• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Długi mur przy ul. 3 Maja bardziej kolorowy

Arnold Szymczewski
19 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 

Czerń, biel, odcienie rdzy i rośliny - ruszyły prace przy muralu, który ma pokryć kilkusetmetrowy mur przy ul. 3 Maja zobacz na mapie Gdańska, który powstał w związku z budową Forum Gdańsk.



Gdy w zeszłym roku okazało się, że zamiast zielonych skarp, które widniały na makiecie prezentującej nowe centrum handlowe, powstał kilkusetmetrowy, betonowy mur, wśród mieszkańców Gdańska zawrzało. Inwestor zapewniał wtedy, że mur jest rozwiązaniem tymczasowym i zniknie, gdy nad przykrytymi już torami kolejowymi powstaną budynki biurowe. Uspokajał też, że zanim do tego dojdzie, postara się zamaskować szpetotę muru.

Mur z granicy Meksyk - USA w centrum Gdańska. Materiał archiwalny z 2017 r.

I faktycznie: choć wciąż nie wiadomo, kiedy mur zniknie, bo wciąż nie poznaliśmy drugiego etapu zabudowy terenów na Targu Siennym i Rakowym, to rzeczywiście przy konstrukcji stojącej wzdłuż ul. 3 Maja coś się dzieje. Od kilku dni artyści starają się "ukryć" nieprzyjazny obiekt, który pojawił się w centrum miasta.

Odpowiedzialni za poszczególne projekty na murze są artyści z całej Polski, namówieni do współpracy przez galerię sztuki Your Art Maison z Warszawy, która współpracuje z projektem Kolektywy Forum, działającym przy Forum Gdańsk.

  • NeSpoon namalowała koronkę na fasadzie zabytkowego budynku Sióstr Elżbietanek. Charakterystycznym motywem twórczości artystki jest koronka. Każda ma coś wspólnego i jednocześnie coś innego.
  • Wszystkie murale będą utrzymane w monochromatycznym układzie kolorystycznym.
  • Kilkusetmetrowy mur powoli zapełnia się pracami artystów.
  • Simson tworząc swoje prace daje odbiorcy prawo do indywidualnej interpretacji.
- Kreujemy spektakularne rzeźby, instalacje artystyczne, które lada dzień będzie można zobaczyć w Forum Gdańsk - mówi Dominika Górniak, project manager w Galerii Your Art Maison. - Każde dzieło ma swoją historię, dopasowaną do miejsca. Szukaliśmy kompromisu, by stworzyć artystom jak najlepsze warunki do pracy, nie ograniczając ich artystycznej wizji i jednocześnie dostosowując projekty do wymagań technicznych. Artyści akcentują w swych pracach różnorodność oraz charakterystyczne dla gdańszczan umiłowanie wolności i otwartości. Swój ślad w Gdańsku pozostawią w najbliższym czasie: NeSpoon, Monstfur, Tomasz Górnicki, SC SzymanSimpson.

To, co już rzuca się w oczy, to monochromatyczny mural na wysokości przystanku tramwajowego "Urząd Miejski zobacz na mapie Gdańska". Widać na nim m.in. namalowane znaki ostrzegawcze, trakcję kolejową, czy określenia wagi. Jego autorami są artyści z grupy Monstfur z Częstochowy.

Grupa Monstfur łączy różne techniki street artu. Sztukę tworzy za pomocą ręcznie wycinanych szablonów na zardzewiałych blachach, starych tablicach informacyjnych, a także na murach. Grupa Monstfur łączy różne techniki street artu. Sztukę tworzy za pomocą ręcznie wycinanych szablonów na zardzewiałych blachach, starych tablicach informacyjnych, a także na murach.
Drugi mural oddalony o kilkanaście metrów w kierunku ul. Armii Krajowej przedstawia kilka elementów. W tym przypadku autor (Simson) tworząc swoje prace, daje odbiorcy prawo do indywidualnej interpretacji.

- Możemy doszukać się tu sylwetek kota i psa, symbolizujących przeciwieństwo, palma zaś nawiązuje do utopii. Kolejnymi symbolami są szachownica i pionek - mówi Dominika Górniak.
Na murze o długości kilkuset metrów czerń i biel będzie przeplatała się z odcieniami rdzy i roślinami pnącymi. Koniec prac powinien nastąpić pod koniec wiosny. Jak murale powstające na murze przy ul. 3 Maja ocenia Piotr Szwabe, trójmiejski malarz, muralista i autor murali na Zaspie? Dość sceptycznie.

- Artystyczne ubranie długiego muru w malowidła jest w mojej ocenie chęcią usprawiedliwienia się inwestora Forum Gdańsk, który stworzył budynek bez dialogu z miastem, wciśnięty w tkankę miejską. Jeśli już jednak podjęto decyzję o stworzeniu murali, powinny one mieć jeden duży koncept. Gdyby był to jednolicie rozmalowany mural jednego autora, być może jeszcze udałoby się coś uratować. To, co widzimy to jedynie tzw. graficiarskie "dżemowanie" - kwituje Szwabe.
Oprócz wymalowania długiego muru przy ul. 3 Maja, przedstawiciele Kolektywy Forum zdecydowali się jeszcze na mural, który powstał na bocznej elewacji dawnego domu klasztornego Sióstr Elżbietanek zobacz na mapie Gdańska, który jest objęty ochroną konserwatora zabytków.

- Wydaliśmy zezwolenie na mural, który znajduje się na bocznej fasadzie dawnego budynku Sióstr Elżbietanek. Powstało tam malowidło, w którym motywem przewodnim jest koronka. Jest to ślepa ściana, bez okien od strony nowo powstałych budynków. Mural nie będzie widoczny z żadnej większej przestrzeni publicznej. "Głucha" ściana mogłaby byle jak wyglądać, a tak mamy sztukę współczesną bez reklam - mówi Grzegorz Sulikowski, Miejski Konserwator Zabytków.
  • Murale pojawiły się także na ścianie zabytkowego budynku dawnego klasztoru sióstr elżbietanek.
  • Murale pojawiły się także na ścianie zabytkowego budynku dawnego klasztoru sióstr elżbietanek.

Miejsca

Opinie (185) ponad 10 zablokowanych

  • Pantone

    Z prezentowanych zdjęć szachownic i ukraińskich koronek trudno wyciągnąć wniosek autora, że ściana wstydu (projektantów, prezydenta i jego wiernych konserwatorów) będzie kolorowa.

    • 4 0

  • Kolorowe jarmarki...

    mają prawo bytu w Gdańsku od 20 lat ?

    • 1 0

  • Dziadostwo z tym murem. Karać inwestora za zmiany i to paskudztwo

    • 0 0

  • MURALE...

    malowane lale-niezłomne,wyklęte. Więcej kwiatów,zieleni a nie dziwnych murali!

    • 0 0

  • A niech namalują zieleń i nikt się nie zorientuje że to fałsz ;)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane