Fakty i opinie

Powstanie tunel łączący Wrzeszcz z Zaspą

Najnowszy artukuł na ten temat

Nie będzie tunelu drogowego we Wrzeszczu

Wiosną przyszłego roku rozpoczną się prace przy budowie połączenia ulic Nad Stawem we Wrzeszczu i Hynka na Zaspie. Głównym ich elementem będzie tunel pod al. Żołnierzy Wyklętych zobacz na mapie Gdańska. Zacznie on powstawać jednak dopiero w 2018 roku. Kosztami wartej blisko 17 mln zł netto inwestycji podzieli się miasto i spółka, która wybudowała Galerię Metropolia.Czy takie połączenie Wrzeszcza z Zaspą jest potrzebne?

tak, da to nowe możliwości poruszania się po tym obszarze 55%
trudno w tym momencie jednoznacznie powiedzieć 21%
nie, istniejący układ drogowy jest wystarczający 24%
zakończona Łącznie głosów: 1401
Każdy deweloper, który decyduje się na budowę w centrum miasta, musi liczyć się z tym, że zostanie zobligowany do wyłożenia środków na przebudowę okolicznego układu drogowego.

Czytaj także: W latach 2009-2013 deweloperzy wydali na drogi w Gdańsku 92 mln zł

Nie inaczej było w przypadku Galerii Metropolia, która powstała przy ul. Kilińskiego we Wrzeszczu. Gdy ponad trzy lata temu ruszała jej budowa, wiadomo było, że deweloper - spółka CH Hevelius powiązana z Przedsiębiorstwem Budowlanym Górski - przebuduje i rozbuduje ulice Nad Stawem zobacz na mapie GdańskaKilińskiego zobacz na mapie Gdańska.

Tak też się stało, chociaż ostatecznie to miasto zdobyło większość środków na to przedsięwzięcie. Zaoszczędzone w ten sposób środki inwestor miał przeznaczyć na kolejny etap prac, czyli przedłużenie ul. Nad Stawem do ul. Hynka przez tunel pod al. Żołnierzy Wyklętych.

graf. Trojmiasto.pl
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zaczęła ubiegać się o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej dla tej inwestycji. Ma ona ruszyć wiosną przyszłego roku.

- ZRID powinniśmy otrzymać w pierwszym kwartale 2017. Na ten rok mam jednak zaplanowane jedynie dociągnięcie ul. Nad Stawem po obu stronach al. Żołnierzy Wyklętych, sam tunel będzie realizowany później - mówi Włodzimierz Bartosiewcz, szef DRMG.
Według szacunków całość przedsięwzięcia pochłonie 16,9 mln zł netto. Kto pokryje te koszty?

- Inwestycja będzie finansowana przez spółkę CH Hevelius oraz z budżetu miasta. Trwają jeszcze rozmowy z innymi potencjalnymi inwestorami - mówi Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
W jakich proporcjach? Tego na razie nie wiadomo. Nie jest natomiast wykluczone, że dołożą się do tego także deweloperzy, którzy budują mieszkania po stronie ul. Hynka. Chodzi tu m.in. o firmy Euro Styl (buduje osiedle Impuls) oraz Budimex Nieruchomości, który zagospodaruje części byłego pasa startowego na Zaspie.

Opinie (197) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.