• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Budżet Gdańska na 2023 r. przyjęty. Największy w historii deficyt i cięcia

Ewelina Oleksy
15 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (357)
Najnowszy artykuł na ten temat Budżet Gdańska na 2024 r. przyjęty przez radnych
Projekt budżetu prezentowano już w listopadzie. Teraz dokument przyjęto. Projekt budżetu prezentowano już w listopadzie. Teraz dokument przyjęto.

To budżet na ciężkie czasy inflacji, drożyzny i wyższych cen energii - podkreślały władze Gdańska na czwartkowej sesji Rady Miasta. Budżet na 2023 r. i Wieloletnia Prognoza Finansowa miasta zostały przyjęte, ale - jak zwykle przy tym temacie - nie obyło się bez krytyki ze strony opozycji.Jak oceniasz założenia przyszłorocznego budżetu Gdańska?

Budżet Gdańska na 2023 r. został przyjęty w czwartek, 15 grudnia, na jednej z najważniejszych sesji w roku. Za jego przyjęciem głosowało 22 radnych. Przeciwko było 12 radnych - wszyscy z Klubu PiS.

Założenia budżetu Gdańska na 2023 r.:

 • dochody 3 mld 918 mln zł
 • wydatki 4 mld 686 mln zł
 • deficyt 768 mln zł

Największy deficyt w historii Gdańska- W 2023 r. wpływy z PIT wyniosą niewiele więcej niż 900 mln zł i będą mniejsze niż w nawet w 2019 r. Gdyby nie było zmian wprowadzonych przez władze centralne, wpływy do budżetu Gdańska z PIT w 2023 r. wynosiłyby 1,4 mld zł. Dochody w 2023 r. będziemy mieć niższe niż w 2020 r. A z tak dużym deficytem operacyjnym, jaki planujemy na przyszły rok, nie mieliśmy jeszcze nigdy do czynienia w historii naszego miasta - mówiła na sesji prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Główne przyczyny deficytu to przede wszystkim coraz niższe wpływy z podatków. Ale to też rosnące koszty usług oferowanych przez miasto. Składają się na to m.in. płaca minimalna i presja płacowa, inflacja, czyli wyższe ceny produktów i usług, a także mocno rosnące ceny energii i paliw.

Jest umowa na prąd dla Gdańska i Sopotu. 77 proc. podwyżki Jest umowa na prąd dla Gdańska i Sopotu. 77 proc. podwyżki

Szczegóły budżetu zaprezentowane radnym na sesji:

 • Prezentacja budżetu Gdańska na 2023 r.
 • Prezentacja budżetu Gdańska na 2023 r.
 • Prezentacja budżetu Gdańska na 2023 r.
 • Prezentacja budżetu Gdańska na 2023 r.

Cięcia i oszczędnościCięcia wydatków miasto zaplanowało w wielu obszarach. Odłożone w czasie będą m.in. miejskie inwestycje w chodniki i oświetlenie. W roku 2023 nie powstaną szklarnia w Parku Oliwskim czy Wielka Aleja Lipowa w nowej odsłonie.

- Przesuwamy też w czasie modernizacje 10 tramwajów, rezygnujemy z zakupu 5 autobusów elektrycznych, ograniczamy koszenie trawników, będzie rzadsze oczyszczanie ulic i rzadsze opróżnianie koszy ulicznych. Obniżamy temperaturę w miejskich budynkach, by zmniejszyć rachunki. Pierwszy raz od lat nie będzie miejskiego sylwestra. Staraliśmy się wybierać takie rzeczy do cięcia, które nie spowodują ograniczenia komfortu życia - mówiła na sesji prezydent Dulkiewicz. - Mimo trudnej sytuacji finansowej wierzę, że ten trudny czas przetrwamy. Zapewniam, że zrobiliśmy wszystko, żeby w tej trudnej sytuacji makroekonomicznej to był najlepszy dla mieszkańców budżet - podkreślała.
Prezentacja budżetu Gdańska na 2023 r. Prezentacja budżetu Gdańska na 2023 r.

Jak radni komentowali budżet?Opozycja daleka była jednak od pochwał.

- Władze miasta mówią, że ten budżet jest trudny, ale widzimy, że jest trudny tylko dla mieszkańców. Wiele środków związanych z promocją, marketingiem jest na niezmienionym poziomie. Więc oszczędza się na sprzątaniu miasta, na kursach komunikacji miejskiej, mieszkaniach komunalnych, a nie oszczędza się na dworze Aleksandry Dulkiewicz. Takiego budżetu nie możemy poprzeć - mówił Przemysław Majewski, radny PiS.
Warto zaznaczyć, że mimo swoich licznych zastrzeżeń radni PiS nie złożyli żadnej poprawki do budżetu.

Budżet Sopotu na 2023 r. Miasto będzie w gorszej kondycji finansowej Budżet Sopotu na 2023 r. Miasto będzie w gorszej kondycji finansowej

- Zdajemy sobie sprawę, że czasy zawsze kładą przed nami trudne decyzje. Jakiekolwiek te czasy by nie były, bo kołdra w budżecie jest zawsze za krótka. Dzięki działaniom osłonowym rządu, które były adekwatne do zmieniającej się sytuacji gospodarczej, do samorządów też płynęły środki z budżetu państwa. W naszej ocenie w budżecie Gdańska jest znacząca nierównowaga chociażby w planowaniu wydatków na remonty dróg. Widzimy, że wyhamowały projekty na ramę komunikacyjną miasta - wskazywał Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu PiS.
Rada Miasta Gdańska przyjęła budżet na 2023 r. Rada Miasta Gdańska przyjęła budżet na 2023 r.
Przedstawiciele z koalicji rządzącej chwalili działania miasta.

- Profesjonalizm, rozwaga, fachowość, wiarygodność, kompetencja, rzetelność, sumienność, solidność i odpowiedzialność. Takie cechy należy przypisać prezydent i całemu zespołowi, który pracował nad tym budżetem. Trudno było przygotować lepszy budżet w tak trudnych czasach - stwierdził Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący Klubu KO. - Galopująca inflacja, totalna drożyzna drastyczne podwyżki ceny energii, rządowe zmiany, które ograniczają wpływy do budżetów samorządów. Jeszcze nigdy nie byliśmy w tak złej sytuacji. Mimo to projekt budżetu Gdańska jest bardzo ambitny. Z dumą głosujemy za tym projektem - dodawał.
Budżet Gdyni: więcej na inwestycje przy niższych dochodach Budżet Gdyni: więcej na inwestycje przy niższych dochodach

- Ten budżet to budżet na ciężkie czasy inflacji, drożyzny i wyższych cen energii. Budżet jest skonstruowany bardzo profesjonalnie mimo wszystkich trudności zewnętrznych. Nie obniżamy planu wydatków inwestycyjnych, nie rezygnujemy z lokalnych inwestycji, które są bliżej mieszkańców, decydujemy się na rozwiązania ekologiczne, rozbudowujemy drogi rowerowe. Na politykę edukacyjną i społeczną wydamy o 85 mln zł więcej w przyszłym roku niż w tym - chwalił Wojciech Błaszkowski z Klubu Wszystko dla Gdańska.

Skąd dodatkowe 11 mld zł w Wieloletniej Prognozie Finansowej?Wątpliwości radnych PiS wywołała zmiana wprowadzona do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Z 2 mld zł aż do 13 mld zł zwiększono nią kwotę upoważnienia prezydent do zaciągania zobowiązań z tytułu długoletnich umów. Przybyło więc aż 11 mld zł.

- Okazuje się, że w zapisie WPF znalazła się zmiana uchwały, w której figuruje 13 mld zł upoważnienia dla prezydent do wydatkowania, być może podpisania jakichś umów nie wiadomo na co. W mieście, w które szczyci się demokracją, dziś brakuje dyskusji, na co mamy się zgodzić, jeśli chodzi o te środki - wskazywał jeszcze przed rozpoczęciem sesji Kazimierz Koralewski, szef Klubu PiS.
Ta zmiana w WPF wywołała wątpliwości wśród radnych PiS. Ta zmiana w WPF wywołała wątpliwości wśród radnych PiS.
Radna PiS Elżbieta Strzelczyk dodawała, że na posiedzeniu Komisji Strategii i Budżetu pytano skarbnik miasta, skąd taka zmiana.

- Otrzymaliśmy odpowiedź, że dotyczy to taboru. Nic więcej - mówiła Strzelczyk.

Pieniądze na przedłużenie umów z głównym przewoźnikiemWładze miasta tłumaczą tymczasem, że zwiększenie kwoty z 2 do 13 mld zł jest potrzebne do zawarcia umów ze spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

- Celem zmiany limitu do zaciągania zobowiązań z 2 do 13 mld zł jest formalne upoważnienie prezydenta do zawarcia dwóch wieloletnich umów transportowych z głównym przewoźnikiem, czyli spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje - informuje Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego prezydent. - Obie umowy planujemy zawrzeć jeszcze w tym roku. Umowa na komunikację autobusową będzie umową 10-letnią o łącznej wartości nieprzekraczającej 3 mld zł. Na przewozy tramwajowe umowa ma obowiązywać przez 22 lata, a jej wartość nie powinna przekroczyć 8 mld zł - dodaje.
Zwiększenie kwoty z 2 do 13 mld zł jest potrzebne do zawarcia umów ze spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Zwiększenie kwoty z 2 do 13 mld zł jest potrzebne do zawarcia umów ze spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Jak podkreśla, umowy te nie powiększają zadłużenia miasta.

- To stały element wydatków bieżących Gdańska, finansowany z wpływów ze sprzedaży biletów i innych dochodów własnych - wyjaśnia Kozicka-Prus.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (357)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane