• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wyrok ws. Amber Gold. Kara dla Katarzyny P. obniżona o rok

Szymon Zięba
30 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Jak sprawa Amber Gold zmieniła prawo

Prokuratura o sprawie Amber Gold: to sukces wymiaru sprawiedliwości

Sąd Apelacyjny obniżył karę Katarzynie P. o rok. Wyrok pozbawienia wolności w sprawie Marcina P. został utrzymany. Oznacza to, że współtwórczyni Amber Gold usłyszała ostateczny wyrok 11,5 roku. Marcin P. został skazany na 15 lat. P. nie przyszli jednak w poniedziałek, 30.05.2022 r., by wysłuchać rozstrzygnięcia w głośnej aferze finansowej. Wyrok jest prawomocny.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Czy po aferze Amber Gold ostrożniej inwestujesz swoje oszczędności?

W czwartek, 28.04.2022 r., w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku rozpoczął się proces apelacyjny w sprawie Marcina i Katarzyny P., twórców Amber Gold.

Do tej pory w sądzie za specjalną, szklaną szybą pojawiał się tylko Marcin P. Katarzyna P., która odpowiada w sprawie z wolnej stopy, przed wymiarem sprawiedliwości konsekwentnie się nie stawiała (obecność na sali rozpraw nie jest obowiązkowa).

16 maja przedstawiciele Sądu Apelacyjnego w Gdańsku poinformowali, że wydanie wyroku w sprawie Katarzyny P. i Marcina P. odroczono do 30 maja 2022 r.

11:02 30 MAJA 22 (aktualizacjaakt. 11:05)

Wyrok ws. Amber Gold (11 opinii)

Prokuratura mówi o sukcesie wymiaru sprawiedliwości ws. Amber Gold
Prokuratura mówi o sukcesie wymiaru sprawiedliwości ws. Amber Gold


W poniedziałek, kiedy sędzia odczytywał wyrok drugiej instancji, na sali nie pojawiło się żadne z oskarżonych. Nie było także ich pełnomocników.

Sąd Apelacyjny tymczasem obniżył karę wymierzoną Katarzynie P. o rok - do 11,5 roku pozbawienia wolności. Kara pozbawienia wolności dla Marcina P. została utrzymana.

Na ogłoszenie wyroku nie przyszli Katarzyna i Marcin P. Nie pojawili się także ich obrońcy. Na sali był prokurator i dziennikarze. Na ogłoszenie wyroku nie przyszli Katarzyna i Marcin P. Nie pojawili się także ich obrońcy. Na sali był prokurator i dziennikarze.

Co oznacza obniżenie wyroku dla Katarzyny P.?22 września 2021 r. sąd uchylił tymczasowy areszt Katarzynie P. Kobieta przebywała w nim od 2013 roku. Tymczasowy areszt zalicza się natomiast na poczet zasądzonej kary.

Katarzyna P. wyszła na wolnośćKatarzyna P. mogłaby ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po odbyciu 3/4 kary.

Jakie decyzje podjął sąd ws. Amber Gold?Sąd drugiej instancji wymierzył oskarżonej Katarzynie P. karę łączną 11 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności i karę łączną grzywny w wysokości 450 stawek dziennych, ustalając jedną stawkę dzienną na kwotę 150 zł.

Na poczet orzeczonej wobec oskarżonej Katarzyny P. kary łącznej pozbawienia wolności zaliczył okres rzeczywistego pozbawienia wolności z tytułu zatrzymania i tymczasowego aresztowania w sprawie od 15 kwietnia 2013 r. godz. 13:05 do dnia 22 września 2021 r., godz. 16.33.

Prokuratur na gorąco komentuje wyrok ws. Amber Gold. Co wpłynęło na wymiar kary?


Wymiar sprawiedliwości zasądził od Skarbu Państwa na rzecz obrońcy oskarżonego Marcina P. kwotę 1440 zł brutto (zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu oskarżonemu Marcinowi P. w postępowaniu przed Sądem Apelacyjnym).

Zasądził od oskarżonych na rzecz Skarbu Państwa odpowiednio: od Katarzyny P. kwotę 14.100 zł za obie instancje, od Marcina P. kwotę 32.400 zł za drugą instancję oraz zwolnił ich od obowiązku poniesienia wydatków postępowania odwoławczego, obciążając nimi Skarb Państwa.

Afera Amber Gold. Wyrok w pierwszej instancjiPrzypomnijmy: w październiku 2019 r. sąd pierwszej instancji wymierzył w nieprawomocnym wyroku kary 15 lat więzienia dla Marcina P. i 12,5 roku dla Katarzyny P. Oprócz tego wymiar sprawiedliwości pierwszej instancji orzekł wobec małżeństwa karę grzywny: odpowiednio 159 tys. zł i 135 tys. zł.

Sędzia zdecydowała się także wówczas orzec wobec skazanych 10-letni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz nakazała im naprawę szkody i zadośćuczynienie poszkodowanym klientom. Chodzi o kwoty liczone w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych.

W uzasadnieniu sędzia podkreśliła m.in., że Amber Gold działało na zasadzie piramidy finansowej, a popełnione przez małżeństwo P. czyny cechował "znaczny stopień społecznej szkodliwości".

Tak wyglądał Marcin P. podczas jednej z rozpraw apelacyjnych. Film archiwalny.

2,5 roku po wyroku w pierwszej instancjiProces przed sądem drugiej instancji rozpoczął się dopiero 2,5 roku po wydaniu nieprawomocnego wyroku.

Powodem jest zawiłość sprawy. Już jesienią zeszłego roku przedstawiciele Sądu Apelacyjnego w Gdańsku tłumaczyli, że "przeanalizowanie materiału dowodowego, znajdującego się w kilkuset tomach akt oraz kilkunastu tysiącach załączników, wymaga czasu".

Akta znajdujące się w Sądzie Apelacyjnym zawierają 886 tomów. Dodatkowo materiał dowodowy zawiera 15 tys. załączników.

Afera Amber Gold. Fakty:

 • Akt oskarżenia ws. Amber Gold wpłynął do Sądu Okręgowego w Gdańsku w 2015 r.
 • Wraz z nim przekazane zostały akta składające się z ponad 16 tys. tomów.
 • W sprawie przesłuchano blisko 20 tys. świadków.
 • Akt oskarżenia zawierał się na niemal 9 tys. kart (45 tomów). Główne zarzuty, na które wskazywała prokuratura, dotyczyły oszustwa na szkodę blisko 19 tys. osób i łączną kwotę opiewającą na setki milionów złotych, działalności parabankowej oraz prania brudnych pieniędzy.
 • Prokuratura Okręgowa w Łodzi prowadziła śledztwo w tej sprawie od października 2012 r.
 • Wcześniej toczyło się ono w prokuraturze gdańskiej. Prowadzone było wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegaturą w Gdańsku.
 • Proces w sprawie Amber Gold rozpoczął się w pierwszej instancji w 2016 r. i trwał trzy lata.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (388)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane