• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

ECS: otwarcie 4 czerwca 2014 roku, dzień otwarty - 29 września

Katarzyna Moritz
17 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Budynek ECS wraz z wystawą, ma być gotowy na 4 czerwca 2014 roku. Obecnie jest zamykany przed zimą.


Budynek Europejskiego Centrum Solidarności to już nie tylko wielka, betonowa konstrukcja. Osadzane są w nim okna, budowane ścianki działowe, świetliki, a na zewnątrz zakładana jest elewacja z rudej blachy cor-ten. Na własne oczy będzie można się o tym przekonać w sobotę 29 września, podczas dnia otwartego.Tak będzie się prezentować wystawa stała. Jej instalacja potrwa pół roku. Rocznie ma ją odwiedzać średnio 150 tys.

- Budynek ECS chcemy oddać razem z gotową wystawą i dlatego nastąpi to 4 czerwca 2014 roku, z okazji 25. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce - zapowiada Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. - Mamy obecnie bardzo precyzyjny scenariusz wystawy, dzięki temu technika budynku i wszystkie instalacje zostały dostosowane do ekspozycji będą w odpowiednich miejscach. Budowa zostanie zakończona pod koniec 2013 roku, natomiast montaż wystawy potrwa około pół roku .

To już kolejne opóźnienie w budowie nowej siedziby ECS, która poprzednio miała być gotowa na koniec sierpnia 2013 roku, a później - według umowy z wykonawcą - w październiku 2013 roku. Odsunięcie tego terminu ma pozwolić na uniknięcie casusu Muzeum Powstania Warszawskiego, które z powodu niedokończenia wszystkich prac było otwierane trzykrotnie.

Czy wybierzesz się na dzień otwarty ECS?

Obecne opóźnienie wynoszące około trzech miesięcy, pojawiły się na początku prac budowlanych i spowodowane było wysokim poziomem wody. Gdy tamte problemy usunięto, pojawiły się informacje o nie najlepszej sytuacji finansowej generalnego wykonawcy, a więc firmy Polimex-Mostostal, a następnie o opóźnieniach, jakie ta firma ma mieć wobec swoich podwykonawców.

- Nie mamy takich informacji - dziwi się Romuald Nietupski, wiceprezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych, miejskiej firmy będącej inwestorem tej budowy. - Są wykonawcy, którzy wstąpili z prośbą o zakwalifikowanie ich umów, bo one muszą być dostosowane do naszych wymogów. Analizujemy je i będziemy te umowy kwalifikować.

Tacy wykonawcy będą pod szczególną ochroną inwestora.

Co dzieje się obecnie na terenie budowy? Od północy, a więc od strony stoczni, zakładana jest elewacja z blachy cor-ten, która szybko pokryje się rdzą. Pod koniec października ta elewacja zacznie się pojawiać także od strony pomnika Poległych Stoczniowców.

- Blacha o grubości 4 mm jest montowana w arkuszach, na izolowanej na 28 cm pod nią ścianie. Między arkuszami są zachowane 12 mm odstępy, bo jak wiadomo stal pracuje. Ponadto izolacja pod nią spowoduje, że zimą nie będzie na niej widać szronu - opisuje Bogdan Zieliński, inżynier kontraktu ze strony GIK.

Do końca tego roku budynek ma być w stanie zamkniętym. Dlatego teraz wstawiane są w nim okna, stawiane ścianki działowe. Na dachu zamontowano już olbrzymie świetliki, których łączna powierzchnia wynosi 1,7 tys. m kw. Ich szyby są pokryte specjalną warstwą srebra, by słońce nie nagrzewało zbytnio wnętrza. Przed budynkiem izolowane są nisze, w których znajdą się fontanny, opasające niemal pół gmachu.

- Najtrudniejsza będzie praca przy fasadzie wschodniej gdzie będzie główne wejście do budynku, ponieważ tam niemal cała ściana jest ze szkła - podkreśla Zieliński.

O postępach prac będzie można przekonać się samodzielnie już 29 września, bo na ten dzień zaplanowano dzień otwarty. Budynek będzie można zwiedzać w godzinach 10-14. Wejście od Placu Solidarności.

Historia ECS sięga 2005 roku, gdy z okazji 25-lecia Solidarności, głowy wielu państw podpisały list erekcyjny w sprawie powstania ECS. Już rok później oszacowano koszt budowy instytucji na około 60 mln euro.

W 2007 roku ECS znalazł się na indykatywnej liście kluczowych projektów unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko". Zakładano wtedy, że dobrze przygotowany projekt, Unia dofinansuje w ok. 70 proc. W tym samym roku rozstrzygnięto też konkurs architektoniczny i powołano instytucję ECS, na czele której stanął dominikanin o. Maciej Zięba.

Już w 2008 roku trwały prace projektowe budynku ECS, dokumentacja techniczna wykonana przez pracownię Fort kosztowała miasto 19,5 mln zł. Także w tym samym roku Gdańsk rozpoczął starania o uzyskanie 140 mln zł dofinansowania z UE.

Na miesiąc przed 30. rocznicą Sierpnia '80, w 2010 roku Minister Kultury podpisał w Warszawie decyzję o dofinansowania budowy ECS z funduszy unijnych na kwotę 140,15 mln zł.

Jesienią 2010 roku po rozstrzygniętych przetargach Gdańsk podpisał umowę na budowę ECS. Za 156 mln zł buduje je warszawska spółka Polimex Mostostal.

Wydarzenia

Dzień otwarty budowy Europejskiego Centrum Solidarności (42 opinie)

(42 opinie)
dni otwarte

Miejsca

Opinie (178) ponad 20 zablokowanych

 • Bojkot.. Nie stać nas na ECS (19)

  Tylko w ten sposób pokażemy co o tym myślimy. Kto jest za, łapka w górę

  • 347 65

  • (8)

   a na stadion nas stać?
   na szkoły też nas nie stać?

   • 17 42

   • no tak.... lepiej być głupim lemingiem, bez szkoły, gimnazjum (7)

    bo takich wyborców PO potrzebuje.... aby "przyklaskiwali" wszystkie pomysły "cesarza" "Piotrusia Pana"

    • 57 9

    • Taaa... (6)

     Czy sensem było budować kościół Mariacki ku chwale jak ludzie ginęli w rynsztoku? Roczne wydatki Gdańska na na edukację i transport to ok 900 000 000 zł a na kulturę 62 000 000 zł... a cały budżet 1 700 000 000... Czy jestem jedyną osobą odwiedzającą stronę gdansk pl ?

     • 7 29

     • Re koksu (5)

      Tak sobie poszukałem w budżecie tego "grajdołka" i budżet na ową edukację i transport wynosi łącznie 675 891 431 zł; do 900 000 000zł brakuje "raptem" 224 108 569 zł,
      Co do Kościoła Mariackiego - budowa została zapoczątkowana w 1342r przez wielkiego mistrza krzyżackiego, Ludolfa Kóniga; a zakończenie prac budowlanych datuje się na lata 1360 1361.

      W tym czasie (w roku 1343r), W roku 1343 zawarto układ pokojowy z Krzyżakami, w wyniku którego król Kazimierz III Wielki zrzekł się Pomorza Gdańskiego i Gdańska - możemy się spierać kto ten Twój Kościół wybudował: Polacy czy Krzyżacy...

      Możemy się tak spierać i "przerzucać" cyferkami... (Piotruś Budyń Pierwszy jest w tym najlepszy przy konstruowaniu budżetu); spójrz lepiej czy przeciętnemu, zwykłemu szaremu Gdańszczaninowi te całe "inwestycje" są aż tak potrzebne, czy są one "niezbędne" do życia?

      Ok, rozumiem że historia jest ważna, że to jest nasze dziedzictwo, które trzeba pielęgnować i dbać, ale chyba ważniejsza jest przyszłość niż przeszłość...

      Czy wiesz może gdzie jest gimnazjum dla dzielnic Gdańska Południe?
      O tym nie ma nic w prasie - dzieciaki z Oruni Górnej będą jeździć do gimnazjum na Złotą Karczmę, czyli okolice Ikea!!!

      Czy w tym mieście można tak sobie pójść na basen kiedy się chce?? (taki mam cholerny kaprys się wykąpać... ;))
      Otóż nie bo się wykupuje karnety na rok z góry!!

      Przykłady tych kretyńskich rządów można tylko mnożyć,
      Dziwię się że ten prezydent ma takie poparcie...

      • 52 2

      • Podałeś tylko edukację, Zgubiłeś 310 711 685 zł na transport i łączność kolo... (4)

       Skoro Krzyżaccy zbudowali Mariacki, to chyba go trzeba rozebrać. Jakie wielkie koszty utrzymania na niego idą... Gimnazjum jest koło mnie w Łostowicach... nie pomyślałeś gdzie kupić mieszkanie (pewnie było tanio) i się przejechałeś. Na basen jeżdżę sobie do hotelu w Łapinie w lato jeżdżę tam nad jezioro. Obecnie mieszkam większość czasu za granicą, podatki uiszczam w Gdańskim US i za moje podatki są wykonywane inwestycje. Jestem zadowolony i tęsknię za Gdańskiem.

       • 0 2

       • Mariacki w odróżnieniu od ECSu (2)

        podobał się ludziom współczesnym...

        • 2 0

       • Nie bardzo, (1)

        Po co taki duży kościół? Jego koszt to 60 lat budowy i kolejne set przebudów. spokojnie mniejsze miasto szło by wybudować... Ale możemy być dumni, że największy na świecie ceglany... Tak samo powinniśmy być dumni z ruchu Solidarności lat 1980. Idealnie nigdy nie będzie, gdzie byś nie zapytał w każdym kraju idealnie nie jest... Niemcy nadal dopłacają do wschodnich landów, to jest 50 lat zacofania. ECS owszem 227 mln, ale 140 mln idzie z kasy UE i tylko na to! Nie skorzystał byś na nic innego... Koszt utrzymania roczny to ok 17mln dużo ale realnie ok 5 mln pod dotacjach. No ale zabytki też kosztują, a ciężko znaleźć takie np. Gdyni...

        • 0 2

       • Ale ten kościół

        w odróżnieniu od betonowej kupy jest bardzo ładny!!! Kiedyś kościół farny świadczył o potędze miasta. Dziś kupa betonowa na pewno o tym nie świadczy.

        • 1 0

       • obejrzyj sobie pliki,
        może mówimy o różnych budżetach....
        transport i łączność to 293 510 636zł
        oświata i wychowanie 398 937 155 zł

        Co do mieszkania to nie narzekam, jest ładne i przytulne, wiem że nie od razu się wszystko można robić, ale pamiętam jak byłem mały i się wprowadzaliśmy do nowego mieszkania to z czasem infrastruktura powstawała...
        z takim zamiarem kupowało się mieszkanie...
        teraz widać jest inaczej, przynajmniej w Gdańsku; nie sztuką jest sprzedać każdy metr kwadratowy ziemi pod inwestycje budowlane...
        To miasto powinno dbać o to by było jeszcze miejsce na punkty usługowe, na jakąś świetlice, na to by dzieciaki zaktywizować,
        dużo oczekuję???
        Zamiast tego mam stadion, owszem piękny, jeden z najpiękniejszych w Europie i co po zatym??
        Był tylko raz na tym stadionie komplet publiczności...
        Stadion na chwilę obecną ma bagatela 5 mln długu...
        Zamiast moich oczekiwań mam betonową "poczwarkę", a prawdziwa spuścizna Solidarności Jest obok i niszczeje....

        Takie ja mam oczekiwania - jako mieszkaniec tego miasta i mieszkający w nim, znający realia tego miasta...
        Też płace podatki; duże, czasami bardzo duże i ja mam inne oczekiwania...
        Czy mój głos jest gorszy??
        Czy wartość głosu jest proporcjonalna do wartości podatku wpłaconego do US?? (Bo takie można odnieść wrażenie po Twojej wypowiedzi)...
        Gimnazjum jest na Chełmie, owszem bardzo blisko mnie, ale ze względu na "rejonizację" - relikt z czasów komuny - mimo że mam do gimnazjum relatywnie blisko, dziecko moje "należy" do Złotej Karczmy...
        To jest normalne???
        Nie mam nic do Krzyżaków, dziadków z Wermahtu, ale idąc tym tokiem rozumowania, to trzeba zburzyć Wawel, zrównać z ziemią Częstochowę... Po co nam zabytki, jeśli za pieniądze unijne zbudujemy sobie własne i lepsze....

        Pomnik Solidarności 1980r jest kilkadziesiąt metrów dalej; Stocznia która w latach świetności zatrudniała kilkadziesiąt tyś mieszkańców, teraz stoi pusta...
        Czemu??
        Nie ma już mórz, oceanów, nie buduje się już statków??
        Tam jest ta prawdziwa Solidarność, a w marmurach i w szkle będą błyszczeć ci którzy na garbach tych zwykłych szarych krzyczących i protestujących ludzi wznieśli się i to dla siebie oni budują spokojną przystań....
        Myślisz że te dofinansowania będą wiecznie???
        Zaczną się niedługo czasy, kiedy trzeba będzie więcej wkładać niż wyjmować do tego wspólnego garnuszka UE...

        • 3 0

  • . (6)

   Czym tak naprawde jest Gdańsk bez Solidarności?

   • 10 29

   • Gdańsk z haraczem na ECS

    wcale nie jest mniej lub bardziej "solidarnościowy"
    Jest tylko biedniejszy o kilka szkół rocznie i kilka nowych dróg. Drobiazg

    • 61 1

   • A co ECS ma wspólnego (3)

    z Solidarnością? Raczej z gmachem KC.

    • 58 2

    • (2)

     Pomnik zdrajcy zwanego Bolkiem i nic więcej a będą tam pałować normalnych ludzi...

     • 23 8

     • Normalnych ludzi to oni "pałują" na codzień (1)

      POkazując im środkowy palec z kpiącym uśmieszkiem i POdejmując jednoznacznie niekorzystne dla obywateli decyzje na każdym szczeblu władzy. Kazamaty już nie są POtrzebne. Obecnie rozgrywa się to "demokratycznie".

      • 17 2

      • Bo na to pozwalamy... Do boju Polacy! Flaga w dłoń i bądźmy razem!

       • 4 0

   • Miastem z przebogatą 1000-letnią historią

    i z cennymi zabytkami 9i nie mówię tu tylko o odbudowanych w latach 50-ych kamienicach Głównego Miasta).

    • 9 2

  • BOJKOT?

   chyba żartujesz. 4 czerwca 2014 - NAJWIĘKSZA DEMONSTRACJA W HISTORII POLSKI. I nie będzie to demonstracja poparcia dla tych ludzi. Wręcz przeciwnie.

   • 3 0

  • Ale stac nas było na latanie za Jarkiem i jego świta przez ponad 2 lata?

   Ale stać nas było na latanie za Jarkiem i jego świtą po ulicach Warszawy przez ponad 2 lata?

   • 0 2

  • nie tylko ecs...

   jeszcze muzeum II wojny i "cudowny" teatr Shakespeare'a. A ludzie to będą tłumnie walić drzwiami i oknami (zapomniałem, że to bunkry bez okien:)

   • 1 0

 • A wiadomo już czym będzie sięzajmować ECS, czy główną przyczyną nadal jest "krzewienie idei Solidarności"? :P (3)

  • 97 21

  • Ale shit.
   Panie prezydencie,lapiesz Pan minusy od ludu swojego.Tyle inwestycji sie slimaczy;slowaka niedokonczona,dziurawe drogi,centrum zdrowia dziecka kuleje...TO SA SPRAWY WAZNE!:) Nie tam jakies pierdu pierdu ecs-y...czlowieku,co Ty wyprawiasz u licha ?:)

   • 20 1

  • i tak na zachodzie za upadek komunizmu

   prawie wszyscy kojarzą zburzenie muru berlińskiego. A my jak zawsze jesteśmy jakimiś tam od ruskich

   • 15 0

  • oj to pieski beda miec powod do ujadania:) juz widze jaka czkawke bedzie miec tusk z budyniem;) jak ci wszyscy prawdziwi POLACY zaczna sie wypowiadac

   • 0 1

 • A ja się pytam... (7)

  Kiedy planują zamknięcie tego nierentownego pomnika zbudowanego z pieniędzy mieszkańców z wyraźnym brakiem ich zgody na to. Co to za prezydent, który działa na przekór ludziom, w ogóle nie interesujący się ich zdaniem?

  • 197 24

  • a ja się pytam (2)

   dlaczego muzeum nie zrobiono w budynkach postoczniowych, tylko je się teraz wyburza, a grube pieniądze ładuje w ten moloch? ciężko było zaadaptować? lepiej by nawet wyglądało ECS w budynkach dawnej stoczni

   • 55 2

   • ...

    Tez sie zawsze o to pytam ...ale bez rezultatu . Tyle kasy poszlo jak psu w d**e . Plakac sie chce .Za nasze pieniadze Adamowicz zrobil sobie ECS -( Eunuch Club Society ) .

    • 37 1

   • Prezydent popapraniec.

    • 4 0

  • .....a budyń sobie w tym czasie wsuwa swój ulubiony budyń i ma nasze/wasze (1)

   wszystkie opinie w tym z czego wypadnie za kilka godzin jego przetrawiony budyń. Demokracja kończy się z wynikami wyborów, potem to już jest totalitaryzm. Stólcie ryja i do pracy dajcie nam trochę porządzić.

   • 23 2

   • dopóki nie będzie wolnych mediów dopóty demokracji nie będzie i przed wyborami

    • 3 1

  • ależ w ECS już wszystkie pokoiki i posadki są rozdzielone

   Nie ma to jak sobie zapewnić dożywotnie dobrze płatne miejsce przesiadywania, bo przecież nie jest to miejsce pracy. Dlatego tak walczą o ten przybytek.
   Wg mnie pomnik Trzech Krzyży jest wystarczającym symbolem walki o niepodległość. Wysprzedali stocznię, a w miejscu gdzie robota powinna furczeć aż miło stawiają cyrk

   • 5 0

  • ale, ze jak wszyscy nie wyrazili zgody? bo ja ecs chcialam, wiec kto sie nie zgadzal? widze, ze jakas tajemna wiedza

   • 0 0

 • Potrzebny ten szkaradny obiekt, jak dodatkowa dziura w 4 literach.. (1)

  ..ale jakaś bezpieczna przystań dla władcy i jego dworu być musi;/

  • 145 25

  • podejrzewam, że są laski które by chciały...

   osobiście znam jedną do której na kawę bez kolegi nie idę:p

   • 2 0

 • 200 milionów to akurat tyle ile brakuje na Centrum Zdrowia Dziecka (6)

  • 186 22

  • wolałbym, żeby Gdańsk się nie dokładał do Centrum Zdrowia Dziecka ;) (3)

   • 10 29

   • Skoro to centrum leczy dzieci z Gdańska to dlaczego nie? (1)

    Lepszy jest pomnik dla Wałęsy i spółki?

    • 34 1

    • deb....tłumaczysz ?

     chyba że ksiądz....

     • 3 2

   • tam się leczą dzieci z całej Polski.

    • 9 1

  • tak jak szkoły i uniwersytety, edukacja warta jest tych pieniędzy

   • 9 0

  • ja bym wolał żeby oni wpierw doszli do tego skąd jest ten dług a potem dopiero

   wzieli się za jego uregulowanie, bo jak dasz im dodatkowe 200 mln przy takim samym zarządzaniu to nie będzie ani 200 mln ani nawet tego przeklętego ECS.

   • 17 1

 • dzień otwarty ECS (6)

  według sondażu to 100% zainteresowanie brakiem dnia otwartego ECS, może to inicjatywa niepotrzebna społeczeństwu gdańskiemu w dobie kryzysu, swoja drogą ciekawe ile osób zyska miejsce pracy dzięki ECS, którego budowa pochłania kilkadziesiąt milionów zł

  • 85 17

  • Tak (3)

   Ciekawe , czy zapłacą podwykonawcą , już mają spore kłopoty z terminowością . Opóźnienia w płatnościach sięgają u niektórych podwykonawców ponad 80 dni , a podatki trzeba od wystawionej faktury zapłacić i ludzi również.

   • 6 3

   • (2)

    Lepiej płacić pieniądzem niż podwykonawcą.

    • 5 0

    • dzisiaj nikt niczego nie czyta (1)

     to taki smartfonowy błąd;)

     • 0 0

     • nie, to zwykły błąd, wynikający z nieuctwa

      połowa ludzi nie wie, kiedy pisać końcówkę -ą, a kiedy -om :(

      • 3 0

  • Cóż

   Co najmniej 16 urzędników nie zgadza się z Twoją oceną. Nie denerwuj władzy, ona "wie najlepiej" czego potrzeba społeczeństwu. A tak poważniej ten kloc (dosłownie) będzie wspaniałą puentą chylącej się ku upadkowi gospodarki polskiej. Wygląda jak bunkier i pewnie takie będzie jego zastosowanie, gdy już "zadowoleni" podatnicy wyjdą na ulicę. Dobrze, że jest taki duży bo będą mogli się w nim schronić wszyscy znajomi królika. Potem już tylko wystarczy podłożyć ogień i uda się upiec "całe mnóstwo pieczeni" przy jednym ogniu.

   • 7 1

  • budowa ECS to koszt ponad 300 mln złotych...

   dziurawe drogi, zaniedbane dzielnice, brak pieniędzy dla najbardziej potrzebujących, śmieszne pieniądze na rozwój społeczny i zmniejszenie demografii, cięcie wydatków w kazdym możliwym sektorze, podnoszenie cen podstawowych materiałów potrzebnych do życia i wiele innych...bo ECS musi powstać, jak reaktywiści solidarności będą chcieli to zburzyć to ja tam będę pierwszy biegł im pomóc

   • 1 0

 • Najwyższa pora (7)

  o 20 lat za późno. Może w końcu na świecie będą mówić o solidarności a nie upadku muru berlińskiego. Musimy pamiętać, że to jednak był sukces na skalę światową. Teraz musimy go zagospodarować. Solidarność to chyba najlepiej rozpoznawalna polska marka na świecie a Gdańsk może na tym jedynie skorzystać. Lepiej niż na bzdurnych stadionach.

  • 40 120

  • Guzikiewicz, to ty? (2)

   • 9 14

   • (1)

    Neandertalczyk i szympans też książki nie doceni tak jak wielu znaczenia muzeów, uniwersytetów i ECS:)

    Ważne żeby stadion i pieniądze na piwko były...

    • 15 14

    • Zostawmy szymapansy, im wszystko jedno...

     Ale myślący człowiek odróżnia potrzebną instytucję muzeum od ciepłej przechowalni dla kolesi, którym królik rozdaje nie swoje pieniądze...

     • 2 0

  • i tyle

   przecież komuna nie upadła...!?

   • 11 2

  • Solidarność to idea, a nie skorupa z ciepłymi posadkami dla kolegów.

   • 14 0

  • Współczesna Trybuna Ludu "wyjaśniła" i on "wie"

   • 2 0

  • ???

   "Teraz musimy go zagospodarować"
   Zagospodarować sukces ? A co to znaczy ?
   Obsadzić budynek kolesiami, czy jak ?
   Bo cukierki z nazwą "solidarność " już są.
   To może piwo "solidarność" ?
   Albo jeszcze lepiej - styropian !!!
   Tak, styropian i piwo.

   • 2 0

 • Pytam się kto za to płaci? (2)

  Oczywiście że my podatnicy!
  Ja osobiście nie wyrażam zgody aby moje pieniądze szły na tego typu inwestycje!

  • 129 19

  • A se nie wyobrażaj fsb

   • 0 9

  • sam płacisz podatki?

   • 3 2

 • Tyle mi to da.... (7)

  ..co lot radzieckiej suczki Łajki w kosmos,dał wszystkim psom na świecie...

  • 107 14

  • (5)

   sowieckiej - słowo "radziecki" narzucili nam sowieci i sługusy Moskwy

   • 2 2

   • "sowiecki" też nie jest polskie

    • 0 0

   • W języku polskim nie ma słowa "sowiet" (3)

    "Sowiet" to słowo rosyjskie i oznacza radę. Czyli jeśli chcemy unikać zaśmiecania polszczyzny rusycyzmami, to myślę, że lepiej byłoby używać słowa "radziecki" - jako tłumaczenia słowa rosyjskiego na język polski. No bo jeśli "sowiecki", to w takim razie "sojuz", a nie "związek" - bądźmy konsekwentni!

    • 2 1

    • To jak mówiono (1)

     przed wojną? Podpowiem: "sowiecki". Na całym świecie jest sowiecki. Względnie można mówić "bolszewicy". Ale nie wiem co to radziecki - co oni radzili?

     • 2 1

     • ble ble ble ...

      sowiecki, radziecki to tylko dla oszołomów różnica, a przez tą waszą solidarność teraz mamy pełne samoloty ludzi z przymusu lecących za pracą.

      • 0 0

    • Anglicy też zaśmiecają rusycyzmami?
     Soviet to nazwa własna, nie rusycyzm.

     • 0 0

  • Łajka to miała szczęście - był taki gość: Sergei Bruyukhonenko

   materiał dla odpornych:p

   • 1 0

 • Przede wszystkim: zostawcie żurawie! A ten kloc betonowy jest zbędny, całą ekspozycję... (3)

  ... można byłoby ułożyć w jednej z wielu opuszczonych hal na terenie stoczni. Byłby klimat i koszty tańsze. Nie głosujcie na Budynia!

  • 150 10

  • Donald Tusk zapewniał, że szafarz polskości to "ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych rojeń" (2)

   Oni myślą inaczej jak Polacy.

   Np. "polskość to nienormalność" (Donald Tusk).

   • 0 0

   • Ja nic nie rozumie co piszesz (1)

    • 1 0

    • A ja zrozumiałem.

     • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane