Fakty i opinie

stat

Bursztynowe żniwa na plażach


Po dwudniowym sztormie morze się uspokoiło, a na trójmiejskich plażach pojawili się poławiacze szukający bursztynu. Prawdziwe oblężenie przeżywała w piątek od rana plaża w Sobieszewie.Na plażach Wyspy Sobieszewskiej już w nocy pojawili się pierwsi zbieracze bursztynu. Nic dziwnego, po dwóch dniach silnego północnego wiatru, gdy morze się uspokoi a wiatr zmieni kierunek, na pomorskich plażach może się pojawić "złoto północy".

Zbieracze bursztynu szukają go zazwyczaj w stertach patyków, które pojawiły się na plaży. Sztorm wyrywał je z dna morza i wyrzucił na brzeg, właśnie między nimi kryje się jantar. 

Ci bardziej wytrawni zbieracze szukają bursztynu brodząc w morzu w woderach lub kaloszach i poławiają go przy pomocy tzw. kaszorków, czyli specjalnych czerpaków.

Ręczne zbieranie bursztynu już legalneWarto tu zaznaczyć, że od 1 stycznia zmieniły się przepisy i za ręczne zbieranie bursztynu na plaży nie grozi już mandat. Jantaru nie można jednak zbierać na wydmach, nie można też korzystać przy jego połowie z urządzeń przeznaczonych do prac ziemnych.

Do tej pory największy znaleziony na plaży bursztyn - o wadze 940 gramów - wyłowił Sylwester Malucha, poławiacz z Sobieszewa. Bryły, mimo wielu ofert, nie sprzedał, ale przekazał w depozyt do Muzeum Bursztynu w Katowni, gdzie można ją podziwiać na wystawie.

Cena bursztynu zależna od wielkości bryłekCzy na zbieraniu bursztynu można zarobić? Jego cena uzależniona jest od wielu czynników, ale zwykle za kilogram małych grudek można otrzymać 100-120 złotych. Cena rośnie wraz z wielkością bryłek - za rzadkie i naprawdę duże okazy otrzymać można nawet 10 tys. zł za kilogram.

Film archiwalny z 2016 roku.

Opinie (249) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.