• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pół miliona zł za testy busa bez kierowcy na cmentarzu

Michał Brancewicz
9 lipca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Taki bus jest prezentowany na stronie firmy Roboride. Niewykluczone zatem, że podobny pojazd pojawi się w Gdańsku. Taki bus jest prezentowany na stronie firmy Roboride. Niewykluczone zatem, że podobny pojazd pojawi się w Gdańsku.

Fińska firma Roboride jako jedyna złożył ofertę w przetargu na testowe uruchomienie busa bez kierowcy, który będzie kursował po Cmentarzu ŁostowickimMapka. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 540 tys. zł i w 85 proc. zostanie dofinansowany. Bus będzie kursował pilotażowo co najmniej przez 24 dni.Skorzystasz z busa podczas wizyty na cmentarzu?

Cmentarz Łostowicki ma powierzchnię aż 50 ha. Dotarcie do wielu miejsce nekropolii zajmuje dużo czasu i bywa utrudnione.

Po cmentarzu nie można poruszać się samochodami, poza pewnymi wyjątkami. Taką możliwość mają osoby po 65. roku życia. Z danych wynika, ze na co dzień z tej opcji korzysta od 50 do 70 kierowców.

Niedługo pojawi się alternatywa dla osób niezmotoryzowanych, która pozwoli im zaoszczędzić siły przy poruszaniu się po głównej alei na terenie cmentarza.

Lokalizacja wybrana przez mieszkańcówBędzie nią autonomiczny bus, czyli pojazd bez kierowcy. O jego pojawieniu się informowaliśmy na początku czerwca.

Pojazd będzie kursował po stałej, zaprogramowanej trasie o długości około 800 m od bramy głównej przy ul. Łostowickiej do bramy przy ul. Cedrowej. Po drodze zatrzyma się na wyznaczonych przystankach oraz w razie potrzeby także poza nimi.

Tą konkretną lokalizację wskazali sami mieszkańcy Gdańska.

Bus pomieści przynajmniej osiem osób, w tym cztery na siedząco. Będzie zdolny do jazdy w deszczu i wietrze o prędkości do 55 km/h oraz we mgle. Pojazd będzie wyposażony w system wykrywania przeszkód (360 stopni). Napędzi go elektryczny silnik.

Od 24 do 36 dni kursówPonadto pojazd powinien mieć ułatwienie dostępu dla osób niepełnosprawnych, system
klimatyzacji i ogrzewania wnętrza.

Autonomiczny bus pojawi się na cmentarzu Łostowickim na razie pilotażowo. Kursy po cmentarzu odbywać się będą przynajmniej przez 24 dni, a maksymalnie przez 36 dni, co najmniej sześć dni w tygodniu, w tym obowiązkowo w soboty i niedziele.

Na razie nie jest znana dokładna data uruchomienia linii. Musi się to stać do końca września tego roku.

540 tys. za testy autonomicznego busaDo przetargu zgłosił się tylko jeden podmiot - fińska firma Roboride, która wyceniła taką usługę na 540 tys. zł. Miasto zaplanowało, że wyda na ten cel 530 tys. zł, więc różnica jest niewielka.

Ta kwota otrzyma 85 proc. dofinansowania z programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego.

Ponad 3 tys. pasażerów busa do zooW 2019 roku Gdańsk testował podobne rozwiązanie na trasie do zoo. Pojazd przejechał wówczas 632 km w trybie autonomicznym i przewiózł 3325 pasażerów, jednak przez cały czas prezentacji na pokładzie pojazdu znajdował się operator.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (221)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane