• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Działkowcy z Gdyni dostali 130 tys. zł z budżetu miasta

Patsz
1 marca 2024 
Opinie (123)
Działki ROD rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Dofinansowanie od miasta pozwoli na lepsze zagospodarowanie części wspólnych. Działki ROD rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Dofinansowanie od miasta pozwoli na lepsze zagospodarowanie części wspólnych.

130 tys. zł na rozwój części wspólnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych przeznaczy Gdynia z tegorocznego budżetu miasta. To efekt zainicjowanego latem programu wsparcia działkowców.Co sądzisz o działkach ROD?

W Gdyni Rodzinne Ogródki Działkowe znajdują się w ponad 20 lokalizacjach, m.in. na Oksywiu, w Babich Dołach, Redłowie, Małym Kacku czy na Chwarznie i Wiczlinie. Największy z nich to teren z ponad tysiącem działek.

Coraz więcej osób chce mieć działkę ROD w TrójmieściePandemia oraz chęć posiadania własnej, nawet niewielkiej oazy zieleni sprawiły, że coraz więcej mieszkańców miast jest zainteresowanych wypoczynkiem na działkach, a ogródki ROD przeżywają drugą młodość.Władze Gdyni postanowiły wyjść z propozycją dofinansowania remontu i prac przy ogródkach działkowych.

W grudniowym naborze do 1. edycji konkursu grantowego wzięło udział 16 ogrodów. Po przejściu procedury uzyskały dofinansowanie na 2024 rok w wysokości 128 tys. zł. Wkład ROD to 32 tys. zł.Dofinansowanie uzyskały m.in.

  • nasadzenia,
  • mała architektura,
  • zakup elementów gospodarczych i narzędzi ogrodniczych.
- To parę tysięcy złotych, które w całym ogrodzie działkowym realizują bardzo określoną potrzebę. Brak tych pieniędzy z budżetu powodował potrzebę opodatkowywania się na wspólne działania, a tak dzięki wsparciu miasta będzie można je lepiej i skuteczniej realizować - wyjaśnia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Nie zawsze dobra atmosfera na linii Gdynia - działkowcyPrzypomnijmy, że atmosfera między działkowcami i władzami Gdyni nie zawsze była tak dobra.

W 2014 r. radni zaktualizowali studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni. W dokumencie zaanonsowano perspektywiczną likwidację ogródków działkowych, położonych w różnych dzielnicach. Chodziło przede wszystkim o tereny w Orłowie i Redłowie zobacz na mapie Gdyni czy Małym Kacku zobacz na mapie Gdyni, ale także na Obłużu zobacz na mapie GdyniChwarznie zobacz na mapie Gdyni.

Gdy treść dokumentu dotarła do działkowców, wywołała wśród nich oburzenie.Choć władze miasta przekonywały, że studium nie mówi nic o usuwaniu na siłę, a jedynie o przenoszeniu i to po negocjacjach, dopiero bezpośrednie spotkanie z prezydentem Wojciechem Szczurkiem ostudziło emocje.

Gdyńscy działkowcy nie chcą przenosin. W Gdańsku poszli na kompromis Gdyńscy działkowcy nie chcą przenosin. W Gdańsku poszli na kompromis

Pikieta przeciwko budowie ul. Jana Nowaka-JeziorańskiegoW 2019 r. podpisano porozumienie z działkowcami, ale dwa lata temu głośnym echem odbiła się pikieta protestacyjna związana z kolejnymi przymiarkami do budowy planowanej od kilkunastu lat ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego, która ma łączyć Dąbrowę z Chwarznem i przebiegać przez teren ogródków działkowych na Wiczlinie. Inwestycja to nadal odległa perspektywa, ale działkowcy tłumaczyli, że chcą zawczasu bronić terenu.

Działkowcy z Wiczlina protestują przeciw planom budowy drogi. Będzie pikieta Działkowcy z Wiczlina protestują przeciw planom budowy drogi. Będzie pikieta

I wywalczyli, co chcieli. Na spotkaniu władze Gdyni zaproponowały alternatywny przebieg drogi z całkowitym pominięciem terenu ROD.Quiz Zielone zakątki Trójmiasta.  Czy kojarzysz wszystkie? Średni wynik 45%

Zielone zakątki Trójmiasta. Czy kojarzysz wszystkie?

Rozpocznij quiz
Patsz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (123)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane