• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Borawski wraca na stanowisko, ale nie sam? Lodzińska ma być nową wiceprezydent

Ewelina Oleksy
15 maja 2024, godz. 18:00 
Opinie (201)
Na stanowisko wiceprezydenta ma wrócić Piotr Borawski (PO). Emilia Lodzińska (PO) ma zastąpić Piotra Kryszewskiego. Na stanowisko wiceprezydenta ma wrócić Piotr Borawski (PO). Emilia Lodzińska (PO) ma zastąpić Piotra Kryszewskiego.

Piotr Borawski wraca na stanowisko wiceprezydenta, ale nie sam, tylko z radną KO Emilią Lodzińską, która ma zastąpić wiceprezydenta Piotra Kryszewskiego. Taki ma być finał negocjacji prowadzonych w ostatnich dniach w gdańskim magistracie. Po ponad tygodniu prowadzenia zimnej wojny między członkami Platformy Obywatelskiej a prezydent Gdańska udało się wypracować kompromis. Ale decyzja nie jest jeszcze oficjalna.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Jak oceniasz decyzję o powrocie Piotra Borawskiego do urzędu oraz nominację Emilii Lodzińskiej na wiceprezydenta?

Zdawać by się mogło, że Platforma Obywatelska i Wszystko dla Gdańska, czyli dwa koalicyjne ugrupowania, które w wyborach samorządowych startowały ze wspólnej listy, szybko dojdą do porozumienia w temacie podziału najwyższych stanowisk w magistracie, ale tak się nie stało.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz (należy do WdG, ale była kandydatką z list PO) nie zgodziła się na to, by oddać działaczom PO trzy fotele wiceprezydentów na maksymalnie cztery możliwe do obsadzenia. Ustawa nie pozwala, by wiceprezydentów było więcej niż czterech.

- Jestem zadowolona z dotychczasowego składu, zrobię wszystko, by go utrzymać - podkreślała w rozmowie z Trojmiasto.pl pod koniec kwietnia.


Borawski odszedł, bo miał dość "błyskotek i festynów"W odpowiedzi na to dotychczasowy wiceprezydent i szef gdańskiej PO Piotr Borawski niespodziewanie złożył 6 maja wypowiedzenie, co miało być sporym zaskoczeniem dla prezydent Gdańska.

- Nasza wizja dalszej współpracy jest różna. Nie mamy porozumienia. Uważamy, jako Koalicja Obywatelska, że demokracja nie polega na festynach i błyskotkach czy przeciąganiu radnych z innych list, a na szacunku dla głosu wyborców, ich werdyktu i poparcia. Zasady albo się stosuje w czynach, albo się o nich jedynie mówi - argumentował.
Rozwód Koalicji Obywatelskiej z prezydent Gdańska? Na razie separacja Rozwód Koalicji Obywatelskiej z prezydent Gdańska? Na razie separacja

Od tamtej pory między działaczami PO a środowiskiem prezydent Gdańska prowadzona była zimna wojna. Ale też trwały negocjacje, jak rozwiązać tę patową sytuację. W ostatnich dniach odbyło się kilka spotkań w tej sprawie w magistracie. Ostatecznie miała podczas nich zapaść decyzja, że PO dostanie nie trzy, a dwa stanowiska wiceprezydentów. Informację o zawartym porozumieniu ws. stanowisk wiceprezydentów podało Radio Gdańsk.

Od osób biorących udział w tych negocjacjach usłyszeliśmy jednak, że decyzja w tej sprawie nie jest jeszcze ostateczna i oficjalna, a rozmowy między obiema stronami nadal trwają.

Ale nie na długo, bo teraz ma wrócić na stanowiskoOdejście Borawskiego z urzędu było ewidentnym "pokazem siły". Z pracą wiceprezydenta nie rozstał się jednak na długo, bo w trakcie negocjacji obie strony miały się ostatecznie dogadać.

W ramach tego ustalono, że Borawski wraca na stanowisko wiceprezydenta.

Emilia Lodzińska 7 maja objęła mandat radnej Gdańska. Będzie musiała z niego zrezygnować. Emilia Lodzińska 7 maja objęła mandat radnej Gdańska. Będzie musiała z niego zrezygnować.

Prezydent musiała "poświęcić" Piotra KryszewskiegoAle nie wraca sam. Dotychczas w gronie czterech wiceprezydentów Gdańska tylko on był członkiem PO. Teraz będzie miał "wsparcie". Stanowisko wiceprezydenta razem z nim ma objąć radna PO Emilia Lodzińska [jej mąż - Krzysztof Lodziński - jest likwidatorem w Radiu Gdańsk - dop.red.].

By tak się stało, prezydent Gdańska musi poświęcić kogoś ze "swoich" wiceprezydentów. Wybór był między Moniką Chabior, odpowiedzialną za sprawy związane z edukacją, a Piotrem Kryszewskim, któremu podlegała polityka komunalna miasta.Podczas negocjacji miała zapaść decyzja, że ze stanowiskiem będzie się musiał pożegnać Kryszewski, żeby ustąpić miejsca Lodzińskiej.

Jej nazwisko pojawiło się na giełdzie już w kwietniu, tuż po wyborach.

Będą nowi wiceprezydenci Gdańska? Ruszyła giełda nazwisk Będą nowi wiceprezydenci Gdańska? Ruszyła giełda nazwisk

Oficjalną decyzję mają ogłosić do końca tego tygodniaGdy we wtorek, 14 maja, pytaliśmy prezydent Gdańska, kiedy ogłosi skład swoich zastępców, odpowiedziała zdawkowo, że "w odpowiednim czasie".

  • Na stanowisku wiceprezydenta zostaje Piotr Grzelak (w środku).
  • Na stanowisku wiceprezydenta zostaje Monika Chabior.
Oficjalna decyzja ma zostać ogłoszona do końca tego tygodnia- prawdopodobnie w piątek. Nadal trwa jeszcze ustalanie szczegółów - m.in. nowy podział kompetencji między poszczególnymi wiceprezydentami, co także było warunkiem stawianym przez PO.

Jeśli ustalenia negocjacyjne się potwierdzą, wiceprezydentami Gdańska będą: Piotr Grzelak (WdG), Monika Chabior (bezpartyjna, ale sympatyzująca z WdG), Piotr Borawski (PO) i Emilia Lodzińska (PO).

Czytaj też:

Brak koalicji w Radzie Miasta w Gdyni Brak koalicji w Radzie Miasta w Gdyni

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (201)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane