Fakty i opinie

stat

ECS: 26 tysięcy zwiedzających. Powstanie Wydział Zabaw

Najnowszy artukuł na ten temat

Donald Tusk na spotkaniu w Europejskim Centrum Solidarności

Wizualizacja Wydziału Zabaw, który powstanie na parterze w nowej siedzibie ECS.


Mimo że ECS otwierano w wielkim pośpiechu i nie wszystko ukończono na czas, to placówkę od 30 sierpnia odwiedziło ponad 26 tys. zwiedzających. Miejsce to za trzy miesiące zyska kolejną atrakcję - Wydział Zabaw, czyli przestrzeń edukacji i odpoczynku dla dzieci.Czy była(e)ś na wystawie w ECS?

tak i za jakiś czas pójdę jeszcze raz żeby spokojnie ją obejrzeć 17%
tak i raczej drugi raz się nie wybiorę 7%
jeszcze nie, ale planuję 43%
nie i nie mam zamiaru 33%
zakończona Łącznie głosów: 860
30 sierpnia, kiedy odbyło się uroczyste otwarcie ECS, przez placówkę przewinęło się 15 tysięcy zwiedzających. A w związku z tym, że przez cały wrzesień można zwiedzać wystawę za darmo, chętnych ciągle nie brakuje. Do tej pory progi ECS przekroczyło 26 tysięcy osób, dziennie pojawia się tam średnio 1,5 - 2 tys. zwiedzających. Nie tylko z Trójmiasta, ale też z zagranicy. Ponadto gości tam wiele wycieczek szkolnych, a do końca września zarezerwowane są już wszystkie terminy zajęć edukacyjnych dla uczniów.

Czy ten trend się utrzyma, gdy od października za bilet normalny trzeba będzie zapłacić 17 zł? Czas pokaże. Niemniej, tuż przed otwarciem pracowano dzień i noc, by wystawa była gotowa. Z pewnymi rzeczami jednak nie uporano się na czas. Nie stanęła kolejka, czyli rzeźby ludzi w inscenizacji kolejki stojącej przed sklepem jak za czasów PRL, nie działało kilka multimediów, biblioteka też jeszcze świeci pustkami.

Ponadto dopiero teraz zdobyto dofinansowanie z ministerstwa kultury (3,3 mln zł) na to, by na terenie ECS powstał zapowiadany wcześniej Wydział Zabaw. Będzie to sala dla dzieci, gdzie poprzez zabawę będą uczyły się co to znaczy "solidarnie". Każdą zabawkę będzie można bowiem wykorzystać w pojedynkę albo w zabawie zespołowej. We wtorek oficjalnie firma Qumak S.A. rozpoczęła prace nad realizacją tej sali. Jednorazowo będzie mogło w niej przebywać 75 dzieci wraz z opiekunami.

- ECS jest familijny - stwierdził prezydent Paweł Adamowicz, który zaproponował połączenie otwarcia Wydziału Zabaw - zaplanowanego na 6 grudnia 2014 - z tradycyjną wizytą Świętego Mikołaja w Gdańsku. - To miejsce dla rodzin, które chcą razem spędzać czas w miejscach publicznych i niekomercyjnych - wyjaśnił dyrektor ECS Basil Kerski.

Podczas gdy rodzice będą zwiedzać wystawę, pociechy będą mogły przebywać na Wydziale - maksymalnie jedną godzinę. Sala o powierzchni ponad 400 m kw. będzie przeznaczona dla dzieci do lat 8. Strefa zabawy będzie podzielona na trzy obszary.

- Wyzwaniem było połączenie jednym motywem różnych zabaw, przeznaczonych dla dzieci na kolejnych etapach rozwoju: od niemowlaka po ciekawego świata 8-latka - wyjaśniał Łukasz Kacprowicz z Grupy Smacznego!, której zespół wygrał konkurs na scenariusz sali. - W każdej z zabaw staraliśmy się zawrzeć pierwiastek wspólnego, solidarnego działania. Atrakcyjność gry będzie wzrastać, gdy dzieci zaczną bawić się wspólnie.

Znajdą się tam rury do zjeżdżania, green screen, dźwigi portowe, wielka rysownica podobna do suwnicy, lina holownicza i moduły do gry, które będzie można łączyć w zabawę od budowy statku, przez przeładunek w porcie po wyjście w rejs. Nie będzie można zostawić dziecka w sali w ramach biletu na wystawę, ale za dodatkową opłatą. Na razie jej wysokość nie jest jeszcze określona.

Otwarcie ECS 30 sierpnia.

Opinie (151) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.