• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Duże wydatki na walkę z pseudograffiti. Bohomazy przy SKM Śródmieście

Szymon Zięba
2 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Napisy szpecą ściany przy schodach prowadzących do przystanku SKM Śródmieście.
  • Napisy szpecą ściany przy schodach prowadzących do przystanku SKM Śródmieście.
  • Napisy szpecą ściany przy schodach prowadzących do przystanku SKM Śródmieście.
  • Napisy szpecą ściany przy schodach prowadzących do przystanku SKM Śródmieście.

Bohomazy i pseudograffiti szpecą zejścia do tunelu prowadzące do przystanku SKM Śródmieście. Po naszej interwencji, przedstawiciele Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zadeklarowali, że wątpliwej jakości malunki w najbliższym czasie znikną. Problem z bazgrołami w mieście jest jednak dużo większy - urzędnicy przyznają, że pieniądze przeznaczone na ich usuwanie mogą się skończyć szybciej niż zakładano.



Czy przeszkadzają ci malunki na murach i ścianach w Trójmieście?

Z przystanku SKM Śródmieście, każdego dnia korzystają tysiące pasażerów. Tunele, którymi dostać można się z peronu na przystanki tramwajowe i do galerii handlowej zostały oddane do użytku około dwóch lat temu.

Tyle wystarczyło, by elewacje konstrukcji przestały wyglądać estetycznie, a zaczęły straszyć przechodniów malunkami o wątpliwych walorach artystycznych.

Sprawą zainteresowaliśmy miejskich urzędników. Po otrzymanym od nas sygnale, pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zadeklarowali, że bohomazy znikną z zejść.

- Dziś wykonano wizję w terenie i na jej podstawie zostało przekazane zgłoszenie do wykonawcy, aby te napisy usunąć - poinformowała w środę Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Malunki mają zostać usunięte do 10 marca.

Ponad 70 zgłoszeń w sprawie pseudograffiti



Tymczasem, mimo regularnie podejmowanych działań związanych z usuwaniem podobnych bohomazów, miasto ma spory problem z bazgrołami na ścianach i elewacjach.

W 2019 roku do Gdańskiego Centrum Kontaktu wpłynęło 58 sygnałów dotyczących pseudograffiti. Strażnicy miejscy o incydentach powiadamiani byli trzykrotnie, a GZDiZ - 12 razy. Do dewastacji miejskiego mienia dochodzi jednak dużo częściej.

Miejscy urzędnicy zdają sobie sprawę z problemu. Między innymi dlatego zastanawiają się nad powołaniem specjalnego zespołu do walki z bazgrołami. Taka grupa działa z powodzeniem od lat w Krakowie.

107 tys. złotych to za mało na walkę z bohomazami?



Na razie jednak na usuwanie bohomazów z przestrzeni miejskiej przeznacza się spore pieniądze. 30 października ubiegłego roku miasto podpisało umowę z firmą, która ma świadczyć takie usługi. Obowiązuje ona do końca 2021 roku i opiewa na kwotę 107 tys. zł brutto.

Czytaj też: Pomazali pnie drzew na Biskupiej Górce

Wszystko wskazuje jednak na to, że wspomniane środki wyczerpią się jeszcze przed końcem umowy. Lista obiektów, które wymagają oczyszczenia jest stale aktualizowana - regularnie bowiem pojawiają się nowe zgłoszenia. Miejscy urzędnicy zapewniają jednak, że jeżeli pieniądze się skończą, miasto ogłosi nowe postępowanie na takie usługi.

Tak jeszcze kilka lat temu wyglądały ściany tunelu pod Błędnikiem. Bohomazy są regularnie usuwane.

Miejsca

Opinie (176) 10 zablokowanych

  • Jak coś jest ladne to niech jest tak jak sie jedzie koło stoczni na wiadukcie (1)

    Jak coś jest ladne to niech jest tak jak sie jedzie koło stoczni na wiadukcie to aż poprawia humor ale bohomazy to już dewastacja . ps na bloku jest warstwa antygrafu i i tak ciezko zmyć kamery nic nie dadzą włoży kaptur i czapke i co masz postać ubraną na czarno jakich ysiace w mieście

    • 0 1

    • Wytrzeźwiej.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane