Fakty i opinie

Bulwar na Oksywiu pozostanie dostępny po częściowym zagrodzeniu

Najnowszy artukuł na ten temat

Architekci połączą górną i dolną część Oksywia

Bulwar na Oksywiu zostanie częściowo zagrodzony. Zablokowany zostanie dostęp na teren wojskowy W tle siedziba komandosów Formozy.
Bulwar na Oksywiu zostanie częściowo zagrodzony. Zablokowany zostanie dostęp na teren wojskowy W tle siedziba komandosów Formozy. fot. Maciek P./galeria Trojmiasto.pl

Ogrodzenie z plecionej siatki ograniczy częściowo dostęp do bulwaru na Oksywiu. Gdynia chce na nie wydać 210 tys. zł. Dwie z trzech ofert, które trafiły na biurka urzędników mieszczą się w cenie, więc ogrodzenie pojawi się prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami. Na szczęście znakomita większość bulwaru pozostanie dostępna dla chętnych.Czy lubisz spacerować nad morzem?

tak, właściwie o każdej porze roku 82%
tak, ale tylko poza sezonem 14%
wolę raczej parki i lasy 4%
zakończona Łącznie głosów: 1082
Przypomnijmy: bulwar nadmorski na Oksywiu, a w zasadzie "droga techniczna", został udostępniony spacerowiczom w listopadzie 2015 roku. Jako część opaski wybudowanej przez Urząd Morski, służy przede wszystkim ochronie brzegu przed sztormami.

Mieszkańcy Gdyni od razu jednak potraktowali tę drogę jako kolejny - po śródmiejskim - bulwar nadmorski. Spacerujących nigdy nie było tu tylu, co w centrum miasta, ale bulwar na Oksywiu ma swoich amatorów. Ich liczba ciągle rośnie.

graf. Trojmiasto.pl

Dyskusje o ogrodzeniu od dawnaZa namową mieszkańców urzędnicy zainwestowali w małą architekturę - stanęły tam m.in. ławki i kosze na śmieci. W planach przewijało się ustawienie siłowni czy placu zabaw, ale skończyło się jedynie na montażu nowych schodów po ulewie, która nawiedziła Trójmiasto w lipcu 2016 roku i kilkumiesięcznym utrudnieniu dostępu do deptaka.

Wielkanocny spacer na bulwarze na Oksywiu


Dwa lata temu zaczęła się dyskusja z wojskiem na temat częściowego ogrodzenia bulwaru. Chodziło o 110-metrowe ogrodzenie przed końcem deptaka, od strony Oksywia, który miał uniemożliwić przejście wejście na teren wojskowy. Chodzi o to, by spacerujący nie podchodzili zbyt blisko bazy polskich komandosów morskich - Formozy, mających tam swoją siedzibę.

W grudniu Gdynia ogłosiła przetarg na montaż ogrodzenia. Zaplanowano wysokie na 2,5 metra ogrodzenie z plecionej siatki z dwuskrzydłową bramą wjazdową o szerokości 5 metrów. Zgłosiło się trzech wykonawców.

Fale na Oksywiu

Bulwar na Oksywiu: ogrodzenie do wakacjiPo otwarciu kopert z ofertami okazało się, że miasto chce wydać na to 210 tys. zł. Dwie z trzech ofert mieszczą się w zaplanowanym kosztorysie.

Oferty z cenami:

  • Firma Tokarex z Przylesia 110 tys. zł,
  • Przedsiębiorstwo Bruk-Met z Bodzentyna 175 tys. zł.
  • Firma Am-For z Włocławka blisko 300 tys. zł

Czas wykonania to w przypadku dwóch pierwszych firm trzy miesiące. Firma z Włocławka zadeklarowała, że wykona prace w dwa miesiące. W kryteriach przetargu cena to 60 proc., natomiast czas wykonania to 15 proc.

Jeśli umowa zostanie podpisana w najbliższych dniach, robotnicy wejdą na bulwar w marcu. Ogrodzenie zostanie ustawione w czerwcu, akurat przed wakacjami.

Czy zmieni to charakter bulwaru?

- W żaden sposób nie krzyżuje to planów miasta. Będzie trzeba jedynie przesunąć kilka ławek i koszy, które zostały tam ustawione - podkreślał w 2017 roku wiceprezydent Marek Stępa.

Opinie (80) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.