• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bus bez kierowcy jeździ już po cmentarzu Łostowickim

Ewelina Oleksy
6 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Zazwyczaj nie uświadczysz w nim kierowcy, ale zawsze dojedziesz do celu. Po cmentarzu ŁostowickimMapka zaczął od środy jeździć autonomiczny bus. Nietypowy pojazd będzie bezpłatnie kursował przez najbliższych 30 dni po ponad kilometrowym odcinku. Zmieści się w nim ośmiu pasażerów.Skorzystasz z tego busa bez kierowcy?

Do uruchomienia autonomicznego busa na cmentarzu Łostowickim - czyli docelowo takiego bez kierowcy - miasto przymierzało się od kilku miesięcy.

Już w czerwcu informowaliśmy, że taki pojazd pojawi się w tym miejscu, by ułatwić pokonywanie najdłuższej alei cmentarza.

Bus ruszył już w trasęW środę, 6 października bus po raz pierwszy ruszył w trasę. Będzie po niej jeździł pilotażowo - przez 30 dni.

- Nie pierwszy raz w Gdańsku spotykamy się z autonomicznym autobusem, ale pierwszy raz testujemy go w taki sposób, iż momentami nie będzie w autobusie kierowcy. Obecna lokalizacja została wskazana przez mieszkańców w badaniu opinii publicznej. Wiemy, że cmentarz Łostowicki jest ogromny, rozrasta się i musimy szukać narzędzi, by pomoc osobom starszym czy z niepełnosprawnościami w poruszaniu się po tym miejscu - mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

Harmonogram kursowania busaBus poruszać się będzie w trybie autonomicznym po zaprogramowanej wcześniej trasie od bramy głównej przy ul. Łostowickiej do bramy przy ul. Cedrowej.

Będzie kursował przez siedem dni w tygodniu, 5 godz. dziennie, trzy razy na godzinę co mniej więcej 20 min. Przez pierwsze siedem dni na pokładzie będzie operator pojazdu. Kursy będą się odbywały w dniach 7 października-29 października i 3 listopada-9 listopada.

Pojazd przemieszcza się z prędkością 13 km/h i zatrzymuje na czterech przystankach: Łostowicka - Sybiraków - Kolumbarium - Cedrowa.

Cmentarze w Trójmieście - lista miejscTrasa, którą wskazali sami mieszkańcy, została zaprogramowana na odcinek o długości 1100 m.

Kierowca przez pierwszy tydzień, później bezW pierwszym tygodniu kursów, na pokładzie znajdował się będzie operator pojazdu, który reagować będzie w sytuacji zagrożenia. Przez pozostały czas prezentacji operator nie będzie już obecny na pokładzie, jednak będzie nadzorował ruch pojazdu w sposób zdalny.

  • Ten bus kursuje już po cmentarzu Łostowickim.
  • Ten bus kursuje już po cmentarzu Łostowickim.
Pojazd wyposażony jest w czujniki bezpieczeństwa, system wykrywania przeszkód (360 stopni) oraz system pomocniczy oparty np. na kamerach video. Ponadto pojazd posiada ułatwienie dostępu dla osób z niepełnosprawnością.

Koszt? Ponad pół miliona złotychDo przetargu na to zadanie, jako jedyna stanęła fińska firma Roboride, która realizację usługi wyceniła na 540 tys. zł.

85 proc. z tej kwoty pokryje dofinasowanie z programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego.

Taki bus kursował już do zooW 2019 roku Gdańsk testował takiego busa na trasie do zoo. Pojazd przejechał wówczas 632 km w trybie autonomicznym i przewiózł 3325 pasażerów. W odróżnieniu do busa na cmentarzu, w tym w zoo cały czas znajdował się operator pojazdu.

12:43 8 PAźDZIERNIKA 21

Autobus na cmentarzu Łostowice (13 opinii)

Autobus bez kierowcy na cmentarzu Łostowice. Przejechałam się od bramy do bramy.
Autobus bez kierowcy na cmentarzu Łostowice. Przejechałam się od bramy do bramy.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (149)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane