• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdy zwrot "spokojnych świąt" nabiera znaczenia

Patryk Szczerba
9 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (116)
Spędźmy te święta na maksa - tak, jak nam pasuje. Spędźmy te święta na maksa - tak, jak nam pasuje.

Trzy lata temu, w okolicach Wielkanocy, obowiązywał zakaz wchodzenia do lasu z powodu pandemii. Rok temu martwiliśmy się wojną na Ukrainie i losem uchodźców w Polsce. Nie żyjemy w spokojnych czasach, ale to tym bardziej powód, by choć na kilka dni postarać się od nich oderwać i skupić na świętowaniu w gronie najbliższych.Jak w tym roku spędzasz Wielkanoc?

Czy to z przekory, czy z prawdziwych powodów, nie brakuje osób, które deklarują, że nie lubią tych świąt. Najczęstsze tłumaczenia? Bo trzeba spotykać się z rodziną, bo często się później tyje, bo każą iść do kościoła, bo trzeba się na siłę uśmiechać i zamiast korzystać z wiosny siedzieć za stołem. A poza tym Wielkanoc to żadne święta, tylko tak naprawdę przedłużony weekend.

Dlatego rok temu próbowałem przekonywać, że wiosną mamy lepszy nastrój niż zimą, dlatego Wielkanoc powinna nam sprawić więcej przyjemności niż Boże Narodzenie.

Tyle że wówczas święta przypadała tydzień później i pogoda była nieco lepsza. W tym roku co prawda mrozów nie ma, ale deszcz może się pojawić, więc znów wielu będzie niepocieszonych, choć -jak przekonuje klimatolog - taka wiosna, jak tegoroczna, to nic nadzwyczajnego.

Trzy lata temu były zamknięte lasyW piątek, 3 kwietnia 2020 roku, Lasy Państwowe, zgodnie z dyspozycją premiera, wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasów. Wiadomo, że takich rocznic nikt nie chce pamiętać, ale warto uświadomić sobie, że trzy lata temu wielu z nas było przestraszonych jak nigdy wcześniej, a ta decyzja - jakkolwiek ją po czasie oceniamy - jeszcze strach spotęgowała.

Wtedy w Wielkanoc zamknięci w domach, staraliśmy się świętować na swój sposób, tak jak pozwalały okoliczności. A te nie były sprzyjające. Trzeba było obejść się bez święconki, bez kościoła, bez wielu bliskich przy stole. W trosce o siebie wielu rezygnowało z przyjścia, a inni w trosce o innych odwiedzin - zwłaszcza starszym, zakazywali. Jeśli spacery, to po kryjomu, jeśli przebywanie w większym gronie - to nie na powietrzu.

Co grają w kinach w Święta?

Doceńmy możliwość świętowaniaOd tamtych wydarzeń minęły trzy lata. Mało? Dla niektórych pewnie tak, ale wielu zdaje się już tamtego świętowania w samotności nie pamiętać. Potem jeszcze przez miesiące zmagaliśmy się z różnego rodzaju obostrzeniami, szło ku lepszemu, ale początki były naprawdę trudne.

Tym bardziej warto docenić możliwość świętowania w tym roku bez skrępowania. Możemy się spotykać z kim chcemy i gdzie chcemy. Nikt nie będzie nam kazał zakładać maski ani zawracać z wiosennego spaceru po lesie.

Świętujmy Wielkanoc, jak chcemy, każdy na swój sposób.

Jedni pójdą do kościoła, usiądą z rodziną, może poleją się wodą w lany poniedziałek. Inni wybiorą imprezę ze znajomymi albo odpoczynek, nadrabiając lektury albo kolejne sezony seriali. Jeszcze inni po prostu będą chcieli być sami.

Będą i tacy, którzy pójdą do pracy - może ciesząc się, że ją mają i nikt nie planuje zwolnień - przynajmniej z powodu COVID-u. I to naturalne, choć trzy lata temu wcale takim nie było.

Imprezy i wydarzenia w niedzielę i poniedziałek

Świętujmy na maksa - tak, jak chcemyDobrze byłoby jednak, żeby, robiąc to tak, jak chcemy, świętować na maksa, ciesząc się każdą chwilą. Pandemia oraz trwająca za miedzą wojna pokazały, jak bardzo kruchy może być nasz świat. Jak mało potrzeba, by zwyczaje, które celebrujemy co roku, nagle musiały ustąpić - nieraz brutalnej - rzeczywistości.

Dlatego doceńmy te pozornie oczywiste i codzienne radości, jak relacje z bliskimi, bezpieczeństwo, spokój ducha. Bo choć dziś często je lekceważymy, to pewnego dnia może nam ich zabraknąć.

Quiz Wielkanocne tradycje Średni wynik 55%

Wielkanocne tradycje

Rozpocznij quiz


Dzieci o Wielkanocy. Film z 2011 roku

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (116)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane