Fakty i opinie

Cisowa: "inteligentne" przejście, które nie blokuje ruchu

Detektory ruchu wykrywają pieszych zbliżających się do przejścia przez ul. Morską w Gdyni przy granicy z RumiąMapka. Nie zainstalowano tam tradycyjnego sygnalizatora, ale pulsujące lampy ostrzegawcze skierowane w stronę kierowców, które włączają się, gdy pieszy chce przejść.Czy kierowcy chętnie zatrzymują się przed "zebrą", gdy czekasz na przejście przez jezdnię?

tak, praktycznie zawsze 36%
zdarza się, ale wciąż niezbyt często 47%
nie, muszę swoje "odstać" 17%
zakończona Łącznie głosów: 969
Przejście dla pieszych w okolicach hotelu Faltom znajduje się na wyjeździe z Gdyni. Nie ma tu sygnalizatora świetlnego, a jeszcze do niedawna nie było też oświetlenia.

Były za to niebezpieczne zdarzenia z udziałem mieszkańców, którzy nie czuli się na "zebrze" bezpiecznie. Zwłaszcza że kierowcy często przekraczają tu dozwoloną prędkość, także po zmroku. Często można tu więc spotkać patrol drogówki mierzący prędkość, ale - siłą rzeczy - policjanci nie mogą tam być 24 godziny na dobę.

Lampy dla kierowców, latarnie dla pieszychZa sprawą budżetu obywatelskiego i wniosku z edycji z 2019 r. udało się jednak poprawić bezpieczeństwo, jednocześnie nie blokując ruchu osobnym sygnalizatorem. Rozwiązaniem okazało się wykonanie punktowych elementów świetlnych oraz zainstalowanie lamp ostrzegawczych nad znakami informującymi o przejściu dla pieszych. Przy "zebrze" pojawiły się także energooszczędne latarnie doświetlające przejście po zmroku.

Specjalne detektory ruchu, umieszczone w rejonie przejścia, umożliwiają wykrycie pieszego, zamierzającego przekroczyć jezdnię ul. Morskiej. Gdy pieszy zbliża się do krawędzi, następuje aktywacja elementów świetlnych, które zaczynają pulsować i w tym momencie przejście także zostaje doświetlone.

Koncepcję opracowali inżynierowie z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

- Ten rejon ulicy Morskiej użytkują nie tylko mieszkańcy Cisowej, ale również osoby dojeżdżające do Gdyni do pracy. W sezonie letnim odnotowujemy tu bardzo natężony ruch. Tak więc każda tego typu inwestycja bezwzględnie poprawia standardy komunikacji pieszej, jak i kołowej - mówi prof. Marcin Wołek, radny Gdyni.

Podobną technologię zastosowano m.in. na skrzyżowaniu przy biurowcu Transatlantyk. Film z 2016 roku.Coraz więcej "inteligentnych" przejśćTo nie pierwsze podobne rozwiązanie w Gdyni. "Inteligentne" zebry zrealizowano już m.in. w 2019 r. na skrzyżowaniu ulic płk. Dąbka - StaniewiczaMapka na Pogórzu, gdzie sygnalizatory działają w oparciu o kamery termowizyjne.

Koszt realizacji przejścia na Cisowej to ok. 71 tys. zł.

Cisowa: mieszkania sprzedaż wynajem

Opinie wybrane


wszystkie opinie (107)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »