Fakty i opinie

Apel o zakończenie śledztwa ws. morderstwa Pawła Adamowicza

Apel o zakończenie śledztwa ws. morderstwa Pawła Adamowicza i skierowanie sprawy do sądu odczytał prof. Aleksander Hall. Za nim stoi autor apelu, brat prezydenta Gdańska, Piotr Adamowicz.
Apel o zakończenie śledztwa ws. morderstwa Pawła Adamowicza i skierowanie sprawy do sądu odczytał prof. Aleksander Hall. Za nim stoi autor apelu, brat prezydenta Gdańska, Piotr Adamowicz. Krzysztof Mystkowski / KFP

- Oczekujemy niezwłocznego rozpoczęcia procesu w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza i nie są to chyba zbyt wygórowane oczekiwania, jeśli się zważy, że proces Andersa Breivika, który w ataku w Norwegii zabił 77 osób, rozpoczął się dziewięć miesięcy po dokonaniu tamtej zbrodni - napisano w petycji o przyspieszenie śledztwa w sprawie Stefana W., który niemal dwa lata temu zamordował prezydenta Gdańska.Dlaczego śledztwo ws. zabójstwa Pawła Adamowicza nie zostało zakończone?

prokuratura nie wie, czy sprawca był poczytalny, a ma obowiązek to ustalić przed skierowaniem sprawy do sądu 16%
postępowanie ws. morderstwa nigdy nie jest proste, więc nie dziwię się, że tyle to trwa 9%
nie wiem, nie rozumiem tego 18%
prokuraturze nie jest na rękę, by Stefan W. opowiadał w sądzie o swoich motywacjach 57%
zakończona Łącznie głosów: 2051
Krewni i najbliżsi współpracownicy zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza spotkali się w miejscu, w którym doszło do zamachu na jego życie, by w przeddzień drugiej rocznicy tego zdarzenia wystosować publiczny apel.

Obchody drugiej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza - program wydarzeń

Choć apel nie jest konkretnie zaadresowany, wydaje się, że skierowany jest do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która prowadzi postępowanie ws. zabójstwa prezydenta Gdańska.

Treść apelu odczytał prof. Aleksander Hall.

- Mijają dwa lata od zamordowania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie ma żadnych wątpliwości, kto dopuścił się zbrodni, kiedy i w jakim miejscu. Sprawca publicznie ujawnił motywacje. Naocznymi świadkami zamachu na życie prezydenta Adamowicza były tysiące zgromadzonych w Gdańsku, a setki tysięcy widziały za pośrednictwem telewizji, co się stało - mówił prof. Aleksander Hall.
Autorzy i sygnatariusze apelu wyrazili niepokój decyzjami śledczych, które - w ich ocenie - opóźniają osądzenie sprawcy. Ich zdaniem sprawa Stefana W. powinna zostać już skierowana do niezawisłego sądu, który w przypadku wątpliwości może sam uzupełnić materiał dowodowy. Również w zakresie niezbędnym do oceny stanu psychicznego sprawcy - napisali.

- Oczekujemy niezwłocznego rozpoczęcia procesu w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza i nie są to chyba zbyt wygórowane oczekiwania, jeśli się zważy, że proces Andersa Breivika, który w ataku w Norwegii zabił 77 osób, rozpoczął się dziewięć miesięcy po dokonaniu tamtej zbrodni.
Tuż po zakończeniu spotkania z dziennikarzami pod apelem widniały podpisy 279 osób.

- W imieniu własnym i rodziców chcę podziękować za wyraz ludzkiej solidarności - mówił Piotr Adamowicz, starszy brat prezydenta Gdańska. - Nie chcę wyróżniać nikogo z podpisanych pod tym apelem, ale chciałbym przywołać nazwiska kilku prawników, którzy także poparli nasz apel. Są to m.in. prof. Małgorzata Gersdorf, prof. Adam Strzembosz, prof. Andrzej Zoll, prof. Andrzej Rzepliński, prof. Jerzy Zajadło.
Magdalena Adamowicz, wdowa po Pawle Adamowiczu, mówiła, że często bywa pytana, czy Polacy czegoś się nauczyli po tej zbrodni.

- Odpowiadam: jak mogliśmy się nauczyć, skoro nie możemy poznać odpowiedzi na najważniejsze pytanie: dlaczego człowiek, który zabił mojego męża, zrobił to, co zrobił, jaki miał motyw? Tylko wtedy możemy zrozumieć mechanizm tej zbrodni. Musimy poznać jej przyczyny, by znaleźć na nią lekarstwo.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zauważyła, że "przez te dwa lata wydarzyło się naprawdę niewiele, byśmy mogli poznać prawdę na temat tego morderstwa".

Marszałek pomorski Mieczysław Struk: - Liczymy, że ten proces szybko się rozpocznie. Stefan W. przyznał się do zbrodni, wyraźnie zadeklarował swoje motywy, zgodnie z opinią biegłych można go sądzić.
- Wielu z nas nie ma zaufania do prokuratury. I nie chodzi tu o liniowych prokuratorów, którzy na co dzień wykonują swoją ciężką pracę, lecz o kierownictwo, a konkretnie o prokuratora generalnego, który jest czynnym politykiem - mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Przypomnijmy: śledztwo ws. morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Oskarżonym w tej sprawie jest Stefan W., który przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Istotą jest to, czy w momencie zaatakowania prezydenta na scenie podczas finałowego koncertu WOŚP 13 stycznia 2019 r. W. był poczytalny. Jeśli nie, sprawca nie stanie przed sądem, lecz trafi do zamkniętego ośrodka.

W sierpniu prokuratura otrzymała drugą opinię biegłych dotyczącą poczytalności Stefana W. - wynika z niej, że w chwili popełnienia zbrodni był poczytalny. Wcześniej inni biegli uznali, że był on niepoczytalny.

W grudniu 2020 r. śledczy uznali jednak, że konieczna jest kolejna - już trzecia - opinia biegłych w tej sprawie, a śledztwo zostało przedłużone do 13 kwietnia 2021 r.
Pełna treść apelu poniżej
oraz na stronie petycjeonline.com

"Mijają dwa lata od zamordowania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie ma żadnych wątpliwości, kto dopuścił się zbrodni, kiedy i w jakim miejscu. Sprawca publicznie ujawnił motywacje. Naocznymi świadkami zamachu na życie prezydenta Adamowicza były tysiące zgromadzonych w Gdańsku, a setki tysięcy widziały za pośrednictwem telewizji, co się stało.

Sprawca przebywa w areszcie. Opinia biegłych z Krakowa, co do stanu psychicznego sprawcy wzbudziła wątpliwości samej prokuratury, która uznała ją za niejasną i niespójną wewnętrznie. Dlatego powołano inny zespół biegłych pod kierownictwem prof. Janusza Heitzmana, który jednoznacznie uznał, że zabójca może być sądzony. To orzeczenie przyjęła zarówno prokuratura, jak i - co wiadomo z mediów - obrońca sprawcy oraz sam sprawca. Następnie prokuratura przekazała podejrzanemu do zapoznania się akta sprawy, co wskazywało, że śledztwo zmierza do jego zamknięcia oraz do skierowania do sądu aktu oskarżenia.

Niespodziewanie, po 4 miesiącach od wydania jednoznacznej opinii przez zespół prof. Heitzmana, prokuratura postanowiła powołać kolejnych biegłych.

 • JESTEŚMY ZANIEPOKOJENI kolejnymi decyzjami śledczych, które opóźniają osądzenie sprawcy. Uważamy, że sprawa Stefana W. powinna zostać już skierowana do niezawisłego sądu, który w przypadku ewentualnych wątpliwości może sam uzupełnić materiał dowodowy, również w zakresie niezbędnym do oceny stanu psychicznego sprawcy.
 • OCZEKUJEMY niezwłocznego rozpoczęcia procesu w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza i nie są to chyba zbyt wygórowane oczekiwania, jeśli się zważy, że proces Andersa Breivika, który w ataku w Norwegii zabił 77 osób, rozpoczął się dziewięć miesięcy po dokonaniu tamtej zbrodni.
 • WIERZYMY, że wyrok w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza będzie symbolicznym aktem sprawiedliwości i przestrogą dla wszystkich opętanych nienawiścią.
 • Zarówno najbliższym Pawła Adamowicza, jak i gdańszczankom i gdańszczanom oraz polskiemu społeczeństwu potrzebna jest prawda w tej sprawie. Niezawisły sąd dojdzie do prawdy i wyda sprawiedliwy wyrok".

Opinie (454) ponad 100 zablokowanych

 • ..... (71)

  Wiadomo że dla PiS-u był nie na rękę Pan Adamowicz , nie mogli przez tyle lat wejść do Gdańska to zrobili to co zrobili .

  • 224 423

  • (27)

   Sugerujesz, planowe morderstwo, planowane w Warszawie na Nowogrodzkiej?? Z całym nie -szacunkiem do PISu, zdejmij folię i weź się przewietrz. Bo niektórzy od tej nienawiści szerzonej przez obie strony w Polsce to już chyba wierzą we wszystko w co chcą...

   • 121 20

   • Propaganda oszczerstw Kurskiego nie jest planowa na Nowogrodzkiej? (26)

    Może konkretnego człowieka nie wybrali ale liczyli na taki finał sprawy.

    • 30 59

    • Z tego co pisali na Onecie to Stefan W. oglądał namiętnie TVN. (15)

     A w tamtym czasie, Adamowicz wypiął się na PO i jechali po nim także w TVN-ie i Wyborczej.

     • 79 16

     • (8)

      Podobno oglądał wiadomości z TVP i jak postanowił, tak zrobił.

      • 6 48

      • w pierdlu tylko tvn24... (1)

       • 42 6

       • w tym czasie więzieniami z ramienia rządu zajmował się Patryk Jaki

        myślisz, że pozwoliłby żeby leciał TVN24 a nie tvp info?

        • 4 9

      • Wałęsa zwany Bolkiem kazał mu odejść bo syna chciał wstawić na jego miejsce (1)

       PO wystawiło Jarosława Wałęsa który przegrał z Płażyńskim z PiSu w I turze wyborów .

       • 20 4

       • wałęsa koniecznie chcial by jego syn Jaro...był prezydentem...woda sodowa odwaliła mu..

        ten chłoptaś popierany przez Bolka...nic nie wie.. , nic nie umie....tatuś go forsuje bo ma ogromne pieniadze w milionach.. ale zapomniał że ma te miliony na różnych kontach i stale narzeka na brak pieniedzy

        • 3 0

      • Jak zwykle ..POdobno... (1)

       Typowe dla lewaków

       • 13 3

       • 1 wódka 2 Cole 3 Ochraniarzy ...w sądzie przegrałas co?

        • 7 1

      • Dziś Dulkiewicz znowu przegrała sprawę jak kupowała wódkę i dwie Cole (1)

       Sąd uznał że można nagrywać i nie jest to czyn zabroniony . Paweł by nigdy wódki w sklepie w czasie pracy nie kupował

       • 19 5

       • gdańszczanie ciągle nie potrafia wybrac uczciwego i mądrego prezydenta..i dlatego..

        to jest waszą największą porażka...dno....

        • 2 0

     • (5)

      Dzisiaj druga strona tego konfliktu usilnie stara się o tym zapomnieć, kierując oskarżenia tylko w kierunku partii rządzącej.

      • 31 5

      • Schetyna mówił że Adamowicz jest skończony (2)

       A Neuman że są tak twarde zarzuty dla Adamowicza że wyjdzie w kajdankach . Wyborcza pisała o nieprawidłowościach w zeznaniach i majątku Pawła . Widać że podpadł Platfusom

       • 23 2

       • I jeszcze kandydował przeciw bolowemu jarusiowi. Nie mógł inaczej skończyć

        • 7 0

       • bo to prawda ale adamowicz działal razem z żona i teściową a wiec powinni...

        ci pozostali odpowiadac karnie.NADAL to jest do wykonania..i prowadzenia śledztwa dla gtych dwoch oszustek...miliony są na kontach pochowane...ale to mozna sprwdzic ...

        • 0 0

      • (1)

       A kto na niego napuszczał ciemny, durny lud? Czyżby pseudo redaktorek Sitek był z TVN?

       • 12 6

       • No i lód ruszył

        • 2 1

    • (9)

     Tvp przekazuje informacje których nie przekazują inne telewizje

     • 24 11

     • niczego nie przekazują tylko manipulują przekazem aby był zgodny z linią partii (6)

      • 24 34

      • (2)

       Nieprawda w tvp jest wiele niezależnych Dziennikarzy z innym zdaniem od PiS

       • 29 18

       • (1)

        Dobry żart

        • 16 26

       • To nie jest żart, niezależni dziennikarze: Sławomir Siezieniewski, Jan Pospieszalski, Piotr Świąc, Tomasz Sieliwończyk, Krzysztof Ziemiec, Michał Cholewiński, Beata Chmielowska Olech.... Wymieniać dalej?

        • 27 11

      • poczekaj jak komuszki zaczną rządzić to będziesz płakała za PIS em (2)

       • 39 7

       • (1)

        Przecież już rządzą. Nie pisz mi, że nie są. Centralizacja władzy w rękach wodza. Wszyscy (opozycja, UE, drugi sort...) winni, a sami ponad prawem... wszystko dla ludu pracującego, czyli ciemnego ludu. Nie wspomnę o tym, że działania tej grupy pokazują, że oni umieją omijać i naginać prawo. Ustawy w nocy pisane, a potem buble i 8 razy poprawki...

        • 17 24

       • Nie powiedziałbym, że drugi sort. Niestety ale to jednak prawda i nie ma się co łudzić. Kaczyński powiedział to do konkretnych osób, które zrobiły co zrobiły. Opozycja to podchwyciła i zaczęła używać tego jako argumentu na podział społeczeństwa i niby jak to jest gorzej traktowana. I można było w to nawet uwierzyć bo było przy tym trochę manipulacji właśnie w TVN. Tylko niestety akcja promocyjna szczepień z ograniczeniami RODO przez pewnych ludzi ukazała, że jednak sorty są. Niektórzy faktycznie czują się lepsi, ważniejsi i cenniejsi od innych, są nadludźmi...

        • 5 3

     • Nie, inne też kłamią, nie tak dużo, perfidnie i bezczelnie ale kłamią.

      • 6 8

     • Tak jest. TVP to narodowe dobro

      • 9 7

  • (2)

   Bartuś do lekarza wiem , ze trudno się dostać, ale do tego lekarza skierowanie nie jest potrzebne

   • 29 12

   • Ty też musisz iść do lekarza bez skierowania

    • 7 17

   • Antek blokuje kolejkę od ponad 10 lat

    • 7 10

  • (12)

   Malwersant, rzekomo nieumiejący policzyć własnych mieszkań, wyprzedający dochodowe spółki i ciągnący z tego profity, był jak najbardziej na rękę pisowi. Nikt lepiej nie ilustrował teorii o układzie jak tragicznie zmarły adamowicz.

   Tak przy okazji - ciepło w mieszkanku? :D

   • 61 24

   • Jeszcze by nie daj Boże wygrał sprawę w sądzie i już by nie było tak miło. (2)

    A teraz mają cel na dłuuuugie lata.

    • 5 18

    • (1)

     nawet sławomir neumann miał inne zdanie w tej kwestii :))

     • 44 1

     • ale lemingi POwtarzają ,to co powie Szkło Kontaktowe

      i napisze Szchechter w Wybiórczej

      • 23 7

   • Ty tak na serio? Dowiadujesz się co dzień o przekrętach polityków PiS, ich kolegów i rodzin, (8)

    i tak na serio jesteś w stanie uznać, że to właśnie Adamowicz ilustrował układ?
    Przekręty na wyborach, które się nie odbyły, na respiratorach, maseczkach, wypłacanie premii swoim, którzy te premie przelewają do kasy partii itd. itp.

    • 24 50

    • (1)

     za dużo siedzisz na fejsbuku uszustki jandy

     • 34 12

     • Ja nie ma Facebooka

      • 9 16

    • (5)

     Większość tych tefauenowskich rewelacji to bajki, a z tego co zostanie, to pikuś przy dokonaniach platfusów z jednego miesiąca. Znasz jakąś pisowską gminę, gdzie szambo wybija miesiącami do rzeki albo gdzie zyski idą do zagranicznych spółek?

     Poza tym jak z ciepełkiem w mieszkaniu?
     To oczywiście tez wina pisu? :D

     • 44 15

     • większość pisowskich gmin leje do rzek (1)

      i "wody polskie" rżną głupa, że to przez bobry. A w mieszkanku dziękuję, ciepło. Jak się Strefa PiSu nie wpitziela to i naprawiają co się zepsuło.

      • 12 36

      • Jeszcze będziesz prosił na kolanach, żeby powrócili.

       • 4 4

     • Ale się was pieków PiSowych zebrało tutaj, widać po łapkach do góry. W Gdańsku nie ma tylu oszołomów. (2)

      • 9 24

      • a może oczka się niektórym otwierają ,że "wystarczy nie kraść"

       o "Nowej Marksistowskiej Lewicy " pewno nie słyszałeś ?
       Judeokomuna

       • 14 1

      • a my właśnie z Gdanska i jestesmy za PIS

       wiec nie zmyślaj

       • 0 1

  • dla Pisu był niewygodny???? a co o nim pisali i mowili kupmle z PO?? kto sie bał Adamowicza??

   już pan zapomniał wpisy Wałesy i innych podnżóków AWS i PO?? krótka pamięć..

   • 36 5

  • To własnie takie trole jak ten ziejace nienawiscią są odpowiedzialne za tragedie prezydenta! (2)

   A najbardziej ciekawe jest ,ze to własnie POKOzycja ich produkuje i to masowo!!
   Chore psychole z nienawiści zabiły juz kilku ludzi zwiazanych z pisem ale oto to cisza w mediach propagandowych Pokowskich.
   Bo jedyne co ma do zaoferowania POKOlityk to nienawisc do przeciwjików politycznych za wszelka cene chce sie dostac do koryta POnownie!

   • 31 12

   • (1)

    Zmień lekarza

    • 8 21

    • ty pierwszy

     • 17 5

  • bredzisz, my gdańszczanie dobrze pamiętamy ja było (2)

   takie teksty są dobre dla słoików

   • 10 5

   • właśnie - większość słoi to ciemnota , co chce do koryta i łapie papkę z G>W

    • 16 4

   • Bardzo pamiętamy poczynania tej całej kliki oj ciągało się samolot olt

    • 18 0

  • to w końcu doktor czy profesor? zdecydujcie się

   • 2 0

  • No tak, pisiory zleciły to w TVP (1)

   u Kurskiego są pewnie dokumenty z odpowiednim zleceniem.

   • 8 9

   • Ha ha ha

    • 3 1

  • Gdańszczanie

   Ślepi na złodziejstwa i przekręty swoich samorządowców.Niech was okradają byleby PIS nie doszedł do władzy.Półmózgi.

   • 27 6

  • Wiadomo że jesteś rodzimym odpowiednikiem amerykańskiego bejzbola, który dla wątpliwej sławy publicznie pisze dyrdymały potocznie zwane trollowaniem.

   • 5 11

  • Obstawiac trzeba kolegow z bylej jego partii

   Za dużo wiedzial i zrobil się niezalezny....

   • 18 0

  • (1)

   Pozycja psy wieszala na Adamowiczu. Np pani Lubnauer -Adamowicz to polityk skompromitowany -

   • 22 1

   • Bo był skompromitowany

    • 14 3

  • Nie tylko dla PiSu był nie na rękę

   Dla uczciwych ludzi był nie na rękę

   • 11 2

  • Stefan jest nie winny i wszyscy to wiemy

   • 3 5

  • Proszę. Ile tu opłacanych pisowskich klakierów? Prokuraturze Ziobry widocznie nie na rękę wyjaśnienie tej sprawy. W sprawie wypadku smoleńskiego już po dwóch miesiącach pisiory jęczały że tak długo się ciągnie, a sami przez lata rządzenia nic nie robią. Jak mówił klasyk "bo liczy się kasa, misiu"

   • 4 11

  • (1)

   Co ty piszesz? Zauważ ze Adamowicz odwrócił się.od peowców, zaczoł być dla nich niewygodny, wiedział dużo o ich sprawach, wmieszany był w mafię deweloperską. Załatwili go dla przestrogi, wszyscy o tym wiedzą. A Magdusi zamkneli buzie poprzez funkcje w europarlamecie. Taka oto prawda, a PiSem gęby sobie nie wycieraj.

   • 16 1

   • Lemingi są zbyt tępe by samemu główkować.

    • 0 0

  • piłeś

   piłeś ... nie pisz ...

   • 3 0

  • Ankieta pod artykułem to perełka (1)

   Co by nie kliknąć, to wychodzi że Adamowicz był świetny.
   Święty święty święty....

   • 3 1

   • co pisze to tylko ze adamowicz to wielka korupcja i łajdactwo a jego rodzina...

    powinna juz dawni siedziec we wiezieniu

    • 0 0

  • Pamiętasz

   Pamiętasz jak wypowiadała się całe PO o prezydencie "kryminaliście"... On był niezależny, kręcił swoje lody i chcieć usunąć mogli go wszyscy... Szkoda że ludzie mają taką krótką pamięć... inaczej nikt by nie gadał głupot po jego śmierci... a piękną narracje stworzyła platforma i Ci którym zależy żeby Polaków podzielić na tych z pIS'u i tych z pO.

   • 1 0

  • uważaj ci piszesz i nie oskarżaj bo sam odpowiesz karnie!!!!

   ostrzegamy,......

   • 0 0

  • ale to PO wywaliło go ze swoich szeregów

   za przekręty i oszustwa

   • 1 0

  • druga rocznica smierci p. adamowicza

   jeśli się czegoś nie chce to się nie zrobi ,śledztwo będzie się ciągnąć jak guma od majtek

   • 0 0

 • Chcieliście mieć wolne sądy no to macie (27)

  Są bardzo wolne, wedle życzenia

  • 406 80

  • Zwolennik PiS level master (2)

   To prokuratura ciągnie sprawę.

   • 41 34

   • A pod czyim nadzorem jest Prokuratura? (1)

    Czyżby nie pod Pana Miękiszona? Który ukręca sprawie łeb?

    • 37 12

    • w Gdańsku to kolesie -prokuratura, sądy, U.M.

     ciekawe, ze te instytucje POzwoliły robić przekręty w Amber Gold i OLT . I może Adamowicz nic z tego nie miał ??? W bajki nie wierzę. W zemstę mafii -TAK

     • 13 14

  • (10)

   Nie, chcielismy miec wolne sady, ktorych nie kontroluje minister rzadzacej partii. Jesli jestes mlody to moze kiedys zrozumiesz, jesli jestes glupi to nie ma juz dla ciebie ratunku.

   • 31 28

   • A Wyszło, że kontroluje wszystkich i drugi raz tak samo zagłosowałeś to kto jest głupi? (5)

    • 4 7

    • (4)

     Ci co glosowali na PiS bo dostali 500+ czyli obstawiam, ze ty, twoi znajomi i rodzina.

     • 14 14

     • (3)

      Ludzie głosują na PIS nie tylko z powodu 500+ jest jeszcze więcej sukcesów rządu np. Mamy giga sojusz z USA

      • 8 18

      • Giga sojusz to mieliśmy z niespełna rozumu prezydentem Trumpem. (1)

       Zobaczymy, czy Biden tez będzie przymykał oko na poczynania pisiorków

       • 14 14

       • A co niby źle poczynić Pis. Teraz chwali sz katoli Bidena

        • 4 5

      • "giga sojusz" hahahahhaha, dobre.

       • 9 3

   • Takich w których gwarantuje że nie będzie żadnych wyroków do wyborów -
    Sławomir Neumann. Tzw wolne sądy

    • 13 5

   • Głupszych od ciebie nie ma raczej i widać to w twoim komentarzu (2)

    jeśli sądzisz że minister ma w tym kole wzajemnej adoracji coś do powiedzenia. Było to widać gdy proponowano zmiany na takie jakie są od lat w DE lub we Francji - był wrzask i strach, że wielu starci stołki - podchwyciła to "opozycja" i unijni obserwatorzy, którzy nawet nie byli świadomi jak to u nas działa (bo gdy się zorientowali to się zawineli......).

    W Polsce sędziowie decydują sami o tym, kto będzie sędzią o tym, kto będzie wybierał Krajową Radę Sądownictwa. W KRS na 25 członków, 15 wybierają sędziowie - rozumiesz cze nie za bardzo ? Sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich; z urzędu należą do niej I prezes SN, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, a także posłowie i senatorowie oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawia ich do powołania prezydentowi...resztę sobie dopowiedz - jeśli potrafisz myśleć może do tego dojdziesz, jeśli nie to dalej czytaj co ci Mic*hnik napisał z Kursk*m

    • 10 10

    • A co oznacza skrót DE.

     • 4 5

    • Krs wybiera większość parlamentarna

     Czyli pisowski proletariat geniuszu . Dzięki ich prostackim zmianom legislacyjnym. I o to wlasnie toczą się spory i boje przed TSUE ale to dla ciebie za trudne a i w TVP nie powiedzieli . Za to pewnie powiedzieli, ze się obserwatorzy zawinęła, co ? Gdzie sieją takie potęgi intelektualne jak pisowscy wyborcy ?

     • 10 6

  • Nojmana trzeba by zapytać , on tam gwarantuje rzeczy w sądach jak mówił.

   • 9 6

  • xD (2)

   Sądy a Prokuratura to 2 różne instytucje

   • 19 1

   • To są dwa piony, ale o wspólnym szczycie.

    • 4 6

   • Mhm, tłumacz to pisowskiemu suwerenowi po skończonej zaocznie podstawówce. Powodzenia.

    • 4 1

  • Co mają z tą sprawą na tym etapie wspólnego sądy

   Trzeba czytać ze zrozumieniem,to prokuratura opóźnia dochodzenie

   • 9 1

  • Skupić uwagę?

   Powolnością, w tym przypadku charakteryzuje się Prokuratura, a nie sądy!!!!

   • 5 2

  • sprawa jeszcze Sądu nie ujrzała, pisowska prorok blokuje sprawę, czytanie ze zrozumieniem i myślenie nie boli

   • 3 7

  • Uķład trójmiejski nie umiera nigdy

   Zapraszam do obejrzenia całej prawdy zawartej w filmie Pana Latkowakiego

   • 6 5

  • Oj zryte łby pisowskie

   To wasza prokuratura prowadzi to śledztwo już 2 lata, nie żaden sąd. Z pretensjami to do oberprokuratora Zero.

   • 2 3

  • sąd nie ma aktu oskarżenia

   No co ty, sąd nie ma aktu oskarżenia od politycznej prokuratury, to co ma rozpatrywać

   • 1 2

  • Tu akurat sprawę opóźnia prokuratura, która podlega Ziobrze. Za PRL-u prokuratura też była zależna od władzy i obywatel nie miał szansy wygrać z państwem. Teraz dzięki PiSowi cofamy się do tego wzorca. Moim zdaniem chcą badać Stefana tak długo, aż wyjdzie, że jest niepoczytalny i ukręcić łeb sprawie.

   • 2 3

  • same łajdactwo i łapówkarstwo w sądach a sedziowie pod uczciwy sąd...

   mamy nadzieje ze tak sie stanie w krotce...czas na kary dla sedziow i ukrocenie im ogromnych łajdactw korupcyjnych i ogromnego nieróbstwa i lenistwa !!!!

   • 2 0

  • Sądy w

   To zasługa Ziobry i pisu im jest to nie na reke

   • 0 1

 • (5)

  Hehehe, ja czekam trzeci rok na zakonczenie sprawy spadkowej, ktora nie powinna trwac dluzej niz godzine, a oni chca sprawe o morderstwo rozpoczac dwa lata po fakcie. Naiwni.

  • 301 14

  • (4)

   Nic nie rozumiesz. Elita nie może czekać. Myślę, ze prokurata na pewno wzięła sobie do serca taką konferencję i z podpisami takich "osobistości". Brakuje jeszcze podpisu Zbigniewa Stonogi.

   • 20 10

   • Jak przeczytałem kogo brat Budynia wyróżnił wśród sygnatariuszy apelu (3)

    To resztki złudzeń mnie opadły że chodzi o coś innego niż o awanturę polityczną

    • 23 5

    • Ty jako zwolennik dojnej zmiany komunistów i złodziei (2)

     wyróżniłbyś komucha prokuratora stanu wojennego piotrowicza

     • 6 9

     • Już się zapomniało jak z komunistami się zawiązało koalicję i z czyich list wyborczych wysłało ich do PE pokemon?

      • 9 5

     • ... napisał wielbiciel Jaruzela i Kiszczaka :)

      • 9 1

 • Jaki wyrok? (2)

  I jaki by wyrok nie był, nie zadowoli ani jednych ani drugich.

  • 99 14

  • w Chinach jest porządek, tam się wyrywa dziennie ok 100 chwastów, a u nas za grube tysiące się utrzymuje

   • 4 1

  • Jeśli będzie uniewinniony to zadowoli choćby mnie

   • 3 4

 • "Aleksandra Dulkiewicz zauważyła, że "przez te dwa lata wydarzyło się naprawdę niewiele.." (11)

  ..niewiele to się nie zmieniło pod obecnym rządem..

  • 185 60

  • A co miało sie wydarzyć? Więcej socjalu miałeś dostać? (3)

   • 16 16

   • nie, więcej realizacji zadań z planu na 2020 (2)

    • 16 7

    • O jakie plany ci chodzi? Otwarcie szkół, restauracji, przychody z turystyki? (1)

     Faktycznie, nawaliła.

     • 10 18

     • inwestycje

      • 10 3

  • hahaha mega w punkt, celnie, Prezydętka oczywiście niepytana zawsze mówi wszędzie cokolwiek... hjehe

   • 39 7

  • Przecież zrobiła jakiś mały festyn z okazji 2 rocznicy (1)

   • 30 4

   • przy miesiączkach smoleńskich to rzeczywiście mały festyn

    Jojo

    • 6 21

  • jak to niewiele

   przeciez prezydent gdanska ma teraz ochrone za chore pieniadze wiec jednak wiele sie zmienilo :)

   • 29 1

  • (1)

   kacperek nieudaczniku ty awansowałeś na czyściciela kuwety

   • 2 24

   • Jaka piękna mowa miłości

    Uczą tego w UM?

    • 18 1

  • hahah pani dulkiewicz niewiele dobra dla Gdanska..to sie zgadza

   siedza i pija kawe i nic nie robia to sie zgadza a ogromne pieniadze pobieraja ze skarbu panstwa ...

   • 1 0

 • (6)

  Niestety ale każda władza ma swoje kwiatki i afery. Oczywiście były prezydent, mimo tego, że w paru sprawach zdawał się być trochę za bardzo pro-deweloperski(chociażby z pozwoleniami na budowę okropnych molochów i klocy obok starówki, czy też bezwładnym wylewaniem nowej zabudowy na południe), potrafił dopilnowac tego, aby w ciągu ostatnich 20 lat nasze miasto cywilizacyjnie zmieniło się nie do poznania. Absolutnie najlepsza alternatywa względem jego konkurentów chociażby z przedostatnich wyborów.
  W tej całej nagonce na śp. Prezydenta daje się bardzo zauważyć zwykły cwany sposób na przykrycie miliardowych machlojek obecnej władzy centralnej kosztem naszego miasta oraz WOŚP....

  • 89 148

  • jeszcze lepiej pilnował zysków gminy Lipsk...

   • 31 7

  • Przez dwadzieścia lat to i ja bym zrobił z tak bogatego miasta eldorado, nie oszukujmy się. (1)

   • 25 7

   • Eldorado on zrobił dla siebie.

    • 6 1

  • Makumba. Ponawiam prośbę o ponowne pomiary. Nie oszukuj sam siebie

   • 9 0

  • Co tu naganiać ?

   Sam przyznajesz, że kroił swoje ,,kwiatki,, a za to chwalić też nie wypada.

   • 4 0

  • Cywilizacyjnie mówisz? Ja tam widzę coraz większą dzicz: upasionych białych panów i białe mudzinki dygające w gdańskich korpo za drobne. Ale rodzina prezydenta na stałe mieszka w usa. Ich to nie dotyczy.

   • 6 0

 • Nic mu nie zrobią (4)

  Jest pod parasolem partii ***, która ma w kieszeni sądownictwo. Dla nich Stefan jest swój chłop.

  • 161 138

  • Tak tak, ja też osobiście widziałem jak go trenował naczelnik kaczyński w Berezie Kartuskiej. Sam osobiście pokazywał jak trzymać nóż wojskowy.

   • 26 4

  • Spytaj Nojmana kto ma w kieszeni sądownictwo. (2)

   • 24 4

   • (1)

    komuch piotrowicz, kryśka pawłowicz czy kucharka naczelnika wolfgangowa?

    • 9 17

    • Bufetowa gronkowiec.

     • 18 3

 • będą tak długo badać Stefana (16)

  aż wyjdzie, że był niepoczytalny. Zleceniodawcy tego brutalnego mordu politycznego są niestety na wolności.

  • 167 79

  • to byly porachunki raczej, święty nie był

   • 32 16

  • nie wiem (10)

   ale cos mi się wydaje ze to nie było na tle politycznym.raczej nie pasował jakiejś grupie przestępczej. Politycy walczą ze sobą innymi sposobami.

   • 18 5

   • fakt, nie pasował (1)

    rządzącej grupie

    • 8 18

    • Dokładnie

     Zabity jak wielu Lepper, petelicki, berdychowski Sławomir

     • 7 3

   • (4)

    Adamowicz wypowiedział posłuszeństwo PO. W latach 90. władze organizacji zorientowały się, że wywóz i utylizacja śmieci to żyła złota. Adamowicz położył rękę na tym biznesie. A teraz zagadka. Kogo dotyczy zdanie drugie?

    • 13 2

    • Krzywonos, Jarek Wałęsa, Neuman równo pluli na Adamowicza, razem z pisem, to takie same ścierki (2)

     Lechu W. w ECS pokazał Adamowiczowi kciuk w dół na przywitanie. Ci którzy tam byli to widzieli

     • 19 2

     • (1)

      a PiS - każdy zaświadczy - piał peany na rzecz |Adamowicza, więc na pewno szczerze płakali po jego śmierci, a PiSowskie trolle do dziś płaczą

      • 3 12

      • Szczerze płakali po Adamowicza tylko deweloperzy

       • 16 0

    • Ktos zalatwial zgode srodowiskowa w Warszawie..dla tej spalarni .ale czy to tam prowadza nici?

     Chociaz i tak moglo byc...Budyn sie buntowal a juz jego nastepcy nie...To wielki biznes i mieli go przejac Wlosi?Hmmm zbyt wiele watkow,zbyt wiele spraw by jednoznacznie okreslic zleceniodawce lub zleceniodawcow.

     • 2 0

   • Qpa (2)

    No Lepper też im nie pasował, petelicki też, berdychowski też huja wiesz, zabili go a nie jakiś tam Stefan

    • 4 2

    • Cała Polska widziała , kto zrobił, kto nie upilnował (1)

     Ale ty wiesz swoje.

     • 1 0

     • Stefan W???

       "Nie ma żadnych wątpliwości, kto dopuścił się zbrodni, kiedy i w jakim miejscu. Sprawca publicznie ujawnił motywacje." - są wątpliwości. Sprawca nie przedstawił się jako Stefan W - obejrzyj filmik, śmierdzi ta sprawa na kilometr

      • 0 3

  • z tego co pamietam

   chcial zejsc na emeryture i pewnie tu cos nie zagralo..

   • 2 2

  • Po tylu latach przebywania w ośrodku badawczym każdy by zwariował.

   • 3 0

  • Porachunki wewnętrzne z kolegami z PO, którzy odstawili go bo miał za dużo za uszami i był balastem ?

   • 12 0

  • Jeżeli już jakaś partia miała interes na śmierci PA to tylko PO no i chyba też żona

   • 4 0

 • to moze najpierw temat tych mieszkan ogarnac i PLN (7)

  bez pokrycia zeby był porządek bo chyba wczesniej wyszło?

  • 207 49

  • Nieboszczyków się nie sądzi synku. Takie prawo. Dorośniesz, zrozumiesz. (6)

   • 13 39

   • hitlera i stalina też nie wolno sądzić, to wszystko przez złe słowo Polaka (2)

    to przez nie hitlera zaatakował a stalin dobił, oto wizja PrOgdańska

    • 34 7

    • Polaka grzelaka

     • 15 1

    • a kaczora nie chcecie sądzić nekrofile smoleńskie

     • 1 14

   • Ale małżonków owszem. Jakbyś potrafił łączyć kropki, to byś może zrozumiał dlaczego Wdowa tak szybko załatwiła sobie posadę europosłanki. Podaję hasło może będzie ci łatwiej: immunitet.

    • 29 5

   • Wspólnota małżeńska

    Żonka żyje , można ciągnąć do odpowiedzialności. Dorośniesz zrozumiesz

    • 26 2

   • Spadkobierców też nie?

    • 4 1

 • sledztwo (5)

  zadamy wyjasnienia spraw adamowicza i adamowiczowej
  skladania oswiadczen majatkowych , wyjasnienia skad pieniadze na ksztalcenie corek w ameryce
  akad tyle mieszkan
  skad pieniadze u dziadkoiw i darowizny
  wyjawnienia gdzie znalezli skarb wracajac z niemiec

  • 252 63

  • Następnie żądamy śledztwa, w którym pokoleniu twojej rodziny pojawiła się patologia (2)

   ewidentnie dziedziczona.

   • 19 66

   • (1)

    ewentualna patologia w jego rodzinie nie spowodowała transferu zysków np. do Lipska :D

    • 53 8

    • Gdzie zyski przetransferował szumowina z piss?

     • 10 23

  • (1)

   Kłania się znajomość naszego języka,trollu.Klawiatura,jak widać,nie obsługuje polskich znaków

   • 13 15

   • Gdy kogoś pouczasz, sam pisz poprawnie. Pamiętaj o interpunkcji i spacjach.

    Inaczej się ośmieszasz trollu.

    • 18 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.