• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Czy Zbigniew Jujka doczeka się galerii w Gdańsku?

Katarzyna Moritz
17 września 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 
Zbigniew Jujka w tym roku skończył 80 lat. Zastanawia się, co się stanie z jego pracami. Zbigniew Jujka w tym roku skończył 80 lat. Zastanawia się, co się stanie z jego pracami.

Wielu czytelników od lat zaczyna lekturę gazet nie od gorących wiadomości z pierwszych stron, ale od rysunków Zbigniewa Jujki. Powstała więc inicjatywa, by rysownik, który w tym roku skończył 80 lat, doczekał się galerii w Gdańsku, podobnie jak jego sławni koledzy - np. Henryk Sawka czy Andrzej Mleczko. Władze Gdańska nie kwapią się, by wspomóc ten pomysł.Czy władze Gdańska powinny się zaangażować w utworzenie galerii dla Jujki?

Zbigniew Jujka, rysownik satyryczny od lat związany z Gdańskiem, obchodził w lipcu tego roku 80. urodziny. Rysuje już 62 lata. W tym czasie stworzył kilkadziesiąt tysięcy rysunków satyrycznych. Jego prace zamieszczały i zamieszczają do tej pory liczne czasopisma i dzienniki, również zagraniczne. Swoją obecność szczególnie zaznaczył na łamach "Dziennika Bałtyckiego" - od ponad pięćdziesięciu lat publikuje tam swój "Dzienniczek".

Na Facebooku zrodziła się niedawno inicjatywa "Chcemy utworzenia galerii Zbigniewa Jujki w Trójmieście". Miałaby ona powstać przy pomocy władz miasta.

- Niektórych ludzi trzeba doceniać za życia, a nie tylko po śmierci - tłumaczy Jacek Borzych, który w ramach działania obywatelskiego szuka z kolegami poparcia dla tej inicjatywy. - Z jednej strony szacowny jubilat skończył 80 lat, a poza tym tacy rysownicy, jak Henryk Sawka, Andrzej Mleczko, Małgorzata Lazarek i wielu innych mają własne galerie, utworzone przy pomocy władz miast. Zbyszek tworzy rysunki już od lat, a takiej galerii ciągle nie ma. Ma w dorobku tysiące rysunków, pytanie, co się z nimi stanie, jeżeli on - nie daj Bóg - odejdzie? Jest w dobrej formie, ale przecież czeka nas to wszystkich.
Adamowicz: miasto nie dołoży

Władze Gdańska pozostają jednak nieugięte, twierdząc, że pomysłodawcy powinni zrealizować swój pomysł sami. Miasto nie ma zamiaru dokładać do tego pieniędzy podatników.

- Jestem wielkim admiratorem Zbigniewa Jujki, jego twórczości. "Galeria Jujki" to bardzo dobry pomysł. Ale w tej chwili nie widzę możliwości realizacji tej idei ze środków miasta. Jeśli mieszkańcy naszego miasta przyklasną temu pomysłowi, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować go zrealizować w ramach Budżetu Obywatelskiego - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Jujka ma w dorobku ponad 10 tys. rysunków satyrycznych, które często celnie komentują rzeczywistość. Jujka ma w dorobku ponad 10 tys. rysunków satyrycznych, które często celnie komentują rzeczywistość.
- Budżet Obywatelski to działania inwestycyjne, jednoroczne, a tu chodzi o działalność wieloletnią, więc nie tędy droga. Dlatego szukamy jak największego poparcia, i zawiązujemy obywatelską koalicję wokół tej osoby i galerii, która zmieniłaby także nasze miasto. Widać to po przykładzie galerii Guntera Grassa, która pozytywnie zmieniła ul. Szeroką - odpowiada Borzych.
Co z rysunkami? "Do pieca, na makulaturę? Chyba nie..."

Zbigniew Jujka nigdy wcześniej nie miał propozycji, by powstała galeria z jego pracami w Gdańsku, jedynie kiedyś w Zielonej Górze, gdzie debiutował w "Gazecie Zielonogórskiej", były do tego przymiarki, ale nic z nich nie wyszło z powodu braku pieniędzy.

- Ja już długo rysować nie będę. To był pomysł Marka Łochwickiego i Jacka Borzycha, żeby to zgromadzić, żeby nie przepadło i uratować cały dorobek. Bo co z tym zrobić? Do pieca wpakować, na makulaturę oddać?... - chyba nie. Nie mam nic przeciwko temu, by powstała galeria, nie najlepiej się czuję i na tyle mogę w tym uczestniczyć, żeby oddać wszystko w pewne ręce. Oczywiście musiałoby być to jakoś prawnie przeprowadzone, ja się na tym nie znam. Może trzeba by się przyłączyć do jakiejś już istniejącej galerii? - zastanawia się Zbigniew Jujka.
Rysownik wszystkie swoje rysunki trzyma w domu, więc już ledwo się z nimi mieści.

- Są w teczkach, zazwyczaj są formatu A4. Niby to niewielkie formaty, ale w sumie zajmują już kilka regałów. Nie wszystko już istnieje, co w życiu zrobiłem, ale w tej chwili to by się nazbierało około 10 tys. rysunków, do tego książki z moimi pracami. Ostatecznie to wszystko powinno się znaleźć w jednych rękach - przyznaje Jujka.
Inicjatorzy utworzenia galerii Zbigniewa Jujki, czyli Marek Łochwicki - prezes zarządu Video Studio Gdańsk, pomysłodawca i realizator Festiwalu Dobrego Humoru oraz Jacek Borzych, prezes zarządu Fundacji Archiwum Filmowe "Drogi do niepodległości", współorganizator Festiwalu Dobrego Humoru, na FB ciągle szukają poparcia pod tą inicjatywą.

Nie tylko artyści chcą galerii Jujki

Podpisało ją wiele znanych osób, jak artyści Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn, Jacek Fedorowicz, Henryk Sawka, Zbigniew Kołaczek, a także Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego czy przedstawiciele biznesu: Zbigniew CanowieckiJan Zarębski.

W petycji można przeczytać: "Naszym celem jest doprowadzenie do powstania w Gdańsku centrum dokumentacyjno-komunikacyjnego, które podejmowałoby i wspierało wszelkie inicjatywy, zmierzające do zbierania, dokumentowania i upowszechniania materiałów, związanych z twórczością Zbigniewa Jujki oraz jego związków z Gdańskiem. Ponadto, zadaniem centrum będzie inicjowanie działań na rzecz upowszechniania nowych przedsięwzięć twórczych, wywodzących się z dorobku Zbigniewa Jujki, organizowanie wystaw, konkursów, spotkań, i konferencji, realizacja projektów wydawniczych, a także wymiana informacji i współpraca z innymi twórcami."

Zbigniew Jujka. Zbigniew Jujka.
Zbigniew Jujka

80. urodziny obchodził 25 lipca tego roku. Urodził się w 1935 roku w Starym Targu. Jako karykaturzysta zadebiutował w 1953 roku w Gazecie Zielonogórskiej, jeszcze przed rozpoczęciem studiów w PWSSP (obecnie ASP w Gdańsku). W swojej wieloletniej działalności wydał ponad 50 albumów autorskich. Zdobył wiele nagród międzynarodowych, m.in. w Montrealu, Berlinie, Anconie, Bordigherze, Knokke-Heist, Skopje i Tokio. Jest wielokrotnym laureatem Złotej Szpilki. W latach 1989-1996 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2000 roku otrzymał nagrodę Eryka, a w 2003 i 2004 - Błękitnego Melonika Charliego. W 2006 roku wyróżniony został Nagrodą Pomorską, odznaką Pro Ecclesia et Populo oraz medalem Gloria Artis. W 2010 roku opublikował książkę "Wariacje na temat Chopina", a w roku bieżącym uroczyście obchodził 70. rocznicę "Dziennika Bałtyckiego", którego jest jednym z najstarszych współpracowników. Jest autorem m.in.: "Z uśmiechem przez Gdańsk" i "Jujka - 60-lecie twórczości", zawierającej około 200 rysunków o Gdańsku; "Poprawki do historii" - ponad 300-stronicowego satyrycznego albumu poświęconego historii Polski oraz "Fryderyk Chopin wariacje na temat" - rysunki z tego albumu pokazane były na 20 wystawach w Europie, Azji i Ameryce.

Opinie (93) 1 zablokowana

 • (18)

  Pan Jujka doczeka sie galerii bo od ponad 10 lat jest tubą PO. Jego rysunki przestały cokolwiek przekazywać w latach 90, no chyba że chodzi o śmianie się z PiS, Kaczora i Maciara.

  • 46 98

  • (2)

   Mam takie samo wrażenie.

   • 29 18

   • Jak PO bylo 8 lat u wladzy krytykował tylko opozycje

    JUJKA dla odmiany bedzie krytykowac władze po wyborach;)

    Partyjniacki peowski ten Jujka

    • 19 16

   • Jujka śmieszy tylko zgorzkniałą

    szcypułę

    • 9 10

  • (1)

   Z tych bardziej puszących się łatwiej się śmiać po prostu.

   • 17 11

   • To czemu się nie śmuał z bula gajowego? Znasz kogoś kto się bardziej puszył i dawał więcej podstaw do żartów.

    • 23 15

  • oprócz talentu twórcy często mają takie sensory

   wyczuwające estabilishment. To im pomaga żyć.

   • 8 5

  • Zbyszek rysuje już tak długo, (1)

   że różni tego typu "myśliciele" chcieli już mu przypiąć łatkę komucha, bo przecież rysował w tamtym czasie. I nie ważne, że przemycał absurdy systemu w swoich rysunkach...Głupota i zawiść?

   • 21 5

   • Z tego co widzę, to uważamy podobnie - że za komuny dawał radę. W POwolnej POlsce wstawia sieza miłościwie panującymi.

    • 8 8

  • Nie da się ukryć, że PiS to niekończący sie powód do śmiechu (3)

   Chociaż po wyborach, to wszyscy będziemy płakać....

   • 15 20

   • Nie wszyscy (2)

    Tylko miłośnicy drogich zegarków ośmiorniczek wina za 1500zł oraz mebli za miliony a także bezpłatnych linii lotniczych.

    • 17 10

    • Ależ skąd

     To Ci, którzy widzieli jak PiS'owcy doprowadzają zakłady do upadku w bardzo krótkim okresie ich rządów. W odróżnieniu od innych partii, które obsadzają tylko najwyższe stanowiska w spółkach państwowych (czego też nie popieram, jestem za jak największą prywatyzacją zakładów państwowych), PiS obsadzał co się da, paraliżując tym samym działalność tych zakładów.
     Co do zegarków, ważne jest to, że sprawy trafiły do sądów, czego za PiS'u nie doczekamy, gdy będzie chodziło o ich polityków. Tym różni się prawdziwa demokracja od demokracji Orbanowskiej w wydaniu PiS.
     Życzę, abyście nie musieli tego doświadczać niebawem. Dwa lata ich rządów w przeszłości wystarczą do końca świata i jeszcze dłużej....

     • 10 7

    • Dzieci, które nie pamiętają lat 2005-2007 będą się cieszyć.

     Ale krótko.

     • 11 3

  • PiS Kaczor i Maciar to bardzo wdzięczne tematy na śmianie się.

   Nikt tylu nie dostarcza.

   • 13 8

  • Nadchodzą nowe czasy (3)

   Niedługo śmianie się z PIS będzie traktowane jak przestępstwo, a żarty z pp. Kaczyńskiego i Macierewicza będą traktowane jako zdrada stanu:(

   • 9 7

   • (2)

    Do tej pory zostali aresztowani (tak ARESZTOWANI) tylko ci co śmieli się śmiać z Tuska, Bula itp. albo co gorsza ujawniali ich przekręty.

    • 7 5

    • Krótka pamięć (1)

     A pamiętasz portal "Spieprzaj dziadu"..? Kto ich szykanował? Zapewne to też wina Tuska?

     • 8 4

     • A bezdomny Hubert, co to nawalony L. Kaczyńskiego obraził?

      Szukany był przez całą polską policję.

      • 9 3

  • Tylko lewatywa!

   Przyjacielu, tego się już chyba nawet i leczyć nie da...

   • 2 1

 • e pawlowicz (2)

  pytales kogos z podatnikow jak stawiales ecs? Ze tyle kosztuje utrzymanie. Lubie pana Jujke i fajne ma prace.

  • 62 16

  • w wyborach go wybierali, wiec tu bym sie nie czepiał (1)

   • 0 4

   • ale chyba nie na KROLA?

    rozumiesz?

    • 2 0

 • smutna prawda (2)

  ale prawda

  • 9 8

  • cos tu chyba nie tak?

   ale galerie grassa juz mozna bylo z miejskiej kasy
   Grass, ktory ukrywal swoje niechlubna przeszlosc powinien stracic swoja galerie na rzecz pana Jujki.

   • 1 2

  • Dlaczego Jujka nie ma swojej strony na Facebooku.

   Dzisiaj bez prezentowania się w internecie ze swoimi pracami,np komentując rysunkami bieżące wydarzenia w kraju nie istnieje się.......Panie Zbigniewie wziąć przykład z Mleczki,niech Pan pokaże "młodemu" jak to robią profesjonaliści

   • 1 1

 • Pieniądze podatników....

  Myślę że miasto wydaje bezsensownie tyle pieniędzy podatników, że przy dyskusji o galerii Jujki nie powinno się zasłaniać taką argumentacją. Może któryś z rysunków zraził na wieki urzędników do Artysty....

  • 52 9

 • nie przesadzałbym

  Kiedyś Jego prace bawiły. Od kilkunastu lat tylko żenują. Jest wiele innych, bardziej wartościowych twórców Gdańskich, o których nic nie słychać.

  • 33 37

 • e-Jujka - Jak najszybciej zdygitalizować te wszystkie rysunki (1)

  Cenię sobie poczucie humoru u Pana Jujki, nie raz trafia w sedno sprawy ale w dobie netu należy jak najszybciej zdigitalizować jego pracę niech najpierw powstanie e-galeria tak aby szerszy krąg osób nie tylko z Pomorza wiedział o jego twórczości a dopiero potem zastanawiać się nad stacjonarną galerią.

  • 46 8

  • Super-pomysł !!!.........jednak należy zabezpieczyć prawa autorskie i tantiemy dla twórcy.

   A to już nie jest takie proste.

   • 4 0

 • Wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia dla pana Zbigniewa.

  • 36 8

 • Jujka jest jak Pietrzak (9)

  Niektórych śmieszy ale brak tym rysunkom uniwersalności jaką ma np. Mleczko

  • 9 29

  • Mleczko śmieszy już tylko (6)

   przywróconych do życia hibernantów z początków `90, nie wyobrażam sobie, żeby śmieszył powtarzalnościa i przewidywalnością przez tyle lat.
   Szczególnie jesli ktos zachowuje minimum kontaktu z kulturą.

   • 3 4

   • Nie obrazaj Pietrzaka (3)

    Jujka to stary komuch i peowiec

    • 9 10

    • Pietrzak też jest stary

     i ciągle żartuje ze swoich rówieśników-komuchów...

     • 3 5

    • komuch i poeowiec to

     pleonazm.

     • 2 2

    • Pietrzak to katonarodowy głupek

     Na starość zdurniał do cna.

     • 6 3

   • (1)

    W ogóle w epoce internetowych memów rysunki tych panów to jakaś popierdółka...

    • 1 7

    • Niestety to prawda, bo obecnemu odbiorcy niedaleko do kretyna - niczego oprócz memów nie pojmuje.

     • 0 0

  • Brak uniwersalności? To popatrz np na ten rysunek z sejmem - z którego on może być roku? Z KAŻDEGO (no, może każdego od czasów merca okularnika). Niezależnie od ekipy.

   • 3 0

  • Tylko Jujka

   Tylko Jujka karykaturuje z wdziękiem, jego kreska jest bez trudu rozpoznawalna niczym Lengrenowska. Inni stawiają głównie na ironię i tworzą według pospolitego, ujednoliconego, lekko siermiężnego stylu.

   • 0 0

 • pewnie ze tak (1)

  bo wyczul skąd wieja lokalne podmuchy historii i realizuje swą misję poparcia.
  Więc nagroda się należy. Władza widzi, władza doceni.
  Co nie znaczy, że czasem się nie zaśmieję.

  • 16 15

  • wladzy peowskiej ten Jujka wchodził w de

   Teraz wladza peowska odwdzięczyć się musi

   • 8 4

 • Ciekawe czym podpadł mecenasowi sztuki i kultury Budyniowi (1)

  który to w ostatnich latach rozdysponował setki milionów PLN na projekty "artystyczne" wg własnego uznania np instalacja kosmiczna :-D.
  Czyżby dno w gdańskiej kasie było o wiele bardziej głębokie niż powszechnie wiadomo a co stara się ukryć obecna władza przez działalność swoich wydziałów propagandowych i powoływanie nowych spółek miejskich gdzie raz że ukrywa się księgowo dług miasta a dwa - podstawione "Ryśki" mogą wydoić swoje profity praktycznie bez kontroli.

  • 36 5

  • no jasne

   Rozumiem, że masz na to wszystko dowody, a nie jest to zwykłe oczernianie powstałe w wyniku twojej paranoi?

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane