• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Beata Maciejewska wycofuje się ze startu w wyborach do Senatu

Ewelina Oleksy
24 sierpnia 2023, godz. 20:00 
Opinie (163)
aktualizacja: godz. 14:57 (5 września 2023)
Najnowszy artykuł na ten temat Czym zajmują się w Sejmie pomorscy posłowie?
Gdańska posłanka Lewicy Beata Maciejewska teraz spróbuje swoich sił w wyborach do Senatu z ramienia innej partii. Gdańska posłanka Lewicy Beata Maciejewska teraz spróbuje swoich sił w wyborach do Senatu z ramienia innej partii.

Beata Maciejewska, obecnie jeszcze posłanka Lewicy z Gdańska, miała startować do Senatu z list mało znanej partii Nowa Demokracja TAK. 5 września ogłosiła, że z tego pomysłu się wycofuje, by nie zaszkodzić innym kandydatom opozycji.Aktualizacja 5 września:

Posłanka Beata Maciejewska ogłosiła, że wycofuje się ze startu w wyborach do Senatu. Poniżej oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego podjęła taką decyzję.
Znasz nazwiska obecnych senatorów z Pomorza?

- Idziemy razem do Senatu. Będę kandydowała z rekomendacją Nowej Demokracji TAK w moim pomorskim okręgu nr 66, który obejmuje powiat: gdański, tczewski i starogardzki - ogłosiła Beata Maciejewska, posłanka Lewicy z Gdańska, której z tą partią ostatnio już nie po drodze. - Walczymy o tanie mieszkania na wynajem, bezpłatną komunikację publiczną i zrównoważony rozwój. Tego potrzebują nasi obywatele.

Maciejewska będzie działać z Nową Demokracją TAKNowa Demokracja TAK to partia założona przez Marka Materka, prezydenta Starachowic. Na internetowej stronie ugrupowania czytamy, że to "partia dla Polaków mających dość głosowania na 'mniejsze zło'".

Postulaty wyborcze Nowej Demokracji TAK Postulaty wyborcze Nowej Demokracji TAK
Jej członkami są samorządowcy, przedsiębiorcy i społecznicy.

- Nowa Demokracja TAK będzie wystawiała kandydatów do Senatu w różnych okręgach: na Lubelszczyźnie, w woj. świętokrzyskim, na Pomorzu, w Małopolsce, na Dolnym Śląsku i nie tylko. Jedną z kandydatek, która uzyskała naszą rekomendację, jest posłanka Beata Maciejewska - informuje Marek Materek, przewodniczący zarządu krajowego. - Cieszę się na tę współpracę, bo znamy się z panią posłanką od 9 lat, czyli od momentu, gdy była dyrektorem biura prezydenta Słupska Roberta Biedronia, a także pełnomocniczką tego miasta odpowiadającą za zrównoważony rozwój - podkreśla.
Beata Maciejewska to szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. - Jestem dorosła i chcę móc legalnie sobie w tym kraju zajarać zioło - mówiła podczas jednej z konferencji prasowych.

Beata Maciejewska to szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. - Jestem dorosła i chcę móc legalnie sobie w tym kraju zajarać zioło - mówiła podczas jednej z konferencji prasowych.
Maciejewska zapowiada, że będzie starała się o uzyskanie mandatu w Senacie.

- Jestem w polityce od 20 lat i moja agenda przez ten czas się nie zmieniła. Zawsze były dla mnie ważne prawa kobiet, prawa zwykłych obywateli i ich jakość życia w lokalnych społecznościach. Gdy spotkaliśmy się z panem Materkiem lata temu, to znaleźliśmy wspólną przestrzeń do rozmowy o działaniu na rzecz lokalnych wspólnot. Jako senatorka będę dbała o to, żeby te wartości, które przyświecają zarówno Nowej Demokracji TAK, jak i te, które dla mnie są niezwykle ważne, były nadal obecne w polskim parlamencie - mówi Maciejewska.


W okręgu 66, w którym wystawiona ma być Maciejewska, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, w ramach Paktu Senackiego, jest Ryszard Świlski. Będą więc ze sobą konkurować. Zdaniem członków paktu senackiego każdy, kto występuje poza nim, a wywodzi się z opozycji, "wspiera PiS".

Ostatnio ten argument padł w dyskusji o decyzji innej polityk Lewicy, Joanny Senyszyn.

Senyszyn chce wejść do Senatu, ale z Warszawy. Kto jeszcze kandyduje? Senyszyn chce wejść do Senatu, ale z Warszawy. Kto jeszcze kandyduje?

PiS nie ogłosił jeszcze swoich list wyborczych.

Skonfliktowana z LewicąPrzypomnijmy: Maciejewska, dotychczas jedna z bardziej aktywnych posłanek Lewicy, nie dostała miejsca na listach wyborczych tego ugrupowania.

Powodem miały być oskarżenia jej byłego kierownika biura m.in. o mobbing i unikanie płacenia podatków, a także o krytykowanie partyjnych kolegów. Mężczyzna ma 36 godz. taśm, które nagrał, pracując z posłanką.

Posłanka Lewicy zaczyna hodować konopie w swoim biurze Posłanka Lewicy zaczyna hodować konopie w swoim biurze

Lewica, po otrzymaniu nagrań, zawiesiła Beatę Maciejewską i skierowała sprawę do prokuratury. Sama posłanka przekonuje natomiast, że wszelkie zarzuty związane z nagraniami są wymyślone na potrzeby rozgrywek o miejsce na liście gdańskiej do Sejmu i że "ze spokojem w sercu" czeka na rozwiązanie sprawy. Z Lewicy wystąpiła.

"Jedynką" Lewicy na gdańskiej liście do Sejmu została Katarzyna Kotula, obecna posłanka ze Szczecina. W okręgu gdyńskim pierwsze miejsce dostała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Wrocławia. Do Senatu na Pomorzu Lewica - w ramach paktu senackiego - wystawi Annę Górską.

Quiz Politycy z Trójmiasta. Co o nich wiesz? Średni wynik 74%

Politycy z Trójmiasta. Co o nich wiesz?

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (163)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane