• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bać się kleszcza, czy się nie bać?

Marzena Klimowicz-Sikorska
13 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Na wiosnę kleszcze stają się aktywne, okres, w który trzeba na nie uważać, trwa do późnej jesieni. Na wiosnę kleszcze stają się aktywne, okres, w który trzeba na nie uważać, trwa do późnej jesieni.

Są niewielkie, ale mogą zrujnować zdrowie. Ciepła wiosna sprawia, że pojawia się ich coraz więcej. Tylko czy rzeczywiście należy bać się kleszczy?



Czy obawiasz się kleszczy?

Kleszcz to niewielki pajęczak (zanim opije się krwi ma od jednego do kilku milimetrów), na widok którego drżą matki z małymi dziećmi i starsze osoby. Niestety, im cieplej za oknem, tym te małe stworzenia stają się coraz bardziej aktywne. Ich ukąszenie samo w sobie nie jest groźne, niebezpieczne są natomiast choroby, jakie mogą przenosić kleszcze, czyli przede wszystkim zapalenie opon mózgowych, borelioza i koinfekcje, które mogą im towarzyszyć.

Najczęściej po kontakcie z zakażonym kleszczem chorują dzieci w wieku od pięciu do dziewięciu lat (w tej grupie najwięcej jest chłopców, którzy chętniej niż dziewczynki bawią się na łąkach czy w lesie). Druga grupa to osoby w wieku od 20 do 24 lat, a następnie od ok. 50 do 55 lat.

Lekarze jednak uspokajają. - Kleszcze najliczniej występują na wschodzie naszego kraju i na Mazurach, jednak w trójmiejskich lasach nie stanowią większego problemu. Sporadycznie przychodzą do mnie pacjenci, u których pojawił się rumień świadczący o zakażeniu boreliozą - mówi dr Aleksander Olsztyński, dermatolog.

To właśnie rumień, który może pojawić się nawet kilka dni po ukąszeniu, powinien nas zaniepokoić, tak jak powracające nudności czy zawroty głowy, które mogą świadczyć o kleszczowym zapaleniu opon mózgowych. Bo o i ile borelioza nie jest groźną chorobą - wystarczy przez 3 tygodnie przyjmować antybiotyki - o tyle zapalenie opon mózgowych może doprowadzić do groźnych powikłań m.in.: utraty słuchu, niedowładu nerwów czaszkowych, zaburzenia świadomości, snu itp. A nawet zakończyć się śmiercią.

Jak zatem się skutecznie chronić? - Jeżeli wybieramy się na spacer do lasu, wybierzmy spodnie i koszulki z długim rękawem. Jeżeli idziemy z dzieckiem, a bardzo obawiamy się ukąszenia, posmarujmy go specjalnym preparatem przeciw kleszczom - mówi lekarz. - Nie należy jednak panikować. Dlatego nie polecam szczepień na kleszczowe zapalenie opon mózgowych [wciąż nie ma szczepionki przeciw boreliozie - przyp. red.]. - Szczepionki zawsze modyfikują odporność organizmu, dlatego zalecane są głównie osobom pracującym w lesie.

Objawy i sposoby leczenia boreliozy

Kiedy jednak znajdziemy już kleszcza na naszym ciele, warto najpierw spróbować samemu go usunąć. Jednak nie smarujemy go masłem czy alkoholem (może on zwymiotować i zakazić ranę), ale usuwamy mechanicznie. W aptekach dostępne są rozmaite szczypce do ich wyrywania albo niewielkie urządzenie do usuwania próżniowego. - To ważne żeby usunąć całego kleszcza. Jeżeli nie potrafimy zrobić tego fachowo, najlepiej udać się na pogotowie - radzi lekarz.

Opinie (190) 6 zablokowanych

  • Kto był na świecie pierwszy kleszcz,czy człowiek ?

    Bardzo mądre te wszystkie rozprawki.Najlepiej powiedzcie to
    leśnikom,gajowym i drwalom.Ja wyciągam tylko to co jest wygodne
    a zarazem przyjemne.Po każdym spacerze po lesie bardzo dokładnie
    oglądam wszelkie zakamarki ciałka mojej Niuni.

    • 1 0

  • spadaja (1)

    niestety spadaja z 5 pietra (las)

    • 0 0

    • Re: spadaja

      Myślę, że bardzo istotne jest to, żeby stosować różne preparaty na kleszcze, gdy wybieramy się do lasu czy jak będziemy lezeć na trawce i się opalać, ale trzeba pamietać o tym, że jak pojawi się kleszcz na naszej skórze to najlepiej jest pójść z nim do lekarza a potem przebadać się pod kątem boreliozy i tutaj jest taka możliwość http://novaclinic.pl/borelioza macie wszystko ładnie opisane na temat tej choroby, która jest naprawdę groźna.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane