• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czwarte podejście do stworzenia skateparku na Niedźwiedniku

Ewa Palińska
9 kwietnia 2024, godz. 11:00 
Opinie (76)
aktualizacja: godz. 10:12 (10 kwietnia 2024)
Nowy skatepark ma powstać na terenie starej strzelnicy, w bliskim sąsiedztwie stacji PKM Niedźwiednik. Nowy skatepark ma powstać na terenie starej strzelnicy, w bliskim sąsiedztwie stacji PKM Niedźwiednik.

Już po raz czwarty otwarto przetarg na realizację projektu pod hasłem "Skatepark dla młodzieży. Wreszcie na Niedźwiedniku!". W poprzednim, trzecim, wzięło udział dwóch oferentów, jednak ich propozycje znacznie przekraczały kwotę zabezpieczoną na realizację zadania. Otwarcie ofert odbyło się 9 kwietnia.Aktualizacja, 10.04, godz. 10:12

Otwarcie ofert w 4. przetaru odbyło się zgodnie z planem, 9 kwietnia br. Na realizację zadania zabezpieczono w budżecie 274 097,00 zł. Wpłynęły dwie oferty, które są analizowane:

  1. 1. Skate Care Plus Sp. z o.o. - 699 675,00 zł
  2. 2. Materia Sp. z o.o. - 760 000,00 zł
Skatepark, na który młodzież tak długo czekała, aż wyrosłaJesteś aktywnym użytkownikiem jakiegokolwiek skateparku?

Na swój skatepark młodzież Niedźwiednika czeka od lat. Na tyle długo, że jej część już dawno nie jest młodzieżą.

W 2015 r. radni dzielnicy Brętowo upatrzyli na ten cel teren po dawnej strzelnicy: wystarczająco duży (powierzchnia do zagospodarowania to nawet 420 m kw.), płaski, z wyniesionymi gruntowymi brzegami (które dobremu projektantowi pomogą zaoszczędzić na betonie pod zjazdy).

I, co nie bez znaczenia, z dala od mieszkań, co eliminuje uciążliwość dla otoczenia.Plany wspaniałe, wykonawców brakWybór miejsca Rada Miasta Gdańska zatwierdziła w 2016 r.

Projekt stworzenia skateparku został zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego dopiero w 2022 r. i dzięki głosom mieszkańców trafił na listę zwycięzców.

Plany zapowiadały się wspaniale, jednak skatepark póki co nie powstał. Powód jest prozaiczny: jak dotąd nie udało się znaleźć wykonawcy - propozycje oferentów biorących udział w przetargach znacznie przekraczają zabezpieczone na ten cel środki.Miasto chce wydać dużo mniej, niż oczekują oferenci12 stycznia ogłoszono trzeci przetarg na budowę skateparku.

Wpłynęły dwie oferty:
  • 1. Skate Arena Sp. z o.o. - 822 358,32 zł
  • 2. SKATE CARE PLUS Sp. z o.o. - 973 500,00 zł


Problem w tym, że na realizację zadania zabezpieczono kwotę znacznie mniejszą, bo wynoszącą 274 097,00 zł. Skutek był więc do przewidzenia. Przetarg, już po raz trzeci, unieważniono.

- Nowe postępowanie zostanie ogłoszone do końca marca - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Materiał z czerwca 2022 r.

Wśród młodzieży nie brakuje pasjonatów wyczynowej jazdy na deskorolkach. Oni najbardziej wyczekują powstania skateparku. Zobacz, jak prezentowali swoje umiejętności podczas Międzynarodowego Dnia Deskorolki.

Czy miasto zwiększy budżet? Nie wiadomoCzy miasto wyciągnie lekcje i podniesie wysokość zabezpieczonej kwoty, skoro oferenci wyceniają usługę na znacznie więcej? Tu niestety nie udało nam się uzyskać odpowiedzi.

- Przed otwarciem ofert DRMG nie podaje kwoty zabezpieczonej na realizację zadania, zatem nie mogę odpowiedzieć na pytanie, czy budżet zostanie zwiększony, czy pozostanie bez zmian.
Skoro jednak, kierując się logiką, w pierwszym przetargu wpłynęła tylko jedna oferta opiewająca na 558 tys. zł, a więc dwukrotnie przekraczająca zaplanowany budżet (274 tys. zł), do drugiego, ogłoszonego 10 października minionego roku nie wpłynęła żadna oferta, w trzecim oferty były dwie, na kwoty przekraczające 8 i 9 mln zł, to jednak można zakładać, że istnieje potrzeba znacznego zwiększenia budżetu.Może jednak warto zwiększyć budżet, zamiast generować unieważnione przetargi?Faktem jest, że miasto przed otwarciem ofert nie podaje wysokości kwoty zabezpieczonej na realizację zadania, jednak czy nie jest naiwnością oczekiwanie, że nagle pojawi się oferent, który wybuduje skatepark za kwotę kilkakrotnie mniejszą niż jego konkurenci?

Warto, żeby urzędnicy szczerze odpowiedzieli sobie na to pytanie, bo inaczej kolejne pokolenie młodzieży czekającej na skatepark nam wyrośnie, a jedyne, co nam przybędzie, to liczba unieważnionych przetargów.

Już dziś, 9 kwietnia, przekonamy się, czy znajdzie się chętny zrealizować skatepark na Niedźwiedniuku za takie środki, jakie na ten cel zabezpieczyło miasto, bo właśnie na dziś zaplanowano otwarcie ofert w czwartym już przetargu.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (76)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane