• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co prawicowy działacz robi na listach z Lewicą? "Ludzie się zmieniają"

Ewelina Oleksy
19 lutego 2024, godz. 07:00 
Opinie (370)
Łukasz Hamadyk ma konserwatywne poglądy, ale do wyborów samorządowych idzie z Lewicą i PL 2050. Łukasz Hamadyk ma konserwatywne poglądy, ale do wyborów samorządowych idzie z Lewicą i PL 2050.

Był radnym PiS, później bratał się z Kukiz '15, miał epizod w Solidarnej Polsce, a w ostatnich wyborach do Sejmu startował z list Konfederacji. Teraz znowu zmienił polityczny front - idzie ramię w ramię z Lewicą i Polską 2050, czyli partiami, z którymi do tej pory nie było mu po drodze. Co Łukasz Hamadyk, bo o nim mowa, robi w tym gronie? - Ludzie się zmieniają, jeśli kogoś obraziłem, to mogę za to przeprosić - mówi nam.Start Łukasza Hamadyka w koalicji z Lewicą i PL 2050 to:

Łukasz Hamadyk już kilkukrotnie zmieniał polityczne szyldy, ale trzeba przyznać, że do tej pory w swoich wyborach był konsekwentny. Wszystkie ugrupowania, z którymi się identyfikował były prawicowe.

W latach 2014-2018 był przedstawicielem PiS w Radzie Miasta Gdańska. Z partii został usunięty - oficjalnie z powodu niepłacenia składek i łamania partyjnej dyscypliny. Zdaniem Hamadyka dlatego, że był dla partii "niewygodny".

- To był sąd kapturowy - mówił wtedy Hamadyk.
Po rozstaniu się z PiS Hamadyk zaangażował się w działalność w stowarzyszeniu Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, w którym jest do dziś. Współpracował też z Andrzejem Kobylarzem, kandydatem z list PSL i posłem partii Kukiz '15. Miał epizod w Solidarnej Polsce. Cały czas działał też w Radzie Dzielnicy Nowy Port.Do Sejmu startował z list KonfederacjiW październiku ubiegłego roku startował w wyborach do Sejmu w okręgu gdańskim z list Konfederacji. Mandatu nie zdobył - dostał 1162 głosy [czwarty najlepszy wynik na tej liście, konfederacja nie dostała żadnego mandatu w okręgu gdańskim - dop. red]

- Wiele poglądów i postaw Konfederacji było mi bliskich, dawno przed nawiązaniem współpracy. W końcu jestem we właściwym miejscu, gdzie można mówić i myśleć po swojemu, gdzie aktywność nie jest wadą, a postawa walki z układami, patologiami oraz bycie sobą w walce o zdrowie i życie mieszkańców i po prostu pilnowanie interesów mieszkańców jest czymś naturalnym - mówił wtedy portalowi Trojmiasto.pl Hamadyk.
W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych Hamadyk startował do Sejmu z list Konfederacji. Na zdjęciu z ówczesnym posłem tej partii Michałem Urbaniakiem. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych Hamadyk startował do Sejmu z list Konfederacji. Na zdjęciu z ówczesnym posłem tej partii Michałem Urbaniakiem.

Do samorządu idzie z Lewicą12 lutego działacze Lewicy, Polski 2050 i ruchów miejskich ogłosili, że jako koalicja Wspólna Droga razem wystartują w kwietniowych wyborach samorządowych.

Wśród ruchów miejskich będących w tej koalicji jest też stowarzyszenie Hamadyka, czyli Gdańsk Tworzą Mieszkańcy. Ta decyzja wywołała niesmak wśród części lewicowych aktywistów i zwolenników tej partii.

Hamadyk będzie startował w wyborach do Rady Miasta Gdańska w okręgu nr 1 obejmującym m.in. Brzeźno, Nowy Port i Letnicę.

Kogo na prezydenta Gdańska wystawi Wspólna Droga? Cztery nazwiska w grze Kogo na prezydenta Gdańska wystawi Wspólna Droga? Cztery nazwiska w grze

Wielokrotnie dawał znać, że z Lewicą mu mocno nie po drodzeO Hamadyku można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, by miał coś wspólnego z lewicowymi poglądami.

O działaczach tej partii mówił zazwyczaj w tonie wyśmiewającym - jako o "lewakach" oderwanych od rzeczywistości.

Wielokrotnie wypowiadał się w negatywny i ostry sposób nt. przyjmowania imigrantów i uchodźców do Polski, także tych z Ukrainy. Popierał ruch antyszczepionkowy, był przeciwnikiem programu dofinansowania przez miasto in vitro. W mediach społecznościowych wyrażał poparcie dla premiera Węgier Viktora Orbána, obrażał też społeczność LGBT. O Jarosławie Kaczyńskim mówił, że jest dla niego "kimś w rodzaju idola, człowiekiem o największym zmyśle politycznym".

Poniżej zaledwie kilka jego aktywności w mediach społecznościowych z ostatnich miesięcy:

Hamadyk teraz: "ludzie się zmieniają"Zapytaliśmy Hamadyka, czy w związku z tym, że startuje do wyborów w koalicji z Lewicą i PL 2050, zmienił swoje dotychczasowe poglądy.

- Moje poglądy są konserwatywne, ale to nie wyklucza współpracy z kimkolwiek. Chyba nikt w koalicji nie oczekuje abym zapisał się do Lewicy, czy PL 2050, byłoby to niedorzeczne - odpowiada nam Hamadyk. - Jestem niezależny i reprezentuję jednego z koalicjantów, czyli ruch miejski, gdzie ludzie mają różne poglądy i ani razu nas to nie poróżniło, wręcz przeciwnie. W tym widzę siłę, bo poszerza to horyzonty patrzenia na problemy miasta i sposoby ich rozwiązywania oraz rozwój - dodaje.


Pytany o swoje często kontrowersyjne wypowiedzi odpowiada:

- Pewnie wiele rzeczy powiedziałbym teraz inaczej, ale ludzie się zmieniają, jeśli kogoś obraziłem to mogę za to przeprosić - podkreśla. - W samorządzie działam od 16 lat i w końcu powstał duży komitet, który ma szansę przewietrzyć naszą scenę polityczną i wyjść do ludzi. Porozumienie ponad podziałami to coś o czym wielu marzyło.
Koalicja Wspólna Droga łączy Lewicę, Polskę 2050 i działaczy ruchów miejskich. Koalicja Wspólna Droga łączy Lewicę, Polskę 2050 i działaczy ruchów miejskich.
Hamadyk mówi, że w koalicji Wspólna Droga wszystkich - niezależnie od poglądów - łączą konkrety.

- Czyli problemy lokatorskie, walka o zdrowie mieszkańców, sprawa spalarni Port Service, podejście do betonowania miasta, kwestie komunikacji miejskiej, brak bezkolizyjnego przejazdu kolejowego na Oruni, walka o zabytki. Wszystko to nie ma poglądów a tym bardziej ideologii, dotyka to mieszkańców zróżnicowanych poglądowo od lewa do prawa - mówi Hamadyk. - Tylko szeroka koalicja ma szansę przełamać monopol w Radzie Miasta. Nasza kampania będzie do bólu merytoryczna, zobaczymy jak będą sobie z nią radzić nasi oponenci. Miasto jest źle zarządzane, a większość radnych to maszynki do głosowania, czas przewietrzyć to miasto i wprowadzić na ich miejsce rzeczników ludzkich spraw.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (370)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane