Fakty i opinie

stat

Cmentarze w Gdyni zamknięte na święta

Najnowszy artukuł na ten temat

Trzy typy (nie)noszących maski w komunikacji

Cmentarz Witomiński w Gdyni.
Cmentarz Witomiński w Gdyni. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

W czwartek władze Gdyni zdecydowały o zamknięciu z powodu pandemii koronawirusa wszystkich cmentarzy komunalnych. Zakaz będzie jednak obowiązywał jedynie przez trzy dni - od soboty do poniedziałku. We wtorek nekropolie zostaną otwarte, ale odwiedzający je nie będą mogli wypożyczyć sprzętu do pielęgnacji nagrobków ani skorzystać z ujęć wody.

Jak oceniasz decyzję o zamknięciu cmentarzy w Gdyni?

pozytywnie, to jedyna słuszna decyzja 39%
mam mieszane odczucia, została ona podjęta zbyt późno 16%
negatywnie, nie widzę sensu zamykania cmentarzy 45%
zakończona Łącznie głosów: 599
Przypomnijmy: w ubiegły wtorek informowaliśmy o decyzji władz Sopotu, dotyczącej zamknięcia wszystkich trzech cmentarzy, położonych przy ul. Malczewskiego: Komunalnego, Katolickiego i Żydowskiego. Powód?

W poprzedzającym Wielkanoc Wielkim Tygodniu zazwyczaj tłumy ludzi odwiedzały groby swoich bliskich. To głównie osoby starsze i schorowane, które są szczególnie narażone na ryzyko ostrego zakażenia koronawirusem. To właśnie w trosce o ich zdrowie i życie cmentarne bramy zostały zamknięte do odwołania.

Czytaj więcej: Ograniczenia na trójmiejskich cmentarzach

Władze Gdańska nie zdecydowały się na tak radykalny krok, ale wprowadziły zakaz wjazdu samochodami na dwa największe cmentarze: Łostowicki i Srebrzysko. Dotychczas z tego rozwiązania mogły korzystać osoby w podeszłym wieku i niepełnosprawne oraz ich opiekunowie.

Zamknięcie od soboty do poniedziałkuW czwartek władze Gdyni również zdecydowały o zamknięciu wszystkich cmentarzy komunalnych: Witomińskiego, w Kosakowie oraz na Małym Kacku. Jednak w przeciwieństwie do Sopotu zakaz nie będzie obowiązywać do odwołania, ale jedynie przez trzy dni - od soboty do poniedziałku. W jaki sposób gdyński magistrat tłumaczy tę decyzję?

- Okres świąteczny to czas, kiedy cmentarze odwiedza większa niż zwykle liczba osób. Z szacunku dla potrzeby odwiedzenia grobów zmarłych nie zamykamy cmentarzy na stałe, a jedynie na czas świąt. Ważne jest, by nie zwiększać ryzyka rozprzestrzenienia się koronawirusa. Pamiętajmy, że cmentarze odwiedzają często ludzie starsi, znajdujący się w grupie ryzyka. Ponadto przy jednej mogile często spotykają się osoby z różnych gospodarstw domowych, co znacznie zwiększa ryzyko zarażenia - tłumaczy Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.

Obostrzenia po otwarciu cmentarzy w GdyniWe wtorek po Wielkanocy cmentarze komunalne w Gdyni znów będą otwarte w godz. 7-22, ale odwiedzający będą musieli dostosować się do kilku obostrzeń. Po pierwsze, nie będą mogli już wypożyczyć dostępnych dotychczas narzędzi do pielęgnacji nagrobków. Po drugie, nie będą mogli korzystać z ujęć wody. Po trzecie, będą zobowiązani do zachowania odpowiednich odstępów między sobą.

Czytaj więcej: Zmiany w organizacji katolickich pogrzebów

Bez zmian pozostanie natomiast udogodnienie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Każdego dnia, w godz. 8-10, będą one mogły wjechać samochodem wraz ze swoimi opiekunami na teren cmentarza. W mocy pozostają także obostrzenia dotyczące organizacji pogrzebów. W ceremonii, które odbywają się w godzinnych odstępach oraz bez wprowadzania zmarłych do kaplicy, może brać udział maksymalnie pięciu żałobników.

Opinie (44) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.