• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Czy urzędnicy czekają na wypadek? Chodnik dodatkowym pasem ruchu Grunwaldzkiej

Krzysztof Koprowski
13 maja 2024, godz. 11:15 
Opinie (229)
 • Jazda autem po drodze rowerowej, chodniku i parkowanie na zieleni to częsty widok w tym rejonie Gdańska.
 • Jazda autem po drodze rowerowej, chodniku i parkowanie na zieleni to częsty widok w tym rejonie Gdańska.
 • Jazda autem po drodze rowerowej, chodniku i parkowanie na zieleni to częsty widok w tym rejonie Gdańska.

Wydawać by się mogło, że prawo o ruchu drogowym obowiązuje na terenie całego kraju. Wyjątkiem od tej reguły jest jednak rejon al. Grunwaldzkiej 218-232 na StrzyżyMapka. Tu urzędnicy od lat tolerują jazdę samochodów po chodniku i drodze rowerowej. Wprawdzie obiecują zmiany, ale działania kończą się wyłącznie na kolejnych deklaracjach i zapowiedziach.Czy wierzysz, że urzędnicy zablokują nielegalny ruch aut na Strzyży?

Rejon budynku Grunwaldzka 218-220-230-232Mapka (pomiędzy siedzibą IPN a ul. Chopina) to miejsce wyjęte spod prawa. Tu kierowcy mogą bezkarnie jeździć po chodniku i drodze rowerowej, a urzędnicy nie potrafią temu w żaden sposób zaradzić.

Dodajmy, że w tym zakresie współpracują ze sobą urzędnicy dwóch jednostek miasta:
 1. Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który odpowiada za organizację ruchu,
 2. Gdańskich Nieruchomości, odpowiedzialnych za teren, na którym odbywa się parkowanie.

Sprawę opisaliśmy ostatni raz w sierpniu 2023 r., choć taki stan rzeczy trwa znacznie dłużej. Urzędnicy obiecywali wówczas niebawem zamontować słupki, które uniemożliwią dalsze nielegalne manewry na przestrzeni należnej pieszym i rowerzystom.

- Obecnie we współpracy z Gdańskimi Nieruchomościami staramy się poinformować mieszkańców o planowanych zmianach, aby usunęli swoje pojazdy - mówiła Magdalena Kiljan, ówczesna rzecznik GZDiZ (obecnie rzecznik miejskiej spółki Gdańskie Wodociągi).
(Artykuł z sierpnia 2023 r.) Anarchia parkingowa na Grunwaldzkiej. Urzędnicy zwlekają z montażem słupków (Artykuł z sierpnia 2023 r.) Anarchia parkingowa na Grunwaldzkiej. Urzędnicy zwlekają z montażem słupków

Co będzie pierwsze? Wypadek śmiertelny czy słupki?Słupków nadal nie ma, a nasi czytelnicy nie kryją oburzenia opieszałością urzędników.

- Co musi się jeszcze wydarzyć, żeby urzędnicy wreszcie podjęli działania? Wypadek śmiertelny? Ile jeszcze lat policja i straż miejska będą bezkarnie przyglądać się temu, co wyczyniają tutaj kierowcy? - pisze do nas poirytowany czytelnik, pan Ireneusz.
- Każdego dnia jest taka sama sytuacja. Kierowcy, żeby zaparkować, jeżdżą między pieszymi na całej długości chodnika. Czy nikt tego problemu nie może skutecznie rozwiązać? - dziwi się pan Rafał.
 • Ślady manewrów aut w sąsiedztwie drogi rowerowej i chodnika.
 • Ten zjazd ma nadal zostać utrzymany - urzędnicy wierzą, że oznakowanie z zakazem ruchu odstraszy kierowców.
 • Podwórze, na zapleczu budynków, które może zostać lepiej zorganizowane z myślą o mieszkańcach z autami.

Urzędnicy proszą mieszkańców, by nie łamali prawaCo udało się zrobić przez rok? Okazuje się, że urzędnicy prowadzą teraz akcję edukacyjną w odniesieniu do mieszkańców - kierowców, ale z montażem słupków wciąż zwlekają.

W zeszłym miesiącu odbyło się spotkanie z mieszkańcami przyległych do chodnika wspólnot, które dzierżawią miejski grunt.

- Podczas spotkania omówione zostały propozycje rozwiązania problemu jazdy po chodniku i drodze rowerowej. Poruszono problemy zgłoszone przez pieszych i rowerzystów, a także wyjaśniono konsekwencje łamania przepisów prawa o ruchu drogowym - informuje Jędrzej Sieliwończyk z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Mieszkańcy: to nie nasze auta, ale dojazd musi zostaćMieszkańcy, którzy odpowiadają na mocy umowy dzierżawy za teren, przekonują natomiast, że wiele z aut nie należy do mieszkańców, lecz do osób przyjezdnych.

- Są otwarci na inne rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo i pozwalające na dostęp do dzierżawionych przez nich części działki - dodaje Sieliwończuk.

Podczas spotkania z mieszkańcami wspólnot podjęto następujące ustalenia:
 • siłami Gdańskiego Zarządu Dróg Zieleni oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej zostanie opracowana koncepcja dojazdu do dzierżawionych działek z założeniem eliminacji jazdy wzdłuż po chodniku i drodze rowerowej,
 • zostanie utrzymany istniejący zjazd w środkowej części oraz oznakowanie w formie znaku B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach) z tabliczką "nie dotyczy identyfikatorów wydanych przez wspólnotę mieszkaniową",
 • GZDiZ i WGK przygotują rozpoznanie formalności niezbędnych do przeprowadzenia celem wykonania przez wspólnotę mieszkaniową zjazdu na ul. Chopina,
 • staraniem wspólnot mieszkaniowych dokonane będzie uregulowanie prawne korzystania z części działek przy budynkach 218 i 220,
 • zaleca się zagospodarowanie podwórza pod zabezpieczenie potrzeb parkingowych wszystkich wspólnot.

Nie tylko ruch aut po chodniku i drodze rowerowej jest złamaniem prawa. Także zbyt bliska odległość miejsc postojowych od okien budynków mieszkalnych oraz niezgodność z Gdańskim Standardem Ulicy Miejskiej. Nie tylko ruch aut po chodniku i drodze rowerowej jest złamaniem prawa. Także zbyt bliska odległość miejsc postojowych od okien budynków mieszkalnych oraz niezgodność z Gdańskim Standardem Ulicy Miejskiej.

Rozwiązanie niezgodne z zasadami kształtowania przestrzeniWarto podkreślić, że podtrzymanie parkowania od al. Grunwaldzkiej, a zwłaszcza budowa dróg serwisowych i stanowisk postojowych między chodnikiem a elewacją frontową, jest niezgodne z dokumentem Gdańskiego Standardu Ulicy Miejskiej autorstwa Biura Rozwoju Gdańska. Dotyczy to zwłaszcza gruntów miejskich.

Gdański Standard Ulicy Miejskiej. Przyjęto wytyczne kształtowania przestrzeni publicznej Gdański Standard Ulicy Miejskiej. Przyjęto wytyczne kształtowania przestrzeni publicznej

Quiz Motoryzacyjne Trójmiasto Średni wynik 47%

Motoryzacyjne Trójmiasto

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (229)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane