• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dworzec we Wrzeszczu wreszcie otwarty

ms
30 listopada 2023, godz. 11:00 
Opinie (276)

Wnętrza nowego dworca kolejowego Gdańsk Wrzeszcz udostepniono pasażerom 30 listopada 2023 r.

Dwa lata i pięć miesięcy od podpisania umowy oraz dokładnie rok po zakładanym początkowo terminie, udostępniono pasażerom nowy dworzec kolejowy we Wrzeszczu.Jest czysto, jasno i bardziej przestrzennie niż w budynku starego, wielokrotnie przebudowywanego dworca. Wydaje się jednak, że ten efekt można było osiągnąć nie tylko taniej - finansowane przez PKP S.A. prace pochłonęły 13 mln zł - ale i znacznie szybciej.

Stalowo-szklana elewacja nowego dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz widziana od strony znajdującej się przy dworcu pętli autobusowej. Stalowo-szklana elewacja nowego dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz widziana od strony znajdującej się przy dworcu pętli autobusowej.
Na dobrą sprawę wystarczyłoby solidne mycie, zmiana aranżacji wnętrza i nowe oświetlenie. Tym bardziej że nowoczesna bryła nowego dworca, która zastąpiła dotychczasową, nie bije jej na głowę w kwestii estetyki.

Nowa poczekalnia: kilkanaście siedzisk, oparcia na ścianachFaktem jest, że od poranka, 30 listopada, pasażerowie korzystający z dworca we Wrzeszczu mają do dyspozycji obszerną poczekalnię z pięcioma kasami, kilkunastoma miejscami do siedzenia, piekarnią i toaletą. W poczekalni ustawiono także biletomat.

W hali dworca we Wrzeszczu zainstalowano automat do sprzedaży biletów. W hali dworca we Wrzeszczu zainstalowano automat do sprzedaży biletów.
Nowością są tapicerowane panele zamontowane na ścianach, mające prawdopodobnie umilić oczekiwanie na stojąco tym pasażerom, dla których zabraknie miejsc siedzących.

Zamontowane na ścianach tapicerowane panele przywodzą na myśl oparcia w starszych pociągach SKM. W dniu otwarcia dworca nie działały jeszcze elektroniczne tablice z rozkładem jazdy. Zamontowane na ścianach tapicerowane panele przywodzą na myśl oparcia w starszych pociągach SKM. W dniu otwarcia dworca nie działały jeszcze elektroniczne tablice z rozkładem jazdy.

Dworzec Gdańsk Wrzeszcz: nie wszystko jeszcze działaNa razie tajemnicą jest przeznaczenie stojącej w poczekalni konstrukcji w kształcie portalu. Wciąż czeka ona na podłączenie do instalacji elektrycznej.

Tuż po otwarciu nie działały jeszcze elektroniczne tablice z rozkładem pociągów: ani te wiszące nad kasami, ani ta stojąca - w formie totemu.

Nie znamy na razie przeznaczenia konstrukcji w kształcie portalu, którą ustawiono w poczekalni dworca. W dniu otwarcia nie działał także elektroniczny rozkład jazdy pociągów. Na ścianach poczekalni zawieszono zdjęcia przedstawiające poprzedni budynek dworca, wykonane przez współpracującego z Trojmiasto.pl fotoreportera Łukasza Unterschuetza. Nie znamy na razie przeznaczenia konstrukcji w kształcie portalu, którą ustawiono w poczekalni dworca. W dniu otwarcia nie działał także elektroniczny rozkład jazdy pociągów. Na ścianach poczekalni zawieszono zdjęcia przedstawiające poprzedni budynek dworca, wykonane przez współpracującego z Trojmiasto.pl fotoreportera Łukasza Unterschuetza.

Dziewiąta najpopularniejsza stacja kolejowa w PolsceJak oceniasz nowy dworzec we Wrzeszczu?

Mimo swojego kameralnego charakteru, dworzec we Wrzeszczu jest w pierwszej dziesiątce polskich dworców pod względem liczby obsłużonych pasażerów.

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego, w 2022 r. przewinęło się przez tę stację 10,78 mln pasażerów, co dało jej dziewiąte miejsce w kraju. Jedno miejsce wyżej, z 11,39 mln pasażerów, uplasował się dworzec Gdańsk Główny.

Co ciekawe, dane te pochodzą z okresu, gdy oba dworce były w remoncie i niedostępne dla pasażerów.

ms

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (276)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane