to 0zł.

     • 19 10

     • Artysty może i nie, zależnie jaka ma.umowe z wydawcą

      Ale stratę ma wydawca, ponieważ powinien zarobić na rozpowszechnianiu muzyki a ty sciagnales za frajer.
      Ten tok rozumowania jest notoryczny przy usprawiedliwianiu piractwa.

      To tak jak byś prowadził korepetycje językowe, a ktoś pod oknem podsłuchiwał: niby nic nie straciłeś też.

      • 0 1

    • Idąc tropem twoich wniosków, (1)

     przychodzi mi na myśl, że państwo na tym samym patencie codziennie i na każdym kroku robi nas - prawie wszystkich Polaków - w wielkiego knota.

     • 17 1

     • A tu akurat masz rację.

      Wystarczy porównać co za swoje podatki dostają np Duńczycy a co my.
      Po doliczeniu składek nfz zus itp polskie podatki nie są wiele niższe niż duńskie.

      • 10 0

    • Otóż nie

     z tych podatków są kupowane rydwany i sponsorowane spędy kobiet z jutuba

     • 16 12

    • możesz sobie pisać ile to wspaniałych rzeczy zapewnia Ci państwo ale dla mnie sytuacje kiedy ktoś siłą i przymusem zmusza do czegokolwiek (bez żadnej umowy) innego dorosłego człowieka bo "nas jest więcej" jest nieakceptowalne i godne pogardy
     dlatego rząd jest moim wrogiem a nie przyjacielem

     • 19 1

    • Nie każdego. Tych którzy kupili (świadomie) te auta, nie oszukali. Piszesz że my straciliśmy? Gdybyśmy decydowali o tym na co państwo wydaje nasze pieniądze, to zapewne mógłbym się z tobą zgodzić, ale niestety tak nie jest (ja się na sponsora pasji lotniczej marszałka nie pisałem i nie pisz bzdetów o policji czy służbie zdrowia). Poza tym pozostaje ten sam wniosek - nie stracili a nie zarobili - wstaw sobie teraz kogo chcesz: skarb państwa albo swoje nazwisko. Skrajny brak wiedzy - błysnąłeś teraz...

     • 9 0

   • Masz absolutną racje

    Państwo nie zarobiło (nie zyskało) to nie znaczy że straciło.
    Nie zarobić nie znaczy stracić

    • 4 1

  • Podatki są i tak już będzie (2)

   Niestety wszyscy płacimy podatki to nic dobrego. Gdyby nie podatki nie mielibyśmy ulic, chodników, szpitali, wojska, policji i polityków. O prawda, ci ostatni w ogóle są zbędni, a kosztują najwięcej.

   • 10 6

   • Chyba jednak nie najwiecej, tylko głośno o ich przekrętach, bo drudzy tez chcieliby porządzić i nagłaśniają sprawę.

    • 2 0

   • Mozna temu zapobiec tylko narod jest zbyt glupi i slaby, by sie postawic wladzy.

    • 3 0

  • Straty pozorne bo robili to od razu z zamiarem (2)

   nieuiszczenia. Jakby mieli zapłacić akcyzę 17.8 % to by się w to nie bawili...

   • 11 1

   • Tyle ze ktoś kto chce porsche nie ma wyboru wtedy tańszego i kupuje na rynku płacąc tyle ile się należy podatku.

    • 1 5

   • 18.6% powyżej 2l

    18.6% akcyza powyżej 2l, poniżej 2l 3.1%

    • 1 0

  • Ja co miesiac trace. Na umowie o prace mam wpisana kwote, a na konto wplywa nizsza. Niby jakies brutto i netto, ale ja im nie wierze.

   • 21 1

 • Pff (4)

  Tosz to zwykłe szuje bramowe, poljaki cfaniaki. Mafie samochodowe były w latach 90 jak z lamakami krazyli po mieście.

  • 54 7

  • stary przekręt, 7 lat temu w UK polscy złodzieje i narkomanii się tym zajmowali

   • 4 0

  • Czasy się zmieniły, teraz kradzieżą samochodów to zajmują się płotki (2)

   Prawdziwa mafia teraz to białe kołnierzyki i wykorzystywanie luk w prawie, albo jego sprytne obchodzenie, jak tutaj. Stąd miałeś karuzele vatowskie czy mafię lekową

   • 8 0

   • Albo idą do polityki, ale tu nawet płotka, byle wierna, dobrze żyje. Wystarczy nie mieć duszy.

    • 4 0

   • na szczęscie nie biorę leków ani innych suplementów

    to mnie nie wydutkali

    • 1 0

 • (2)

  Oj remik remik ma szanse się wykazac

  • 13 2

  • Kto? (1)

   O kim mowa?

   • 2 0

   • Remigiusz Blazejczyk PS Bojsza lub Boja
    To jego auta

    • 4 0

 • Mafia to organizacja ingerującą w struktury polityczne panstwa (4)

  Dawaj nazwiska polityków zamieszanych skoro to mafia jest.

  • 98 8

  • (2)

   Wystarczy sporzeć na listy KO

   • 15 17

   • (1)

    i znowu tylko pisowskie insynuacje

    • 17 6

    • Po dzisiejszych newsach Ministerstwo Trollowania musi nadrabiać straty wizerunkowe.

     • 7 2

  • Prekursorzy mafii (tej z początków XX wieku), mogliby się uczyć od dzisiejszych,

   miłościwie nam panujących cwaniaków.

   • 3 1

 • Gniot nie prawo

  tylko państwo ma prawo okradać nas z akcyzy. To nic że jest nielegalna. Cała reszta łapy przecz.

  • 59 13

 • 500.000 zeta i mafia . oj autor ma fantazję. (4)

  • 110 9

  • (1)

   właśnie, to zwykła zorganizowana grupa przestępcza, a nie tam żadna mafia

   • 20 1

   • Jaka zorganizowana grupa przestępcza?

    Kilku pomysłowych kolesi z podwórka postanowiło wziąć przykład z góry.

    • 17 2

  • zwykłe cwaniaki z warsztatu nie mafia

   • 14 0

  • Co na to pani Emilia?

   Czy ma na to jakiś sposób?

   • 4 0

 • Teraz US będzie kazał zapłacić brakującą akcyzę właścicielom aut (7)

  taki mamy klimat w państwie...

  • 67 4

  • Krzysiek (3)

   Hahaha, w polsce wszystko jest możliwe!

   • 3 0

   • Wiem bo kolega takie auto kupił (2)

    zarejestrowane już w Polsce, ale jak przerejestrował to się okazało, że było zarejestrowane z podrobionymi kwitami od akcyzy. Teraz jemu każą to zapłacić.

    • 8 1

    • było kupać taniej ?

     a taki cwany był.

     • 2 4

    • To zarejestrowac w innym kraju i tyle.

     • 1 0

  • czynny zal (2)

   napisza i nie beda płacic

   • 4 4

   • jasne

    państwo odpuści te "parę" złotych

    • 1 0

   • czynny żal chroni przed karą

    a nie zapłatą należnej akcyzy

    • 4 0

 • Krzysiek (9)

  Bardzo dobrze że ich złapali! Takich jak oni cwaniaczków na mieście jest coraz więcej, każdy teraz tylko kombinuje jak może ale Co zrobić jak bieda w kraju, pracować za 2500 netto?

  • 50 15

  • (4)

   Za 2,5 netto to dostaje się pierwszą pracę po studiach na UG.

   • 2 12

   • Krzysiek

    Ale wiesz dobrze o tym że jest całą masa ludzi którzy dumnie pracują za tą stawkę, żyją za nią i jeszcze oszczędzają.

    • 11 3

   • Krzysiek (2)

    A po za tym sądzę że po studiach na ug, każdy kto ma choć trochę oleju w głowie potrafi sobie coś lepszego ogarnąć lub wyjechać i zacząć zarabiać normalne i godne pieniądze, bo później zostają już tylko takie nie dobitki...

    • 3 6

    • Po podstawowce (1)

     A ja pracuje w branzy metalowej, lap sobie nie urywam i nizej 8 tys nie schodze a pracuje na stogach.

     • 5 0

     • Wspaniale.

      • 1 0

  • Dla chcącego ... (3)

   Nie bądź ciu*lem zrób kurs a w stoczni możesz zarobić nawet i 9.ooo zeta.A na starość super emerytura.Ale trzeba trochę pomyśleć no i chcieć.Ja od dwóch tygodni jestem na emeryturze i mam na rękę 5.ooo zeta i sobie jeszcze na pół etatu dorobię 3.ooo zł.Na luzie ...bo nie chcę siedzieć przed telewizorem a na jesień i zimę już planuję Grecję i Turcję bo to tylko 2.500 zeta za 14 dni.

   • 3 3

   • Tylko 5 masz...

    Ja mam 15 tys
    I dwie emerytury
    A dorabiam 8 tyś na pół etatu.
    Wakacje mam cały rok A do Polski na 14 dni jadę.
    Polska to piękny kraj. Co drugi tu jest milionerem

    • 4 0

   • To se jeszcze rentgen zrob i dowiedz ile tego dobra z zus odbierzesz .

    • 1 0

   • Nie kazdy chce byc robolem w stoczni..ja na lewo mam 25 tys, emerytura mnie nie obchodzi, bo nie dozyje, a jak nawet, to jakies 400 tys odlozone juz mam. A gdzie pojade za to? Nawet nie wiem, ciagle gdzies jezdze, to w domu bym posiedzial...

    • 0 1

 • (5)

  Kiedyś pracowałem w warsztacie to właściciel zawsze tak robił, miał kilka popularnych aut w dwóch wersjach jedna kompletna bezwypadkowa, a druga rozbita, tą bezwypadkową rozkręcaliśmy i podstawialiśmy części z rozbitego, a potem skręcaliśmy wszystko z powrotem i auto było sprzedawane jako bezwypadkowe. Potem już doszliśmy do takiej wprawy że nawet wszystkich śrubek nie dokręcaliśmy żeby szybciej szło.

  • 55 7

  • I te wszytkie plastki osłony itd...

   Po co to komu...

   • 7 0

  • Jest czym się chwalić...

   Naprawdę...

   • 13 3

  • Czegoś nie rozumiem... (1)

   Rozkręcaliście bezwypadkowy samochód, wymienialiście w nim części na używane z powypadkowego samochodu?
   I sprzedawsliście jako bezwypadkowy....

   Byłoby prościej po prostu sprzedać bezwypadkowy jako bezwypadkowy z pominięciem zabawy w rozkręcanie.

   Właściciel warsztatu doktoryzował się z praktycznego zastosowania januszologii?

   • 18 11

   • za gupi jesteś januszu by to zrozumić

    • 16 5

  • CbS

   Dzięki za cynk

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.