• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Amber Gold. Katarzyna P. na wolności. Marcin S.-P. o zwolnienie się nie stara

Szymon Zięba
29 lutego 2024, godz. 12:00 
Opinie (293)
Sąd Okręgowy w Gdańsku. Mowa końcowa obrońcy Katarzyny P. w sprawie Amber Gold. 6.05.2019 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku. Mowa końcowa obrońcy Katarzyny P. w sprawie Amber Gold. 6.05.2019 r.

Katarzyna P., skazana w aferze Amber Gold, wyszła na wolność. Sąd Apelacyjny w Gdańsku udzielił byłej żonie Marcina S.-P. (są po rozwodzie, Marcin P., dodał do nazwiska żony własne) przedterminowego warunkowego zwolnienia. "Okres próby" potrwa do 2026 r. Był prezes Amber Gold o zwolnienie się nie ubiega, choć mógłby.

Zgodził(a)byś się spędzić np. 5 lat w więzieniu za duże pieniądze?

Przypomnijmy: w 2021 r. informowaliśmy, że Katarzyna P. wyszła na wolność, bo po ośmiu latach sąd uchylił jej tymczasowy areszt.

Jednak po prawomocnym wyroku wydanym przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku Katarzyna P. wróciła za kratki. Kobieta została skazana łącznie na 11,5 roku więzienia. Wcześniej - w ramach aresztu tymczasowego - przebywała już za kratkami od 2013 do 2021 r.

Ponieważ areszt zaliczył się jej na poczet odbywania kary, kobieta mogła ubiegać się o przedterminowe zwolnienie. Katarzyna P. skorzystała z tej możliwości i wyszła kilka miesięcy temu na wolność. Jako pierwsi poinformowali o tym dziennikarze tygodnika "Zawsze Pomorze"

Sprawdź: są najlepsi w pomocy w kłopotach z prawemSąd w Toruniu nie chciał zwolnić P., sąd w Gdańsku - zwolnił- W sprawie Sąd Okręgowy w Toruniu postanowieniem z dnia 9 lutego 2023 r. odmówił udzielenia warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności. Na powyższe orzeczenie zażalenie złożył obrońca skazanej, które zostało przekazane wraz z aktami do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku - przekazał Jarosław Szymczak z Sądu Okręgowego w Toruniu, który zajmował się sprawą P.
Jak wyjaśnia Szymczak, postanowieniem z 15 maja 2023 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku jednak zmienił zaskarżone postanowienie Sądu Okręgowego w Toruniu.

- W ten sposób, że udzielił skazanej warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, poprzez wyznaczenie okresu próby do 13 kwietnia 2026 r., oddając w tym okresie skazaną pod dozór kuratora - tłumaczy Szymczak.

Katarzyna P. ma pracować i kontaktować się z kuratoremSąd Apelacyjny w Gdańsku zobowiązał skazaną w okresie próby do:

  • informowania kuratora sądowego o przebiegu okresu próby,
  • wykonywania pracy zarobkowej
  • oraz do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem zgodnie z rozstrzygnięciem zawartym w wyroku.


"Katarzyna P. poświęciła się rodzinie"W sprawie poprosiliśmy o komentarz mec. Annę Żurawską, która reprezentowała Katarzynę P. przed wymiarem sprawiedliwości.

- Sąd Apelacyjny w Gdańsku uwzględnił moje zażalenie, zmieniając postanowienie Sądu Okręgowego w Toruniu. Przypominam, że Katarzyna P. odbyła większość orzeczonej względem niej kary łącznej 11 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności - mówi mec. Żurawska.
Wskazuje, że wobec jej klientki stosowano areszt przez niemal 8,5 roku.

- A rygory i ograniczenia dla tymczasowo aresztowanych są o wiele surowsze niż dla osób odbywających karę pozbawienia wolności - mówi mec. Żurawska.


Adwokatka P. informuje, że Katarzyna P. po uchyleniu aresztu "poświęciła się rodzinie" i "prawidłowo wykonywała obowiązki nałożone na nią przez sąd".

- Jej zachowanie nie budziło żadnych zastrzeżeń ani na wolności, ani w izolacji. Po uprawomocnieniu się wyroku stawiła się do jednostki penitencjarnej, gdzie odbyła jeszcze kolejne 10 miesięcy kary. Moja klientka spełniała wszystkie wymogi do jego [zwolnienia - dop. red] udzielenia, co zostało wykazane we wniosku i cieszę się, że sąd odwoławczy podzielił te argumenty.

Kiedyś Marcin P., dziś Marcin S.-P. o zwolnienie się nie staraWarto podkreślić, że skazani w aferze Amber Gold nie są już małżeństwem. Co ciekawe, biorąc ślub Katarzyna i Marcin zdecydowali, że oboje przybiorą nazwisko panieńskie kobiety. Potem Marcin P. zachował nazwisko żony, ale dodał do niego także swoje nazwisko rodowe. Para się rozwiodła. Teraz używa obu nazwisk łącznie.

W wyroku w aferze Amber Gold został skazany na 15 lat więzienia. Również i w jego przypadku wieloletni areszt zaliczył się na poczet kary, więc zza krat wyjdzie w 2027 r. Jak informuje tygodnik "Zawsze Pomorze", w przeciwieństwie do swojej byłej żony nie stara się o szybsze opuszczenie więziennych murów.

- Skazany uprawnienie do ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie nabywa po odbyciu 3/4 części orzeczonej kary pozbawienia wolności. Marcin S.-P. uprawnienie to nabył z dniem 26 listopada 2023 r. Nie występował on jednak do Sądu Okręgowego w Gdańsku z wnioskiem o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Marcin S.-P. dotychczas nie ubiegał się także o przerwę w wykonaniu kary - zaznacza w rozmowie z "Zawsze Pomorze" sędzia Mariusz Kaźmierczak, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku ds. karnych. - Z uwagi na wymiar kary nie może się on ubiegać o udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (293)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane