• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oficjalnie: Piotr Borawski i Emilia Lodzińska wiceprezydentami Gdańska

Ewelina Oleksy
17 maja 2024, godz. 13:00 
Opinie (213)
Prezydent Gdańska ze swoimi zastępcami. Prezydent Gdańska ze swoimi zastępcami.

Emilia Lodzińska i Piotr Borawski zostali powołani na stanowiska wiceprezydentów Gdańska - ogłosiła w piątek, 17 maja, prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Decyzja ta jest efektem trudnych negocjacji prowadzonych w ostatnich tygodniach między Platformą Obywatelską a Wszystko dla Gdańska. Stanowisko wiceprezydenta stracił Piotr Kryszewski, ale nie został bez pracy - prezydent mianowała go swoim dyrektorem generalnym ds. zieleni.Jak oceniasz decyzję prezydent Gdańska o powołaniu Emilii Lodzińskiej i Piotra Borawskiego na stanowiska wiceprezydentów?

Emilia Lodzińska, radna KO, została nową wiceprezydent Gdańska. Będzie odpowiadać za planowanie przestrzenne miasta i mieszkalnictwo. Razem z nią stanowisko wiceprezydenta ponownie obejmuje Piotr Borawski, szef gdańskiej PO.

Ponownie, bo w poprzedniej kadencji był już wiceprezydentem. Jednak 6 maja niespodziewanie złożył rezygnację z funkcji, po tym jak środowisko PO nie doszło do porozumienia z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz ws. podziału najważniejszych stanowisk w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Borawski, podobnie jak w poprzedniej kadencji, będzie odpowiadał za sprawy związane z szeroko pojętą mobilnością (komunikacja miejska, ruch rowerowy, pieszy, samochodowy), bezpieczeństwem i ochroną klimatu. Dodatkowo do zakresu jego kompetencji ma dojść sport.- Za moimi plecami stoi zwycięska drużyna, ludzie, którzy zdobyli największe zaufanie mieszkańców w  wyborach 7 kwietnia- powiedziała Dulkiewicz podczas piątkowej konferencji. - Cieszę się, że mogę mieć wśród współpracowników ludzi, którzy rozumieją wyzwanie jakim jest Gdańsk i nie boją się brać odpowiedzialności za ważne sprawy w mieście. Ruszamy do pracy, mam nadzieję, że będziecie nas z niej konsekwentnie rozliczać. To dobra koalicja i cieszę się, że będziemy ją kontynuować - dodała.
Emilia Lodzińska i Piotr Borawski zostali powołani na stanowiska wiceprezydentów Gdańska. Emilia Lodzińska i Piotr Borawski zostali powołani na stanowiska wiceprezydentów Gdańska.

Był konflikt o stanowiska wiceprezydentówTargi o wiceprezydenckie stołki rozpoczęły się tuż po wygranych przez KO wyborach samorządowych w kwietniu.

Listy wyborcze KO i Wszystko dla Gdańska były wspólne. Startowała z nich też Dulkiewicz, która należy do WdG, ale oficjalnie była kandydatką KO.

Platforma Obywatelska oczekiwała, że w nowej kadencji dostanie większą władzę w magistracie i zażądała trzech stanowisk wiceprezydentów (na cztery możliwe) dla swoich działaczy.

Ale prezydent Gdańska się na to początkowo nie zgodziła.

Prezydent Gdańska niechętna do wymiany swoich zastępców Prezydent Gdańska niechętna do wymiany swoich zastępców

- Jestem zadowolona z dotychczasowego składu, zrobię wszystko, by go utrzymać - podkreślała w rozmowie z Trojmiasto.pl pod koniec kwietnia.
Piotr Borawski (PO) wraca na stanowisko wiceprezydenta. Piotr Borawski (PO) wraca na stanowisko wiceprezydenta.

Borawski krytykował za "festyny i błyskotki". Teraz wracaW odpowiedzi na to, Borawski złożył wypowiedzenie.

- Nasza wizja dalszej współpracy jest różna. Nie mamy porozumienia. Uważamy, jako Koalicja Obywatelska, że demokracja nie polega na festynach i błyskotkach czy przeciąganiu radnych z innych list, a na szacunku dla głosu wyborców, ich werdyktu i poparcia. Zasady albo się stosuje w czynach, albo się o nich jedynie mówi - argumentował.
Rozwód Koalicji Obywatelskiej z prezydent Gdańska? Na razie separacja Rozwód Koalicji Obywatelskiej z prezydent Gdańska? Na razie separacja

Trojmiasto.pl zapytało w piątek, podczas konferencji Borawskiego, czy "błyskotki i festyny", o których wspominał już mu nie przeszkadzają, skoro zdecydował się do urzędu wrócić.

- Muszę wyciągnąć wnioski, że pewnych rzeczy nie należy pisać w emocjach. Ale nie będę się wypierał, że tak to wtedy ująłem. Nie będę hipokrytą i nie skasuję tego wpisu. Natomiast pisząc o błyskotkach i festynach nie odnosiłem się bezpośrednio do pani prezydent, tylko było to stwierdzenie faktu na tamten moment, mówiącego o tym, że w drużynie KO jest 16 ambitnych ludzi, którzy cieszą się wysokim poparciem mieszkańców i ich głos również należy uszanować. Nie chcemy być błyskotką, czy kwiatkiem do kożucha w tej koalicji i w ostatnich dniach udało nam się wypracować porozumienie, które wprowadzi szereg zmian, na których nam zależało i to nas cieszy - stwierdził Borawski.
Grono najbliższych współpracowników prezydent Gdańska w nowej kadencji. Grono najbliższych współpracowników prezydent Gdańska w nowej kadencji.

Dulkiewicz ugięła się. Dwa stanowiska wiceprezydentów dla POOdejście z pracy przez Borawskiego miało być zaskoczeniem dla środowiska Dulkiewicz. Od tamtej pory między obiema stronami trwała zimna wojna i trudne negocjacje. W ich wyniku prezydent Gdańska ostatecznie ugięła się i dała działaczom PO dwa stanowiska wiceprezydentów, czyli połowę wszystkich.

Na pozostałych dwóch będą dotychczasowi zastępcy prezydent: Piotr Grzelak (WdG) i Monika Chabior (WdG).

Grzelak będzie odpowiadać m.in. za procesy inwestycyjne i politykę gospodarczą. Chabior za edukację i sprawy społeczne.

W Radzie Miasta dwa oddzielne kluby, ale będą działać w koalicjiW Radzie Miasta Gdańska KO i WdG to nadal dwa oddzielne kluby, które będą działać ze sobą w koalicji.

- Nawet w ramach WdG są różne frakcje, różne punkty patrzenia na miasto. Dlatego, że Gdańsk to nie jest jedna partia, Gdańsk to jest różnorodność i nie można się skupiać na jednej liście partyjnej - powiedział Grzelak odpowiadając na pytanie dlaczego KO i WdG nie utworzyły wspólnego klubu.
  • Piotr Kryszewski stracił stanowisko wiceprezydenta Gdańska. Był na nim 2 lata.
  • Na stanowisku wiceprezydenta zostaje Monika Chabior.
  • Wiceprezydent Piotr Grzelak (WdG).

Wiceprezydent Piotr Kryszewski stracił posadę wiceprezydentaEmilia Lodzińska została powołana na miejsce Piotra Kryszewskiego, który w poprzedniej kadencji - od 2022 r. - odpowiadał za politykę komunalną. To właśnie jego, w efekcie negocjacji z PO, poświęcić musiała Dulkiewicz.Kryszewski już w czwartek, 16 maja, pożegnał się z posadą, zamieszczając na ten temat wpis w mediach społecznościowych, który po chwili jednak usunął.

- Misja, którą 6 czerwca 2022 r. powierzyła mi prezydent Aleksandra Dulkiewicz dobiega końca. Na pewno ten czas nauczył mnie większej pokory - chociaż tej nigdy mi nie brakowało. Nauczył mnie również tego, że życie jest absolutnie nieprzewidywalne. Gratuluję Emilii Lodzińskiej nominacji - zawsze możesz liczyć na moją wiedzę, doświadczenie i wsparcie. Przede mną nowe wyzwania. O szczegółach wkrótce - napisał Kryszewski.

Ale dostał już nowe stanowisko w urzędziePodczas piątkowej konferencji prezydent Dulkiewicz poinformowała, że Piotr Kryszewski nie znika z urzędu, a obejmuje nowoutworzone stanowisko.

- Powołuję dyrektora generalnego ds. zieleni, który będzie mi bezpośrednio podlegał i tą osobą będzie pan Piotr Kryszewski - powiedziała Dulkiewicz. - Zajmie się tematyką dotyczącą zieleni, wód, z edukacją ekologiczną, a także działką związaną z odpadami.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (213)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane