Fakty i opinie

Czy Zbigniew Jujka doczeka się galerii w Gdańsku?

Zbigniew Jujka w tym roku skończył 80 lat. Zastanawia się, co się stanie z jego pracami.
Zbigniew Jujka w tym roku skończył 80 lat. Zastanawia się, co się stanie z jego pracami. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Wielu czytelników od lat zaczyna lekturę gazet nie od gorących wiadomości z pierwszych stron, ale od rysunków Zbigniewa Jujki. Powstała więc inicjatywa, by rysownik, który w tym roku skończył 80 lat, doczekał się galerii w Gdańsku, podobnie jak jego sławni koledzy - np. Henryk Sawka czy Andrzej Mleczko. Władze Gdańska nie kwapią się, by wspomóc ten pomysł.Czy władze Gdańska powinny się zaangażować w utworzenie galerii dla Jujki?

tak, jest on żywym symbolem miasta i byłaby to świetna promocja dla Gdańska 79%
rysownik lub jego znajomi powinni sami o to zadbać 11%
nie, wiele innych osób też należałoby tak wspomóc 10%
zakończona Łącznie głosów: 394
Zbigniew Jujka, rysownik satyryczny od lat związany z Gdańskiem, obchodził w lipcu tego roku 80. urodziny. Rysuje już 62 lata. W tym czasie stworzył kilkadziesiąt tysięcy rysunków satyrycznych. Jego prace zamieszczały i zamieszczają do tej pory liczne czasopisma i dzienniki, również zagraniczne. Swoją obecność szczególnie zaznaczył na łamach "Dziennika Bałtyckiego" - od ponad pięćdziesięciu lat publikuje tam swój "Dzienniczek".

Na Facebooku zrodziła się niedawno inicjatywa "Chcemy utworzenia galerii Zbigniewa Jujki w Trójmieście". Miałaby ona powstać przy pomocy władz miasta.

- Niektórych ludzi trzeba doceniać za życia, a nie tylko po śmierci - tłumaczy Jacek Borzych, który w ramach działania obywatelskiego szuka z kolegami poparcia dla tej inicjatywy. - Z jednej strony szacowny jubilat skończył 80 lat, a poza tym tacy rysownicy, jak Henryk Sawka, Andrzej Mleczko, Małgorzata Lazarek i wielu innych mają własne galerie, utworzone przy pomocy władz miast. Zbyszek tworzy rysunki już od lat, a takiej galerii ciągle nie ma. Ma w dorobku tysiące rysunków, pytanie, co się z nimi stanie, jeżeli on - nie daj Bóg - odejdzie? Jest w dobrej formie, ale przecież czeka nas to wszystkich.
Adamowicz: miasto nie dołoży

Władze Gdańska pozostają jednak nieugięte, twierdząc, że pomysłodawcy powinni zrealizować swój pomysł sami. Miasto nie ma zamiaru dokładać do tego pieniędzy podatników.

- Jestem wielkim admiratorem Zbigniewa Jujki, jego twórczości. "Galeria Jujki" to bardzo dobry pomysł. Ale w tej chwili nie widzę możliwości realizacji tej idei ze środków miasta. Jeśli mieszkańcy naszego miasta przyklasną temu pomysłowi, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować go zrealizować w ramach Budżetu Obywatelskiego - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Jujka ma w dorobku ponad 10 tys. rysunków satyrycznych, które często celnie komentują rzeczywistość.
Jujka ma w dorobku ponad 10 tys. rysunków satyrycznych, które często celnie komentują rzeczywistość.
- Budżet Obywatelski to działania inwestycyjne, jednoroczne, a tu chodzi o działalność wieloletnią, więc nie tędy droga. Dlatego szukamy jak największego poparcia, i zawiązujemy obywatelską koalicję wokół tej osoby i galerii, która zmieniłaby także nasze miasto. Widać to po przykładzie galerii Guntera Grassa, która pozytywnie zmieniła ul. Szeroką - odpowiada Borzych.
Co z rysunkami? "Do pieca, na makulaturę? Chyba nie..."

Zbigniew Jujka nigdy wcześniej nie miał propozycji, by powstała galeria z jego pracami w Gdańsku, jedynie kiedyś w Zielonej Górze, gdzie debiutował w "Gazecie Zielonogórskiej", były do tego przymiarki, ale nic z nich nie wyszło z powodu braku pieniędzy.

- Ja już długo rysować nie będę. To był pomysł Marka Łochwickiego i Jacka Borzycha, żeby to zgromadzić, żeby nie przepadło i uratować cały dorobek. Bo co z tym zrobić? Do pieca wpakować, na makulaturę oddać?... - chyba nie. Nie mam nic przeciwko temu, by powstała galeria, nie najlepiej się czuję i na tyle mogę w tym uczestniczyć, żeby oddać wszystko w pewne ręce. Oczywiście musiałoby być to jakoś prawnie przeprowadzone, ja się na tym nie znam. Może trzeba by się przyłączyć do jakiejś już istniejącej galerii? - zastanawia się Zbigniew Jujka.
Rysownik wszystkie swoje rysunki trzyma w domu, więc już ledwo się z nimi mieści.

- Są w teczkach, zazwyczaj są formatu A4. Niby to niewielkie formaty, ale w sumie zajmują już kilka regałów. Nie wszystko już istnieje, co w życiu zrobiłem, ale w tej chwili to by się nazbierało około 10 tys. rysunków, do tego książki z moimi pracami. Ostatecznie to wszystko powinno się znaleźć w jednych rękach - przyznaje Jujka.
Inicjatorzy utworzenia galerii Zbigniewa Jujki, czyli Marek Łochwicki - prezes zarządu Video Studio Gdańsk, pomysłodawca i realizator Festiwalu Dobrego Humoru oraz Jacek Borzych, prezes zarządu Fundacji Archiwum Filmowe "Drogi do niepodległości", współorganizator Festiwalu Dobrego Humoru, na FB ciągle szukają poparcia pod tą inicjatywą.

Nie tylko artyści chcą galerii Jujki

Podpisało ją wiele znanych osób, jak artyści Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn, Jacek Fedorowicz, Henryk Sawka, Zbigniew Kołaczek, a także Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego czy przedstawiciele biznesu: Zbigniew CanowieckiJan Zarębski.

W petycji można przeczytać: "Naszym celem jest doprowadzenie do powstania w Gdańsku centrum dokumentacyjno-komunikacyjnego, które podejmowałoby i wspierało wszelkie inicjatywy, zmierzające do zbierania, dokumentowania i upowszechniania materiałów, związanych z twórczością Zbigniewa Jujki oraz jego związków z Gdańskiem. Ponadto, zadaniem centrum będzie inicjowanie działań na rzecz upowszechniania nowych przedsięwzięć twórczych, wywodzących się z dorobku Zbigniewa Jujki, organizowanie wystaw, konkursów, spotkań, i konferencji, realizacja projektów wydawniczych, a także wymiana informacji i współpraca z innymi twórcami."

Zbigniew Jujka.
Zbigniew Jujka. fot. Wojtek Jakubowski/KFP
Zbigniew Jujka

80. urodziny obchodził 25 lipca tego roku. Urodził się w 1935 roku w Starym Targu. Jako karykaturzysta zadebiutował w 1953 roku w Gazecie Zielonogórskiej, jeszcze przed rozpoczęciem studiów w PWSSP (obecnie ASP w Gdańsku). W swojej wieloletniej działalności wydał ponad 50 albumów autorskich. Zdobył wiele nagród międzynarodowych, m.in. w Montrealu, Berlinie, Anconie, Bordigherze, Knokke-Heist, Skopje i Tokio. Jest wielokrotnym laureatem Złotej Szpilki. W latach 1989-1996 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2000 roku otrzymał nagrodę Eryka, a w 2003 i 2004 - Błękitnego Melonika Charliego. W 2006 roku wyróżniony został Nagrodą Pomorską, odznaką Pro Ecclesia et Populo oraz medalem Gloria Artis. W 2010 roku opublikował książkę "Wariacje na temat Chopina", a w roku bieżącym uroczyście obchodził 70. rocznicę "Dziennika Bałtyckiego", którego jest jednym z najstarszych współpracowników. Jest autorem m.in.: "Z uśmiechem przez Gdańsk" i "Jujka - 60-lecie twórczości", zawierającej około 200 rysunków o Gdańsku; "Poprawki do historii" - ponad 300-stronicowego satyrycznego albumu poświęconego historii Polski oraz "Fryderyk Chopin wariacje na temat" - rysunki z tego albumu pokazane były na 20 wystawach w Europie, Azji i Ameryce.

Opinie (93) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.