• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dwa misteria męki Pańskiej w Gdańsku

Łukasz Stafiej
24 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Część dzienna misterium zakończy się o godz. 15 na Górze Gradowej symbolicznym ukrzyżowaniem Jezusa. Początek przed godz. 13 przy Dworze Artusa. Część dzienna misterium zakończy się o godz. 15 na Górze Gradowej symbolicznym ukrzyżowaniem Jezusa. Początek przed godz. 13 przy Dworze Artusa.

W Wielki Piątek ulicami Gdańska przejdą dwa misteria męki Pańskiej. Pierwsze odbędzie się w ciągu dnia, drugie - w nocy. Przy świetle księżyca i lampionów przebrani za pokutników mężczyźni będą nieść olbrzymi krzyż.Czy uczestniczyłeś kiedyś w gdańskim misterium?

Inscenizacja przedstawiająca ostatnie chwile życia oraz mękę i ukrzyżowanie Jezusa na stałe wpisała się już w kalendarz przedświątecznych wydarzeń w Gdańsku. W tym roku uczestnicy misterium męki Pańskiej przejdą w ciągu dnia ulica miasta po raz jedenasty. Podobnie jak w latach poprzednich widowisko rozpocznie się w Wielki Piątek o godz. 12:45 na przedprożach Dworu Artusa zobacz na mapie Gdańska przy Długim Targu.

W czasie ponad 2-godzinnego wydarzenia około osiemdziesięciu aktorów Teatru Wybrzeże, Teatru Miniatura i Teatru "Feta" przebranych w historyczne stroje i odtwarzający role ewangelicznych postaci sprzed dwóch tysięcy lat przejdzie korowodem za niosącym krzyż Jezusem na Górę Gradową zobacz na mapie Gdańska. Tam nastąpi symboliczne ukrzyżowanie. W czasie pochodu odtworzona zostanie pełna Droga Krzyżowa. W postać Ukrzyżowanego wcieli się aktor Robert Cyrta, jego matkę zagra aktorka i pieśniarka Marzena Nieczuja-Urbańska.

Część dzienna misterium męki Pańskiej w ubiegłym roku.- Co roku w misterium bierze udział coraz więcej osób. Siłą rzeczy wielu uczestników idących w korowodzie nie widzi lub nie słyszy, co się dzieje na przedzie. Dlatego w tym roku wprowadzimy nietypową postać Odmieńca. Wcieli się w niego aktor Maciej Konopiński, który co jakiś czas będzie wchodził na drabinę i komentował oraz opisywał aktualną sytuację - mówi organizator Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM. - Podczas tegorocznej inscenizacji chcielibyśmy również zwrócić uwagę na postać Barabasza. Inspiracją dla jego roli była praca papieża Benedykta XVI, który pisał o nim przedstawiając go nie jako złodziejaszka, ale wyrazistego lidera żydowskiego, rewolucjonistę.
Co roku organizatorzy spotykają się z licznymi głosami od mieszkańców, którzy proszą o przesunięcie terminu wydarzenia na godziny późniejsze. Argumentują, że z powodów zawodowych nie mogą wziąć udziału w misterium.

- Rozumiem ten problem, ale zmiana jest niemożliwa. Po pierwsze, obliguje nas symboliczna godzina 15, którą uważa się za godzinę ukrzyżowania Jezusa. Po drugie, po południu i wieczorem w Wielki Piątek odbywają w kościołach nabożeństwa, które kolidowałyby z inscenizacją. Poza tym, trochę nam chodzi o to, żeby tym wydarzeniem zaskoczyć ludzi na ulicy, wyrwać ich z codziennego biegu i zachęcić do chwilowej refleksji - dodaje Hlebowicz.
Część nocna misterium rozpocznie się przed godz. 22 przy bastionie św. Gertrudy. Pochód z krzyżem i lampionami potrwa do północy i zakończy się w Bazylice Mariackiej. Część nocna misterium rozpocznie się przed godz. 22 przy bastionie św. Gertrudy. Pochód z krzyżem i lampionami potrwa do północy i zakończy się w Bazylice Mariackiej.
Częściową odpowiedzią na prośby mieszkańców jest drugie misterium, które Stowarzyszenie SUM organizuje również w Wielki Piątek, ale w nocy. Pierwsza jego odsłona odbyła się w ubiegłym roku i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem gdańszczan. W wydarzeniu wzięło udział blisko trzysta osób.

- Część nocna inspirowana jest andaluzyjską tradycją procesji Semana Santa. Ubrane na czarno postaci w kapturach z zasłoniętymi twarzami niosą sześciometrowy krzyż, lampiony, kadzielnice. Śpiewają pieśni wielkopostne przechodzące w ciszę, którą przerywa trąbka, dźwięki bębnów i kołatek. W przeciwieństwie do barwnej części dziennej, tutaj panuje nastrój żałoby i zadumy. Warto dodać, że w czasach średniowiecznych w Gdańsku funkcjonowało wiele bractw pokutnych, które organizowały tego typu pochody - opowiada Hlebowicz.
Nocne misterium rozpocznie się o godz. 21:45 przy bastionie św. Gertrudy zobacz na mapie Gdańska i zakończy po północy przy Bazylice Mariackiej zobacz na mapie Gdańska. Po drodze będą odwiedzane kościoły św. Trójcy, św. Piotra i Pawła, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Barbary.

Droga Krzyżowa w Gdyni odbyła się w ubiegły piątek.

Wydarzenia

Misterium Męki Pańskiej (6 opinii)

(6 opinii)

Miejsca

Zobacz także

Opinie (197) 4 zablokowane

 • Taaa. (18)

  A w piątek w kościołach wielce "religijne" babcie autobusowe będą się pchać do pierwszych ławek i beczeć jak kozy żydowskie, oraz pierwsze całować krzyż.

  Niby to takie religijne,a po Wielkanocy znowu się zaczną wyzwiska w kierunku młodzieży i zganianie z upatrzonego siedzenia.

  • 107 121

  • Do wszystkich młodych !!! (2)

   Punkt widzenia zależy od siedzenia. Uważaj, uważaj, bo za jakiś czas i Ty będziesz "babcią". A czas ucieka szybko.
   Ciekawe czy będziesz wtedy czekała aż Ci ktoś zajmie miejsce w autobusie, a potem będziesz się przewracała przy najmniejszym szarpnięciu.
   A swoją droga ciekawe, że kiedyś starsi ludzie nie musieli robić wyścigów do miejsc w transporcie publicznym, ponieważ młodzi ludzie nie robili tego !!!

   • 25 11

   • Babcia w autobusie

    Ta dzisiejsza młodzież nawet miejsca nie potrafią ustąpić!
    - a Pani zawsze ustępowała miejsca gdy była Pani młoda
    - ZAWSZE
    - no to teraz nóżki bolą

    hahaha

    • 11 9

   • bo nie było miejsc siedzących, ludzie jeździli jak sardynki w doczepieni do wagoników na zewnątrz :)

    • 2 0

  • Natalia- a jeśli nawet tak jest-to może kiedyś wreszcie coś usłysza i się zmienią

   natomiast jedna sprawa- przestań się oglądać na innych tylko rób swoje, obyś nie usprawiedliwiała się słabościami innych. Druga sprawa- religia i wiara to są 2 osobne sprawy. W większości jesteśmy religijny z natury, ale mało kto jest wierzący

   • 5 5

  • Ciekawe..... (5)

   Ciekawe że ubolewa nad "wychowaniem" starszych ludzi osoba która sama nazywa publicznie je "kozami żydowskimi".
   Gdzie tu logika ?
   Poszanowanie powinno być obustronne a nie roszczeniowe.
   Chcesz być szanowana ???? Szanuj !!!!

   • 16 3

   • (3)

    Chodzi mi o ich umiejętności śpiewu. ;]

    Pracuję w sklepie i babcie potrafią komentować mój stały element wystroju - złoty medalik z Matką Boską, pamiątkę chrztu.

    Pytają złośliwie czy zarabiam na tyle dobrze,żeby się "obwieszać złotem".

    • 4 7

    • Natalia- to na pewno przykre, że są złośliwe-kiedyś za to odpowiedzą, ale obyś Ty (2)

     nie rezygnowała z Kościoła bo spotkałaś jakieś niemiłe starsze osoby, księdza czy siostrę zakonną, którzy się źle zachowali lub nawet gorsząco zgrzeszyli i pogubili- pamiętaj, żeby się nie tłumaczyć grzechami innych, że dlatego nie uczestniczę w życiu Kościoła. Czy tak chcą się będą Bogu kiedyś tłumaczyć wszyscy ci, którzy zerwali jedność z Kościołem- bo ksiądz lub starsza pani była be be?!!!przecież to dziecinada. Natalia- mam nadzieję, że nie jest tak w Twoim przypadku-ale wśród znajomych mam całe grono, które tak sprytnie wymawia się ,że nie chodzą do Kościoła, bo ksiądz itd. a tak naprawdę to jest im wygodnie wymówić się cudzym grzechem, bo sami nie chcą się zmieniać, nawracać, bo to już byłoby trudne, ale wtedy najgłośniej krzyczą, że pedofilia, że złodzieje. CZY MYŚLICIE, ŻE BOGA BĘDZIE OBCHODZIĆ TAKIE GŁUPIE TŁUMACZENIE?!!! PRZESTAŃCIE SIĘ ZACHOWYWAĆ JAK DZIECI W PIASKOWNICY! bo swoim głupim zachowaniem możecie przegrać życie wieczne.

     • 4 7

     • Wiesz, ja do kościoła chodzę , ale przeraża mnie zachowanie babć.

      Często mają obsługę w sklepie za byle g...no, krzyczą, obrażają a pozniej zajmują pierwsze ławki w kościele.

      Nie zliczę ile to razy zostałam obrażona, bo coś się nie zgadzało na paragonie (nie z mojej winy).

      Mowa moja będzie krótka - pracując w handlu trzeba mieć nerwy ze stali.

      • 5 1

     • Peter

      Z cala powaga i szacunkiem do ciebie musze ci wyznac ze czytajac taki wpis zadaje sobie pytanie czy aby napisales to powaznie ??
      jesli tak to nie dziwie sie ze nas traktuja wszedzie w europie jak kraj gorszego sortu.
      boga nie ma!!!
      niczym sie nie roznicie od muzeumanow.Oni zacofani i fanatycy a i ty nie lepszy...

      • 3 5

   • Logika?

    Poszanowanie KOGO?
    Czego ty sie domagasz ? Musisz pojac jaka pozycje w dzisiejszym swiecie zajmuja tacy jak NATALIA.Ona ma do tego prawo.
    Wiemy juz za sprawa massmediow kim /czym jest kosciol !!!
    Kto do niego garnie i po co.I ciekawe co z tego ma ?
    Zazwyczaj sa to soby malo inteligentne ,latwe we wspolpracy(czyt. manipulacji),w wypranym mozgiem od dziecinstwa przez seminarzystow.
    ONI sa po to"trenowani" aby wszystkie te barany/owieczki (zagubione) szly za nimi..
    Nie widzieli a uwierzyli- hipokryzja pierwszej wody.

    • 5 8

  • (1)

   Prośba do wszystkich chrześcijan: w czasie Zmartwychwstania Pańskiego pomódlmy się za tych wszystkich tutaj, jadem ziejących ludzi, aby zastanowili się z czego wynika ich nienawiść. I żeby kiedyś zdążyli jeszcze zaznać radości, jaką daje nam Bóg.

   • 5 3

   • Który pambuk?

    Jest ich o ile się nie mylę setki jeśli nie tysiące. Ament

    • 8 3

  • Czy oddawanie czci krzyżowi jest zwyczajem biblijnym?

   1 Kor. 10:14: Moi umiłowani, uciekajcie od bałwochwalstwa. (Bałwan, bożek to wizerunek albo symbol będący przedmiotem uwielbienia, adoracji, kultu).

   Wyjścia 20:4, 5 (BT): Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył. (Zwróćmy uwagę, że Bóg zabronił swemu ludowi nawet czynienia obrazu, któremu by się kłaniano).

   Ciekawy jest następujący komentarz zamieszczony w New Catholic Encyclopedia: W symbolice sztuki wczesnochrześcijańskiej nie spotykamy wyobrażenia zbawczej śmierci Chrystusa na Golgocie. Pierwsi chrześcijanie, pozostający pod wpływem starotestamentowego zakazu sporządzania rytych wizerunków, nie byli skłonni przedstawiać w jakiejkolwiek formie nawet narzędzia Męki Pańskiej (1967, t. 4, s. 486).

   W History of the Christian Church (Historia kościoła chrześcijańskiego) napisano o chrześcijanach z I wieku: Nie używali ani krucyfiksu, ani żadnego materialnego wyobrażenia krzyża (J.F. Hurst, Nowy Jork 1897, t. 1, s. 366).

   E.Jn.8:47. ... Jn.17:17; Łuk.6:46. 1Kor.10:11. ( Dz.Ap.17:1-2,11,24,30-31).

   • 4 2

  • (1)

   Bo starszym ustępuje się miejsca szczylu. W szkole tego nie uczą ?

   • 1 4

   • Dobrze,zgadzam się,że się ustępuje. Ale tylko jak ktoś naprawdę potrzebuje, a nie babcie sprinterki z kulami pod pachą udające chore po przekroczeniu progu autobusu.

    Ale szturchanie parasolką, tudzież walenie wielkimi cycami/wielkim brzuchem po twarzy bo ktoś się źle czuje jest objawem niewychowania.

    Moją mamę zwyzywano,że wsiada do autobusu z wózkiem i zagraca miejsce, ponadto grożono jej laską,że ma się wynosić z autobusu, bo to nie miejsce na przewóz bękartów (a wielka złota obrączka na palcu to co?od kosmity ? -.-)
    Zawartość wózka stanowiła moja skromna, obecnie 24 letnia osoba.

    Cóż, niektórzy starsi ludzie serio powinni się nad sobą zastanowić.

    Teksty do kasjerek w stylu 'najęłaś się do tej roboty, to teraz szczekaj' naprawdę świadczą o braku wychowania seniorów.

    • 2 1

  • tramwaj (1)

   Natalio, a gdyby twoja schorowana babcia stała opierając się na lasce z torbą pełną zakupów, a ty rozwalona ze słuchawkami na uszach słuchałabyś muzyki ze swojego smartfona to ustąpiłabyś jej miejsca czy nie? Oczywiście, że ty nie musisz tego robić, bo twoi rodzice już o to zadbali i oddali babcie zabierając jej mieszkanie do Domu Starców !

   • 1 2

   • Za życia babci, jakoś często jeździłyśmy komunikacją miejską i miałyśmy ten fart że wolne miejsca sztuk 2 zawsze się znajdowały.

    Mimo niecałych 24 lat na "liczniku" mam problemy z biodrem. Są dni kiedy utykam, płacząc i przeklinając z bólu - a seniorzy wtedy patrzą nienawistnie i wrzeszczą na mnie mówiąc, że udaję, bo cierpiąc nie mogę ustąpić miejsca.

    • 1 0

  • taaaa

   Do Natalii - Babcie autobusowe ani w autobusie ani w kościele nie musiałaby się pchać gdyby młodzież nie zajmowała miejsc należnych babciom i nie udawała ,że spi, albo pilnie w komórce coś szuka. Babciom z racji wieku te przywileje jak miejsce w autobusie i w pierwszych ławkach w kościele należą się .

   • 0 2

 • A potem katolicy wrócą z kościółka i dalej beda nienawidzić bliźnich (13)

  Szczerą polską, katolicką, bezinteresowną nienawiścią.

  • 145 101

  • (2)

   lepsza ta ich "nienawiść" niż twój antypolski rasizm od 7 rano

   • 12 23

   • piłeś? - nie pisz

    • 8 7

   • to nie rasizm tylko prawda

    ,a ty tego nie widzisz

    • 13 6

  • póki co to ty się zachowujesz jak katofob- ty oskarżasz, a chciałbym widzieć jak ty

   się zachowujesz? jesteś bez nienawiści, że innym nienawiść zarzucasz. Twój przykład jest idealny- osoby która nie ma pojęcia o wierze katolickiej, coś tam kiedyś usłyszała,może nawet sama kiedyś ochrzczona i bierzmowana a po drodze obraziła się na Kościół tłumacząc swoje zerwanie z Kościołem i niechęć do nawrócenia właśnie grzechami innych. Człowieku- ty masz nierealne oczekiwania- Kościół tworzą ludzie nie anioły to po pierwsze. Po drugie nienawiść jest czymś normalnym- jest to jedno z uczuć- a ponieważ katolicy to też ludzie (piszę po raz drugi żeby się upewnić ,że pojąłeś tą trudną prawdę) to też mając przeżywając inne uczucia przeżywają w sobie także uczucie nienawiści- oczywiście istotne oby nie kierować się tym uczuciem i nie dać komuś w mordę, a jak się da to zadośćuczynić i iść do spowiedzi, i znowu wrócić na drogę. Podsumowując- właśnie tacy ludzie jak ty mają całkowicie NIEREALNE OCZEKIWANIA wobec katolików i takie komentarze tylko pokazują, że NIE MASZ POJĘCIA o co chodzi nie tylko chodzi w katolicyzmie, ale też nie masz pojęcia o podstawach życia człowieka i świecie uczuć , które przeżywa

   • 7 6

  • po Twojej opinii (szczególnie po tej niechęci / nienawiści) można wnioskować, że do nich sam / sama należysz i tak robisz

   • 2 1

  • lepiej czytać książkę teleoniczną niż ciągle te same slogany (2)

   wystarczy informacja o wydarzeniu związanym z religią lub świętem katolickim, a zaraz 95% komentarzy - zupełnie jakby kopiuj-wklej ktoś robił - nt. nienawiści katolików i średniowiecza
   nie kumam, czy to jakas mania przesladowcza kogos dopadła?
   bo chyba prowokować to już nie jest w stanie nikogo?

   • 5 4

   • (1)

    to idź wracaj czytać książkę teleoniczną

    • 3 2

    • ksiązka o tachionach i równoległych wszechświatach

     • 2 0

  • Wole taka "nienawisc" niz wasza humanistyczna "milosc"

   • 4 3

  • Nienawiść

   Nienawiścią Katolicko -Narodową .

   • 2 0

  • Nowe przykazNienawidź bliźniego swego jak siebie samego.

   • 1 1

  • Katomarksiści już tak mają ale nie o tym chciałem,

   Patrząc na ogrywane od lat sceny związane z ukrzyżowaniem żydowskiego rabina imieniem Joszua czekam z niecierpliwością na pierwszych chętnych, którzy dadzą się przybić "on line" do krzyża.

   • 1 2

  • W tej wypowiedzi nie widać postawy MIŁOŚCI Bliżniego

   ...nie oczekuj od innych tego, czego sam nie dajesz...

   • 1 0

 • Przepraszam najmocniej , ale foty tego typa oblanego farbą naśladującą krew (10)

  Obrażają moje uczucia. Też Państwo macie tak jak ja?

  • 80 109

  • Niestety, ale mnie to aż odrzucilo po zajrzeniu w artykuł.

   • 18 19

  • a niby jakie uczucia obrażają? bardzo jestem ciekaw (5)

   • 14 5

   • Religijne uczucia (4)

    j.w.

    • 11 9

    • a jakie uczucia religijne wywołało rozdarcie bibli przez nergala?

     takie samo wywołuje u mnie farba na sztucznym Jezusie. a W około sztuczni katolicy

     • 12 5

    • nie odpowiedziałeś na pytanie- jakie uczucia? a może zapytam inaczej-może to (2)

     sumienie ci obraża? a raczej podrażnia sumienie widok Jezusa na Krzyżu? no właśnie....

     • 8 5

     • Może po prostu w twój zakuty łepek wyłożę.

      Ohydne to jest i tyle.Paniał?

      • 6 8

     • Z ciebie to jakiś sadysta,żeby dzieciom pokazywać

      zakrwawionego człowieka przybitego do krzyża.

      • 3 2

  • Trochę zbyt wiele? (1)

   Takie rzeczy nie powinny być pokazywane w środku dnia w samym centrum miasta. Nie wiem jak pozostali, ale gdybym ja przyglądała się oblanemu sztuczną krwią aktorowi ,,przybijanemu" do krzyża w wieku lat 6-7, pewnie długo, długo potem miałabym koszmary.

   A na kadrach z tych ,,filmików" widać wyraźnie, że przyszły je oglądać całe rodziny.

   Ale skoro wierni nie mają problemów z wystawianiem przed kościół zdjęć ukazujących aborcję, to czemu miałyby im przeszkadzać takie inscenizacje?

   Proponuję jeszcze puszczać dzieciom z podstawówki ,,Pasję" na religii. Albo oglądać całą rodziną po niedzielnym obiedzie. Przecież to nic takiego. Sama prawda.

   • 5 5

   • Pieprzysz, opisy męki Jezusa są jeszcze bardziej obrazowe i obfite w drastyczne szczegóły.

    Powiem Ci więcej, część z nich odczytywana jest publicznie w kościołach do których niektórzy przychodzą również z dziećmi. Straszne co?
    Lepsze dla dzieci jest GTA albo inne giery, w których krew leje się na prawo i lewo co?
    Hipokryzja na całego.

    • 1 2

  • Oczywiscie!

   To obrzydliwe widoki serwowane nam przez zacofanych i prymitywnych ludzi!Jakim prawem?

   • 5 2

 • Nie do wiary. (7)

  Wierzyć się nie chce, że fotki te mogą pochodzić z XXI wieku. Toż to zabobonne średniowiecze.

  • 75 112

  • To jest "pikuś"

   Jesteśmy na przedostatnim miejscu w skali cywilizacyjnej a na drugim odpowiednio w skali ciemnoty. Na Filipinach biorą dosłownie te bajki i się przybijają do 2 desek naprawdę. Ament

   • 20 21

  • Darth Vader powiedziałby do ciebie: "I find your lack of faith disturbing".

   Jeśli kojarzysz kontekst i sytuację, kiedy to było powiedziane, to zrozumiesz.

   • 9 6

  • Niestety, ale w Polsce tak mamy (4)

   U mnie postawili kapliczkę i teraz modlą się do glinianej figurki co jakiś czas. Nie wytłumaczysz, że jak już chcą do Boga, to wystarczy godnie żyć, szanować ludzi i przyrodę, nie robić złego co mi niemiłe i takie inne proste zasady.
   Otóż nie, najważniejsze to mamrotać coś do glinianej figurki, a jak trzeba pomóc sąsiadom w potrzebie, to i tak pomagają najwięcej CI co nie chodzą do kościoła.
   Polska to jednak ciągle kraj ciemnoty i zabobonów. Stąd potem wiara w spiski, zamach smoleńskie i inne bzdury.

   • 16 8

   • niestety to smutna prawda

    pobożni ludzie Ci nie pomogą a jeszcze nogę podłożą. niestety katolicy to najbardziej zakłamana rasa

    • 11 7

   • ale co w tym złego, że mamroczą coś pod figurką?

    krzywdę Ci robią?

    • 3 7

   • K zgadzam się

    przecież nikomu krzywdy tym nie robią. Piotr, Polska to kraj ciemnoty i zabobonów, za to Belgia i Francja są bardzo nowoczesne i tolerancyjne. Jak widać to też nie jest dobra droga.

    • 3 4

   • Nie napisałem, że mi przeszkadzają:)

    Powiem więcej, lepiej jak już stoją i się modlą pod kapliczką, niż jak mają zachowywać się jak inna grupa ciągle stojąca pod sklepem i żłopiąca piwo od rana.

    Ja tylko wyraziłem pogląd generalnie na temat sensu takiej wiary. Z moją tolerancja wszystko jest OK, jak ktoś chce to niech wierzy. Raczej gorzej jest w drugą stronę, niestety.

    • 8 1

 • Obłęd..., znowu blokada miasta (4)

  Jak nie rowerzyści to jakieś misterium, gdzie my żyjemy?, przecież to XXI w!

  • 50 127

  • Kto na to pozwala?

   Takie drastyczne zdjęcia powinny być publikowane po 23...., albo przynajmniej z ostrzeżeniem "tylko dla dorosłych"

   • 16 24

  • Żyjemy w XXI w. trolli porannych, którzy skomentują artykuł o rowerzystach, potem o świętach i ciągle narzekają. (1)

   • 10 10

   • dokładnie

    z rana były same negatywne komentarze i minusowanie tych pozytywnych, a po południu sytuacja odwrotna

    • 1 0

  • Kto blokuje miasto?

   Nie jestem zwolennikiem takich pochodów, ale jak włączam autopilota w Radio Gdańsk, to jednak tam mówią, że najwięcej miasto blokują kierowcy. Na dodatek powodują najwięcej wypadków, w tym potrącenia pieszych i rowerzystów.
   To ma być XXI wiek?

   • 8 1

 • Nalezymy do cywilizacji zachodniej wiec dbajmy o swoje dziedzictwo ! (19)

  ..Cywilizacja zachodnia, Zachód, Okcydent, cywilizacja okcydentalna (łac. occidens, zachód) cywilizacja społeczeństw współcześnie zamieszkujących państwa Europy Zachodniej, Europy Środkowej, Ameryki Północnej oraz Australię i Nową Zelandię..Cywilizacja zachodnia powstała z połączenia kultury antycznej i chrześcijańskiej...........Wielki Piątek dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.... Kościół rzymskokatolicki -Chociaż w kalendarzowy Wielki Piątek Kościół łaciński nie sprawuje liturgii eucharystycznej to w sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (odprawiana wieczorem w Wielki Czwartek)...Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.....Kościół prawosławny - W tradycji Kościoła prawosławnego Wielki Piątek zajmuje szczególne miejsce w okresie Wielkiego Tygodnia.....Kościoły protestanckie - Wielki Piątek obchodzony jest również jako jedno z największych świąt przez wiele Kościołów protestanckich...Kościół ewangelicko-augsburski - Dla największego Kościoła protestanckiego w Polsce, Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego), Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w pobożności ewangelickiej.

  • 65 31

  • mentalnie (13)

   to my jesteśmy wschodnia swołocz, chamstwo, złodziejstwo i zaścianek. Słowem syf i prowincja (mentalnie). Wystarczy chociażby poczytać wypociny na forach.
   Tyle w temacie.

   • 8 8

   • Masz '' Adamie Gdynia '' szanse aby zmieniac mentalnosc ludzi i promowac kulture ! (5)

    Ci o ktorych piszesz to '' My wszyscy '' . Promuj wiec kulture i tlumacz ludziom jak byc kulturalnymi . To od nas wszystkich zalezy abysmy sie zmieniali w spoleczenstwo itelektu , logiki , madrosci i kultury. ...Bywaj Adamie i niech cie kultura prowadzi ku pokrzepieniu serc !.

    • 8 2

    • i właśnie (4)

     tak staram się robić. Niestety, ogromna liczba jednostek jest oporna (albo odporna).
     Przecież jak nazwiesz rzeczy po imieniu to zostaniesz zbesztany i zakrzyczany wulgaryzmami wykropkowanymi.
     W najlepszym razie nazwą Ciebie lewakiem, kodowcem, Żydem, POowce albo co innego.

     • 8 5

     • przykład (1)

      jakiś czas temu wyraziłem opinie na temat segregacji śmieci, i podałem przykład Niemiec. Zostałem zwyzywany od piesków Merkel, KODowców, lewaków, i najlepiej było by gdybym, cyt. "wypier......lał" do Niemiec. No i jak tu rozmawiać????
      Wczoraj pojawił się tutaj podobny artykuł i tak samo jak ja ktoś podał przykład Niemieckich rozwiązań w tym temacie. Reakcja taka sama. Choć szybko została usunięta przez moderatora.

      • 7 5

      • Ci Katolicy z PIS mają dość typowy język wypowiedzi

       lewak , wypier..., nazista i inne . Przecież Jezus kazał wyzywać innych ludzi , bić i znieważać , zobacz tak samo postępują zakonnice w domach dziecka. to takie chrześcijańskie . Pewnie z powołania tak robią. Jarek z miłości dzieli polaków na lepszy i gorszy sort a przecież wszyscy jesteśmy od tego samego boga. może ktoś mi wytłumaczy te pokręconą logike?

       • 7 2

     • Zapomniałeś dodać :komuchem ( a co za tym idzie żydokomuchem )

      palikociarzem, ateistą, muślimem itp. To jest taka ich klasyczna i jadowita "miłość bliźniego"

      • 9 0

     • musisz '' Adamie '' byc cierpliwy gdyz niektore umysly pojmuja z opoznieniem )

      Trzeba tez brac pod uwage iz intelekt nie jest dany wszystkim .

      • 6 1

   • W tym i twoje (5)

    nie grzeszysz kulturą a potem sie dziwisz rekacjom
    hipokryzja?

    • 2 1

    • nie dziwię się (4)

     jeśli piszę w ostrym tonie graniczącym z chamstwem, to jak najbardziej spodziewam się reakcji. Co śmieszne, jeśli ktoś czuje się urażony, znaczy, że pewnie identyfikuje się z opisywanym przeze mnie mentalnym plebsem, a więc w swojej krytycznej reakcji tylko potwierdza słuszność mojej tezy. Ale gdy piszę w sposób jak najbardziej merytoryczny np. o systemie segregacji śmieci w Niemczech albo w Skandynawii to część mnie wyzywa, część pisze, abym wyp.... z Polski jak mi się nie podoba itp. itd..

     • 2 1

     • Adam, bierz poprawkę na fakt, że (3)

      nawet jeśli podzielam Twój punkt widzenia (wracając do tych śmieci nieszczęsnych) może razić mnie Twój sposób artykułowania swoich racji.
      I co wtedy? Teza wędruje... do śmieci;D
      Ktoś odwarkuje w chamskim stylu? Bywa. Miarą Twojej klasy, mojej i każdej innej osoby jest umiejętność nieschodzenia do poziomu szamba.
      Tyle.
      Fajnego dnia;)

      • 0 0

      • dzięki i wzajemnie. (2)

       Przynajmniej słoneczko wychodzi. Śmieci to tylko przykład z wczoraj.
       A jeśli sięgam po prymitywny sposób wypowiedzi to chyba z podświadomego przeświadczenia, że jak napiszę "ładnie" to do "ludzi pierwszego sortu" to nie przemawia.
       Ale nie do końca zgodzę się, że chamski sposób artykułowania racji przekreśla tezę. Inna forma, treść się nie zmienia, a więc również i teza pozostaje ta sama.
       Innymi słowy, jak uprawiasz polemikę z chamstwem (cham to kiedyś człowiek zajmujący się rolą) to używasz ich formy bo innej nie znają i nie rozumieją. Ludzie na poziomie nawet w wulgarnym komentarzu wychwycą przesłanie (co najwyżej się do niego nie odniosą) co niestety odwrotnie nie działa. Na salonach wypowiadamy się ładnie, do chama trzeba jego językiem bo inaczej nie kuma.

       • 1 1

       • Oj... Adaś, Adaś... (1)

        Ludzie na poziomie nie polemikują z chamstwem, zwłaszcza w chamski sposób;) Za duże ryzyko, że ktoś inny na poziomie też uzna ich za chama, tyle że dla zmyłki pokrytego cienką politurą kultury. Warto?
        Pod drugie chamstwo wypowiedzi/odpowiedzi nie gwarantuje zrozumienia u odbiorcy, prędzej 'nakręci' poziom wzajemnej agresji. Akcja = reakcja. Uważam, że nawet najgłębsze przekonanie o swojej racji nie jest tego warte.
        I na koniec, bo już muszę lecieć - więcej wiary w przedstawicieli własnego gatunku;D Nie warcz - w odpowiedzi doczekasz się kiedyś przyjaznego mruczenia zamiast jazgotliwego szczekania.
        P.S. Słońce było, ale się zmyło:/ Przynajmniej w Gdańsku...

        • 0 0

       • To fakt

        Ludzie na poziomie z chamstwem w polemikę się nie wdają.
        Ale wobec tego jak ich edukować???? Batem?
        W końcu ich chamstwo puszczone w samopas prędzej czy później wpływa także na moje życie (i Twoje też - a często wcale się z tego powodu nie cieszysz).
        Miłego dnia jeszcze raz. Tutaj słońce też uciekło :(.
        Ale jutro też jest dzień:) Pozdrawiam

        • 1 1

   • miło że się do razu przedstawiłeś przynajmniej wiadomo kogo unikać

    • 0 0

  • To wszystko o czym napisałeś tak górnolotnie to przedstawienie dla rozdziawionej hołoty (1)

   Sam się niepewnie czuję jak widzę przed sobą urzędnika vatykanskiego obwieszonego złotem ze wzrostem powiększonym o torbę od cukru. Są to stare, piarowe metody wzbudzania respektu a co za tym idzie uległości no a w efekcie również materialnego poddaństwa ( dla kleru pieniądze mają drugorzędne znaczenie- włości i władza to jest ich główny kierunek zainteresowania).

   • 7 2

   • Złote łancuchy oraz sygnet tworzą powage zacnego urzedu .

    )

    • 4 0

  • ale się napociłeś fanatyku

   • 0 2

  • Tak ale

   Nikogo takiego nigdzie w zadnej wierze nie ma !!!
   Wszystko to sa bajki wyssane z palca .
   Po to aby takich jak Ty trzepac z kasy i podporzadkowywac.

   • 1 0

  • brednie, cywilizacja powstała właśnie przez oderwanie się od Rzymu

   patrz oświecenie kontra średniowiecze,
   na zachodzie od 500 lat Rzym nie ma nic do gadania,
   oczywiście pospólstwo jest trzymane za ryje religijnym jażmem
   ale wolni ludzie mają swobodę,
   nie to co na waszej watykańskiej wyspie

   • 2 0

 • kolejny pokaz ciemnoty katolickiej (15)

  kolejny dzień świra
  mamy pretensje do islamistów
  a sami zachowujemy się identycznie...

  • 71 149

  • Większość religii dązy do zniewolenia. (8)

   A pokazywanie faceta oblanego krwią wzmaga efekt oczadzenia. ( w islamie mają również imprezę religijną polegającą na chlastaniu się po ciele do krwi ).

   • 22 15

   • (7)

    Ciebie nikt nie musi zniewalać? Tępy jesteś ja obuch , w czym masz problem ? Ktoś cię zmusza abyś uczestniczył w takim przedstawieniu? Nie jesteś zainteresowany, nie obchodzi cię to to zwyczajnie nie oglądaj i tam nie chodź! Chyba nie zamierzasz narzucać komuś swoich poglądów?

    • 12 9

    • Art 53 punkt 6 Konstytucji tego teoretycznego kraju. (6)

     Przeczytaj sobie niepiśmienna istoto i spróbuj skojarzyć kto kogo i do czego zmusza. Paniał? Sama krwawa fotka mi nie "pasuje" nie mówiąc o napi....dalających dzwonach i pochodach smutnych, gnuśnych i zawistnych katoli.

     • 10 5

     • (5)

      A co mówi konstytucja na temat wolnosci słowa i wiary ? :-D Albo co mówi kodeks karny o dyskryminacji grup religijnych? Haha

      • 4 5

      • W domu sobie uprawiaj swoją "wolność wiary" (4)

       A nie na publicznej ulicy za pieniądze innych nie związanych z waszą sektą.

       • 9 4

       • Ogólnie (1)

        to więcej wyrozumiałości by się przydało, każdemu. Jeden chodzi na procesje, drugi na koncerty, trzeci na Lechię i do wszystkiego dokładają z naszych podatków. A jak nie wydadzą to będą premie świąteczne i tyle. Na tych publicznych ulicach w ciągu roku jest tyle różnych przemarszów, od lewa do prawa. Chcesz, dołącz do któregoś i już wykorzystasz "swoje" pieniądze. Przecież idąc takim tokiem rozumowania to bym protestował, że za "moje" pieniądze postawili ławkę w innej dzielnicy, bo ja z niej nie będę korzystał. Wrzuć na luz, będziesz zdrowszy i szczęśliwszy. Pozdro.

        • 2 1

       • Świetny wpis! Ale jest pewne przegięcie ze strony ludzi sztuki i kościoła bo doją kasę na wszystko i ciągle im mało! Nie może być tak ,że za ludzi sztuki i księży, biskupów podatnik odprowadza składki do ZUS ,potem dostają emeryturę itd!Sprawa jest prosta ludzie sztuki zarabiają sami na siebie , a księża i biskupi żyją z datków wiernych i własnego biznesu.Zero dotacji na sztukę i zero konkordatu!

        • 5 0

       • Teatry Feta też były na publicznych ulicach ! Kto je finansował? Albo jest wolność i ludzie uczestniczą w przestrzeni publicznej w takiej formie na jaką zezwala obecne prawo albo jest totalitaryzm ! Nie wmawiaj mi ,ze w Polsce ktoś jest dyskryminowany!Prezydent słupska jest gejem , posłanka grodzka zmieniła płeć , dyrektor pewnego teatru jest gejem , murzyn był posłem itd.Problem stanowią takie osoby jak ty.Wmawiające wszystkim ateizm i utopie gospodarcze! Jesteś człowiekiem sztuki? To rób taka sztukę aby ktoś to kupił i abyś zarobił na swoje utrzymanie!

        • 1 1

       • Wypraszam sobie aby moja religie ktora wyznaje i kosciol w ktory wierze nazywac sekta..

        • 0 0

  • (4)

   Ciemnota to ty masz na drugie w dowodzie wpisane ? Nie chcesz nie uczestniczysz w takich imprezach! Co cię to obchodzi ? Wścibski jesteś i zwykły plotuch!

   • 11 10

   • ja nie uczestniczę, ale oni nie chcą zejść z drogi po której jadę (2)

    • 6 10

    • bo mamy prawo do wyrażania swojej wiary publicznie-przynajmniej kilka razy w roku (1)

     w taki właśnie sposób- i na pewno nie zamierzamy z tego rezygnować

     • 9 8

     • macie o ile nie koliduje z porządkiem prawnym naszego kraju

      dlatego nie macie i nie będziecie mieli nigdy ostatniego słowa
      bo to jest państwo prawa
      a nie katotalibanat i własność Rzymu

      • 2 1

   • taaaa

    ale jak już ma gdzieś wystąpić Nergal albo Madonna to larum najświętszych, świętszych od papieża murowany.

    • 3 4

  • Nikt ci nie zabrania nie uczestniczyć!

   • 4 1

 • Po co to komu!? Chyba żeby uczyć nienawiści? (4)

  Oto do czego potrzebne w Polsce, Wojsko Polskie !

  • 32 83

  • Sa sam twój durny komentarz cie nienawidzę! Nie zabraniaj nikomu wzajemnej nienawiści i pogardy!

   • 3 4

  • chichot szatański- śmierć Jezusa była największym dowodem miłości, ale widać (2)

   ty tego znieść nie możesz podobnie jak diabeł

   • 5 3

   • (...)

    Śmierć największym dowodem miłości - co za bzdura. Ostatnio koleś chciał się podpalić pod sejmem i coś p[is zrozumiał? nic a tacy katolicy

    • 1 2

   • idź te bajki o Mitologicznym Żydzie opowiadać murzynom w Afryce

    oni te brednie jeszcze łykają

    • 2 1

 • Wy serio w to wszystko wierzycie (25)

  ?? To w końcu człowiek powstał od małpy czy stworzył go bóg... Bo większość mówi że od małpy ale wierzy w Boga....halo jedno drugie wyklucza..poczytajcie sobie ze człowiek jest słaby i musi w coś wierzyć taka natura ludzka. Kiedyś Bogiem była mamusia a teraz coś czego nie ma. Enjoy czwartek.

  • 40 81

  • (2)

   Bóg stworzył małpę.

   • 7 4

   • i marihuanę a ludzie tego zakazali dlaczego ? (1)

    alkohol w naturalnej postaci nie występuje -trzeba go stworzyć

    • 2 2

    • a co do twgo ma religia??

     Co najwyzej biznes i hajs typków z USA.. Ale co ja tam wiem...

     • 1 2

  • nie żartuje (6)

   Pieprzysz!Rozumiem wolność słowa masz prawo wyrażać swoje zdanie ja to nawet
   szanuje ale...Do wiary trzeba dorosnąć i być bardzo inteligentnym aby zrozumieć o co w tym chodzi. Jak jesteś wybitnym debilem i do wszystkiego podchodzisz w sposób dosłowny , to nie moja wina że jesteś prymitywny! Wiem minimum 90%katolików w Polskich kościołach też nie rozumie o co w tym chodzi! Czy człowiek jest słaby ? Ty na pewno jesteś słaby i skrzywdzony przez życie :-D

   • 3 10

   • Szpilek Ty jesteś skrzywdzony (5)

    Wiara to prawo ludzi słabych i ułomnych . Wiara miała za zadanie Cie zniewolić żebyś w wiosce oddalonej o 50 km od miasta nie zabijał i inne bo bóg widzi. Co za bzdura, kiedyś piorun uderzył w drzewo a wszyscy łłłoooo bóg się gniewa teraz wiemy ,mze to wyładowanie atmosferyczne . a ludzie ciągle w ciemnote wierzą

    • 8 4

    • (4)

     Nie ,nie nie! Fakt ,że ludzie są ciemni itd .Ale wiara nie polega na bezsensownym chodzeniu do kościoła ! Uchylę ci rąbka tajemnicy czym jest wiara dla ludzi którzy to rozumieją...wiesz czym jest kręgosłup moralny człowieka? Nabijasz sie z wiary,ale w każdej Religi,czy wierzeniach lokalnych np Aborygenów , plemion indiańskich w amazoni , ludów starożytnego Egiptu , wikingów itd istnieję coś takiego jak życie po śmierci fizycznej! Podpowiem ci ,że ci ludzie nigdy nie mieli ze sobą styczności i np kilka tysięcy lat temu nie było globalizacji! Piszesz o piorunie jest to zwykła forma manipulacji człowieka , teraz inaczej się manipuluje społeczeństwem np.przez media( Tv , Internet , radio , prasę) .Strasznie ułomnym człowiekiem jesteś? Pochodzisz z rodziny chłopskiej , skończyłeś darmowe studia i dostałeś kredyt i udajesz alfę i omegę? Strasznie płytki jesteś!

     • 2 8

     • twój tzw wywód szpilek (3)

      ma argumentów aż 0. widzę że się nakręciłeś jak nakrętka na śrubę....ale spoko nie zrozumiesz...inaczej...sterują tobą jak chcą i zapamiętaj że ileś tam ludzi mówi że coś istnieje nie znaczy że istnieje...kiedyś wierzono w czarownice i były skazywane na karę śmierci. Teraz wierzy się w bożków...ale spoko zaraz mi powiesz o kręgosłupie moralnym itp itd. To ja ci powiem, czemu wasz bóg pozwała na śmierć małych dzieci, na zamachy terrorystyczne, na biędę, głód, wojny?? zaraz mi powiesz że nie zrozumiem ale wiem jedno że jeżeli od tysięcy lat co tydzień mam chodzić do kościoła i komuś dziękować...noż kurna ja na miejscu tego boga bym ze wstydu spadł z tronu....inacze pycha och tak ludki ziemskie co niedziele na kolana i dziękujcie mi ale ja i tak nic nie zrobię pozabijajcie się a jak będziecie się modlić do mnie wieczorem i chodzić co któryś piątek do kościola + niedziela ohhh.to już macie pokój w mojej rezydencji boskiej.......ogólnie farsa i śmieszne że ludzie w to wierzą. Podaj mi jeden namacalny dowód kolego na istnienie boga. Ja wierzę we wróżki mam takie same argumenty nikt nie widział nikt nie słyszał teraz kwestia wymyślenia bajki i puszczenia w świat.

      • 2 0

      • (2)

       Ty dalej swoje ! Co Cię to obchodzi ,że dzieci umierają z głodu, że są wojny , terrorysci itd.Dodam ,że jesteś kobietą między 32-36 lat masz blond włosy i paznokcie pomalowane na czerwono! Widzisz wiem kim jesteś i nawet Cię nie widze! Wróżek szpilek widzi wszystko! Zajdz w ciąże jak urodzi Ci się dziecko dbaj o nie aby nie głodowało , wychowaj go aby nie zabijał i nie był terrorystą itd.Bóg jest! Ale dobry jeatem co? Wiem kim jesteś , pierwsza litera twojego zawodu jest na A .Zatkało kakao co?

       • 0 3

       • o ty klesza mendo

        won do nory karaluchu
        bo młotek wezmę i twój pusty łeb przetrącę

        • 3 0

       • he padlem

        wiesz tyle ile zjesz radze die idchudzic bo mozg tez otluszczony masz zaden bog nie jest potrzebny a tym bardziej kosciol katolicki aby czlowiek posiadal wlasciwa etyke i moralnosc ale co ty mozesz o tym wiedziec

        • 0 0

  • i.... i co dalej? bo żadnej logiki z tego wywodu (11)

   • 1 0

   • (10)

    Oni nigdy nie mają logiki ! Wszystko sprowadza się u nich do wielkiego wybuchu , że powstał w ten sposób kosmos ,ziemia , dinozaury , małpy i ludzie w drodze ewolucji .Są zadowoleni ze swojej wiedzy itd .Ale gdy się zapyta ich co dokładnie wybuchło i skąd się wzięło jest krzyk i rozczarowanie!

    • 3 7

    • lepiej nie znać odpowiedzi, niż wmawiać, że to był jakiś typ (4)

     • 1 0

     • (3)

      Ale skąd u ciebie taka wiedza ,że Bóg to jakiś typ? Wywnioskowałem z twojego wpisu ,żebjesteś ateistą ,ale jeśli jesteś ateistą nie wtrącaj się w kwestie wiary innych! Zwyczajnie moim zdaniem jesteś osobą bardzo prymitywną.Ja jak się dowiaduje, że ktoś jest ateistą to z taką osobą nie pije piwa , nie chodzę na rower , nie robię grilla , zwyczajnie się nie zadaje z takimi osobami!

      • 1 4

      • Nie przyznawaj się że jesteś wierzący (2)

       Nikt tobie nie uwierzy
       a co gorsza ktoś naprawdę wierzący i praktykujący poczuje się zażenowany tak ja teraz, że ktoś taki jak ty wypowiada się w imieniu wiary w tak prymitywny prostacki i wulgarny sposób. Przeczytałam cały ten wątek.
       okropne jest twoje zachowanie sposób w jaki traktujesz tu ludzi. Nie ma nic wspólnego z wiarą
       nic
       okropne !! Jak tobie nie wstyd?!

       • 3 2

       • (1)

        Przepraszam Panią ale czy jest Pani Jezusem Chrystusem? Czy posiada Pani monopol na biblie? Jezus jest dla kazdego kto mu ufa...!Jesli jest Pani osobą wierzącą , to mam taką zagadke dla Pani.Jesli Jezus Chrysus wiedział ,że jeden z jego uczniów zdradzi go za kilka srebrników , to czy Judasz jest ofiarą spisku czy zwykłym zdrajcą ... :-D Potrafi Pani odpowiedzieć na to pytanie ? Piotr też sie wyparł Jezusa a Watykan to spadkobiercy Piotra! Mam wrażenie ,że żlw Pani pojmuje Chrześcijaństwo! Nie jestem swiadkiem jehowy!Ale , może zrobi Pani sobie test ,pytajac ludzi którzy wychodzą z kościoła katolickiego aby wymienili imiona 12 uczniów (apostołów) Jezusa Chrystusa!Może Szanowna Pani Joanna odpowie nam na pytanie kim jest dla Pani Jezus Chrystus? :-D

        • 0 4

       • ona nie jest ale ja jestem (uwaga, dowcip)

        sens religi jest taki,
        żeby właśnie zostac nią opętanym
        i z własnej, wolnej woli się z niej uwolnić

        to taka próba ostateczna i test na człowieczeństwo

        • 1 1

    • Czary mary hokus pokus i pyk jest ziemia, w to wierzysz? - to jeszcze słabsze (4)

     skoro jesteś taki wierzący i rozumny szpilek to wyjaśnij mi bóg sodome o gomore zniszczył ale w czasie II wojny Światowej miał wolne? a teraz jak w syrji z rodzącej kobiety wyciagneli niemowle i grali nim w piłke nozną to gdzie był Twój bóg?

     • 5 3

     • (3)

      Jesteś z Żydem? Co ma Bóg wspólnego z II wojną światową? Albo ,że ktoś grał w pilke noworodkiem? Ludzie się zabijali normalne zjawisko!Mieszasz Boga do zabijania!Każdy ma własną wole .Zapewne jesteś zbyt prymitywny aby pojąć kwestie Boga! Ja nie współczuje ateistom i wyznawcom islamu! Nie moja to sprawa co się z nimi dzieje ! Proste? Wytumacz mi dlaczego ja mam pomagać i wspólczuć osobą ktore gardzą moimi wartosciami i Jezusem Chrystusem?

      • 1 8

      • wow ale niby bóg stworzył człowieka (2)

       i mówisz że nia ma się mieszać tak....przetłumaczę ci na język dzieciecy.Jesteś ojcem dużej rodziny i przychodzi nagle brzydki groźny pan który gardzi twoimi wartościami i rodziną i chce zrobić im krzywdę, co robisz a) nic jak bóg b) zachowujesz się jak facet....

       c) wytłumacz? bo nie wiem co mi odpowiesz...

       • 0 0

       • Odpowidz d !Dzwonie do ciebie :-D Tak serio zwyczajnie staram się go zabić!Ale ty nie rozumiesz czym jest Bóg !Daruj sobie te swoje tanie historyjki!

        • 0 0

       • to człowiek stworzył boga, każde dziecko to wie

        • 2 1

  • A najlepsze jest to, że niby Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo:) (1)

   A teraz taki człowieczek chodzi po ziemi, niszczy co się da, zabija co się da, byle mu nie przeszkadzało w tzw. rozwoju.
   Najważniejsze, że jest jedna grupa, która zbiją niezły interes na tym biznesie, czyli hierarchowie KK:) Sami w nic nie wierzą, kręcą różne interesy i innym robią wodę z mózgu. Byle nam się dobrze żyło!
   A kto poczyta trochę książek historycznych, ten szybko zrozumie po co i dla kogo są religie:) Najprostszym i najczytelniejszym przykładem był Mahomet. Był tam niby na pustyni, wrócił ogłaszając się prorokiem, wybił wszystkich, którzy nie chcieli go słuchać i już powstała nowa religia. A wszystko po to, by skupić wokół siebie rozproszone plemiona arabskie. To samo wcześniej robili Persowie i zrobił Rzym, więc miał od kogo się uczyć.
   Miłego świętowania! Zapowiada się ładna pogoda.

   • 2 1

   • czytaj ze zrozumienien na podbienstwo...poza tym czlowiek cechuje sie wolna wola, jest ciemna strona mocy i jasna... prosty wybór

    zawsze jest czas na zrozumienie i poznanie czym jest wiara

    owszem mi rowniez nie podba sie to co sie dzieje z kosciolem, wieczny zal o kase, szopki i cyrk...

    jak ide do kosciola to zeby sie wyciszysc a nie odbimbac msze i pokazac sie wplaszczu za 2kola...

    to wymaga pokory, a kosciolowi brak a kosciol to ludzie i vatykan....

    ja nie wierze w kosciol a w lepsza strone mocy, Boga?, jakaś energię, co łączy i buduje, czymś co było jest i będzie czy to ciężkie?

    tak samo wieze w Jezusa i jego straszna meke,

    wyobraz sobie dal dar nam wszytskim mozliwosc nawrocenia na dobra droge, to nieocenione.

    kazdy ma wolnosc. swiat wszechwiat istnieje dzieli sie na dobra i zla energie wybor nalezy do nas!

    • 0 0

  • Jakie jest historyczne pochodzenie krzyża czczonego w chrześcijaństwie?

   Czy rzeczywiście nie ma w tym nic złego, gdy ktoś z szacunkiem przechowuje krzyż, choć nie oddaje mu czci?
   Jak byś zareagował, gdyby twego najserdeczniejszego przyjaciela stracono na podstawie fałszywych zarzutów? Czy sporządziłbyś sobie przedmiot przypominający narzędzie egzekucji? Czy otaczałbyś takie narzędzie szacunkiem, czy raczej czuł do niego odrazę?

   Jak wiadomo z historii, Tammuz był bogiem babilońskim, a jego symbolem był krzyż.
   Tak więc osoba adorująca krzyż w rzeczywistości czci symbol kultu przeciwnego prawdziwemu Bogu.

   • 2 0

 • Męki pańskie to ja mam jak widzę (6)

  ile się kasy wydaje na tego typu imprezy,a za wszystko zapłaci polski podatnik.Polska kraj mlekiem i krzyżem płynący

  • 43 74

  • (2)

   Masz po części racje pieniądze podatnika nie powinny trafiać do kościołów ! Jestem za upieprzeniem grupom religijnym szmalu ale jednocześnie upieprzamy pieniądze na organizacje pozrządowe , ptywatyzujemy opery, teatry , galerie sztuki itd.Czyli wszelkie dotacje na szeroko rozumianą kulture itd.

   • 8 3

   • Nie myl kultury, bez której jesteśmy jak bezmózgie robo-maszyny (1)

    z religijnym oczadzeniem nie mającym ani z nauką ani ze sztuką niczego wspólnego.

    • 7 6

    • Gó*no prawda! Takie inscenizacje męki Pańskiej to w pewnym sensie sztuka, przedstawienie teatralne lub inscenizacja historyczna !Do kultury w każdej formie człowiek inteligentny zwyczajnie dorasta! Kultura i sztuka w Polsce jest dotowana a około 60% Polaków nie czyt w ciagu roku żadnej ksiązki itd ! Nie może być tak , że pieniądze podatników które w formie daniny wpłacamy są marnotrawione na teatry , opery , galerie sztuki itd! Kultura ma być rentowna i np.teatr ma wystawiać takie sztuki aby przyciągać widownie , szukać prywatnych sponsorów itd.Tak samo jest z wiarą , wiara , Jezus Chrystus TAK ,ale z prywatnych środkow osób wierzacych! STOP marnotrawieniu pieniedzy na fanaberie zwane sztuką! Bez-mózgowie i tak jest w społeczeństwie ! Jesteś człowiekiem kultury? Zwyczajnie na aiebie zarabiaj , bo wieczne żebranie jest ujmą dla człowieka!

     • 3 6

  • Tylko 70 tysi dostali z Miasta na przedstawienia. To jedna "firma" robi te przedstawienia o tonacji religijno patriotycznej.

   • 4 1

  • Męki

   Cierpię meki jak to widze,ale do teatru luc\bie chodzic,a nie na uliczne przedstawienia.

   • 1 0

  • Co racja to racja

   primo z jakiej paki znowu moja religia dostaje kasę na mękę
   secundo co tam kosztuje 75 tys.? My u siebie w kościele robimy to za darmo, paru wiernych pomaga i wystarczy.

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane