Fakty i opinie

stat

Bliżej końca remontu Traktu św. Wojciecha


Od piątku zmieni się organizacja ruchu na Trakcie św. Wojciecha w rejonie Zrembu. Rusza tam asfaltowanie remontowanej jezdni. Inwestycja potrwa do końca września tego roku.Czy odczuwasz utrudnienia związane z remontem Traktu św. Wojciecha?

tak, codziennie stoję tam w korkach

39%

tak, bo wpływa on na ruch na innych ulicach

18%

nie jest aż tak źle, jak myślałem/am

26%

nie, jakby nie było żadnego remontu

17%
Bliżej do końca przebudowy Traktu św. Wojciecha w pobliżu budynku Zremb zobacz na mapie Gdańska. Świadczy o tym rozpoczęcie kolejnego etapu prac. W najbliższy weekend będą układane poszczególne warstwy nawierzchni drogi łączącej centrum Gdańska z Orunią.

Jednak zanim pojedziemy po płaskiej jak stół drodze, planowane jest wprowadzenie zmian w organizacji ruchu. Pierwsze nastąpią już w piątek 15 września w godzinach nocnych. Wtedy ruch z jezdni w kierunku Gdańska zostanie przełożony na jezdnię w kierunku Pruszcza Gdańskiego. Tak kierowcy będą poruszać się do godzin popołudniowych w niedzielę 17 września.

Natomiast w poniedziałek rano planowane jest przełożenie ruchu z jezdni w kierunku Pruszcza Gdańskiego na jezdnię w kierunku Gdańska. Ta zmiana potrwa do wtorku 19 września do godzin popołudniowych.

Natomiast w środę - 20 września, planowane jest poprowadzenie ruchu po jednym pasie na obu jezdniach - w kierunku Gdańska i w kierunku Pruszcza Gdańskiego. Kierowcy będą mogli wtedy wypróbować nową nawierzchnię Traktu św. Wojciecha.

Remontowany fragment Traktu św. Wojciecha.
Remontowany fragment Traktu św. Wojciecha. graf. Trojmiasto.pl
Prace za 2,7 mln zł

W sumie roboty obejmują remont jezdni na odcinku 600 m. Inwestor - Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zakłada, że wykonawca - firma MTM - upora się z nimi do końca września. Całość będzie kosztowało miasto 2,7 mln zł.

Na istniejącą konstrukcję jezdni zostanie wylana tzw. nakładka bitumiczna wraz z warstwą przeciwspękaniową. Ponadto wymianie ulegną krawężniki.

Ciekawostką jest to, że remont zatok autobusowych zakładał wymianę ich nawierzchni z brukowanej lub asfaltowej na betonową. Jest to rozwiązanie o dłuższej żywotności, bowiem beton nie ulega koleinowaniu. Ponadto przebudowie poddane zostały już chodniki i zjazdy na posesje.

Na remoncie skorzystają nie tylko kierowcy, ale i piesi. Na jedynym przejściu, znajdującym się na tym odcinku, powstanie wysepka, która umożliwi zatrzymanie się przechodniom między jezdniami.

Na Trakcie św. Wojciecha jest niebezpiecznie wąsko.
Na Trakcie św. Wojciecha jest niebezpiecznie wąsko. fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl
Wysepka zabrała miejsce dla samochodów

Kierowcy dużych aut będą musieli jeszcze bardziej uważać. W wyniku modernizacji Traktu św. Wojciecha ubędzie im miejsca na pasie ruchu. Spory fragment dawnej jezdni został przeznaczony pod wysepkę rozdzielającą jezdnię.

Dzisiaj pojazdy ciężarowe mijają się z trudnością.

- Kierowcy autobusów, którymi jadę w stronę Pruszcza Gdańskiego hamują, kiedy mijają się z innymi autobusami jadącymi z naprzeciwka. Kierujący zapytany, czy nie jest na jezdni za wąsko potwierdził, że można stracić lusterka i nie inaczej będzie, kiedy dwa autobusy będą jechały obok siebie - mówi pani Sylwia, czytelniczka portalu.
Na razie jednak w tej kwestii niewiele się zmieni, trzeba poczekać na ostateczny efekt modernizacji. Możliwe, że zostaną wtedy ustawione zakazy wyprzedzania dla pojazdów powyżej 12 ton. Warto nadmienić, że wprowadzona wysepka ma się przyczynić nie tylko do poprawy bezpieczeństwa pieszych, ale też skłonić kierowców do wolniejszej jazdy.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (85)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.