• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Czy radni posprzątają bastion w centrum Gdańska? Mogą to zrobić po sesji

Aleksandra Nietopiel
12 lutego 2024, godz. 21:00 
Opinie (115)
 • Teren znajdującego się w centrum Gdańska zabytkowego Bastionu św. Elżbiety od dawna jest pełen śmieci i pozostałości po działającym tu przed laty klubie nocnym Big Johnny.
 • Teren znajdującego się w centrum Gdańska zabytkowego Bastionu św. Elżbiety od dawna jest pełen śmieci i pozostałości po działającym tu przed laty klubie nocnym Big Johnny.
 • Teren znajdującego się w centrum Gdańska zabytkowego Bastionu św. Elżbiety od dawna jest pełen śmieci i pozostałości po działającym tu przed laty klubie nocnym Big Johnny.
 • Teren znajdującego się w centrum Gdańska zabytkowego Bastionu św. Elżbiety od dawna jest pełen śmieci i pozostałości po działającym tu przed laty klubie nocnym Big Johnny.

Tonący w śmieciach bastion św. Elżbiety w centrum GdańskaMapka ponownie budzi emocje. Radni PiS twierdzą, że miasto nie wykorzystuje wszystkich narzędzi, by wymóc na właścicielu uprzątnięcie zabytkowego obiektu. Deklarują, że jeśli miasto nie rozwiąże problemu, sami posprzątają ten teren.Kto powinien posprzątać teren bastionu św. Elżbiety?

O zalegających w tym miejscu śmieciach pisaliśmy w sierpniu ub. roku, temat regularnie pojawia się też w Raporcie z Trójmiasta, ostatnio na początku lutego.

Wcześniej interpelacje i interwencje w tej sprawie podejmowały przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak i radna Koalicji Obywatelskiej Kamila Błaszczyk. Osobne pismo w tej sprawie do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wysłał też radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski.  

Będzie kontrola w Bastionie św. Elżbiety? Będzie kontrola w Bastionie św. Elżbiety?

Szczury i śmieci na terenie Bastionu św. Elżbiety


Nie ma mocnych na śmieci w centrum miasta?W poniedziałek, 12 lutego, do tematu zaśmieconego bastionu wrócili radni Prawa i Sprawiedliwości. Wskazywali ponownie na pilną potrzebę zrobienia tam porządku.

- W ścisłym centrum miasta powinniśmy mieć wizytówkę, a tak niestety nie jest. Teren ten od wielu lat jest zaniedbywany. Jest tutaj mnóstwo śmieci. (...) Osoby bezdomne, które tu przebywały przygotowywały sobie tutaj jedzenie. Dzisiaj są tu już tony śmieci - zauważa radny Przemysław Majewski.

Teren bastionu jest prywatny, a jego właściciel jest znany. Radni dziwią się, że mimo to miasto nie było do tej pory w stanie wymóc uporządkowanie tego miejsca.

- Pani przewodniczącej władze miasta odpowiedziały, że niestety nie da się właściciela zlokalizować. Jak się jednak okazuje - dostaliśmy jako radni Komisji Zrównoważonego Rozwoju - odpowiedź od wiceprezydenta Piotra Grzelaka do właściciela tej nieruchomości. Z treści tej odpowiedzi wynika, że właściciel dopytywał o plan miejscowy i jego możliwość zmiany. Wiemy, że przed laty trwały dyskusje o tym czy da się tutaj prowadzić restaurację czy hotel - wówczas właściciel się na to nie zdecydował. To, co jest teraz istotne to zadbanie o wygląd bastionu. Nie może być tak, że w centrum miasta ten teren wygląda dramatycznie źle - dodaje Majewski.

W Nowym Porcie nie lepiejRadni zwrócili też uwagę na problem ze śmieciami w innej lokalizacji miasta. Chodzi o powracający bałagan w bezpośrednim sąsiedztwie Morskiego Domu KulturyMapka w Nowym Porcie.

- Już rok temu informowałem w interpelacji o zalegających śmieciach przy Morskim Domu Kultury. W ostatnim czasie ta sprawa znów została podjęta przez radnych, także z innych klubów bo problem nie zniknął. Nie możemy dopuszczać do sytuacji, w której Miasto Gdańsk nic nie robi i czekamy, aż nie daj Boże dojdzie do pożaru, "samozapłonu" deweloperskiego lub innego wypadku, który zniszczy zabytkową nieruchomość, nawet jeśli ma prywatnego właściciela - mówi radny Andrzej Skiba.
- Dlatego dziś kierujemy do prezydent Aleksandry Dulkiewicz interpelację, w której ponownie prosimy o podjęcie interwencji ws. bastionu św. Elżbiety i Morskiego Domu Kultury. Zwracamy się ponownie do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o kontrolę - dodał Majewski.
 • Od ponad pół roku po interpelacjach radnych sytuacja wokół bastionu się nie nie zmieniła.
 • Odpowiedź miasta na pytanie właściciela bastionu dotycząca miejscowego planu zagospodarowania.
 • Odpowiedź miasta na pytanie właściciela bastionu dotycząca miejscowego planu zagospodarowania.

Sprzątanie w czynie społecznym? Radni zapraszają 29 lutegoJeśli do tego czasu nie uda się znaleźć sposobu na uprzątnięcie terenu przy bastionie, radni proponują by 29 lutego - w dniu sesji Rady Miasta Gdańska - wspólnie uporządkować bastion.

Przemysław Majewski i Andrzej Skiba (obaj PiS) sugerują, by radni wspólnie posprzątali Bastion św. Elżbiety, skoro władze miasta nie mogą do tego nakłonić właściciela terenu. Przemysław Majewski i Andrzej Skiba (obaj PiS) sugerują, by radni wspólnie posprzątali Bastion św. Elżbiety, skoro władze miasta nie mogą do tego nakłonić właściciela terenu.
- Nasza luźna propozycja jest taka: skończmy obrady godzinę wcześniej, weźmy rękawice, stroje robocze i pójdźmy uprzątnąć ten bałagan, który szkodzi wizerunkowi miasta i sąsiadom. Jesteśmy gotowi do pracy, skoro miasto Gdańsk nie ma innych narzędzi - zapowiedział radny Skiba.

Miasto zapewnia, że trzyma rękę na pulsieW sprawie nieruchomości przy Bastionie św. Elżbiety działania podejmowane są na bieżąco - zapewnia gdański magistrat.

- W lipcu 2023 roku Straż Miejska zwróciła się do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o podjęcie działań w celu powstrzymania dalszej całkowitej degradacji zabytku. W sierpniu ubiegłego roku do PWKZ trafiło kolejne pismo z Wydziału Środowiska. Niestety pozostało ono bez odpowiedzi. W listopadzie 2023 roku, podczas rutynowej kontroli Straż Miejska zastała na miejscu osobę podającą się za prokurenta spółki. Twierdził, że sprawdzał możliwość zabezpieczenia działki. Poinformował, że termin prac porządkowych zostanie ustalony po oszacowaniu ich kosztów. W związku z ograniczoną możliwością kontaktu z właścicielem terenu oraz brakiem reakcji na pisma, z początkiem tego roku Wydział Środowiska wystąpił do sądu o ustalenie kuratora terenu- poinformowała Paulina ChełmińskaUrzędu Miejskiego w Gdańsku.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (115)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane