Fakty i opinie

Darmowy parking przy SKM Wzgórze kusi kierowców


Plac w śródmieściu Gdyni, nieopodal Urzędu Miasta, zarasta chwastami i przyciąga coraz więcej chętnych na darmowe parkowanie. - Staramy się uregulować stan prawny nieruchomości - mówią urzędnicy o działce zobacz na mapie Gdyni przy przystanku SKM Wzgórze św. Maksymiliana, która ma kilku właścicieli.Parkując w centrum szukasz darmowych miejsc?

nie, wolę zapłacić, ale zaparkować jak najbliżej 19%
tylko jeśli parkuję na dłużej 30%
tak, zawsze wolę zaoszczędzić nawet kosztem wygody 51%
zakończona Łącznie głosów: 662
Jeszcze kilka lat temu działał tu złomowiec, potem był strzeżony parking, a teren był dozorowany i zadbany. Od dłuższego czasu dzierżawcy jednak nie ma.

- Już się tym nie zajmujemy - zastrzega Ryszard Śliwiński, który prowadzi pomoc drogową, a wcześniej dzierżawił też cały parking, o czym informuje stojąca jeszcze przy wjeździe tablica. - Było kilku właścicieli tego terenu, na czele z miastem, i nie było jak się dogadać na dłuższą metę. Zrezygnowaliśmy więc i skupiliśmy się na holowaniu - dodaje przedsiębiorca.
Dziś teren zarasta chwastami, ogrodzenie jest zdegradowane, a w cieplejsze dni w okolicach można spotkać amatorów mocnych trunków wypijanych pod chmurką. I oczywiście kierowców, bo wieść o darmowym parkowaniu szybko rozchodzi się pocztą pantoflową. A miejsce jest idealne, by nawet na cały dzień zostawić samochód i nie ponosić opłat w objętej płatnym parkowaniem strefie.

graf. Trojmiasto.pl
- Zawsze jest miejsce, nie trzeba płacić i wszędzie blisko. Tylko trochę strach czy ktoś nie ukradnie czegoś, albo nie zniszczy, korzystając z osłony krzaków i drzew. Ale od miesięcy nic się nie zdarzyło, więc chyba złodzieje tu nie zaglądają - mówi nam spotkany na miejscu pan Andrzej, kierowca volkswagena golfa.
Nie zaglądają tu na pewno kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania. Plac jest poza pasem drogowym, więc opłat za postój nie trzeba tu wnosić miastu. Nie ma również zbierających na piwo samozwańczych parkingowych.

Właściciele działki też nie kwapią się do jej zagospodarowania.

- Plan w tym obszarze zakłada wykorzystanie terenu w celu realizacji zabudowy usługowej/terenów urządzeń komunikacji samochodowej. Jednak obecnie teren jest w posiadaniu wielu właścicieli/współwłaścicieli. Działania miasta są ukierunkowane na uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, które dopiero dadzą możliwość realizacji zapisów planu - mówi Andrzej Ryński, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami i geodezji.
Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje dla tego terenu m.in. możliwość wybudowania parkingu wielopoziomowego na od 100 do 500 aut. Możliwa jest też zabudowa do 24 m wysokości z zapewnieniem usług w parterze budynku.

Nie wiadomo jednak kiedy dojdzie do realizacji planów, bo część gruntów należy do gminy, część do skarbu państwa, a są też obszary, których właścicielami są osoby prywatne. Na razie trwają rozmowy mające na celu nakłonienie właścicieli, by zadbali o porządek swoich nieruchomości.

Opinie (80)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.