• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Buspas przy dworcu będzie dłuższy o 400 m i zacznie się na Błędniku

Maciej Korolczuk
26 lutego 2024, godz. 07:00 
Opinie (193)
Widoczny na jezdni Błędnika napis "BUS" to na razie dzieło naszego redakcyjnego grafika, ale taki buspas ma pojawić się w tym miejscu w ciągu kilku miesięcy. Widoczny na jezdni Błędnika napis "BUS" to na razie dzieło naszego redakcyjnego grafika, ale taki buspas ma pojawić się w tym miejscu w ciągu kilku miesięcy.

Buspas na Podwalu Grodzkim przed dworcem Gdańsk Główny będzie dłuższy. Drogowcy planują go wydłużyć o 400-metrowy odcinek na BłędnikuMapka między wyjazdem z ul. 3 MajaMapka a skrzyżowaniem pod ZieleniakiemMapka. Zmiany mają nastąpić jeszcze w tym roku.Pomysł wydłużenia buspasa przez Błędnik:

Buspas na Podwalu Grodzkim powstał w połowie 2018 roku i wbrew obawom wielu kierowców nie zwiększył znacząco korków w centrum Gdańska.

Niedawno pisaliśmy, że urzędnicy odpowiedzialni za komunikację miejską chcieli go wydłużyć przez Hucisko do zatoki autobusowej przy Bramie Wyżynnej. Tak się jednak nie stanie, bo z analiz wyszło, że przyspieszone autobusy mogłyby zablokować ruch tramwajów.

Buspas w centrum Gdańska: nie na Hucisku, ale na BłędnikuJak słyszymy w magistracie, pomysłu definitywnie jednak nie porzucono, lecz poszukiwane są inne rozwiązania.

Na zdecydowanie szybszą realizację może za to liczyć pomysł wydłużenia buspasa przed dworcem o 400-metrowy odcinek przebiegający przez Błędnik.

Buspas zajmie skrajny prawy pas w kierunku dworca. Buspas zajmie skrajny prawy pas w kierunku dworca.
Taki pas dla autobusów ma zostać wytyczony na prawym pasie między wyjazdem z ul. 3 Maja a skrzyżowaniem z Wałami Piastowskimi i Podwalem Grodzkim, Dzięki temu dołączy do już istniejącego buspasa, biegnącego od placu Solidarności.

Na co dzień Błędnikiem poruszają się autobusy linii 106, 131 i 166 oraz trzech linii nocnych (N1, N4 i N14). To także trasa części autokarów turystycznych i podmiejskich kursujących z dworca PKS przy ul. 3 Maja.

Z wydłużonego buspasa skorzystają nie tylko pasażerowie transportu publicznego, ale też taksówki, służby miejskie, motocykle i właściciele motorowerów (skuterów), których ruch dopuszczony jest na wszystkich buspasach w Gdańsku.

Nowy buspas ma powstać jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w wakacje.

wideo archiwalne

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (193)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane