• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Elektrolity - jaką rolę pełnią w organizmie? - rodzaje elektrolitów dla dzieci i dorosłych

20 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Elektrolity to inaczej jony soli, znajdują się one naturalnie w krwi, osoczu i płynach tkankowych człowieka. Są one niezbędne do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów w organizmie człowieka, dlatego wpływają bezpośrednio na pracę mózgu, mięśni. Odpowiadają za prawidłowy przebieg gospodarki wodno-elektrolitowej.



Co to są elektrolity?



Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie elektrolitów, z całą pewnością moglibyśmy stwierdzić, że są to pierwiastki chemiczne, które naturalnie występują w organizmie człowieka. Znaleźć je można w krwi, płynach tkankowych, osoczu. Mają one duży wpływ na utrzymywanie odpowiedniej gospodarki wodno-elektrolitowej i na regenerację tkanek, jednocześnie odpowiedzialne są za regulowanie pracy mięśni. Co godne podkreślenia - mają także wpływ na pracę naszego mózgu, a także innych organów.
 

Rola elektrolitów w organizmie



Wśród elektrolitów wyróżnić możemy sód, potas, wapń, magnez, a także jony chlorkowe i fosforanowe. Ten pierwszy to niemalże podstawowy składnik osocza. Jest to najbardziej istotny kation, który ma bezpośredni wpływ na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia naszego organizmu. Dodatkowo odpowiada za prawidłowe ciśnienie krwi w tętnicach, przewodzi impulsy nerwowe.
Jeśli chodzi o potas - jest to zupełne przeciwieństwo do wcześniej wspomnianego elektrolitu. W tym przypadku mamy do czynienia ze zmniejszaniem objętości płynów zewnątrzkomórkowych. Potas umożliwia utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia krwi, jak i również przyczynia się do prawidłowej pracy mięśni i serca. Wapń to kluczowy składnik, który wchodzi w skład kości i zębów. Dodatkowo odpowiada za proces związany z krzepnięciem krwi. Co godne podkreślenia - bierze aktywny udział w przewodzeniu impulsów elektrycznych w neuronach.

Jeśli chodzi o magnez - jest to elektrolit, który odpowiedzialny jest za prawidłową pracę naszego układu mięśniowego i nerwowego. Prawidłowy jego poziom to gwarancja odpowiedniego przebiegu poszczególnych procesów metabolicznych. Szeroki wybór suplementów nawadniających organizm dzieci i dorosłych oferuje wapteka.pl.

Niedobory elektrolitów



Niedobory elektrolitów mogą być spowodowane przez wysiłek fizyczny, picie zbyt małej ilości płynów czy rygorystyczną dietę. U małych dzieci mogą występować w wyniku chorób przebiegających z wysoką gorączką albo wskutek przegrzania organizmu. Typowe objawy występujące u dzieci w wyniku niedoborów elektrolitów to między innymi:
 
  • zbyt mała ilość oddawanego moczu
  • nadmierna senność,
  • bóle głowy i omdlenia,
  • drżenie i skurcze mięśni,
  • u niemowląt może dochodzić do zapadnięcia ciemiączka.
 
Niedobór elektrolitów w organizmie może prowadzić do zaburzeń w pracy układu nerwowego i wzrostu ciśnienia krwi, w bardziej zaawansowanych przypadkach może dochodzić do nieprawidłowej pracy serca, łamliwości kości czy nawet paraliżu. Aby określić, czy poziom elektrolitów jest wystarczający, można przeprowadzić badanie zwane jonogramem.

Elektrolity można uzupełniać, stosując profilaktykę, dzięki czemu ewentualne niedobory nie będą wpływać tak niekorzystnie na organizm. Elektrolity przeznaczone dla dzieci zazwyczaj występują w postaci proszków w saszetkach rozpuszczanych w płynie albo musujących tabletkach. Produkty tego typu dostępne są na stronie wapteka.pl.

W jaki sposób uzupełniać elektrolity?



Najprostszym sposobem uzupełniania elektrolitów jest regularne picie wody mineralnej, najlepiej wysokomineralizowanej, dużym źródłem potasu są między innymi soki pomidorowe. Produkty spożywcze, które zawierają dużo potasu, magnezu i sodu to banany, suszone morele, wiśnie, pestki dyni, pomidory i migdały. W czasie intensywnych treningów fizycznych najlepiej uzupełniać niedobory elektrolitów płynami izotonicznymi.


Jak zapobiegać utracie elektrolitów?



Przy bardzo wysokich temperaturach otoczenia najlepiej unikać intensywnych czynności fizycznych. Trzeba także pamiętać, aby w przebiegu chorób z gorączką i biegunką dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Należy też unikać drastycznych diet, które zupełnie wykluczają niektóre produkty pokarmowe i głodówek. Należy spożywać także świeże warzywa i owoce, które zawierają w sobie dużo wody, ogórki i pomidory zawierają jej w sobie około 95%.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Najczęściej czytane