• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dwie wizje ul. Starowiejskiej dzielą mieszkańców

Patryk Szczerba
22 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Starowiejska: większość za strefą pieszą
Ulica, jak przekonują zwolennicy zmian, ma potencjał, by stać się miejscem chętnie odwiedzanym przez gdynian i turystów. Ulica, jak przekonują zwolennicy zmian, ma potencjał, by stać się miejscem chętnie odwiedzanym przez gdynian i turystów.

Przyszłość ul. Starowiejskiej zobacz na mapie Gdyni wzbudza coraz więcej emocji wśród mieszkańców i kupców handlujących przy ulicy. Wizje przyszłości tego miejsca symbolizują dwie organizacje. Chcą realizować różne koncepcje, a swoje racje prezentują przede wszystkim w internecie.



Czy ul. Starowiejska potrzebuje zmian?

Spór dotyczy kwestii utworzenia w centrum Gdyni strefy ograniczonego ruchu, do czego obliguje miasto udział w programie Civitas Dyn@mo. Na razie żadne decyzje nie zapadły, a mieszkańcy - nie tylko Gdyni - mogli wypowiedzieć się na ten temat w formie ankiet. W rozważaniach pozostają trzy lokalizacje: Al. Jana Pawła II, Świętojańska i Starowiejska, która to ulica wzbudza od kilku miesięcy niespodziewanie najwięcej emocji.

Remont, a później strefa współdzielona

Jako pierwsi uaktywnili się zwolennicy ograniczenia ruchu kołowego. Stowarzyszenie Starowiejska - głównie w mediach społecznościowych - konsekwentnie stara się przekonywać, że taki manewr przyczyni się do wzrostu atrakcyjności ulicy - także w zakresie komercyjnym.

- Chcemy przede wszystkim remontu ulicy i później utworzenia strefy współdzielonej z pieszymi, a nie deptaka, jak się nam błędnie przypisuje. Jesteśmy gotowi i otwarci na rozmowy, które doprowadzą do jakiegoś rozwiązania - wyjaśnia Łukasz Piesiewicz, inicjator Stowarzyszenia Starowiejska.
Specjalną stronę "Starowiejska", poświęconą idei zmian, na portalu Facebook lubi ponad 1300 osób. Inicjatywa otrzymała wsparcie części mieszkańców i przedsiębiorców, a także większości tych, którzy wzięli udział w ankiecie zorganizowanej przez ZDiZ. Za ograniczeniem ruchu na ul. Starowiejskiej w różnym zakresie opowiedziało się blisko 60 proc. osób. Wzięli w niej udział mieszkańcy ulicy, działający tam przedsiębiorcy, ale też pozostali mieszkańcy Trójmiasta, którzy np. przejeżdżają przez tę ulicę samochodem.

Na razie nie wiadomo, w jakim stopniu miasto weźmie pod uwagę głos ankietowanych. Bezczynnie na decyzję nie chcą czekać kupcy prowadzący swoje punkty usługowe i gastronomiczne oraz mieszkańcy sprzeciwiający się zmianom na Starowiejskiej. Nie przekonują ich argumenty, że wszystkie przykłady z całego świata wskazują, że po wprowadzeniu deptaka obroty przedsiębiorców rosną, często nawet znacznie.

Zmiany zaszkodzą kupcom i mieszkańcom?

W kontrze do pierwszego stowarzyszenia założyli swoje o nazwie "Kupcy Starowiejskiej". Podobnie jak oponenci, swoje racje chcą przedstawiać na portalu Facebook, na stronie pod nazwą "Starowiejska wolna od ograniczeń" oraz w innych miejscach w internecie.

- Postanowiliśmy zareagować, bowiem urzędnicy czasu na podjęcie decyzji mają coraz mniej, a chcemy, by nasz głos sprzeciwu wobec propozycji oponentów był słyszalny i to właśnie najmocniej teraz. Obawiamy się bowiem, że pod hasłem utworzenia strefy pieszej kryje się całkowite ograniczenie ruchu kołowego, który spowodowałby spadek obrotów i ogromne kłopoty zmotoryzowanych mieszkańców. Równie mocno niepokoją nas postulaty zlikwidowania miejsc parkingowych na ulicy - opowiada Beata Szyszka, jedna z inicjatorek powstania stowarzyszenia.
Do inicjatywy przyłączyło się kilkanaście punktów handlowych. Mogą liczyć na poparcie wielu mieszkańców i to nie tylko tych najstarszych, obawiających się najbardziej w takich przypadkach zmian.

Obydwie strony, wymieniali poglądy m.in. na czerwcowym spotkaniu w Gimnazjum nr 1 zgadzają się co do jednego: ulica potrzebuje zmian. Gorzej, gdy pytamy o szczegóły lub możliwość kompromisu polegającego na zamknięciu ulicy na weekendy przez cały rok lub sezon letni.

Niezgoda nie buduje

- Oczywistym jest fakt, że Starowiejska wymaga odświeżenia, ale nie tak radykalnego.
Jako członkowie stowarzyszenia próbujemy uchronić tradycję pierwszego gdyńskiego ciągu komunikacyjnego przed utratą swojej historycznej aury. Co do ograniczeń w weekendy jest to również sprawa dyskusyjna, bowiem wciąż poszkodowani są mieszkańcy - przekonuje Szyszka.

O tym, że ulica wymaga kompleksowej zmiany wizerunku, a nie jedynie doraźnych remontów przekonują też władze miasta. Problemem są jednak nie tylko pieniądze, ale także brak spójnej i zaaprobowanej przez wszystkich koncepcji, co - jak można nieoficjalnie usłyszeć od urzędników - może hamować decyzje w sprawie Starowiejskiej.

- Jeśli środowisko wypracuje jeden spójny pogląd, zdecydowanie wzrosną szanse na rewitalizację Starowiejskiej. By to było możliwe, musimy wszyscy wiedzieć, w jakim kierunku chcemy iść. Utrzymanie stanu obecnego to klęska tej ulicy - zaznacza Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, przewodniczący Rady Miasta Gdyni.
Dzieje ulicy Starowiejskiej

To najstarsza ulica Gdyni. Kolejne nazwy, które jej nadawano to Panieńska (wtedy wiodła do klasztoru Panien Zakonnych), Altdorf Strasse, Dorfstrasse (do 1918 roku). Później przemianowano ją na Wiejską i wreszcie Starowiejską. Podczas okupacji Niemcy zmienili nazwę na Goten Straße, później wrócono do ostatniej polskiej nazwy. Początkowo była jedynie polną, krętą drogą. Plan wyprostowania ulicy Starowiejskiej wymusił w 1928 roku zburzenie niektórych budynków (chaty rybackie, budynek starej szkoły)

Większość budynków przy brukowanej już ulicy powstało w pierwszych latach istnienia Gdyni. Wtedy właściciele zaczęli rozbierać swoje domostwa, by stawiać kilkukondygnacyjne kamienice. Do najstarszych należy Domek Antoniego Abrahama i Klasztor Zgromadzenia SS. Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

Miejsca

Opinie (217)

  • Interaktywne Centrum Historii Gdynii kolebki udanej państwowości, samorządowosci i sukcesu IIRP

    Bramy Utworzonego Miasta i Portu. Byłaby ona elementem Traktu i punktem początkowym jednego z najważniejszych gdyńskich szlaków kulturowych Północnej Polski Szlaku rozpoczynającego się Modernizmu.

    W Bramie Starowiejskiej Gdyni organizowano by wystawy i ekspozycje pokazujące największe osiągnięcia II RP ze szczególnym uwzględnieniem okresu dynamicznego rozwoju w Polsce. Ekspozycja bazowałaby na innowacyjnych, multimedialnych technikach audiowizualnych, wykorzystaniu makiet, plansz i wizualizacji oraz aranżacji przestrzennych. Zorganizowana w taki sposób, aby poprowadzić turystę z dworca przez kolejne ekspozycje połączone ze sobą w chronologicznie ułożony ciąg przeplatany sklepami, kawiarenkami itd. Opowieść od początkach do koszmaru II WŚ .

    • 4 0

  • Nie bójcie się (1)

    i weźcie przykład z Gdańska. Zamknięcie dla ruchu Piwnej i Garbary zapełniło te ulice fajnymi lokalami w przeciągu około 1 roku. Przypomnę również o protestach przedsiębiorców na Piwnej i zapytajcie czy chcieliby powrotu ruchu kołowego. Na ile znam Gdynię to Starowiejska jest rewelacyjna na deptak lub woonerf. Ma dobre nasłonecznienie, dobry ciąg od dworca do Świętojańskiej, właściwe proporcje. Nie przejmować się protestami kupców. Śmiem twierdzić, że w przeważającej części to zwykli najemcy a nie właściciele lokali. Na ich miejsce przyjdą nowi i zmienią oblicze tej ulicy. Gadanie, że w Gdyni nie ma turystów jest kompletnie bez sensu. Turyści będą jak im się da ofertę. Dzisiaj wolą posiedzieć przy Monciaku lub na Długiej. Ponadto miasto jest przede wszystkim dla mieszkańców - powiem wprost: dla wszystkich mieszkańców Gdyni a nie tylko dla tych co mieszkają przy Starowiejskiej. Ta ulica nigdy nie będzie Długą, ale Monciakiem dlaczego nie.

    • 8 6

    • głupek

      głupek

      • 0 0

  • schizofrenia miasta -riwiera i ratowanie centrum

    Najpierw z radością budujemy gigantyczne centrum handlowe a potem na siłę reanimujemy zdychające uliczki w centrum.
    Turyści - są przez dwa miesiące.
    Miasto najpierw musi pamiętać o mieszkańcach a potem o turystach - to nie Grecja ( albo takie nasze Dębki) gdzie cała masa kurortów żyje 3 miesiące a potem wszyscy wracaj na swoje wioski i nawet prąd jest odłączany

    • 9 1

  • "remot" Starowiejskiej

    sprawa remontu będzie się ślimaczyć tak samo jak Jaskółczej, Zamenhofa i Opata Hackiego

    • 3 0

  • lotnisko zrobić

    • 2 0

  • Starowiejska

    Najstarsza ulica w Gdyni, symbol minionej epoki.Łączy Plac Gdynian Wysiedlonych z Placem Kaszubskim. Jeżeli ktoś nie widzi tej symboliki jest ślepy.Proszę odwiedzić to miejsce latem o 17 i przyznać z ręką na sercu, że miejsce to nie ma potencjału. Obecny stan z pewnością jest nie do zaakceptowania.

    • 4 0

  • Połowę ulicy zamknąć, wybrukować...

    ...i zrobić deptak z knajpkami, względnie malutkie sklepiki w formie mini-ryneczku (bo przecież hala już jest). wtedy to ma sens. tam może być naprawdę ładnie. w zasadzie gdynia nie ma takiego skweru. skwer kościuszki z tymi budami nie spełnia swojego zadania. a tam można by usiąść i wypić kawkę z dziewczyną. nie trzeba całej ulicy zamykać.

    • 4 0

  • ulicę zaorać i buraki zasadzić. (1)

    • 5 0

    • Hmm

      Pomysł godny przemyślenia.

      • 2 0

  • tylko deptak od

    kolejki do Dalmoru ma szanse powodzenia, dostawy do sklepów/knajpek od 22.00 do 06.00 rano =tak sie to robi na Zachodzie proszę państwa(sam tak pracowałem u Niemca)

    • 4 0

  • przede wszystkim ...

    absolutnie nie wolno zezwolić na jaką kolwiek babranine kolesiom z Wojtkowej ferajny !!! -im chodzi tylko o kase -tych Bubli natworzonych i nabudowanych przez nich jest już dość ! ,{Węzeł Bubel-Wzgórze, kładka na Witominie ,trasa rowerowa na Kwiatkowskiego , ul.Chwarznieńska zbudowana do Witomina i właśnie i ! ,i co dalej? , tak samo z trasą Różową dochodzi do Wielkopolskiej i ... .Takie inwestycje nic nie dają to jest tylko odsuwanie problemu {utrudnień i korków } kawałek dalej !.Dlatebo obawiam się ,że robienie i grzebanie przez nich przy ul.Starowiejskiej nic nie da ,nie poprawi i nie polepszy !

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane