• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Oni wracają do Rady Miasta na miejsca wiceprezydentów Gdańska

Ewelina Oleksy
28 maja 2024, godz. 20:00 
Opinie (79)
Do Rady Miasta Gdańska wracają Krystian Kłos, Michał Hajduk oraz Żaneta Geryk. Do Rady Miasta Gdańska wracają Krystian Kłos, Michał Hajduk oraz Żaneta Geryk.

Trzy miejsca po trzech radnych, którzy zostali wiceprezydentami Gdańska, zwolniły się w Radzie Miasta. Kto i kiedy je zajmie? Sprawdziliśmy. Wszystkie trzy osoby "zaliczają" powrót na stanowisko radnego, bo pełniły tę funkcję już wcześniej.Znasz nazwiska miejskich radnych z twojego okręgu wyborczego?

Choć oficjalne wyniki wyborów do Rady Miasta Gdańska były znane już 8 kwietnia, to ostateczny skład jeszcze się kształtuje.

Wszystko z powodu niedawnego obsadzenia stanowisk wiceprezydentów.

Po politycznej kłótni ze środowiskiem Platformy Obywatelskiej prezydent Gdańska  Aleksandra Dulkiewicz powołała ostatnio na swoich zastępców ostatecznie cztery osoby: dwie z Wszystko dla Gdańska i dwie z PO.

Rozwód Koalicji Obywatelskiej z prezydent Gdańska? Na razie separacja Rozwód Koalicji Obywatelskiej z prezydent Gdańska? Na razie separacja

Trzy z tych czterech osób dostały się wcześniej do Rady Miasta Gdańska. Ich miejsca w radzie zajmą więc teraz ci, którzy mieli kolejny najlepszy wynik na liście w danym okręgu.

 • Żaneta Geryk zajmie miejsce po wiceprezydencie Piotrze Grzelaku. Ślubowanie na radną złoży na czerwcowej sesji.
 • Piotr Grzelak zrezygnował z mandatu radnego, bo objął już stanowisko wiceprezydenta Gdańska.

Żaneta Geryk za Piotra GrzelakaMandat po wiceprezydencie Piotrze Grzelaku w Radzie Miasta Gdańska zajmie Żaneta Geryk (PO).

To powrót do roli radnej po 5-letniej przerwie. Geryk była już radną w kadencjach 2014-2018 oraz 2010-2014. W ostatnich wyborach samorządowych Geryk zdobyła 795 głosów (3,23 proc.)- Komisarz wyborczy ma trzy miesiące na wydanie postanowienia ws. obsadzenia mandatu. Dziś, 28 maja, do Biura Rady Miasta Gdańska przyszła informacja o wydaniu takiego postanowienia dla pani Żanety Geryk, która objęła mandat po wiceprezydencie Piotrze Grzelaku. W związku z tym, najprawdopodobniej na najbliższej sesji, tj. 6 czerwca, złoży ślubowanie na radną - informuje Wioletta Krewniak, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska.
 • Michał Hajduk zajmie miejsce po wiceprezydencie Piotrze Borawskim. Ślubowanie na radnego złoży prawdopodobnie dopiero w sierpniu.
 • Piotr Borawski złożył mandat radnego, bo objął już stanowisko wiceprezydenta Gdańska.

Michał Hajduk za Piotra BorawskiegoMandat radnego po wiceprezydencie Piotrze Borawskim obejmie Michał Hajduk (PO). Hajduk był radnym poprzedniej kadencji. W ostatnich wyborach zdobył 1253 głosów (3,72 proc.)

Borawski złożył już mandat radnego, bo stanowisko wiceprezydenta objął oficjalnie w ostatni piątek, 24 maja.

 • Krystian Kłos wróci do Rady Miasta Gdańska na miejsce Emilii Lodzińskiej. Ślubowanie na radnego złoży prawdopodobnie dopiero w sierpniu.
 • Emilia Lodzińska dopiero złoży mandat radnej, bo od lipca obejmie stanowisko wiceprezydent Gdańska.

Krystian Kłos za Emilię LodzińskąWielki powrót do Rady Miasta "zaliczy" też Krystian Kłos, który zajmie miejsce za wiceprezydent Emilię Lodzińską.

Ta mandatu radnej jeszcze nie złożyła, bo pracę w magistracie rozpocznie dopiero w lipcu.

Krystian Kłos był radnym poprzedniej kadencji, ale w ostatnich wyborach zdobył słaby, bo drugi od końca wynik na liście KO w okręgu nr 4 - 751 głosów (3,03 proc.).

Oficjalnie: Piotr Borawski i Emilia Lodzińska wiceprezydentami Gdańska Oficjalnie: Piotr Borawski i Emilia Lodzińska wiceprezydentami Gdańska

By wrócić do Rady Miasta, Kłos będzie musiał zrezygnować z kierowniczego stanowiska [jest ekspertem w gabinecie wojewody i jej najbliższym współpracownikiem], jakie ma w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Ale pracy tam nie straci - od 1 czerwca będzie nowym rzecznikiem prasowym wojewody oraz pełnomocnikiem wojewody ds. kontaktów z samorządem. Dotychczasowa rzeczniczka wyprowadza się z Trójmiasta, więc zrezygnowała z pracy.

Ws. Hajduka i Kłosa nie ma jeszcze wyznaczonego terminu objęcia mandatów radnych, ale - jak słyszymy w Biurze Rady Miasta Gdańska - nastąpi to najprawdopodobniej na sesji sierpniowej, bo w lipcu zazwyczaj nie ma posiedzeń.

Kamila Błaszczyk objęła mandat radnej po prezydent Aleksandrze Dulkiewicz. Złożyła ślubowanie na sesji 16 maja. Kamila Błaszczyk objęła mandat radnej po prezydent Aleksandrze Dulkiewicz. Złożyła ślubowanie na sesji 16 maja.

Mandat radnej po prezydent Gdańska już objętyW wyborach do Rady Miasta Gdańska, równocześnie z wyborami na prezydenta Gdańska, startowała też Aleksandra Dulkiewicz. To raczej powszechna praktyka, że kandydat na prezydenta startuje też w wyborach do Rady Miasta, tworząc sobie w ten sposób "bezpiecznik" - jeśli nie uda się wygrać wyborów prezydenckich, zawsze zostaje wejście do Rady.

Tak było w przypadku kontrkandydata Dulkiewicz z ramienia PiS Tomasza Rakowskiego. Wybory prezydenckie przegrał, ale do Rady Miasta Gdańska się dostał i jest tam obecnie szefem Klubu PiS.

Mandat w Radzie Miasta po prezydent Dulkiewicz objęła Kamila Błaszczyk, która złożyła już ślubowanie na sesji 16 maja.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (79)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane