• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czegoś takiego jeszcze nie było. Wkrętarka pływała w kanalizacji

Ewelina Oleksy
28 lutego 2024, godz. 20:00 
Opinie (170)
Taka wkrętarka została wyłowiona z kanalizacji w Gdańsku. Taka wkrętarka została wyłowiona z kanalizacji w Gdańsku.

- Czegoś takiego jeszcze z kanalizacji nie wyciągaliśmy - mówią pracownicy Gdańskich Wodociągów. Znaleziskiem jest wkrętarka - z wiertłem i akumulatorem, której ktoś pozbył się, prawdopodobnie wrzucając ją do studzienki ściekowej. Gdyby pływała tam dłużej, mogłaby narobić sporych szkód.Co z tych rzeczy wyrzucasz do kanalizacji?

Jakim cudem w kanalizacji znalazła się sporych rozmiarów wkrętarka z akumulatorem i wiertłem?

- Celowo, czy przez przypadek - tego nie wiemy. Ale czegoś takiego jeszcze nie wyciągaliśmy - przyznaje Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskich Wodociągów.
Wkrętarka wypłynęła w przepompowni ścieków Sobieszewo.

- Zdecydowanie nie powinna trafić do sieci kanalizacyjnej, bo mogła uszkodzić kanał lub skazić ścieki rozlanym akumulatorem - wskazuje Kiljan - Właściciela nie poszukujemy, ale wszystkim przypominamy, że kanalizacja to nie śmietnik - dodaje.

Piłka, kosz na śmieci, drzwiczki od pralki, gruz i cegłyGdańskie Wodociągi regularnie znajdują w kanalizacji przedmioty, których ktoś pozbył się spuszczając je w toalecie lub wrzucając do studzienek ściekowych na terenie miasta. Niezależnie od tego, którędy trafiają, wyrządzają szkody i wymagają interwencji służb.W grudniu ubiegłego roku do przepompowni ścieków Górki Zachodnie dopłynęła dziecięca piłka ze Spidermenem. Mogła sporo narozrabiać i szczelnie zamknąć przepływ ścieków, bo swoim kształtem była dopasowana do kanału.

Piłka znaleziona w kanalizacji w grudniu ubiegłego roku mogła zatkać przepływ ścieków. Piłka znaleziona w kanalizacji w grudniu ubiegłego roku mogła zatkać przepływ ścieków.
- W ostatnim czasie poza wkrętarką i piłką, z kanalizacji wydobyliśmy kosz na śmieci, czy drzwiczki od pralki. Regularnie wydobywamy gruz i cegły. Przedmioty nie pokonują zakrętów, tylko utykają, piętrzą ścieki i powodują zatory, co w konsekwencji prowadzi do wylania się ich poza układ sanitarny, czyli na ulicę, trawnik, lub zalewają niższe kondygnacje nieruchomości - informuje Kiljan.


Znaleziska z kanalizacji Gdańskie Wodociągi regularnie pokazują w swoich mediach społecznościowych.

- Nieważne czy szokują, zasmucają albo śmieszą czytających, choć jest to śmiech przez łzy, to cel jest jeden - edukacja. Odpowiedzialne traktowanie kanalizacji sanitarnej, zgodne z przeznaczeniem, będzie z korzyścią zarówno dla użytkowników, jak i dla naszych służb - podkreśla Kiljan.
  • Metalowy kosz na śmieci wyciągnięty z kanału przy ul. Przemyskiej w Gdańsku.
  • Z kanalizacji regularnie wyciągane są cegły.
  • Drzwi od pralki wyciągnięte z kanału.

Nie tylko duże przedmioty są kłopotemPracownicy wodociągów dodają, że coraz większym kłopotem są także inne rzeczy spuszczane w toaletach.

Prezerwatywy i pieluchy zapychają kanalizację. Ponad tysiąc zatorów rocznie Prezerwatywy i pieluchy zapychają kanalizację. Ponad tysiąc zatorów rocznie

- Do oczyszczalni Gdańsk Wschód wraz ze ściekami, pokonując przepompownie, przypływają w ogromnej skali: koci żwirek, olej i nawilżane chusteczki. Żadna z tych rzeczy nie powinna trafiać do toalety. Ich miejsce jest w koszu na odpady zmieszane. Samego oleju dopływa do oczyszczalni około 5 tys. litrów dziennie - wskazuje Kiljan.
Chusteczki nawilżane spuszczane w toalecie są przyczyną zatorów na sieci kanalizacyjnej. Chusteczki nawilżane spuszczane w toalecie są przyczyną zatorów na sieci kanalizacyjnej.

Ponad 1200 zatorów w ciągu rokuŻaden żwirek całkowicie nie rozpuści się w wodzie, nawet ten biodegradowalny. Jego właściwości zbrylające zapychają rury. Tężejący w niższych temperaturach olej nie dość, że zapycha rury, to w kanalizacji tworzy tzw. góry tłuszczowe. Te obrastają w kolejne warstwy, blokują przepływ ścieków i prowadzą do ich wylania.

Z kanału wyciągnęli ponad metrową sztangę do ćwiczeń Z kanału wyciągnęli ponad metrową sztangę do ćwiczeń

Chusteczki nawilżane bardzo mocno się rozciągają i wkręcają się w wirniki pomp tłoczących ścieki, co najpierw zmniejsza ich przepustowość, a następnie całkowicie zapycha.

W 2023 r. Gdańskie Wodociągi usunęły 1251 zatorów na sieci kanalizacyjnej.

Co się dzieje ze ściekami? Film archiwalny:

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (170)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane