• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Banki zawładnęły perełką Gdyni

Katarzyna Fryc
6 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Starowiejska: większość za strefą pieszą
Świętojańska to wciąż jedna z najbardziej spektakularnych ulic Trójmiasta, ale jakby coraz mniej dla ludzi. Świętojańska to wciąż jedna z najbardziej spektakularnych ulic Trójmiasta, ale jakby coraz mniej dla ludzi.
Czy Świętojańska, królowa gdyńskich ulic, traci na znaczeniu? Parę lat temu swoje salony miały tam najlepsze światowe marki, dziś przeważają banki i firmy pożyczkowe, pojawiły się ciucholandy.

Świętojańska, wizytówka Gdyni, była synonimem elegancji już przed wojną, kiedy powstała.

- W nowoczesnych kamienicach ulokowały się składy kolonialne i delikatesy, swój sklep miał tu Emil Wedel. Luksusowy dom towarowy przy Świętojańskiej 36 prowadzili bracia Rymarscy, najbogatsza klientela zaopatrywała się też w domu Bon Marche, dziś jest to EMPiK - opowiada Sławomir Kitowski, badacz dziejów Gdyni.

Po wojnie wiele sklepów pozostało w prywatnych rękach, a źródłem zaopatrzenia był marynarski przemyt. Dla turystów i przybyszów z głębi kraju Świętojańska była symbolem kontaktu ze światem i - podobnie jak hala targowa - oferowała artykuły gdzie indziej niedostępne.

Początek lat 90., pionierskie lata polskiego kapitalizmu przyniosły rozkwit handlu i metamorfozę Świętojańskiej. Rzeźnika zastąpił Rosenthal, lokal po restauracji Śródmiejskiej zajął Sunset Suits, zamiast sklepu z nabiałem "Kosakowo" pojawiła się marka Big Star. Swoje przedstawicielstwa otworzyli tu światowi potentaci: Sony, Dior, Benetton, Levi's, Triumph, Bata i inni. Centrum Gdyni uchodziło za pasaż handlowy na europejskim poziomie.

Przed paroma laty ulica przeszła lifting - nowa nawierzchnia, nowoczesne ławki i latarnie. I paradoksalnie, kiedy poprawił się jej wizerunek, zniknęła większość firmowych salonów, które przeniosły się do centrów handlowych. Ich miejsce zajęły sklepy z tanim asortymentem, banki i firmy pożyczkowe. Czy to oznacza koniec legendy Świętojańskiej?

Ewa Byczkowska, właścicielka odzieżowego salonu Kokai uważa, że tak. - Ja też niedługo się stąd wyniosę ze względu na podwyżkę czynszu. Na to stać tylko banki - uważa.

Wielu kupców sądzi z kolei, że bogatszą klientelę odstrasza brak miejsc parkingowych, bo "po eleganckie ubrania i biżuterię nie przyjeżdża się trolejbusem". Joanna Grajter, rzecznik gdyńskiego magistratu: - Zmienia się generacja kupców, ale i klientów. Ulica się odmładza. Coraz więcej jest sklepów takich jak Troll czy Terranova, gdzie za nieduże pieniądze ubiera się młodzież, przy okazji zaglądając do pubów. Ale obecność ciucholandów wygląda na sabotaż ulicy. Trochę zabrakło pomysłu na handel w nowej erze - przyznaje.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek: - Profil ulicy dyktuje wolny rynek. Skończyły się czasy, gdy Miejska Rada Narodowa wskazywała, gdzie ma powstać jaki sklep. Dziesięć lat temu olśniewały nas firmowe salony, które teraz spowszedniały. Jestem częstym gościem na Świętojańskiej, lubię tam spacerować wieczorem, lubię tamtejsze knajpki. Choć oczywiście wolałbym, żeby niektóre sklepy działały w bocznych uliczkach.
Gazeta WyborczaKatarzyna Fryc

Opinie (131) ponad 20 zablokowanych

  • no i wychodzi, ze na swietojanskiej trzeba bedzie zrobic jeden ogromny parking,

    i wszyscy beda zadowoleni a deptak na starowiejskiej, chyba przyjdzie po raz kolejny przebudowac swietojanska

    • 0 0

  • wyłączyć z ruchu, ale nie robić deptaka
    jeden wystarczy:-) budujcie stadiony:-)

    • 0 0

  • OKIEM PRZEDSIEBIORCY

    od 1,5 roku prowadze dzialalnosc uslugowa na Swietojanskiej; Codziennie dostaje pochwaly od dostawcow, ze takie to super miesjce, bo i bogaci klienci etc. Miejsce faktycznie super, gdyby nie kilka bardzo istotnych aspektow: BRAK MIEJSC POSTOJOWYCH! To skutecznie odstrasza Klientow- wyobrazcie sobie,ze Klient ochoczo maszeruje kilometr zimą, by skorzystac z moich uslug. W pewnym momencie, jakkolwiek by byly rewelacyjne, taki przemarsz w deszczu czy sniegu,skutecznie do nas zniecheca; POLITYKA MIASTA- ZAKAZ ROZSTAWIANIA tzw POTYKACZY REKLAMOWYCH: co jakis czas przychodza najwredniejsi pracownicy Strazy Miejskiej i podchwytliwie pytaja:czy ma pani pozwolenie na ustawienie tej reklamy na chodniku? (od kilku lat takich pozowlen sie nie wydaje...),mandacik natychmiastowy mimo,ze te potykacze zajmuja ulamek miejsca na szerokim chodniku; KNAJPKI- jakie knajpki???pizzeria,kebab,2 czy trzy kafeterie i 3 marne jadlodalnie... BANKI- faktycznie na czynsz stac juz tylko banki, a i one pewnie zwina kiedys swoja dzialalnosc,bo BRAK MIEJSC POSTOJOWYCH.... Zeby bylo jasne- kocham Gdynie i to na nia zdecydowalam sie z wielu miast,w ktorych mieszkalam; ZALUJE OGROMNIE ZE PAN SZCZUREK, do ktorego sympatia minela wraz z objeciem przez niego poraz drugi prezydentury,NIE ROBI NIC BY PRZEDSIEBIORCOM POMOC, ZE NIE STWORZYL DEPTAKA Z ULICY SWIETOJANSKIEJ, ZE WSZYSTKO TO,CO JEST DOOKOLA TEJ ULICY JEST BRZYDKIE, PONURE I BYLEJAKIE... (winszuje tylko odnowienia bulwaru); tyle co mam do powiedzenia; pozdrawiam

    • 0 0

  • gallux - doprawdy nie ośmieszaj sie DOM TOWAROWY

    to coś innego, sam chyba wspominałeś, że DT był we Wrzeszczu i Sopocie, był w Warszawie i Krakowie, chyba wszedzie był, tyle że w Gdyni nie był

    równie dobrze możesz mówić że Hala to był dom towarowy

    • 0 0

  • perełka Gdyni

    Gdynia jako calosc,to jedna wielka perełka.Bardzo rumunskie klimaty okolic dworcow PKP/PKS.Takie swojskie.

    • 0 0

  • OKIEM PRZEDSIEBIORCY

    Co za rozdwojenie!?
    Brak miejsc postojowych na swietojanskiej a jednoczesnie chec wyeliminowania ruchu wogole. To jest polska wlasnie. Zawsze zle i zawsze wszyscy wokol winni.
    Nie jest Pani chyba sila trzymana na swietojanskiej? Prosze zmienic miejsce dzialalnosci - wolny rynek jak ktos wspomnial.

    • 0 0

  • tylko deptak

    To niech zostawią jak jest, ulica sama umrze.
    Jedyny ratunek to deptak albo handlowy albo gastronomiczy, bo w obecnej sytuacji ludzie już nie robią zakupów tylko wybierają centra handlowe (z wiadomych względów) a ogródki, które powstają to żenada wśród smrodu spalin i hałasu blachosmorodów a co gorsza debilnych władców jednośladów popisujących się swoją głupotą ( przypomnę tylko bezmózgim posiadaczom jednośladów,którzy łamią przepisy że tam jest zakaz wjazdu dla motorów)

    • 0 0

  • ola - jesteś albo ślepa albo złośliwa, jeśli nie widzisz, że pojawiają

    się nowe restauracje i kawiarnie

    miejsca postojowe przecież są - widzisz te wyznaczone? czy może nosisz denka -10???

    kłamstwem jest, że klienci chcą więcej miejsc postojowych - to właśnie właściciele sklepów je chcą, by móc bez problemu parkować swój samochód przez cały dzień

    jak rozwiązać ten 'nieistniejący' problem?

    bardzo prosto - jak to robią w wielu miastach świata

    słona opłata za max. 30 minut parkingu i egzekwowanie (odholowanie) tego przepisu - wtedy każdy grubas w mercu będzie mógł podjechać pod okno wystawowe

    • 0 0

  • gdy

    a tu sie zgodzic musze. Brak oplat za parkowanie to kretynstwo nie z tej ziemi.
    Miejsca postojowe na Swietojanskiej zajmuja nie tylko wlasciciele sklepow ale i pracownicy biu z pierwszych pieter, ktorych bez liku. Samochody stoja od 6 do 17 stej i tyle.
    OPLATY musza byc.

    • 0 0

  • MIEJSCA POSTOJOWE

    Klienci nie chca miejsc postojowych??? kazdy moj klient, z ktorym rozmawiam, a ktory przyjezdza do mnie autem, bylby zdecydowanie bardziej zadowolony, gdyby nie szukal 30 minut miejsca postojowego. LOGICZNE...
    Nowe kawiarenki? hmmmmm, mowisz o dolnej swietojanskiej, a co z ta od armii krajowej w gore? Deptak a brak miejsc postojowych- to sie nie wyklucza, bo przyjemniej pospacerowac tam, gdzie nie jezdza auta zostawiajac samochod w okolicy Batorego lub nawet nizej.
    DLACZEGO LUDZIE JADA DO CENTRUM HANDLOWEGO? BO MAJA GDZIE ZAPARKOWAC I MOGA SOBIE TAM POCHODZIC... Nawet gdy auto stoi daleko od wejscia do takiego centrum... DLACZEGO PRZEDSIEBIORCY UCIEKAJA DO CENTROW HANDLOWYCH? BO ICH KLIENCI MAJA GDZIE ZAPARKOWAC...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane