Fakty i opinie

Ćma z Azji zaatakowała park na Zaspie

Skutki działania ćmy bukszpanowej.
Skutki działania ćmy bukszpanowej. czytelnik/trojmiasto.pl

Ćma bukszpanowa niszczy zielony labirynt w parku na Zaspie. Z azjatyckim owadem walczą urzędnicy. Stosowano już m.in. opryski. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni stoi na stanowisku, że sytuacja ze szkodnikiem została opanowana i zieleniec jest bezpieczny.Czy miałe(a)ś problemy ze szkodnikami w roślinach, które posiadasz?

tak, ale udało mi się z nimi uporać 31%
tak i niestety problem pozostał nierozwiązany 55%
nie, na szczęście mnie to ominęło 6%
nie, bo nie mam ani ogrodu, ani roślin w domu 8%
zakończona Łącznie głosów: 1279
Choć to motyl, to uznawany jest za szkodnika. Pochodząca z Azji ćma bukszpanowa na dobre rozpanoszyła się w Polsce. Skutki jej obecności widać w parkach i na zieleńcach.

Szczególnie dużo szkód wyrządzają larwy i gąsienice owada, które mogą doprowadzić nawet do uschnięcia zaatakowanych drzew czy krzewów.

- Cały labirynt z bukszpanu w parku na Zaspie został zaatakowany przez ćmę bukszpanową - owada, który w ciągu kilkunastu dni jest w stanie zniszczyć całą roślinę - zwrócił uwagę nasz czytelnik.
Dodaje także, że lipy, które zostały zasadzone wokół labiryntu, z założenia formowane, w ogóle nie są przycinane, a odrosty są widoczne gołym okiem.

- Oświetlenie (...) jest wybrakowane. Są potężne ubytki w żwirze, którym wysypany jest labirynt. Istnieją też ubytki w kostce kamiennej, stanowiącej opaskę labiryntu z bukszpanu - wylicza mieszkaniec Trójmiasta.

Usuwanie szkodników. Gdańsk, Gdynia, SopotProblem znają miejscy urzędnicy. Monika Białozór z GZDiZ przyznaje, że w parku na Zaspie szkodnik pojawił się już w czerwcu.

Z ćmą bukszpanową walczą opryskami- Wtedy też niezwłocznie przystąpiliśmy do zwalczania ćmy za pomocą oprysków. Sytuacja uległa poprawie, co potwierdzają załączone przez czytelnika zdjęcia. Nie widać na nich ani larw, ani imago ćmy - podkreśla.
Zdaniem GZDiZ latem, czyli w czasie, kiedy w parku jest więcej osób, mimo regularnych prac utrzymaniowych żwir rozsypywany jest przez wypoczywające tam osoby.

- Drzewa rosnące wokół labiryntu poddawane są zabiegom regularnie. Przeprowadzenie prac polegających na usuwaniu odrostów planowane jest do końca roku. Z kolei awaria oświetlenia zostanie usunięta. Zachęcamy do zgłaszania awarii za pośrednictwem Gdańskiego Centrum Kontaktu - podsumowuje Monika Białozór.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (77)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »