Fakty i opinie

Dwójka i szóstka pomkną Wielką Aleją

We wtorek ok. godz. 4.45 linia nr 2 i o 4.25 linia nr 6 (na wysokości Opery) jako pierwsze wjadą na wyremontowane torowisko wzdłuż al. Zwycięstwa w Gdańsku.
We wtorek ok. godz. 4.45 linia nr 2 i o 4.25 linia nr 6 (na wysokości Opery) jako pierwsze wjadą na wyremontowane torowisko wzdłuż al. Zwycięstwa w Gdańsku. trojmiasto.pl

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Gdańsku mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek rano tramwaje nr 2 i 6 wracają na aleję Zwycięstwa. Otwarte zostanie również torowisko pod Błędnikiem.Planowane linie tramwajowe w ramach III etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej.
Planowane linie tramwajowe w ramach III etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. UM Gdańsk
U niektórych objazdy przez ul. Jana z Kolna w Gdańsku budziły zniecierpliwienie, u niektórych nawet panikę i gotowość do opuszczenia tramwaju. Od wtorku tramwaje wrócą na starą trasę.

I tak zarówno linia nr 2, jak i 6 zjeżdżając z alei Zwycięstwa przejedzie pod wiaduktem Błędnika, aby wyjechać na ul. 3 Maja. Tam zatrzyma się na przystanku Dworzec PKS, a następnie pojedzie do końca ul. 3 Maja, skręci w Armii Krajowej, następnie w Wały Jagiellońskie, gdzie zatrzyma się na przystanku Brama Wyżynna, po czym skręci w Hucisko i z powrotem w ul. 3 Maja.

Według Piotra Michalskiego, rzecznika prasowego Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, zmianą dla pasażerów będzie przede wszystkim lepszy komfort podróży.

Remont torowiska na Błędniku zakończy się pod koniec października.

To nie koniec dobrych wiadomości. Zgodnie z umową 30 listopada zakończy się budowa linii tramwajowej na Chełm. Jednak Bombardiery z numerem 1 nie od razu będą służyć mieszkańcom dzielnicy.

Po oddaniu torowiska rozpocznie się proces rozruchu - mówi Leon Gołuński, główny inżynier Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej z DRMG. - Pierwsi pasażerowie pojadą tędy najprawdopodobniej pod koniec grudnia, ale być może uda się jeszcze przed świętami.

Jednak ku rozczarowaniu przyszłych pasażerów, tramwaj będzie dojeżdżał jedynie do Huciska. Po zjechaniu z Armii Krajowej dojedzie do przystanku Brama Wyżynna przez Węzeł Unii Europejskiej, a następnie zawróci na Hucisku w ul. 3 Maja, skąd wjedzie ponownie na Armii Krajowej.

Wybudowanie linii na Chełm to jedna z ostatnich realizacji w ramach II GPKM. W ramach III GPMG, o którego finansowanie miasto złoży wniosek do Unii Europejskiej do końca tego roku (koszt to ok. 300 mln zł), powstaną linie na Morenę i Gdańsk Południe. Są to m.in. następujące trasy: od pętli "Siedlce" ul. Rakoczego do skrzyżowania ul. Bulońskiej i Myśliwskiej, od nowej pętli "Chełm" Witosa i Nową Warszawską do pętli "Jabłoniowa", Witosa i Nową Łódzką do pętli "Nowa Łódzka" oraz Sikorskiego i Kadmową do pętli "Orunia".

Opinie (55) ponad 100 zablokowanych

 • co?!?!?!?

  Mam nadzieje, ze nawrotka jeszcze przed dworcem PKP dla nowej linii tramwajowej na Chełm jest tylko przejsciowa! I prosze mocodawcow o utrzymanie bezposredniego polaczenia tramwajowego Przerobki, czy nawet Stogow z Wrzeszczem-jakie obecnie zapewnia linia nr 6. Dziekuje i zycze wielu tylko dobrych pomyslow dla funkcjonowania komunikacji miejskiej w Gdansku!

  • 1 0

 • Super

  Bardzo sie ciesze ze tramwaj bedzie dojezdzal do Huciska. Jeszcze jak wydluza trase na ujescisko to bedzie superowo :)

  • 0 0

 • namieszali

  lepszym pomysłem byłoby uruchomienie tramwaju na chełm jadącego odwrotnie niż planuje miasto. Zjazd z chełmu i najpier do urzędu, hucisko, brama wyżynne i centrum a potem dalej na chełm. W odwrotnym kierunku nie ma przystanku urząd miejski, włodarze miasta zapomnieli o sobie!!!

  • 0 0

 • nie wierzę ! coś się rusza w tym mieście

  może uwierzę, jak zobaczę te tramawje na zakoniczynie i ujeścisku.
  bo może być tak jak na chełm, ze tramwaj robią po 30 latach

  • 0 0

 • nowe tory

  fajnie, że w Gdańsku jest już coraz mniej starych i wysłużonych torów gdzie jak się jechało z motorniczym który miał jeszcze ciężką nogę to rzucało po całym wagonie na lewo i prawo, do góry i na dół...ale muszę powiedzieć że ktoś kto wymienia tory nie ruszył głową i zostawił stare badziewie na odcinku od armii krajowej - skrzyżowanie z al. grunwaldzka do galerii bałtyckiej mimo że była szansa je wymienić...ale cóż te 300 metrów można się przemęczyć i przypomnieć że kiedyś było tak wszędzie...

  • 0 0

 • autobusy

  przy tym całym zamieszaniu wokół tramwaju, nie słyszę żadnych konkretów na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji z Kowali czy Ujeściska, przez Chełm? Czy autobusy będą kończyły swój bieg przy nowej pętli tramwajowej? Jeśli tak, to ja się na tramwaj nie piszę - dwukrotna zmiana środka lokomocji, żeby dojechać do dworca mnie nie ucieszy :)

  • 0 0

 • Szkoda troszke

  szkoda troszke ze nie dojada do wrzeszcza z Chelmu.
  A dzisiaj wykolejona 8 pokazala jak da sie sparalizowac miasto...

  • 1 0

 • Widać jak miasto sie rozwija!

  Widać kto rządzi w tym mieście brawo Tusk Brawo PO!!

  www.borowczak.pl

  • 0 0

 • do i wypchaj się sianem

  to jeden wyrok (zresztą nie wiem czy prawomocny)...

  • 0 0

 • Koleś reszty sobie poszukaj sam leniu. Za konsultację biorę 350 zł/godzinę bo jestem wykształciuch

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.