• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dodatkowy odstrzał dzików w Gdyni i Sopocie

piw
5 grudnia 2023, godz. 07:00 
Opinie (490)
Najnowszy artykuł na ten temat Kobieta zaatakowana przez dzika przeżyła
Dziki w lesie w okolicy Karwin. Dziki w lesie w okolicy Karwin.

20 dzików ma zostać do końca grudnia odstrzelonych na terenie lasów państwowych i komunalnych znajdujących się w granicach administracyjnych Gdyni i Sopotu. Rozporządzenie w tej sprawie wydał pod koniec listopada Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gdyni.Odstrzał dzików związany jest z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń.

Już wcześniej, wiosną, decyzję o konieczności sanitarnego odstrzału dzików w tym rejonie wydał wojewoda pomorski.

Jak dowiedzieliśmy się u Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gdyni, do listopada wykonane zostały wszystkie zarządzone przez wojewodę odstrzały - na terenie Gdyni odstrzelono 67 zwierząt, a na terenie Sopotu - 25, ale zdaniem ekspertów to wciąż zbyt mało.

Dlatego właśnie zdecydowano się na kolejny odstrzał sanitarny.Odstrzelonych ma zostać 10 dzików na terenie lasów znajdujących się w granicach administracyjnych Gdyni, a także 10 kolejnych na terenie lasów znajdujących się w granicach administracyjnych Sopotu.

Polowanie na dziki przy osiedlu- Tereny obwodu łowieckiego nie zostaną zamknięte, a odstrzały będą prowadzone w wyznaczonych przez leśników miejscach, prawdopodobnie w bardzo wczesnych godzinach rannych. Apelujemy o zachowanie ostrożności - informują urzędnicy.

Czym jest afrykański pomór świń?To nieuleczalna choroba wirusowa, która występuje wyłącznie u świń i dzików. Choroba ta pojawiła się po raz pierwszy ok. 100 lat temu w krajach afrykańskich - na południe od Sahary - stąd jej nazwa.

Wirus ASF może być przenoszony przez dziki, świnie, ale też przez kleszcze oraz zanieczyszczone przedmioty.- Wskazane jest zdawanie sobie sprawy z faktu, że aktualnie dziki mogą być ważnym wektorem we wprowadzeniu wirusa ASF do Polski i jego szerzeniu się w populacji dzików, a później świń - podkreślają przedstawiciele Nadleśnictwa Gdańsk.
Niestety nie ma szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń, dlatego w zwalczaniu ASF wśród dzików najważniejsze jest zachowanie środków ostrożności i regulacja ich populacji.
piw

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (490)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane