Fakty i opinie

stat

Doceńmy tych, którzy zmieniają Trójmiasto. Czwarta edycja plebiscytu "Skrzydła Trójmiasta"

Statuetki Skrzydeł Trójmiasta przyznawaliście już trzykrotnie. W tym roku plebiscyt odbędzie się po raz czwarty.
Statuetki Skrzydeł Trójmiasta przyznawaliście już trzykrotnie. W tym roku plebiscyt odbędzie się po raz czwarty. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Nasza trójmiejska rzeczywistość zmienia się z dnia na dzień i to w bardzo wielu przypadkach na plus, nawet jeśli zdarza się nam czasem na nią ponarzekać. "Skrzydła Trójmiasta" to nagroda mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu, dla tych zmian w naszym otoczeniu, które wy sami uznajecie za najważniejsze.Już po raz czwarty mieszkańcy Trójmiasta mogą we własnym plebiscycie wskazać, jakie wydarzenia, zjawiska, instytucje i postaci najbardziej wpłynęły na to, że w Trójmieście żyje się ciekawiej, wygodniej, pełniej - po prostu lepiej.

Ponieważ życie Trójmiasta jest różnorodne, ma wiele barw i smaków, także nagroda mieszkańców Trójmiasta powinna być przyznana w kilku kategoriach. W każdej edycji plebiscytu staramy się doceniać działania sportowe, inwestycyjne, kulturalne. W tym roku też mamy już pewne pomysły, ale wciąż pozostajemy otwarci na wasze sugestie.

***

Młodzi ludzie wybierają nietuzinkowe atrakcje.
Młodzi ludzie wybierają nietuzinkowe atrakcje. fot. Andrzej
Trójmiasto, jako jedna z nielicznych polskich aglomeracji, może pochwalić się wzrostem liczby mieszkańców. Zawdzięczamy to nie tylko rosnącej liczbie urodzin, ale i młodym ludziom, którzy przyjeżdżają do nas na studia z różnych części Polski. Młodych ludzi trzeba cenić, bo za kilka lat to oni będą budować siłę naszych miast. Na razie jednak przede wszystkich lubią się bawić. Które wydarzenia skierowane do ludzi młodych (duchem) zasługują waszym zdaniem na wyróżnienie? Czy będą to pokazy akrobacji motocyklowych Night of the Jumps, które obywają się w Ergo Arenie? Albo znany już na całą Polskę doroczny Tatoo Convent, organizowany w Centrum Stocznia Gdańska? A może najwięcej fanów mają organizowane kilka razy do roku zawody Wrack Race na torze w Kolibkach?

***

Koncert w Trójmieście
Koncert w Trójmieście fot. Łukasz Unterschuetz
Które imprezy gromadzą największą trójmiejską publiczność? Te, które są darmowe, ponieważ dla wielu mieszkańców Trójmiasta cena jest wciąż ważnym kryterium wyboru atrakcji. Warto nagrodzić pomysłodawców i organizatorów tych atrakcji, które dzięki ich zaradności i zawziętości mogły mieć tak masowy charakter, właśnie dzięki temu, że był wstęp wolny dla każdego. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o miejskie koncerty: w ostatnim czasie tłumy widzów przyciągnęły różnego rodzaju zawody jeździeckie na sopockim Hipodromie, relacje ze spektakli operowych prezentowanych na Targu Węglowym w Gdańsku czy rozpropagowane na całą Polskę wyścigi lotnicze Red Bull Air Race w Gdyni. Jest więc w czym wybierać.

***

Wspólna przestrzeń łączy ludzi.
Wspólna przestrzeń łączy ludzi. fot. Tomasz Kamiński
W Trójmieście jest wielu mieszkańców świadomych tego, że aktywne, sprawne i przedsiębiorcze społeczeństwo potrzebuje wspólnej przestrzeni, by działać razem, twórczo i dla wspólnego dobra. Takich miejsc, które dobrze wpływają na nas i inspirują do wspólnego, aktywnego działania jest coraz więcej. Trudno jest je ze sobą porównać, bo są bardzo różnorodne. Inspirująco może działać zarówno dostępna dla wszystkich przestrzeń rekreacyjna znaleziona cudem w centrum miasta (jak np. otoczenie Infoboksu w Gdyni), jak i klub, który przekonał do siebie miłośników bardzo różnych gatunków muzycznych (jak choćby B90 w Stoczni Gdańskiej), a także nowoczesny biurowiec, który nieco pozbawionej energii okolicy nadaje nowoczesnego sznytu (jak choćby centrum Biurowe Neptun we Wrzeszczu). Każdy z nas ma pewnie w swojej głowie jeszcze inne typy.

***

W Trójmieście posmakujemy kuchni z całego świata.
W Trójmieście posmakujemy kuchni z całego świata. fot. trojmiasto.pl
Kulinarne ożywienie Trójmiasta zawdzięczamy nie tylko szefom kuchni, ale i lokalnym hodowcom warzyw, popularyzatorom regionalnej kuchni, a także tym, którzy z jedzeniem wychodzą nawet na ulicę. Gdybyście mieli przyznać nagrodę temu, kto najbardziej zmienił kulinarną scenę Trójmiasta, to kto by to był? Właściciel foodtrucka (zwanego też barowozem), który zainicjował modę na obwoźne bary? A może pomysłodawca targów śniadaniowych w Sopocie i Gdańsku, który namówił wiele osób do wspólnego śniadania na trawie? Być może byłby to twórca spacerów kulinarnym szlakiem Gdyni, na którym można zwiedzić miasto od jego najsmaczniejszej strony. O smakach, jak i o gustach się nie dyskutuje, dlatego ilu mieszkańców Trójmiasta, tyle pewnie typów na zwycięzców w tej kategorii.

***

Torpedownia w Gdyni.
Torpedownia w Gdyni. fot. Artur Teca
Kolejna kategoria mogłaby dotyczyć wszystkich spraw morskich - ich wagi dla Trójmiasta nie można przecenić, są one tym, co wyróżnia nas spośród wszystkich polskich metropolii, nadaje nam wyjątkowego charakteru i atrakcyjności. Czy na nagrodę zasługują stocznie, które odnalazły się na runku i których produkty znajdują nabywców na całym świecie? Albo trójmiejskie środowiska żeglarskie, które oddolnie się organizując pokazują, jak można działać twórczo i organizować imprezy dla wszystkich, na terenie całego Trójmiasta? A może warto docenić to, że po latach odcięcia od wody wreszcie ułatwiono dostęp do nabrzeży, poprzez ich modernizację?

***

Pomóżmy tym, którzy pomagają na co dzień.
Pomóżmy tym, którzy pomagają na co dzień. fot. galeria trojmiasto.pl
Wydaje się, że na własną nagrodę zasługują także ci, którzy na co dzień pomagają innym. Często bez rozgłosu, nie pchają się do mediów, nie walczą o poklask. Robią swoją, często mało spektakularną robotę i nie wystawiają piersi do orderów. Tym bardziej chcielibyśmy zaproponować wam, abyście wskazali, kto zasługuje na wyróżnienie wśród dobroczyńców Trójmiasta. W tej kategorii są sami zwycięzcy, dlatego trudno będzie wybrać, czy głos oddać na organizację pożytku publicznego pomagającą zwierzętom, hospicjom dbającym o nieuleczalnie chorych czy może podziękować za... ułatwienie życia w mieście rodzinom wielodzietnym.

***

Czekamy na wasze sugestie

To tylko kilka pomysłów na docenienie tych zmian, które zachodzą w Trójmieście i które sprawiają, że życie w Gdyni, Sopocie i Gdańsku jest ciekawsze i lepsze. Jeśli macie swoją wizję kategorii, w których można by wręczyć nagrodę Skrzydła Trójmiasta - dajcie nam znać: pisząc na adres skrzydla@trojmiasto.pl lub w komentarzach pod tym tekstem. To w końcu plebiscyt wszystkich mieszkańców Trójmiasta, w którym to oni sami wskazują zwycięzców i przyznają im nagrody.

Czwarta edycja plebiscytu mieszkańców Skrzydła Trójmiasta

W tym roku plebiscyt mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu Skrzydła Trójmiasta odbywa się po raz czwarty. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku, od tego czasu kolejne organizowane są co dwa lata. Do tej pory czytelnicy portalu Trojmiasto.pl nagrodzili prawie 20 laureatów w zmieniających się kategoriach. W ostatnim głosowaniu, które odbyło się jesienią 2012 roku, oddano łącznie ponad 80 tys. głosów, co sprawia, że "Skrzydła Trójmiasta" są najbardziej masowym plebiscytem w Trójmieście.

Poznaj laureatów nagród w 2012 roku
Poznaj laureatów nagród w 2010 roku
Poznaj laureatów nagród w 2008 roku

Nagrody wręczane są podczas uroczystych gali, które do tej pory odbywały się Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, hotelu Sheraton w Sopocie oraz w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Opinie (55) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.