Fakty i opinie

Bunkier na terenie Formozy do rozbiórki

artykuł historyczny
Na terenie portu Marynarki Wojennej wyburzony zostanie budynek wraz z podziemnym schronem. Nie wiadomo jak wygląda, bowiem znajduje się na pilnie strzeżonym terenie należącym do Formozy.
Na terenie portu Marynarki Wojennej wyburzony zostanie budynek wraz z podziemnym schronem. Nie wiadomo jak wygląda, bowiem znajduje się na pilnie strzeżonym terenie należącym do Formozy. fot. Trojmiasto.pl

Bunkry z czasów II wojny światowej rzadko kiedy nadają się do ponownego zagospodarowania. Ich remont jest zwykle drogi i nie zawsze uzasadniony. Do rozbiórki przeznaczono właśnie bunkier wraz z przynależnym do niego naziemnym budynkiem, który znajduje się w Porcie Wojennym Gdynia, na terenie należącym do Formozy.Schron pod tzw. <a href='https://dom.trojmiasto.pl/Akwarium-i400.html' class='parse-link' title='Akwarium'>akwarium</a> na terenie stoczni w Gdyni miał zostać przebudowany.

Schron pod tzw. akwarium na terenie stoczni w Gdyni miał zostać przebudowany.

Trójmiejskie fortyfikacje, które przetrwały II wojnę światową cieszą się sympatią miłośników historii oraz turystów, którzy coraz chętniej do nich zaglądają. Dla ich właścicieli, a więc głównie instytucji państwowych, są głównie utrapieniem. Pomysły, by niektóre z nich, jak wyburzany właśnie schron pod peronem PKP w Gdańsku Głównym, zamienić na lokal gastronomiczny udały się nielicznymm.

Nietypowy schron na terenie Marynarki Wojennej.

Nietypowy schron na terenie Marynarki Wojennej.

Trudno się jednak temu dziwić. Obiekty te często są w kiepskim stanie technicznym, do tego masowo rozkradane przez złomiarzy jak podziemna baza paliw Kriegsmarine w Gdyni, mogą zawalić się w każdej chwili i stanowią śmiertelną pułapkę. Mimo to nie brakuje śmiałków, chcących eksplorować takie miejsca.

- Schrony są żywym pomnikiem historii. Przypominają nie tylko o wydarzeniach, które miały miejsce, ale i o ludziach, którzy je budowali, a którzy w większości byli przymusowymi robotnikami. Czym innym jest poznawanie historii na lekcji czy wykładzie, a czym innym móc zobaczyć ją niemal namacalnie - mówi Michał Szafrański z Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej.

Schron przeciwlotniczy pod peronem <a href='https://skm.trojmiasto.pl' class='parse-link' title='Szybka Kolej Miejska - Rozkład Jazdy'>SKM</a> na stacji Gdańsk Główny.

Schron przeciwlotniczy pod peronem SKM na stacji Gdańsk Główny.

Niestety, z każdym rokiem stan wielu bunkrów się pogarsza. I choć część z nich udaje się uratować dzięki pasjonatom fortyfikacji, którzy remontują je własnym sumptem, jak w przypadku bunkrów na Stogach, a część jest dostosowywana do współczesnych potrzeb, jak wybudowany w latach 70. schron pod budynkiem "akwarium" na terenie dawnej Stoczni Gdynia, który miał stać się serwerownią, powoli będą znikać z mapy Trójmiasta.

Te zmiany już zachodzą. Dwa lata temu zrzucono schron z gdyńskiego klifu, który teraz będzie stanowić fragment falochronu, a niedawno rozpoczęło się też częściowe wyburzenie schronu pod peronem nr 3 na stacji Gdańsk Główny w związku z wydłużeniem toru w kierunku przystanku SKM Gdańsk Śródmieście.

W najbliższym czasie kolejny taki obiekt odejdzie w zapomnienie, bowiem rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni ogłosił właśnie przetarg na rozbiórkę bunkra oraz budynku nr 68 w Porcie Wojennym Gdynia. Ponieważ obiekt znajduje się na terenie należącym do jednostki specjalnej Formoza, niewiele o nim wiadomo.

- Najprawdopodobniej jest to jeden ze schronów przeznaczonych do wyburzenia, które znajdują się przy wjeździe na Formozę. Niestety, od dawna były one opuszczone i zamknięte na cztery spusty - dodaje pasjonat historii.

Zobacz jak wygląda z bliska Torpedownia na <a href='https://www.trojmiasto.pl/Gdynia-Babie-Doly-o19606.html' class='parse-link' title='Gdynia Babie Doły'>Babich Dołach</a> w Gdyni.

Zobacz jak wygląda z bliska Torpedownia na Babich Dołach w Gdyni.Wysprzątane bunkry przy DCT przyciągają spacerowiczów.

Opinie (50) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.