Fakty i opinie

Doceńmy tych, którzy zmieniają Trójmiasto. Czwarta edycja plebiscytu "Skrzydła Trójmiasta"

Statuetki Skrzydeł Trójmiasta przyznawaliście już trzykrotnie. W tym roku plebiscyt odbędzie się po raz czwarty.
Statuetki Skrzydeł Trójmiasta przyznawaliście już trzykrotnie. W tym roku plebiscyt odbędzie się po raz czwarty. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Nasza trójmiejska rzeczywistość zmienia się z dnia na dzień i to w bardzo wielu przypadkach na plus, nawet jeśli zdarza się nam czasem na nią ponarzekać. "Skrzydła Trójmiasta" to nagroda mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu, dla tych zmian w naszym otoczeniu, które wy sami uznajecie za najważniejsze.Już po raz czwarty mieszkańcy Trójmiasta mogą we własnym plebiscycie wskazać, jakie wydarzenia, zjawiska, instytucje i postaci najbardziej wpłynęły na to, że w Trójmieście żyje się ciekawiej, wygodniej, pełniej - po prostu lepiej.

Ponieważ życie Trójmiasta jest różnorodne, ma wiele barw i smaków, także nagroda mieszkańców Trójmiasta powinna być przyznana w kilku kategoriach. W każdej edycji plebiscytu staramy się doceniać działania sportowe, inwestycyjne, kulturalne. W tym roku też mamy już pewne pomysły, ale wciąż pozostajemy otwarci na wasze sugestie.

***

Młodzi ludzie wybierają nietuzinkowe atrakcje.
Młodzi ludzie wybierają nietuzinkowe atrakcje. fot. Andrzej
Trójmiasto, jako jedna z nielicznych polskich aglomeracji, może pochwalić się wzrostem liczby mieszkańców. Zawdzięczamy to nie tylko rosnącej liczbie urodzin, ale i młodym ludziom, którzy przyjeżdżają do nas na studia z różnych części Polski. Młodych ludzi trzeba cenić, bo za kilka lat to oni będą budować siłę naszych miast. Na razie jednak przede wszystkich lubią się bawić. Które wydarzenia skierowane do ludzi młodych (duchem) zasługują waszym zdaniem na wyróżnienie? Czy będą to pokazy akrobacji motocyklowych Night of the Jumps, które obywają się w Ergo Arenie? Albo znany już na całą Polskę doroczny Tatoo Convent, organizowany w Centrum Stocznia Gdańska? A może najwięcej fanów mają organizowane kilka razy do roku zawody Wrack Race na torze w Kolibkach?

***

Koncert w Trójmieście
Koncert w Trójmieście fot. Łukasz Unterschuetz
Które imprezy gromadzą największą trójmiejską publiczność? Te, które są darmowe, ponieważ dla wielu mieszkańców Trójmiasta cena jest wciąż ważnym kryterium wyboru atrakcji. Warto nagrodzić pomysłodawców i organizatorów tych atrakcji, które dzięki ich zaradności i zawziętości mogły mieć tak masowy charakter, właśnie dzięki temu, że był wstęp wolny dla każdego. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o miejskie koncerty: w ostatnim czasie tłumy widzów przyciągnęły różnego rodzaju zawody jeździeckie na sopockim Hipodromie, relacje ze spektakli operowych prezentowanych na Targu Węglowym w Gdańsku czy rozpropagowane na całą Polskę wyścigi lotnicze Red Bull Air Race w Gdyni. Jest więc w czym wybierać.

***

Wspólna przestrzeń łączy ludzi.
Wspólna przestrzeń łączy ludzi. fot. Tomasz Kamiński
W Trójmieście jest wielu mieszkańców świadomych tego, że aktywne, sprawne i przedsiębiorcze społeczeństwo potrzebuje wspólnej przestrzeni, by działać razem, twórczo i dla wspólnego dobra. Takich miejsc, które dobrze wpływają na nas i inspirują do wspólnego, aktywnego działania jest coraz więcej. Trudno jest je ze sobą porównać, bo są bardzo różnorodne. Inspirująco może działać zarówno dostępna dla wszystkich przestrzeń rekreacyjna znaleziona cudem w centrum miasta (jak np. otoczenie Infoboksu w Gdyni), jak i klub, który przekonał do siebie miłośników bardzo różnych gatunków muzycznych (jak choćby B90 w Stoczni Gdańskiej), a także nowoczesny biurowiec, który nieco pozbawionej energii okolicy nadaje nowoczesnego sznytu (jak choćby centrum Biurowe Neptun we Wrzeszczu). Każdy z nas ma pewnie w swojej głowie jeszcze inne typy.

***

W Trójmieście posmakujemy kuchni z całego świata.
W Trójmieście posmakujemy kuchni z całego świata. fot. trojmiasto.pl
Kulinarne ożywienie Trójmiasta zawdzięczamy nie tylko szefom kuchni, ale i lokalnym hodowcom warzyw, popularyzatorom regionalnej kuchni, a także tym, którzy z jedzeniem wychodzą nawet na ulicę. Gdybyście mieli przyznać nagrodę temu, kto najbardziej zmienił kulinarną scenę Trójmiasta, to kto by to był? Właściciel foodtrucka (zwanego też barowozem), który zainicjował modę na obwoźne bary? A może pomysłodawca targów śniadaniowych w Sopocie i Gdańsku, który namówił wiele osób do wspólnego śniadania na trawie? Być może byłby to twórca spacerów kulinarnym szlakiem Gdyni, na którym można zwiedzić miasto od jego najsmaczniejszej strony. O smakach, jak i o gustach się nie dyskutuje, dlatego ilu mieszkańców Trójmiasta, tyle pewnie typów na zwycięzców w tej kategorii.

***

Torpedownia w Gdyni.
Torpedownia w Gdyni. fot. Artur Teca
Kolejna kategoria mogłaby dotyczyć wszystkich spraw morskich - ich wagi dla Trójmiasta nie można przecenić, są one tym, co wyróżnia nas spośród wszystkich polskich metropolii, nadaje nam wyjątkowego charakteru i atrakcyjności. Czy na nagrodę zasługują stocznie, które odnalazły się na runku i których produkty znajdują nabywców na całym świecie? Albo trójmiejskie środowiska żeglarskie, które oddolnie się organizując pokazują, jak można działać twórczo i organizować imprezy dla wszystkich, na terenie całego Trójmiasta? A może warto docenić to, że po latach odcięcia od wody wreszcie ułatwiono dostęp do nabrzeży, poprzez ich modernizację?

***

Pomóżmy tym, którzy pomagają na co dzień.
Pomóżmy tym, którzy pomagają na co dzień. fot. galeria trojmiasto.pl
Wydaje się, że na własną nagrodę zasługują także ci, którzy na co dzień pomagają innym. Często bez rozgłosu, nie pchają się do mediów, nie walczą o poklask. Robią swoją, często mało spektakularną robotę i nie wystawiają piersi do orderów. Tym bardziej chcielibyśmy zaproponować wam, abyście wskazali, kto zasługuje na wyróżnienie wśród dobroczyńców Trójmiasta. W tej kategorii są sami zwycięzcy, dlatego trudno będzie wybrać, czy głos oddać na organizację pożytku publicznego pomagającą zwierzętom, hospicjom dbającym o nieuleczalnie chorych czy może podziękować za... ułatwienie życia w mieście rodzinom wielodzietnym.

***

Czekamy na wasze sugestie

To tylko kilka pomysłów na docenienie tych zmian, które zachodzą w Trójmieście i które sprawiają, że życie w Gdyni, Sopocie i Gdańsku jest ciekawsze i lepsze. Jeśli macie swoją wizję kategorii, w których można by wręczyć nagrodę Skrzydła Trójmiasta - dajcie nam znać: pisząc na adres skrzydla@trojmiasto.pl lub w komentarzach pod tym tekstem. To w końcu plebiscyt wszystkich mieszkańców Trójmiasta, w którym to oni sami wskazują zwycięzców i przyznają im nagrody.

Czwarta edycja plebiscytu mieszkańców Skrzydła Trójmiasta

W tym roku plebiscyt mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu Skrzydła Trójmiasta odbywa się po raz czwarty. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku, od tego czasu kolejne organizowane są co dwa lata. Do tej pory czytelnicy portalu Trojmiasto.pl nagrodzili prawie 20 laureatów w zmieniających się kategoriach. W ostatnim głosowaniu, które odbyło się jesienią 2012 roku, oddano łącznie ponad 80 tys. głosów, co sprawia, że "Skrzydła Trójmiasta" są najbardziej masowym plebiscytem w Trójmieście.

Poznaj laureatów nagród w 2012 roku
Poznaj laureatów nagród w 2010 roku
Poznaj laureatów nagród w 2008 roku

Nagrody wręczane są podczas uroczystych gali, które do tej pory odbywały się Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, hotelu Sheraton w Sopocie oraz w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Opinie (55) 7 zablokowanych

 • Owszem brakuje kategorii (5)

  Skrzydło roku dla najchętniej komentowanego obiektu/osoby/zdarzenia na portalu.
  Takie typu "budyń", "przerwa między peronem SKM a kolejką", "zapoceni pasażerowie komunikacji" itp.
  Nagrodą powinna być symboliczna,wielka cebula

  • 54 10

  • (4)

   Jak ci się nie podoba to idź kupić sobie papierowe wydanie wyborczej i tam sobie hejtuj flamastrem i nie zapomnij dorysować kredkami okularów i wąsów na zdjęciach.

   • 6 12

   • zawsze możesz włączyć TV Srapublika - tam jest Wolska

    i półgłówki ...

    • 5 4

   • kiedy redakcja zajmie sie problemem ludzi, ktorzy dostaja tak malo na reke ze wynajmujac mieszkanie wpadaja w spirale (2)

    pracodawca dajac zebracza pensje i oferujac taka prace wcale nie pomaga ludziom

    • 3 0

    • pracodawca (1)

     Wina pracodawcy? to popatrz kto cię okrada. Dość typowa pensja - 2500 brutto. Do ręki dostajesz 1800, a pracodawca płaci w sumie prawie 3000. Czyli okrada cię głównie ZUS, z którego NIC nie masz (gówniane zdrowotne) i nic mieć nie będziesz (gówniana emerytura. Pracodawca ponosi koszt 3000 zł, czyli gdyby nie ZUS i PIT miałbyś w ręku 1200 zł więcej. Wykupiłbyś prywatne dobre ubezpieczenie (coś rzędu 150 zł), opłaciłbyś CO MIESIĄC wizytę u SPECJALISTY (ok. 100 zł), odłożył na emeryturę - na fundusz lub lokatę i jeszcze zostałoby ci w garści z 500 zł do wydania!

     • 9 2

     • to po jaka cholerę nadal nadal utrzymuja fikcje gospodarczą?

      powiedz. PRzeciez nie jezdza starym samochodem 10- letnim i wychowuja na tej biedzie swoje rodziny. To komu oni sluza?

      • 0 0

 • Powinna być również nagroda "Piła Trójmiasta" - dla tych co nam odcinają skrzydła na codzień (4)

  Rzeczywistość jest inna, wiele firm i instytucji publicznych powinna brać udział w kategorii "Piła Trójmiasta" czyli te które odcinają "skrzydła" - utrudniając codzienne życie mieszkańcom Trójmiasta.

  Macie jakiś faworytów?

  • 44 6

  • typowe dla Polaka, niestety

   dokopać i zgnoić
   a może jednak w drugą stronę? chwalmy!

   • 4 12

  • Jestem zasmucony,że MTM nie robił chwarznieńskiej

   • 2 1

  • Drogi Mariuszu,

   Twoim faworytem powinna być nauka języka polskiego. "Co dzień" pisze się rozdzielnie, bo to dwa słowa, a w ostatnim zdaniu powinno być "jakichś" a nie "jakiś".

   • 5 0

  • Nagroda zbiorowa :

   Adamowicz-Karnowski-Szczurek postawienie własnego
   interesu ponad publiczny.
   Najlepsze co mogą zrobić dla swoich miast to odejść.
   Czas na zmiany - dotyczy to też innych polityków.

   • 0 2

 • Pocięte Skrzydła przyznaję dla Gdańskiej GDDKiA (2)

  Za zacofanie regionu z inwestycjami drogowymi:
  - trasa kaszubska S6 - nie wiadomo czy powstanie a jeżeli tak to kiedy (w Szczecinie m goli zrobić wszystko na czas chociaż ta droga jest tam mniej potrzebna)
  - trasa S7 Gdańsk - Elbląg - bardzo powolnie realizowana inwestycja.

  • 33 7

  • nie ma 'gdańskiej GDDKiA' to jest rządówka - u nas jest jedynie oddział (1)

   • 4 1

   • nie głoś herezji, to jest Gdańskie i tyle.

    • 5 0

 • Proszę o zmianę ul. Piecewskiej - najbardziej dziurawej ulicy w Gdańsku (6)

  Ta zmiana czeka od czasów PRL i nikt się nie przejmuje mieszkańcami

  • 12 16

  • popieram!

   Piecewska to jedna wielka dziura

   • 4 3

  • (3)

   przestań ciągle z ta Piecewska! Myslusz, ze jak ciagle piszesz tutaj, to ja zrobia?! Przez takich jak ty, zaluje, ze adbloker nie potrafi rozpoznawać rasowych spamerow.

   • 4 4

   • Dokładnieja napisze dodatkowo

    petycje do um Gdańsk by tej ul. nie remontowali przez najbliższe 30 lat.
    Zorganizuje masowy protest skoro mieszkają tam tacy I&*^%$$.

    • 4 2

   • tak właśnie myslusze, (1)

    że jak będę pisał o PIECEWSKIEJ to może coś się w końcu zmieni

    • 0 1

    • to jak kupowałeś mieszkanie od dewelopera nie widziałes jak ulica wygląda? Najpierw kupują tanie mieszkania a potem marudzą

     • 0 0

  • Ledwo się wprowadzili :))) a już wybrzydzają

   • 1 0

 • Jako cebula roku (3)

  Skm jako przyklad degeneracji uslug transportu publicznego.

  • 24 2

  • (2)

   Gdybyś choć raz jechał skm to byś wiedział,że to wszystko ku zadowoleniu klienta jest. Takie mamy społeczeństwo brudne,zachlane i przećpane,że nie opłaca się dawać im nowych składów bo i tak bydło je zniszczy i obeszcza

   • 8 2

   • Krzysztof !

    Wstałeś lewą nogą i jeszcze jest poniedziałek. Połóż się i spróbuj jeszcze raz zacząć tydzień.

    • 4 0

   • Krzysiu ty wariacie

    • 1 1

 • Przeczytałem artykuł i jestem podbudowany. (1)

  Nie widziałem, że w Gdańsku wszystko jest cudowne i super.
  Swoją drogą we wspólnej przestrzeni ten w trampkach chyba chleje na ulicy. Ale i tak jest cudownie.

  • 17 5

  • Nie wiedziałeś,bo nie czytasz faktu i super expressu,tam wszystko jest na bieżąco i opisane w superlatywach. Czasami trafiają się perełki typu "Przejście podziemne obok dworca głównego trzęsie się po przejechaniu kolumny BOR z Jarosławem."

   • 2 3

 • Podziwiam ludzi z dobrymi pomysłami, zwłaszcza młodych, bo obecnej młodzieży mało co się chce. Ludzie z fantazją dalecy od polityki i biadolenia - należy się szacunek.

  • 9 1

 • "Nasza trójmiejska rzeczywistość zmienia się..." (4)

  Porażka pomorskiego i trójmiasta, a zwłaszcza Gdańska, gdzie tyle pieniedzy ładuje się w sport.

  Bo te 12 medali to naprawdę bardzo okazały wynik dla naszego kraju! Widać jednak ze sportem Polska nie wygląda najgorzej w Europie. Powiedziałbym nawet, że jesteś w czołówce, tylko co się stało w Gdańsku ! Czy nie przyszedł najwyższy czas zmienic ludzi w Urzędzie Marszałkowskim i U.M.Gdańsk odpowiedzialnych za zaistniała sytuacje ?

  To wstyd, ze województwo nie daje żadnej kasy nawet na odbudowę stadionu LA w Gdyni, której kiedyś Flota, Bałtyk itd odnosili takie sukcesy

  • 9 7

  • W każdej edycji plebiscytu staramy się doceniać działania sportowe,

   no tak żadnego przedstawiciela Trójmiasta a nawet pomorskiego w Mistrzostwach Europy w LA.

   Wstyd i degradacja trójmiejskiego sportu!

   • 1 0

  • Odbudowę? Ale da się tam grać czy nie? Bo to, że ktoś kiedyś odnosił tam jakieś sukcesy, nie znaczy, że warto w to inwestować. Niech sportowcy z tego stadionu zaczną odnosić znowu sukcesy, to i inwestor się może znajdzie, bo z publicznej kasy to łatwo wydać miliony co widać po wielomiliardowych inwestycjach w stadiony na euro2012. Kolejność powinna być odwrotna, najpierw sukcesy, potem inwestycje. Brazylijczycy grają w piłę w syfie i brudzie, ba, Polacy grali kiedyś w syfie i brudzie i odnosili sukcesy. Pasja nie potrzebuje nawet przyzwoitych warunków.

   • 0 2

  • stadion lekkoatletyczny

   By sie przydal !!!
   No i tradycyjnie basen a wlasciwie centrum rekreacyjne zlozone z kilku basenow (w tym koniecznie 50-cio metrowy) oraz parku wodnego z saunami i fitness.
   Takie centrum mozna zbudowac wzdluz Zielonej Drogi - miedzy Hallera Marynarki Polskiej - miejsca tam od groma...

   • 0 1

  • pieniadze ladowane w sport

   Bo po co tyle pieniedzy idzie na tych beznadziejnych, wylalusiowanych kopaczy pilki noznej, generujacej jedynie chamstwo kiboli?
   O wiele mniejsze naklady przynioslyby rozwoj lekkiej atletyki, plywania, tenisa, kolarstwa, hokeja, rugby - dyscyplin, w ktorych Trojmiasto ma piekne tradycje ....
   Skad to sie bierze u naszej waadzy ta fascynacja pilka - z podworka ? ;)
   Alternatywnie uwielbiaja wyscigi samochodowe - ryk na torze i spaliny...No coz rozrywki plebsu.

   • 1 0

 • moja nominacja: (1)

  szczurodrom i Szczurek,
  ecs stadion i budyń
  brak klimatyzacji i dziura, stare złomy i dyr. Gluszec
  wariat z monciaku, kebab morderca i calodobowe opłaty - karnoś

  • 17 12

  • "szczurodrom i Szczurek"

   To, że mieszkańcy nie głosowali na Gdynie, jedno z czterech polskich miast na optymalne miejsce do budowy ulicznego toru wyścigowego. Przypomnę, że konkursie startowały oprócz Gdyni, jeszcze Kraków, Warszawa i Wrocław. Z których zwycięzca pretendował do organizacji Grand Prix Formuły 1.

   A wyszło jak zwykle, niemniej fakt gdyby miasto Gdynia była organiztorem byłoby super tak jak z "Mistrzostwami Świata Samolotów", ale to nie wina Szczurka, a raczej jego sukces.

   • 2 3

 • Dokładnie moje typy

  Może nie w tej kolejności.
  U mnie budyń wygrywa i kudłaty z Sopotu.

  • 13 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.