Fakty i opinie

Czytelnik rozpracował grafficiarzy, którzy pomazali tunel

Najnowszy artukuł na ten temat

Wylana farba na klatce 10-piętrowego bloku


W czwartek przed południem zdewastowany przez wandali tunel podziemny na ul. OkopowejMapka został wyczyszczony. Działania ekipy pracującej na zlecenie miasta kosztowały ok. 4 tys. zł. Od początku roku urzędnicy na usuwanie nielegalnych i szpetnych napisów wydali 140 tys. zł. W ustaleniu, kto stoi za zniszczeniem tunelu, pomógł policjantom nasz czytelnik.Widzisz grafficiarzy w trakcie malowania po murze. Co robisz?

zwracam im uwagę i próbuję przepłoszyć 15%
nagrywam ich i zawiadamiam policję 52%
odchodzę bez podjęcia działań, to nie moja sprawa 33%
zakończona Łącznie głosów: 1744
Tunel przy SKM Śródmieście został pomazany pod koniec sierpnia. Wulgarne i szpetne napisy pojawiły się na ścianach przy dawnym bastionie Kot i schodach prowadzących na ul. Okopową. O zdarzeniu poinformował nasz czytelnik.

Po naszej publikacji sprawą zajęli się urzędnicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Na usunięcie napisów trzeba było poczekać, by funkcjonariusze mogli przeprowadzić swoje czynności.

W czwartek rano rozpoczęły się prace porządkowe. Ich koszt oszacowano na ok. 4 tys. zł (usunięcie malowidła z powierzchni 1 m kw. to koszt ok. 87 zł netto). Działania zostały zrealizowane w ramach umowy GZDiZ z firmą oczyszczającą elementy infrastruktury miejskiej.

Za 140 tys. zł, które urzędnicy wydali na usuwanie szpetnych napisów, można kupić np. 70 tys. sadzonek nowych kwiatów.
Za 140 tys. zł, które urzędnicy wydali na usuwanie szpetnych napisów, można kupić np. 70 tys. sadzonek nowych kwiatów. fot. GZDiZ

48 obiektów oczyszczonych w tym roku z graffiti- Pierwotnie umowa opiewała na powierzchnię 1000 m kw., jednak z uwagi na znaczne potrzeby w zakresie usuwania graffiti GZDiZ skorzystał z prawa opcji zwiększenia o 50 proc. zakresu ilościowego, w związku z czym pula wzrosła do 1500 m kw., z czego już 1300 m kw. zostało wykorzystanych. Wszystko wskazuje na to, że wspomniane środki wyczerpią się w najbliższym czasie, w tej sytuacji zostanie ogłoszone nowe postępowanie na takie usługi - wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ.
W ciągu niespełna roku Gdański Zarząd Dróg i Zieleni na usuwanie graffiti wydał blisko 140 tys. zł. Od stycznia wyczyszczono w ten sposób 48 obiektów.

- Należy pamiętać, że budżet, który GZDiZ przeznacza na usuwanie malunków, to podatki nas wszystkich. Te pieniądze moglibyśmy spożytkować zupełnie inaczej. Usuwanie graffiti to walka z wiatrakami, bo graffiti bardzo często powraca następnego dnia po jego usunięciu. Dlatego apelujemy do mieszkańców Gdańska, by szybko reagowali na zaistniałe sytuacje. Bardzo ważna jest reakcja świadków łamania prawa, którzy o takim fakcie powinni za każdym razem informować policję - dodaje Kiljan.

Czytelnik ustalił dane grafficiarzyW dochodzeniu, kto stoi za zniszczeniem tunelu, pomógł policjantom nasz czytelnik. Po publikacji pierwszego artykułu znalazł w internecie członków grupy, która "podpisała się" na ścianach, i ustalił ich dane osobowe, konta w mediach społecznościowych i wskazał inne zniszczone przez nich miejsca w Trójmieście.

- Policjanci cały czas zajmują się sprawą zniszczonej elewacji w tunelu. Kryminalni sprawdzają zdobyte w tej sprawie informacje, a zatrzymanie osób podejrzewanych o to przestępstwo jest kwestią czasu - informuje st. asp. Karina Kamińska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Opinie (232) ponad 20 zablokowanych

 • Czytelnik potrafił,

  Służby nie...

  • 785 10

 • Brawo dla tego człowieka! Szkoda że inni muszą to robić za tych co powinni

  Obawiam się tylko że zaraz będzie tak że dostanie wezwanie na Policję że naruszył "prawa" "rodo" "dobro" i "interesy " tych dewastatorów i to jemu postawią zarzuty.... bo w końcu on podał swoje dane i jest na tacy:) Obym się mylił.... choć po mandacie dla ekspednientki wszystkiego można się spodziewać. Dobrze że kobita nie musiała się odwoływać do trybunału UE:)

  • 508 11

 • kozak gosc tylko dlaczego zwykli ludzie musza wyreczac policje? z tego artykulu wynika ze nie bylo wiekszego problemu z odnalezieniem sprawcow

  • 439 7

 • Wandalizm to straszna rzecz, ale przez zwrócenie uwagi młodym wyrostkom my starsi ludzie możemy stracić zęba.

  • 230 6

 • Znów

  Czytelnicy wyręczają policję.

  • 231 10

 • Państwo teoretyczne

  Przyznają się, przepraszą i dostaną po 50zł grzywny

  • 144 10

 • Widać poziom policji

  jeżeli chodzi o internet. Wystarczy szybki research w necie :/

  • 202 6

 • człowieku nie zdajesz sobie sprawy co się dzieje w policji, w każdym dziale brakuje ludzi, mniej ważne zgłoszenia są pomijane, ciągle brakuje etatów, pracują już tylko zapaleńcy bo stawki też głodowe

  • 17 36

 • Szacuneczek dla Jegomościa!!!

  Brawo dla tego Pana.
  Bardzo miło z jego strony, że poświecił swój prywatny czas na tępienie miejskiej zarazy.

  • 278 5

 • Do kosztów usuwania powinno być doiliczone 100% narzutu i cyk fakturka do zapłacenia na kwotę 8000 pln

  • 24 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.