• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do urzędu w Gdyni nie wejdziesz. Poseł pyta dlaczego

Ewelina Oleksy
16 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
Urząd Miasta Gdyni nadal funkcjonuje na zasadach obowiązujących w szczycie epidemii COVID-19. Urząd Miasta Gdyni nadal funkcjonuje na zasadach obowiązujących w szczycie epidemii COVID-19.

Jak funkcjonuje Urząd Miasta Gdyni? - Możesz polecieć na drugi koniec świata, bez przeszkód pójść do teatru, kina, do sklepu, ale nie tak łatwo dostaniesz się do Urzędu Miasta W Gdyni - mówi poseł Marek Rutka, który dziwi się, że magistrat nie zniósł jeszcze pandemicznych zasad funkcjonowania. Władze urzędu odpowiadają mu tymczasem, że wszystko działa jak należy i problemu nie ma.Czy w ostatnim czasie miałe(a)ś problem z dostaniem się do urzędu miasta?

Stan epidemii w Polsce został zniesiony 16 maja. Mimo to Urząd Miasta Gdyni nadal funkcjonuje na "epidemicznych" zasadach, czyli z ograniczoną możliwością dostępu.

- To znaczy, że żaden interesant nie może dostać się na żadne z pięter budynku, poza Wydziałem Rejestracji Pojazdów, aby załatwić swoją sprawę. Mnie też nie udało się dostać do dyrektora Urzędu Miasta, żeby zapytać, jak długo ten stan będzie trwał. Oczywiście kwestia dbałości o zdrowie jest bardzo ważna, ale należy dbać także o obywateli, bo urząd jest przede wszystkim dla nich - mówi gdyński poseł lewicy Marek Rutka.

"Możesz polecieć na drugi koniec świata, ale do Urzędu Miasta Gdyni nie wejdziesz"Poseł poprosił więc władze gdyńskiego urzędu o wyjaśnienia w tej sprawie na piśmie.

Gdzie są urzędy w Trójmieście? Lista miejsc- Możesz polecieć na drugi koniec świata, bez przeszkód pójść do teatru, kina, do sklepu, ale nie tak łatwo dostaniesz się do Urzędu Miasta W Gdyni. Klatki schodowej pilnuje strażnik miejski i gruby sznur. Można tam się dostać tylko po wcześniejszym umówieniu, inaczej nie ma szans - ubolewa Marek Rutka. - Każdego dnia dziesiątki, jeśli nie setki mieszkańców i mieszkanek próbują załatwić swoją sprawę i odbiją się od grubej liny oraz komunikatu strażnika "zakaz wstępu". Widziałem, że szczególnie osoby starsze takim traktowaniem są poruszone i wzburzone, ale są i tacy, którzy zwyczajnie, w poczuciu bezradności, w ciszy wychodzą - wskazuje.
Jak mówi Rutka, kilkukrotnie w ostatnim czasie był świadkiem - delikatnie mówiąc - rozgoryczenia mieszkańców, którzy "całowali klamkę" w urzędzie.

- Nie anonsowali się wcześniej, bo słusznie wychodzili z założenia, ze jeśli mogą bez problemu pójść do sklepu, skorzystać z transportu publicznego czy pójść do kina, to nikt nie będzie im utrudniał dostępu do urzędników - mówi poseł.
Poseł lewicy z Gdyni w Radzie Mediów Narodowych Poseł lewicy z Gdyni w Radzie Mediów Narodowych

Na jego pismo z zastrzeżeniami ws. funkcjonowania gdyńskiego urzędu odpowiedział Rafał Klajnert, sekretarz Gdyni. Poinformował, że urząd funkcjonuje na zasadach określonych 2 marca.

- Zgodnie z nimi interesanci przyjmowani są przez urzędników prowadzących sprawę na parterze Urzędu. Wyznaczone do tego celu stanowiska są w pełni przygotowane do pracy z dokumentami i pozwalają na szybkie załatwienie formalności - zaznaczył Klajnert. - Obecny model funkcjonowania Urzędu sprawdził się podczas pandemii i funkcjonuje również do dzisiaj. Dzięki tym rozwiązaniom mieszkańcy mogą załatwić szereg spraw bez konieczności osobistego stawiennictwa - stwierdził urzędnik.
Trójmiejscy urzędnicy wracają za biurka, ale nie wszyscy Trójmiejscy urzędnicy wracają za biurka, ale nie wszyscy

System obsługi mieszkańców w gdyńskim urzędzie działa hybrydowo, czyli umożliwiając umówienie się na wizytę.

Urząd Miasta Gdyni - można umówić się na wizytę:

  • dzwoniąc pod nr 58 626 26 26,
  • osobiście w punkcie informacyjnym Gdyńskiego Centrum Kontaktu przy al. Piłsudskiego 52/54,
  • osobiście w Centrum Obsługi Mieszkańca w C.H. Riviera,
  • za pomocą kanałów elektronicznych (e-mail, ePUAP, Cyfrowy Urząd).

Klajnert podkreślił też, że Urząd Miasta Gdyni, jako pierwszy w Polsce, umożliwił mieszkańcom załatwienie spraw także w soboty i nadal pozostaje jednym z nielicznych urzędów, które taką możliwość dają.


Urząd Miasta Gdyni nadal funkcjonuje na zasadach obowiązujących w szczycie epidemii COVID-19. Urząd Miasta Gdyni nadal funkcjonuje na zasadach obowiązujących w szczycie epidemii COVID-19.

Badanie satysfakcji mieszkańców z poziomu obsługi w Urzędzie Miasta Gdyni? Nie byłoPoseł zapytał, czy po 16 maja przeprowadzono badania satysfakcji mieszkańców z poziomu obsługi zapewnianej w Urzędzie Miasta Gdyni.

- Po 16 maja 2022 r. nie zostały przeprowadzone badania satysfakcji mieszkańców z poziomu obsługi świadczonej przez Urząd Miasta Gdyni. Zapewniam jednak, iż staramy się reagować na każdy sygnał, który pozwoli realizować usługi na jeszcze wyższym poziomie. Ponadto od lat podążamy w kierunku cyfryzacji Urzędu wraz z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi umożliwiających interesantom komfortowe załatwianie spraw - napisał Klajnert.
Urząd Miasta Gdyni jak twierdza Urząd Miasta Gdyni jak twierdza

Taka odpowiedź posła nie satysfakcjonuje.

- Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy mieszkańcy akceptują utrzymywanie utrudnień w dostępie do urzędników, jest zapytanie... mieszkańców. Odnoszę wrażenie, że tu postawiono sprawę na głowie. Urząd jest placówką świadczącą usługi i utrzymywaną z podatków mieszkańców, a utrzymywanie ograniczeń wyraźnie przeczy tej zasadzie - komentuje Rutka.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (598)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane