Chełm

adres
Gdańsk
www
chelm.trojmiasto.pl

O nas

Z obrzeża wysoczyzny, na której leży Chełm, roztacza się interesujący widok na Żuławy Gdańskie i wzniesienia morenowe, na których wyrastają w szybkim tempie sąsiednie osiedla mieszkaniowe.

Chełm to dzielnica o długiej historii, będąca kiedyś samodzielną osadą z ratuszem, kościołem i urzędem pocztowym, burmistrzem i radą miejską.

W 1807 i 1813 r. oblężenia zakończyły istnienie miasta i zamieniły je w ruinę. Po 1814 r. włączono tereny te do Gdańska, ale osady nie odbudowywano. Przez długi czas utrzymywały się ruiny wypalonych domów i kościołów, a dawny rynek i ulice porosły trawą i zielskiem. Z czasem zaczęły pojawiać się jednorodzinne domki. Dopiero po 1934 r. zabudowano Chełm długimi, monotonnie wyglądającymi domami, przeważnie o dwu kondygnacjach oraz domkami dwurodzinnymi. Po II wojnie światowej nastąpiła rozbudowa osiedla, modernizacja jego ulic i urządzeń komunalnych, a kursujący stale autobus połączył je ze śródmieściem.

Z obrzeża wysoczyzny, na której leży Chełm, roztacza się piękny widok na Żuławy Gdańskie i wzniesienia morenowe, na których wyrastają w szybkim tempie sąsiednie osiedla mieszkaniowe. Zabudowa Chełmu jest różnorodna, są bloki z wielkiej płyty jak i kameralne osiedla.

Na Chełm prowadzi trzypasmowa al. Armii Krajowej (Trasa W-Z), zbudowana w latach 80- tych. Po wielu latach od zakończenia budowy, dopiero w 2007 r. uruchomiono trasę tramwajową, dla której już w trakcie budowy alei pozostawiono rezerwę terenową. Dzięki temu Chełm zyskał doskonałe połączenie z centrum miasta.

Na Chełmie znajduje się wiele punktów handlowo usługowych. Jest także duże centrum handlowe oraz pasaż handlowych. Nie brakuje także instytucji oświatowych oraz przychodni.

Chełm jest niestety ubogi w tereny zielone. Brakuje dużego parku, chociaż pewną namiastką jest obszar leżący w dolinie przy ul. Witosa.

Galeria zdjęć

Podyskutuj o tej dzielnicy na forum Chełm